Podczas tegorocznej edycji festiwalu powstanie 5 nowych prac, tym razem artyści zinterpretują hasło "Miłość jest pokusą". Do udziału zostali zaproszeni: Run (Włochy), Remed (Francja), Ekta (Szwecja), Prozac (Brazylia), Dem (Włochy). Prace rozpoczną 4 lipca, a 15 lipca podczas wernisażu zaprezentują je publiczności.
Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie tworzą także uczniowie Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla. Gdańska Szkoła Muralu to program edukacyjny dotyczący Sztuki muralowej, skierowany do szerokiego grona odbiorców. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i wreszcie uzyskują możliwość artystycznego debiutu: namalowania murali wg autorskich projektów. Powstałe podczas tegorocznej edycji 2 prace zostaną także zaprezentowane na wernisażu 15 lipca 2011 godz. 17.00 (pochód od ul. Dywizjonu 303 13b).
Podczas Festiwalu Monumental Art 2011 będzie można zwiedzić największą zintegrowaną kolekcję malarstwa monumentalnego wraz z jej gospodarzami- mieszkańcami Osiedla Zaspa, którzy zostali przygotowani do pełnienia roli Lokalnych Przewodników po Galerii Muralu.
Harmonogram Festiwalu Malarstwa Monumentalnego 2011:
4-15 lipca - prace artystów nad nowymi muralami
4-15 lipca, codziennie od godz. 18.00 sprzed klubu Plama GAK (ul. Pilotów 11) - oprowadzanie po kolekcji przez Lokalnych Przewodników
15 lipca, godz. 17.00 - wernisaż (pochód od ul. Dywizjonu 303 13b)
Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Powstając, dzielnica ta miała być ucieleśnieniem modernistycznych wizji doskonałego organizmu urbanistycznego. Zaplanowana na przylegających do morza terenach byłego lotniska, stwarzała architektom nieograniczone możliwości tworzenia. Rozdęty rozmach i budowlany pośpiech "dekady sukcesu" spowodowały jednak, że zamiast idealnym kompleksem mieszkalnym, Zaspa stała się betonowym mrowiskiem. Borykając się się z problemami charakterystycznymi dla tego typu skupisk, dzielnica stara się zmieniać swoje oblicze. Duża w tym zasługa różnych inicjatyw kulturalnych, które w odhumanizowanej materii blokowiska widzą wyzwanie. Właśnie takim działaniem jest Festiwal Monumental Art. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian bloków oraz oraz otwarte przestrzenie ale i są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania wielkoformatowych malowideł. Te już powstałe, są nową wizytówką Zaspy.
Festiwal Monumental Art jest imprezą cykliczną organizowaną do roku 2016. Jest jednym z wydarzeń towarzyszących kandydaturze Gdańska i Metropolii do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Poza wymiarem międzynarodowym jest również inicjatywą lokalną mającą na celu ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką. Co roku będą powstawać przynajmniej 4 obrazy ścienne w wybranej tematyce, które stworzą unikatową kolekcję łącząca murales z graffiti. Celem Festiwalu jest stworzenie w perspektywie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz budowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego uznanych artystów ze świata. Kuratorem przedsięwzięcia jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe vel Pisz.
Serdecznie zapraszamy na zaspiańskie malarstwo publiczne!