stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Kolejna odsłona festiwalu Literaturomanie, który wraz z wieńczącą go Galą Finałową, stanowi coroczne Dni Nagrody Literackiej Gdynia. Impreza odbędzie się w czerwcu, w dniach 27-30 czerwca. Wszystkie festiwalowe wydarzenia zlokalizowane będą w gościnnych progach Teatru Miejskiego.

sty 8

środa, g. 18.00

Sopot,
Wstęp wolny
sie'25 21

czwartek, g. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
Ramowy program festiwalu:

10 maja, godz. 11:15 - ogłoszenie nominacji podczas Warszawskich Targów Książki
27-29 czerwca - Festiwal "Literaturomanie"
30 czerwca - Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia i wręczenie tzw. "Kostek Literackich" laureatom w dziedzinach eseistyka, poezja i proza.

Wszystkie wydarzenia w Teatrze Miejskim w Gdyni.

10 maja podczas Warszawski Targów Książki ogłoszono nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia.

POEZJA
1. Roman Honet, "Piąte królestwo", Biuro Literackie
2. Eda Ostrowska, "Dojrzałość piersi i pieśni", Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
3. Edward Pasewicz, "Pałacyk Bertolta Brechta", Wydawnictwo EMG
4. Marta Podgórnik, "Rezydencja surykatek", Biuro Literackie
5. Marcin Sendecki, "Farsz", Biuro Literackie

PROZA
1. Anna Nasiłowska, "Konik, szabelka", Świat Książki
2. Magdalena Tulli, "Włoskie szpilki", Wydawnictwo Nisza
3. Andrzej Turczyński, "Koncert muzyki dawnej", Wydawnictwo Forma
4. Szczepan Twardoch, "Tak jest dobrze", Wydawnictwo Powergraph
5. Filip Zawada, "Psy pociągowe", Biuro Literackie

ESEISTYKA
1. Krystyna Czerni, "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego", Wydawnictwo Znak
2. Adam Lipszyc, "Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera", Wydawnictwo Sic!
3. Krzysztof Mrowcewicz, "Małe folio", Instytut Badań Literackich PAN i Stowarzyszenie Pro Cultura Litteraria
4. Filip Springer, "Miedzianka. Historia znikania", Wydawnictwo Czarne
5. Marian Sworzeń, "Opis krainy Gog", Towarzystwo "Więź"

Laureata poznamy podczas uroczystej Gali Nagrody Literackiej Gdynia 30 czerwca.

Wśród zaproszonych gości są m.in. ks. Adam Boniecki, Piotr Najsztub, Piotr Sommer, Stefan Chwin czy zespół Plateau i Martyna Jakubowicz. Nie można też zapomnieć o autorach nominowanych do "Gdyni", którzy zjawią się niemal w komplecie. W sumie na literaturomaniaków czekać będzie blisko 50 znakomitych przedstawicieli współczesnej literatury i kultury.

DNI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA - "LITERATUROMANIE" 2012 - szczegółowy program:

27 - 29 czerwca 2012 r.
Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, ul. Bema 26

Michał Chaciński (TVP) - gospodarz festiwalu

Stałe punkty festiwalu:
Wystawa "Kartoteka: Reprint" - kopie unikatowych faksymiliów jednego z najbardziej znanych dramatów Tadeusza Różewicza, możliwie wiernie oddające cechy rękopisu. W skoroszycie mistrza znalazły się dwa warianty "Kartoteki", z 1957 i 1958 roku, zapisane na luźnych kartkach i w kratkowanym bloku. Rękopis to nie tylko odmiany tekstu, ale też rysunki i podręczny notatnik autora. Wybrane fragmenty zostały przeniesione do formy festiwalowej wystawy

Vademecum Nagrody Literackiej Gdynia - stoisko księgarniane, na którym można zdobyć książki nominowane i nagradzane w Gdyni, a także poprosić poszczególnych autorów - festiwalowych gości o specjalną dedykację

Kiermasz Literaturomaniaka - wybór książek używanych z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, które będą wymieniane na egzemplarze przynoszone przez uczestników festiwalu

Środa (27 czerwca)
19:00 - Oficjalna inauguracja festiwalu

19:05 - Wprowadzenie do filmu "Dorzecze Różewicza" - z Arturem Bursztą (dyrektor Biura Literackiego, Festiwalu "Port Literacki", fundator Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy), współautorem dokumentu, rozmawia Michał Chaciński (dziennikarz Telewizji Polskiej, dyrektor artystyczny Gdynia Film Festival)

19:20 - "Dorzecze Różewicza" - emisja filmu dokumentalnego o Tadeuszu Różewiczu, w którym inni poeci opowiadają o tym, co zawdzięczają jego twórczości i jak ją interpretują, określając jednocześnie miejsce oraz rolę poety w literaturze polskiej i światowej. Dokument Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej

20:00 - Spotkanie z autorami nominowanymi do NLG 2012 w kategorii "proza" - prowadzenie: Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński)

W tegorocznej edycji w gronie wyróżnionych prozaików znaleźli się: Magdalena Tulli, Andrzej Turczyński, Anna Nasiłowska, Szczepan Twardoch i Filip Zawada. Dyskusję z poszczególnymi pisarzami (w konwencji 1 na 1) podejmie literaturoznawczyni i jurorka prestiżowych nagród literackich.

