Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction to jedyny w Polsce przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu - jednemu z najciekawszych zjawisk współczesnej kultury, który łączy teatr, literaturę faktu i media.
Głównym wydarzeniem będzie prapremiera "Po co psuć i tak już złą atmosferę" w reż. Aleksandry Jakubczak, do tekstu Krzysztofa Szekalskiego, wyprodukowana w ramach projektu Warszawa.doc. Koncept spektaklu powstał w czasie Sopot Non-Fiction 2014, a jego głównym tematem jest sprawa Wojciecha Kroloppa i jego chóru "Poznańskich słowików" (2 września, godz. 20:00, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie). Kolejną produkcją, która swój początek miała na zeszłorocznej edycji naszego projektu jest spektakl Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. "Album Karla Höckera" w reż. Paula Bargetto Teatru Trans-Atlantyk z Warszawy (4 września, godz. 21:00, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie). Jest to rzadko podejmowana próba zbadania tragicznej historii obozu zagłady w Auschwitz z perspektywy oprawców.
Ostatnim, choć pierwszym w kalendarzu, pokazem jest produkcja Teatru BOTO wg tekstu Torstena Buchsteinera pt. "Nord-Ost" w reż. Adama Nalepy w wykonaniu aktorek związanych zawodowo z Teatrem Wybrzeże: Justyny Bartoszewicz, Magdaleny Boć i Sylwii Góry Weber. Jest to historia tragicznych wydarzeń mających miejsce 2002 r., kiedy to czeczeńscy bojownicy opanowali moskiewski Teatr na Dubrowce i przez 57 godzin przetrzymywali pod bronią ponad 800 widzów, opowiedziana z perspektywy trzech kobiet: młodej Czeczenki - bojowniczki, tzw. "czarnej wdowy", łotewskiej lekarki z karetki pogotowia stacjonującej przy teatrze i mieszkanki Moskwy, która wraz z mężem i córką wybrała się tego feralnego wieczoru na spektakl. W ramach Sopot Non-Fiction 2015 pokażemy również interaktywną videoinstalację pt. "Fear in Ukraine" niemieckiego artysty Georga Genoux, na którą składają się m.in. wywiady z obywatelami Ukrainy ukazujące dramat życia w państwie naszych wschodnich sąsiadów.
Prócz prezentacji spektakli i wydarzeń towarzyszących dla widzów, przez tydzień reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy z całej Polski rozwijają projekty teatralne, inspirowane prawdziwymi historiami. Bazą do pracy są reportaże, wywiady z autentycznymi bohaterami i materiały dokumentalne. W tegorocznej edycji weźmie udział 6 zespołów, które zajmą się m.in. tematem losu hinduskich kobiet zamieszkujących Vrindavan - tzw. "miasto wdów", historią trucicielek z węgierskiego Nagyréva, życiem i twórczością kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy Trzcińskiego oraz stereotypowym wizerunkiem piłkarza funkcjonującym w popkulturze. Festiwal zakończy dwudniowy Maraton Non-Fiction czyli pokazy efektów pracy grup warsztatowych (4 i 5 września, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie), na które składają się sceny, etiudy i improwizacje. Prócz prezentacji spektakli (program poniżej), artysta Georg Genoux zaprezentuje swój interaktywny projekt łączący videoinstalację i performance pt. "Fear in Ukraine" traktujący o obecnej sytuacji naszych wschodnich sąsiadów.
Program:
Poniedziałek, 31 sierpnia, godz. 20:30/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie (bilety: 20-30 zł)
Spektakl pt. "Nord-Ost"
Tekst: Torsten Buchsteiner
Przekład i reżyseria: Adam Nalepa
Obsada: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Sylwia Góra Weber
Multimedia: Tomasz Weber
Produkcja: Teatr BOTO, Sopot
Czas trwania: ok. 90 min
Wtorek, 1 września, godz. 20:00/ Dworek Sierakowskich w Sopocie (wstęp wolny)
Videoinstalacja interaktywna pt. "Fear in Ukraine"
Autor: Georg Genoux
Czas trwania: ok. 120 min
Po pokazie, w przestrzeniach kawiarni artystycznej Młody Byron w Dworku Sierakowskich, odbędzie się rozmowa z twórcą.
Środa, 2 września, godz. 20:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie (bilety: 20-30 zł)
Prapremiera spektaklu pt. "Po co psuć i tak już złą atmosferę"
Tekst: Krzysztof Szekalski
Reżyseria: Aleksandra Jakubczak
Obsada: Michał Czachor, Anna Kłos-Kleszczewska, Mateusz Łasowski, Sebastian Perdek
Scenografia: Monika Nyckowska
Muzyka: Daniel Jan Pigoński
Produkcja: Fundacja Teatru BOTO, Festiwal Konfrontacje Teatralne (w ramach projektu Warszawa.doc)
Czas trwania: ok. 75 min
Piątek, 4 września, godz. 17:00-20:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie (wstęp wolny)
Maraton Non-Fiction cz. I - otwarte laboratorium pracy dokumentalnej, serce i rdzeń Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction. Zespoły prezentują efekty tygodniowej pracy warsztatowej: sceny, etiudy, improwizacje i fragmenty sztuk. Pokazom towarzyszą dyskusje i omówienia z udziałem publiczności. Każdy głos się liczy!
Piątek, 4 września, godz. 21:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie (bilety: 20-30 zł)
Spektakl pt. "Album Karla Höckera"
Tekst: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Reżyseria: Paul Bargetto
Obsada: Marta Król, Krzysztof Polkowski, Grzegorz Sierzputowski, Tomasz Sobczak, Julia Trembecka
Kostiumy: Agnieszka Kaczyńska
Produkcja: Agata Balcerzak, Teatr Trans-Atlantyk, Warszawa
Czas trwania: ok. 120 min
Sobota, 5 września, godz. 14:00-17:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie (wstęp wolny)
Maraton Non-Fiction cz. II
Sobota, 5 września, godz. 18:30-21:30/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie (wstęp wolny)
Maraton Non-Fiction cz. III
Organizator: Fundacja Teatru BOTO
Współorganizator: Teatr Wybrzeże
Kuratorzy: Adam Nalepa, Roman Pawłowski
Partnerzy: Grodzisko - Odział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, kawiarnia artystyczna Młody Byron w Sopocie, Pomorze Kultury.Teatr, Teatr na Plaży, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Zatoka Sztuki, Camping Metropolis Sopot
Patroni medialni: Radio Gdańsk, www.teatrdlawas.pl, www.trojmiasto.pl, TVP Gdańsk, Magazyn Dolce Vita
Projekt zrealizowany ze środków Gminy Miasta Sopot
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.sopotnonfiction.pl