stat
Impreza już się odbyła
sty 6

poniedziałek, g. 11:30

Gdańsk, ul. Piwna
Wstęp wolny
sty 6

poniedziałek, g. 11:00

Gdańsk, Letnica
Wstęp wolny
Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER), Stowarzyszenie Społeczny Urząd Miasta (SUM) i Przedszkole oraz Szkoła Podstawowa dla Chłopców FREGATA zapraszają do wzięcia udziału w drugim już Orszaku Trzech Króli. Start 6 stycznia 2012 r. (piątek) sprzed Kaplicy Królewskiej o godz. 12.00 (formowanie orszaku od godz. 11.45). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz i JE Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Orszak jest obywatelską inicjatywą, której celem jest godne uczczenie święta religijnego i państwowego oraz pobudzenie aktywności obywatelskiej. Animacja artystyczna pozwala na twórcze i aktywne, na wzór Parady Niepodległości, zagospodarowanie dnia wolnego od pracy.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku wyruszy spod Kaplicy Królewskiej
6 stycznia o godzinie 12.00, po wspólnie odmówionej modlitwie "Anioł Pański". Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Podążać będą na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowić będą dzieci z gdańskich szkół i organizacji harcerskich oraz dorośli aktorzy ubrani w kolorowe stroje. Wszyscy podążą za Gwiazdą Betlejemską, a wraz z nimi mieszkańcy Gdańska
i turyści, którym rozdane zostaną korony i śpiewniki. Pod Zieloną Bramą przy żywej szopce odbędzie się koncert kolęd. Na trasie Orszaku i podczas koncertu będzie można spotkać wolontariuszy z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", którzy zbierać będą datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Trójmiasta, by dołączyli do Orszaku, zarówno wierzących i niewierzących. Orszak będą tworzyli zwykli ludzie, którzy spontanicznie i radośnie chcą z rodzinami i przyjaciółmi świętować narodziny Chrystusa. Orszak jest propozycją dla każdego, kto tylko zechce wyjść z domu i przyjść pod Kaplicę Królewską. Czekamy z taka samą otwartością i gościnnością jaka była obecna ponad dwa tysiące lat temu w betlejemskiej stajence" - mówi Grzegorz Meck, dyrektor Szkoły FREGATA, jeden z organizatorów gdańskiego Orszaku.

Scenariusz Orszaku oparty jest na scenach z Ewangelii, a całość odbywa się na ulicach miasta.

Priorytetem scenariusza jest przedstawienie jasełek wiernych przekazowi ewangelicznemu.

Głównymi elementami scenariusza są następujące sceny:

Scena 1. Zebranie rycerzy i królów
zaczynamy o godzinie 12:00 Anioł Pański i wymarsz - Kaplica Królewska

Scena 2. Wizyta Trzech Króli u Heroda.
rozmowa Heroda z królami - Złota Brama

Scena 3. Walka Aniołów i Diabłów
przed Ratuszem na ul. Długiej

Scena 4. Pokłon w Stajence i wspólne kolędowanie - Zielona Brama.

Święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie Świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. 6 stycznia przypomina nam wydarzenia opisane w Ewangelii Mateusza, kiedy Mędrcy ze Wschodu przybyli z daleka do Betlejem, by pokłonić się Dzieciątku Jezus. W średniowieczu nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar.

Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji - od stuleci przybycie Trzech Króli i złożenie drogocennych darów małemu Jezusowi odgrywane było w jasełkach oraz widowiskach herodowych. Jednocześnie przenosi wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność - po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo.

Przeczytaj także