stat
Impreza już się odbyła

Już po raz trzeci, 6 stycznia 2013, mieszkańcy Gdańska będą wspólnie obchodzić Święto Trzech Króli. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Głównego Miasta - od Kaplicy Królewskiej do Zielonej Bramy (g. 12:00), zapraszając wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Święcie Objawienia Pańskiego.

sty 6

poniedziałek, g. 11:30

Gdańsk, ul. Piwna
Wstęp wolny
sty 6

poniedziałek, g. 11:00

Gdańsk, Letnica
Wstęp wolny
W tym roku dla uczestnicy dostaną korony na głowę, aby każdy mógł się poczuć jak prawdziwy król. Nie zabraknie również śpiewników, które umożliwią wszystkim aktywny udział. Dla uczestników przygotowano również specjalną aplikację mobilną z 208 kolędami do ściągnięcia na komórkę z system android.

Dla dzieci także przewidziano atrakcje. Chłopcy otrzymają miecze "wykute" w Szkole Fregata, a dziewczynki nałęczki tak, jak na damy królewskiego dworu przystało.

Barwny korowód ubogacą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Podążać będą na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowić będą dzieci z gdańskich szkół i organizacji harcerskich oraz dorośli aktorzy ubrani w kolorowe stroje. Na ul. Długiej odbędzie się walka Aniołów i Diabłów na szczudłach i spotkania ze złym Herodem.

Do uczestnictwa w Orszaku Trzech króli zaprasza Cezary Paciorek, kompozytor i akordeonista - "Będzie to okazja, żeby spotkać się z innymi Polakami i aby poczuć wspólnotę osób poważnie myślących o wartościach, i co dla mnie jako muzyka ważne - żeby pośpiewać kolędy".

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli, w Gdańsku natomiast Stowarzyszenie SUM i SKWER. W przygotowania włączyły się również gdańskie szkoły: Szkoły Fregata, Szkoła Lokomotywa, Zespół Szkół Katolickich im. Św. Kazimierza.

Patronat nad gdańskim Orszakiem objęli arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. W ubiegłym roku w samym Gdańsku w Orszaku wzięło udział kilka tysięcy osób.

Scenariusz Orszaku oparty jest na scenach z Ewangelii, a całość odbywa się na ulicach miasta.
Scena 1. 12:00 - Anioł Pański i wymarsz Orszaku - Kaplica Królewska
Scena 2. ok. 12:30 - Wizyta Trzech Króli u Heroda - Złota Brama
Scena 3. ok. 12:45 - Walka Aniołów i Diabłów - przed Ratuszem na ul. Długiej
Scena 4. ok 13:00 - Pokłon w Stajence i wspólne kolędowanie - Zielona Brama
Ok 14:00 - Zakończenie


Święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie Świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. 6 stycznia przypomina nam wydarzenia opisane w Ewangelii Mateusza, kiedy Mędrcy ze Wschodu przybyli z daleka do Betlejem, by pokłonić się Dzieciątku Jezus. W średniowieczu nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar.

Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji - od stuleci przybycie Trzech Króli i złożenie drogocennych darów małemu Jezusowi odgrywane było w jasełkach oraz widowiskach herodowych. Jednocześnie przenosi wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność - po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo.

Zobacz jak królewski orszak przeszedł przez Gdańsk w ubiegłym roku.

Przeczytaj także