21:15 - "Co mi dał Grechuta, co ze sobą zabrał" - rozmowa z członkami zespołu Plateau oraz Martyną Jakubowicz - prowadzenie Michał Chaciński

22:00 - Plateau & Martyna Jakubowicz - Projekt GRECHUTA
Koncert główny tegorocznego festiwalu, który "pogodzi" wszystkie pokolenia. Zespół Plateau i jego album "Projekt Grechuta" został świetnie przyjęty przez polskich recenzentów, a także wymagających miłośników polskiej legendy poezji śpiewnej. Na łamach Gazety Wyborczej recenzowano: Odważyli się zmierzyć ze świętością piosenki literackiej. Zrobili to z młodzieńczą fantazją i odwagą. Plateau potrafi Grechutę rozbujać w rytmach reggae, nadać rockowy pazur czy efektownie zliftingować elektroniką. Dodatkowym pretekstem do zorganizowania koncertu jest okrągła rocznica. W tym roku mija 45 lat od debiutu Marka Grechuty podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Czwartek (28 czerwca)
12:00 - Warsztaty scenariopisarskie - adaptacja prozy z Andrzejem Bartem
Autor scenariusza m.in. "Rewersu" zaprasza na bezpłatne zajęcia dla 8 osób. Będą poświęcone scenariuszowi adaptowanemu, który przybliży Andrzej Bart. Zgłaszający się do warsztatów będą musieli przedłożyć krótki własny tekst prozatorski wraz z nakreśleniem (opisowo) wizji przełożenia swojej prozy na ekran. Nagrodą za najciekawsze teksty będzie właśnie udział w dwudniowych warsztatach. Więcej na www.nagrodaliterackagdynia.pl.

Andrzej Bart to polski powieściopisarz, scenarzysta i reżyser. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Jest twórcą licznych filmów dokumentalnych. Największy sukces przyniosła mu ekranizacja "Rewersu". Jego powieści były tłumaczone na francuski, węgierski, rosyjski, niemiecki, słoweński i na hebrajski.

18:00 - "Lepiej palić fajkę niż czarownice" - Piotr Najsztub zaprasza do dyskusji ks. Adama Bonieckiego
Punktem wyjścia do dyskusji ze znanym dziennikarzem jest niedawno wydana książka wieloletniego redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego - "Lepiej palić fajkę niż czarownice". Tom zawierający krótkie artykuły i niezwykłe zdjęcia Bonieckiego przypomina, o czym przez ostatnie lata pisał na łamach tygodnika ów nietuzinkowy kapłan. Mowa w nim i o wewnątrzkościelnym dialogu, i o tym, jak rozmawiać z inaczej myślącymi. O szacunku dla krzyża i o prawdziwym (i niebezpiecznym) satanizmie. O listach biskupów i polskich antyklerykałach, ale też o sile Ewangelii. Zarówno książka jak i spotkanie to szansa, by uważniej wsłuchać się w to, co ma do powiedzenia ksiądz, który rzeczywiście woli palić fajkę niż...

19:30 - "Dzieci jako odbiorcy literatury. Lekceważone? Tracone?"
Główna debata festiwalu skupiona wokół pytań: dlaczego kolejne roczniki małych Polaków są tracone dla świata książki, czy to wina wyłącznie wszechobecnej kultury obrazu? Czy literatura nie ma sobie nic do zarzucenia i jest tylko ofiarą? A może współsprawcą? Dlaczego rzesze dzieci, które są często zachęcane przez rodziców do książek, w wieku młodzieżowym i dorosłym się od nich odwracają? Czy najmłodsi są przygotowywani do coraz poważniejszej literatury? Czy szkoła spełnia w tym zakresie swoje zadanie? Czy literatura zaspokaja potrzeby nowych pokoleń?

Do dyskusji zaproszono Ewę Białołęcką, Piotra Sommera, Stefana Chwina. Gospodarzem debaty będzie Katarzyna Janowska (TVP Kultura).

