stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Gala Finałowa Nagrody Literackiej 2019

Kapituła 14. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wskazała nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono 435 tytułów, co jest wynikiem zbliżonym do ubiegłorocznego. Nominacje ogłoszone zostały w Pałacu Prymasowskim (Hotel Bellotto) podczas wspólnej konferencji prasowej 10. Warszawskich Targów Książki i Nagrody Literackiej GDYNIA. Gala Finałowa Nagrody Literackiej odbędzie się 30 sierpnia w Muzeum Emigracji.

sie 30

piątek

Gdynia,
Na zaproszenie
sie 28-1.09

środa - niedziela

Gdynia
Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczy prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono 435 tytułów wpisujących się w poszczególne kategorie: eseistyka - 66, poezja - 161, proza - 129, przekład - 79. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wybrali dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2018 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii.

"W tym roku obradowaliśmy w nieco zmienionym składzie. Małgorzatę Łukasiewicz, Marka Bieńczyka oraz Jacka Gutorowa zastąpili nowi członkowie kapituły: Eliza Kącka, Adam Lipszyc i Tomasz Swoboda. Zanim wyłoniliśmy dwudziestkę nominowanych, odbyło się kilka intensywnych spotkań, w trakcie których ze szczegółami omówiliśmy tegoroczną ofertę literacką - komentuje przewodnicząca Kapituły prof. Agata Bielik-Robson.

NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2019:

ESEJ:
Tomasz Bocheński, Tango bez Edka. Eseje o literaturze współczesnej, Wydawnictwo Kusiński, Łódź 2018 Beata Chomątowska, Betonia. Dom dla każdego, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018
Olga Drenda, Wyroby. Pomysłowość wokół nas, Karakter, Kraków 2018
Rafał Księżyk, Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018 (współwydawca: dwutygodnik.com)
Mikołaj Wiśniewski, Nowy Jork i okolice. O twórczości Jamesa Schuylera, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2018

POEZJA:
Tomasz Bąk, Utylizacja. Pęta miast, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2018
Adam Kaczanowski, Cele, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2018
Małgorzata Lebda, Sny uckermärkerów, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2018
Jan Rojewski, Ikonoklazm, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2018
Julia Szychowiak, Dni powszednie i święta, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2018

PROZA:
Dariusz Bitner, Fikcja, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2018
Olga Hund, Psy ras drobnych, Korporacja Ha!art, Kraków 2018
Zyta Rudzka, Krótka wymiana ognia, W.A.B., Warszawa 2018
Juliusz Strachota, Turysta polski w ZSRR, Korporacja Ha!art, Kraków 2018
Adelajda Truścińska, Życie Adelki, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2018

PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI
Filip Łobodziński, autor oryginału Bob Dylan, Tarantula, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2018
Magdalena Pytlak, autor oryginału Georgi Gospodinow, Fizyka smutku, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018
Bogusława Sochańska, autorka oryginału Inger Christensen, Alfabet, Lokator, Kraków 2018
Marcin Szuster, autorka oryginału Djuna Barnes, Ostępy nocy, Ossolineum, Wrocław 2018
Maciej Świerkocki, autor oryginału Joseph Conrad, Tajny agent. Prosta historia, Officyna, Łódź 2018

KALENDARIUM NLG 2019:
Ogłoszenie nominacji
16 maja 2019, godz. 12.00, Warszawa
Pałac Prymasowski /Hotel Bellotto/, ul. Senatorska 13/15

Nadmorski Plener Czytelniczy
19-21 lipca 2019, Bulwar Nadmorski w Gdyni

Festiwal Miasto Słowa
26 sierpnia - 1 września 2019

Gala Finałowa - ogłoszenie laureatów
30 sierpnia 2019, Muzeum Emigracji


Organizator NLG:
Miasto Gdynia
Partner: Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni | Gdyńskie Centrum Kultury | Muzeum Emigracji | Tygodnik Powszechny | Gazeta Wyborcza |Gazeta Wyborcza Trójmiasto| Akademickie Centrum Kultury UG | Konsulat Kultury | Muzeum Miasta Gdyni

Patroni medialni:
TVP Kultura | Magazyn Książki | Radio Gdańsk | Kwartalnik Artystyczny Bliza | Kultura Liberalna | Trojmiasto.pl | Booklips.pl | Anywhere.pl

"Nagroda Literacka Gdynia" to niewątpliwie jedna z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Przez wielu czytelników uważana jest za najważniejszy probierz tego, co w literaturze polskiej najciekawsze - takie głosy do mnie docierają z całej Polski - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Za rok świętować będziemy piętnastolecie Nagrody, tymczasem przed nami emocje, związane z wyborem najlepszych książek w czterech kategoriach. Uważam, że właśnie w tym tkwi największa siła tej Nagrody - nie wybieramy jednej książki, ale honorujemy dokonania aż w czterech tak różnych kategoriach. Tym samym Kapituła Nagrody ma nieco ułatwione zadanie, co nie znaczy, że jest to zadanie proste. Chylę czoła przed trudem oceny 435 książek. Gdynia konsekwentnie stawia na rozwój czytelnictwa.Szczególną rolę odgrywa Mediateka, otwarta niedawno w samym śródmieściu, która jest najlepszym przykładem biblioteki nowoczesnej, zapraszającej każdego do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Już dzisiaj serdecznie zapraszam na Festiwal Miasto Słowa, który będzie miał miejsce w dniach 26.08-1.09 i zapewniam, że kryzys czytelnictwa z pewnością nie dotyczy Gdyni, o czym świadczą tłumy podczas Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego i wszelkich spotkań z autorami książek, których w naszym mieście nie brakuje - dodaje prezydent.