stat
Impreza już się odbyła

IV Edycja Gdańskiego Orszaku Trzech Króli

6 stycznia 2014 w Gdańsku odbędzie się IV Edycja Gdańskiego Orszaku Trzech Króli.

lis 23

sobota, g. 11:00 - 17:00

Wstęp wolny
Organizatorem orszaku jest Stowarzyszenie SUM wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER). Orszak jest realizowany we współpracy z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli, której działania związane z obchodami święta Objawienia Pańskiego w takiej właśnie formie objęły już ponad 170 miast na świecie.
Głównym partnerem w organizacji OTK w Gdańsku jest Miasto Gdańsk, którego wsparcie finansowe i zaangażowanie w ten projekt umożliwia jego wykonanie.

Patronat Honorowy nad Orszakiem objęli Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Metropolita gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Orszak jest wydarzeniem ze swej natury religijnym. Jest jednak kierowany nie tylko do katolików, ale do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań a także osób niewierzących ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.

Orszak cieszy się rosnącą popularnością wśród gdańszczan i gości. Trzej Mędrcy ze Wschodu konno, w "orszakowej" oprawie, prowadzeni przez gwiazdę, zmierzają do stajenki. Towarzyszą im dzieci z gdańskich przedszkoli i szkół oraz mieszkańcy miasta. Przy żłóbku królowie i ich orszaki oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus i złożą dary. Tam też odbędzie się koncert kolęd. Szczególnie zależy nam na udziale dzieci w ww projekcie. Na dziś mamy zgłoszenia ze Szkół i przedszkola Fregata, Zespołu Szkół Katolickich im Św. Kazimierza, Przedszkola im. Jana de la Salle.

Trasa i główne etapy IV gdańskiego Orszaku Trzech Króli 2014

1.Trasa: początek przed Kaplicą Królewską (ul. Św. Ducha); następnie przejście ulicami Głównego Miasta: Św. Ducha, Kozią, Piwną, Tkacką, Długą, Długim Targiem do Zielonej Bramy.
2. Poszczególne etapy trasy:
Godz. 12:00 rozpoczęcie modlitwą Anioł Pański przy Kaplicy Królewskiej i wymarsz orszaku
Zbrojownia (z wykorzystaniem budynku) - wizyta Trzech Króli u Heroda
Okolica Ratusza Głównego miasta - walka dobra ze złem (anioły i diabły)
Zielona Brama - pokłon Trzech Króli przed Świętą Rodziną (stajenka w pobliżu Zielonej Bramy) oraz czas przeznaczony dla mieszkańców na złożenie pokłonu Dzieciątku Jezus
3. Koncert kolęd kończący orszak - scena pod Zieloną Bramą.

Zakończenie około godz.14:00 Śpiew kolęd poprowadzi Męskie Towarzystwo Śpiewacze Trąbki Wielkie. Wydawanie koron i śpiewników - na trasie.


Ustawienie tzw. "orszaku zorganizowanego" przy Kaplicy Królewskiej w następującej kolejności w kierunku ul Mokrej (w kolejności ustawienia mogą zajść nieznaczne zmiany).

1. gwiazda
2. obok sztandar OTK duży
3. halabardnicy
4. królowie
5. osoby niosące dary
6. halabardnicy
7. sztandary (trzy kolory)
8. dzieci - rycerze ustawieni kolorami równolegle (dzieci - damy dworu i dworzanie-przedszkolaki i dziewczynki)
9. rodzice dam i przedszkolaków
10. auto z nagłośnieniem
11. widzowie, mieszkańcy...

Orszak ustawi się na ulicy Św. Ducha. Jego czoło znajdzie się przed Kaplicą Królewską (patrząc od strony Teatru Wybrzeże) i ustawiać się będzie na ul. Św. Ducha w stronę ulic Krowiej i Mokrej.

Po wspólnej modlitwie Anioł Pański i krótkich wystąpieniach przedstawicieli kościoła i władz Miasta Gdańska Orszak Trzech Króli wyruszy w drogę. Za "zorganizowanym orszakiem" pojedzie samochód z nagłośnieniem, z którego popłyną kolędy i zaproszenie do wspólnego ich śpiewania. Pierwsza część trasy to ul. Św. Ducha, Kozia i Piwna. Przed "Zbrojownią" zamienioną na ten czas w Pałac Heroda zatrzymamy się na moment - tu nastąpi spotkanie ze złym władcą. Następnie orszak skręci w ulicę Tkacką i kolejno w Długą. W okolicy Ratusza Głównego Miasta - walka aniołów i diabłów o sens i kierunek dalszej drogi. Walkę wygrają anioły (to już wiemy) a my idąc dalej Długim Targiem dotrzemy do Świętej Rodziny.

Przeczytaj także