Piotr Sommer to laureat wielu prestiżowych nagród, twórca zarówno literatury dziecięcej jak i tej "dorosłej". Stefan Chwin, uhonorowany w zeszłym roku Nagrodą Literacką Gdynia, zabierze stanowisko przede wszystkim jako wnikliwy analityk zjawisk literackich i socjologicznych, krytyk i historyk literatury. Z kolei głos Ewy Białołęckiej będzie perspektywą cenionej pisarki fantasy, autorki fanfiction osadzonych w świecie Harry'ego Pottera, tłumacza. Moderacja dyskusji powierzona została Katarzynie Janowskiej (dyr. TVP Kultura) znanej między innymi z prowadzonych w TVP wspólnie z Piotrem Mucharskim "Rozmów na koniec wieku" i "Rozmów na nowy wiek" - serii wywiadów z wybitnymi postaciami kultury, m.in. Czesławem Miłoszem, Stanisławem Lemem czy Wojciechem Kilarem.

21:00 - Spotkanie z nominowanymi do NLG 2012 w kategorii "poezja" - prowadzenie: Joanna Orska (Uniwersytet Wrocławski)
W tegorocznej edycji w gronie wyróżnionych poetów znaleźli się: Roman Honet, Eda Ostrowska, Marcin Sendecki, Edward Pasewicz i Marta Podgórnik. Dyskusję z poszczególnymi twórcami (w konwencji 1 na 1) podejmie krytyk i historyk literatury.

22:00 - "Stereodram" - autorska recytacja wierszy oraz utwory improwizowane. Wykonawcy: Małgorzata "Tekla" Tekiel (gitara basowa), Miłosz Biedrzycki MLB (recytacja, teksty).
Stereodram to specyficzny, minimalistyczny spektakl dla niszowej publiki. Minimalizm budowany jest w oparciu o poezję Miłosza Biedrzyckiego (MLB), nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia 2008, której recytacje połączone są wyłącznie z niestandardowym akompaniamentem gitary basowej. Sami autorzy swój występ określają mianem "słuchowidowiska zrytmizowanego". Duet prezentował już Stereodram na festiwalach literackich w Krakowie, Poznaniu i Katowicach, a także za granicą. 

Piątek (29 czerwca)
12:00 - Warsztaty scenariopisarskie - adaptacja prozy z Andrzejem Bartem
Dzień drugi warsztatów dla grupy wybranej z wcześniejszych zgłoszeń.
Więcej na www.nagrodaliterackagdynia.pl.

18:30 - Spotkanie z nominowanymi do NLG 2012 w kategorii "eseistyka" - prowadzenie: Marta Mizuro (Dodatek Literacki Nagrody Literackiej Gdynia)
W tegorocznej edycji w gronie osób wyróżnionych znaleźli się: Adam Lipszyc, Krystyna Czerni, Krzysztof Mrowcewicz, Marian Sworzeń i Filip Springer. Dyskusję z poszczególnymi twórcami (w konwencji 1 na 1) podejmie krytyk literacki i dziennikarka.

20:00 - Autor! Autor! - Spotkanie poetyckie z Piotrem Sommerem
Poeta przeczyta wybór swoich najnowszych wierszy oraz podejmie dyskusję z Piotrem Śliwińskim - przewodniczącym Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. Piotr Sommer to ceniony poeta i tłumacz współczesnej poezji anglosaskiej, redaktor naczelny "Literatury na świecie". Były członek Kapituły NLG jest laureatem Nagrody im. Barbary Sadowskiej, Nagrody Kościelskich i Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. Był także dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike

21:15 - Andrzej Sosnowski & Chain Smokers - koncert
Ubiegłoroczny gdyński laureat specjalnej Nagrody Osobnej Andrzej Sosnowski po raz kolejny połączy siły z Chain Smokers, tym razem występując dla publiczności "Literaturomanii". Chain Smokers to projekt muzyczno-literacki, oparty na połączeniu muzyki improwizowanej i polskiej poezji współczesnej; dotąd znany głównie ze współpracy z Andrzejem Sosnowskim, z którym w 2007 roku grupa wydała multimedialną płytę Trackless, a także "Dr Caligari resetuje świat" (2011). Koncerty mają charakter jednorazowego wydarzenia, podróży dźwięków i towarzyszącego im poetyckiego słowa.
Andrzej Sosnowski, oprócz "Gdyni", jest również laureatem Nagrody im. Kościelskich, nagrody miesięcznika Odra oraz nagrody poetyckiej Silesius za książkę roku. Autor ma także bogaty dorobek translatorski. Tłumaczył m.in. takich pisarzy jak Ezra Pound, John Ashbery czy Elizabeth Bishop.

22:15 - Jam session
Jazzowe standardy oraz improwizacje w wykonaniu zespołu AROKRAWA Quartet.