stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy serdecznie na 5-tą, jubileuszową edycję Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction, która w tym roku odbędzie się w dniach 27 sierpnia - 4 września. Sopot Non-Fiction to jedyny w Polsce przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu - jednemu z najciekawszych zjawisk współczesnej kultury, który łączy teatr, literaturę faktu i media.

sty 18

sobota, g. 18:00

bilety 80 zł
Kup bilet
lip 10-13

czwartek - niedziela

Gdańsk
Wstęp wolny
Rezydencja artystyczna trwa od 27 sierpnia do 4 września (stąd daty na plakacie). Pokazy dla widzów zaczynają się natomiast dopiero 28 sierpnia w niedzielę i kończą 3 września w sobotę.

Prócz prezentacji spektakli (program poniżej), przez tydzień reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy z całej Polski rozwijają projekty teatralne, inspirowane prawdziwymi historiami. Bazą do pracy są reportaże, wywiady z autentycznymi bohaterami i materiały dokumentalne. W tegorocznej edycji weźmie udział 7 zespołów z całej Polski, w tym m.in. z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu i Teatru Wybrzeże w Gdańsku, którą zakończy tzw. MARATON NON-FICTION czyli pokaz efektów tygodniowej pracy warsztatowej. Sercem festiwalu stanie się Teatr BOTO, znajdujący się w samym centrum Sopotu (na placu przy fontannie "Jasia Rybaka"), gdzie m.in. zawiśnie wystawa fotografii o tematyce dokumentalnej.

PROGRAM SOPOT NON-FICTION 2016:

Niedziela, 28 sierpnia, godz. 20:00/ Teatr BOTO
Poniedziałek, 29 sierpnia, godz. 18:00/ Teatr BOTO

Spektakl partycypacyjny pt. "MODLITWA. TEATR POWSZECHNY"
Reżyser: Michał Stankiewicz
Kurator: Katarzyna Niziołek
Czytelnicy: uczestnicy warsztatu organizowanego w ramach SNF 2016
(23 - 28 sierpnia, zgłoszenia: www.goo.gl/forms/AHzthwq2N9TWA1fj2)
Producent: Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku / Pracownia Sztuki Społecznej
Czas trwania: ok. 80 min.
W spektaklu wykorzystywane są fragmenty reportażu Swietłany Aleksijewicz "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości" ("Czernobylskaja modlitwa") w tłumaczeniu Jerzego Czecha. Prawa autorskie do utworu reprezentuje w Polsce Agencja ADiT. Realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu "Kultura dostępna") oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki można odebrać w dniu pokazu od godz.12:00)

Poniedziałek, 29 sierpnia, godz. 20:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
Spektakl teatru tańca pt."UCHODŹCY. TESTIGO DOCUMENTARY"
Reżyseria: Patryk Gacki
Choreografia, światła, kostiumy: DzikiStyl Company
Obsada: Wioleta Fiuk, Patryk Gacki, Michał Łabuś
Współpraca artystyczna: Pavel Zuštiak
Czas trwania: ok. 60 min

Wtorek, 30 sierpnia, godz. 20:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
Spektakl pt. "ALBUM KARLA HOECKERA"
Tekst: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Reżyseria: Paul Bargetto
Kostiumy: Agnieszka Kaczyńska
Obsada: Marta Król, Krzysztof Polkowski, Grzegorz Sierzputowski, Tomasz Sobczak, Julia Trembecka
Produkcja: Agata Balcerzak, Teatr Trans-Atlantyk, Warszawa
Partnerzy: Culture.pl, Bemowskie Centrum Kultury, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Sopot Non-Fiction
Czas trwania: ok. 120 min

Czwartek, 1 września, godz. 20:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
Prapremiera spektaklu pt. "PIŁKARZE"
Tekst: Krzysztof Szekalski
Reżyseria: Małgorzata Wdowik
Choreografia: Marta Ziółek
Reżyseria świateł/scenografia/kostiumy: Aleksander Prowaliński
Muzyka: Paweł Kulczyński
Współpraca dramaturgiczna: Joanna Ostrowska
Asystent reżysera: Wiktor Bagiński
Obsada: Wiktor Bagiński, Dobromir Dymecki, Kacper Wdowik
Koordynacja produkcji: Karolina Pająk
Producent: Fundacja Teatru BOTO (w ramach projektu Warszawa.doc, współfinansowanego przez Urząd m. st. Warszawy)
Koproducent: TR Warszawa
Partnerzy: Bemowskie Centrum Kultury, Sopot Non-Fiction
Czas trwania: ok. 80 min

Piątek, 2 września, godz. 17:00-21:15/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
MARATON NON-FICTION cz. I
Wstęp wolny

Sobota, 3 września, godz. 13:30-16:15/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
MARATON NON-FICTION cz. II
Wstęp wolny

