Organizatorem Orszaku w Gdańsku jest Stowarzyszenie SUM wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER). Orszak jest realizowany we współpracy z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli, której działania związane są z obchodami święta Objawienia Pańskiego. W 2014 roku w takiej formie święto to uczciło 187 miejscowości, zaś w Orszakach udział wzięło ponad 700 000 uczestników.
Orszak odbywa się pod patronatem honorowym metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza.
Głównym partnerem w organizacji OTK w Gdańsku jest Miasto Gdańsk, którego wsparcie finansowe i zaangażowanie w ten projekt umożliwia jego wykonanie.
Orszak jest wydarzeniem ze swej natury religijnym. Jest jednak kierowany nie tylko do katolików, ale do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań a także osób niewierzących ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.
Orszak cieszy się rosnącą popularnością wśród gdańszczan i gości. Trzej Mędrcy ze Wschodu konno, w "orszakowej" oprawie, prowadzeni przez gwiazdę, zmierzają do stajenki. Towarzyszą im dzieci z gdańskich przedszkoli i szkół oraz mieszkańcy miasta. Przy żłóbku królowie i ich orszaki oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus i złożą dary. Tam też odbędzie się koncert kolęd. Szczególnie zależy nam na udziale dzieci w w/w projekcie.
Trasa i główne etapy V gdańskiego Orszaku Trzech Króli 2014
1.Trasa: początek ul. Piwna, przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej. następnie przejście ulicami Głównego Miasta: Piwną, Tkacką, Długą, Długim Targiem do Zielonej Bramy. 2. Główne etapy trasy: Godz. 11:30 rozpoczęcie Orszaku przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej Godz. 12:00 modlitwa Anioł Pański przed Bazyliką Zbrojownia (z wykorzystaniem budynku) - wizyta Trzech Króli u Heroda Okolica Ratusza Głównego miasta - walka dobra ze złem (anioły i diabły) Zielona Brama - pokłon Trzech Króli przed Świętą Rodziną (stajenka w pobliżu Zielonej Bramy) oraz czas przeznaczony dla mieszkańców na złożenie pokłonu Dzieciątku Jezus 3. Koncert kolęd kończący orszak - scena pod Zieloną Bramą. Zakończenie około godz.14:00 Śpiew kolęd poprowadzi Męskie Towarzystwo Śpiewacze Trąbki Wielkie. Wydawanie koron i śpiewników - na trasie.
Ustawienie tzw. "orszaku zorganizowanego" na ulicy Piwnej i Chlebnickiej przodem do Wielkiej Zbrojowni w następującej kolejności: - gwiazda czoło Orszaku na ul. Piwnej na wysokości księgarni znajdującej się przy placyku przed wejściem do Bazyliki Mariackiej) - sztandar główny - trzej królowie - niosący dary - osoby niepełnosprawne z gwiazdami - halabardnicy (dwóch) - sztandary - 3 orszakowe, 5 gdańskich - dzieci - rycerze i damy dworu - samochód z nagłośnieniem - widzowie, mieszkańcy
Po wspólnym odśpiewaniu kilku kolęd, modlitwie Anioł Pański i krótkich wystąpieniach przedstawicieli kościoła i władz Miasta Gdańska Orszak Trzech Króli wyruszy w drogę. Za "zorganizowanym orszakiem" pojedzie samochód z nagłośnieniem. Przed "Zbrojownią" zamienioną na ten czas w Pałac Heroda zatrzymamy się na kilka minut - tu nastąpi spotkanie ze złym władcą, który będzie namawiał królów jak i pozostałych uczestników Orszaku do zmiany zaplanowanej trasy prowadzącej do Stajenki ze św. Rodziną. Następnie orszak skręci w ulicę Tkacką i kolejno w Długą. W okolicy Ratusza Głównego Miasta - walka aniołów i diabłów o sens i kierunek dalszej drogi. Walkę wygrają anioły (to już wiemy) a my idąc dalej Długim Targiem dotrzemy do Świętej Rodziny.