18:00-20:45 Scena Kameralna Teatru Wybrzeże Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
MARATON NON-FICTION cz. III
Wstęp wolny  


KRÓTKI OPIS GRUP BIORĄCYCH UDZIAŁ W REZYDENCJI ARTYSTYCZNEJ:

Grupa I: "REYKJAVIK 1974" (dramaturgia: Marta Sokołowska, reżyseria: Katarzyna Kalwat, Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń). W 1974 roku na Islandii w tajemniczych okolicznościach zaginęło dwóch mężczyzn. Ich ciał nigdy nie znaleziono, a do zabójstwa przyznało się sześć osób, które, jak się okazało po latach, nie popełniły zbrodni. Sprawa Saevara Ciesielskiego - jednego z podejrzanych, skazanego na dożywocie - jest tym, czym w Polsce była sprawa Gorgonowej, a we Francji sprawa Dreyfusa.

Grupa II: "AMBONA LUDU" (tekst: Wojciech Kuczok, dramaturgia: Michał Pabian, reżyseria: Piotr Kruszczyński, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, Poznań). Idea projektu zrodziła się z potrzeby poznania, zrozumienia, udokumentowania i scenicznej analizy języka oraz postaw środowisk kibicowskich oraz kultywowanych przez nie wartości.

Grupa III: "ZATOKA" (dramaturgia: Michał Kurkowski, reżyseria: Jakub Zubrzycki, Teatr Wybrzeże, Gdańsk). Zachłanność, brak granic dla najmroczniejszych pragnień ale i ogromna miłość rodziców do córki oraz nieprawdopodobna siła społecznego sprzeciwu to aspekty, które najbardziej interesują twórców w głośnej sprawie, nazywanej "Zatoką Świń".

Grupa IV: "ZIEMIE OBIECANE. GDAŃSK 1945" (dramaturgia: Mariusz Babicki, Paweł Niewiadomy, reżyseria: Tomasz Kaczorowski). Głównym tematem projektu jest migracja ludności po II wojnie światowej. Odbudowa zrujnowanego miasta Gdańsk, zakorzenianie się w poniemieckich domach... Jak TU zaczynać nowe życie, jak tworzyć nowe oblicze miasta?

Grupa V: "KRZYK CISZY" (dramaturgia: Rita Jankowska, reżyseria: Dorota Androsz, Teatr Wybrzeże, Gdańsk). Żałoba po śmierci dziecka. Najtrudniejsze z ludzkich doświadczeń. Ból nieuleczalny. Jak wygląda codzienność Matki po stracie dziecka? W jaki sposób objąć świadomością i sercem, to co się wydarzyło?

Grupa VI: "MOSDORF" (reżyseria i dramaturgia: Beniamin Bukowski). Próba rekonstrukcji ostatnich dni Jana Mosdorfa - jeden z twórców faszyzującego Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR), który po osadzeniu w obozie w Oświęcimiu, ryzykując własnym życiem, niósł pomoc Żydom. Czy da się sprowadzić ludzkie działania i czyny - zwłaszcza, gdy są względem siebie sprzeczne - do wspólnego mianownika?

Grupa VII: "KALIFORNIA" (dramaturgia: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, reżyseria: Paul Bargetto, Teatr Trans-Atlantyk, Warszawa). Kalifornia od lat 60-tych stanowi epicentrum światowych przemian społecznych, politycznych, obyczajowych, technologicznych i kulturowych. To miejsce szokujących przeciwieństw rozpiętych między skrajną wolnością, kreatywnością i inspirującymi osiągnięciami, a przerażającym moralnym rozpasaniem i przemocą.

Organizator: Fundacja Teatru BOTO
Współorganizator: Teatr Wybrzeże
Kuratorzy: Adam Nalepa, Adam Orzechowski, Roman Pawłowski
Partnerzy: Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Grodzisko - Odział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Opera Leśna w Sopocie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Sopoteka - galeria kultury multimedialnej, Teatr BOTO, Teatr na Plaży
Patroni medialni: Radio Gdańsk, TVP Gdańsk, www.e-teatr.pl, www.trojmiasto.pl
Projekt zrealizowany ze środków Gminy Miasta Sopot

Informacja o biletach

Bilety na pokazy, mające miejsce na Scenie Kameralnej TW w cenie 35 zł i 25 zł (emeryci, studenci, uczniowie, karta sopocka) można nabyć w kasie teatru w godz. 12:00-19:00 (pn-pt) i 14:00-19:00 (sb-nd) oraz tuż przed spektaklami. Sprzedaż online: www.bilety.teatrwybrzeze.pl
Więcej informacji znajduje się na stronie www.sopotnonfiction.pl oraz www.boto.art.pl

Przeczytaj także