stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

V Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art Opinie (2)

Po raz piąty na gdańskiej Zaspie staną wysokie rusztowania, a na nich artyści z całego świata. To nieodzowny znak, że rozpoczyna się Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art. Trwać będzie od 1 do 12 lipca, a zakończy się wernisażem nowych realizacji połączonym z koncertami i piknikiem na terenach zielonych osiedla.

14 - 23 grudnia 2024, g. 12:00

Gdynia,
Wstęp wolny

29 listopada 2024 - 19 stycznia 2025

Wstęp wolny
W 5. edycji Festiwalu wezmą udział artyści z USA (Shai Dahan), Białorusi (Key Detail), Czech (Jan Kalab) i Hiszpanii (San), a w swoich wielkoformatowych pracach odpowiedzą na pytanie "Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?".

Wernisaż nowych realizacji, przy dźwiękach ulicznej muzyki, odbędzie się 12 lipca o godz. 18:00. Rozpocznie się przy ul. Skarżyńskiego 4D, a zakończy wspólnym piknikiem przy Plamie Gdański Archipelag Kultury.

Niezwykła kolekcja w blokowisku
Jedyna w swoim rodzaju kolekcja murali powstaje na osiedlu Młyniec, na gdańskiej Zaspie. Liczy już 41 wielkoformatowych prac na szczytowych ścianach bloków, a po festiwalu przybędą kolejne 4. Tworzona jest przez artystów z Polski i ze świata w ramach Festiwalu Monumental Art, oraz przez adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla. Festiwal zapoczątkowany został w czasie starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Obecnie jego organizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej, a wydarzenie trwać będzie do 2016 roku. Co więcej, kolekcję można bezpłatnie zwiedzać z Lokalnymi Przewodnikami - mieszkańcami Zaspy, którzy zostali specjalnie przeszkoleni i opowiadają zwiedzającym o dzielnicy i powstających w niej muralach.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Kurator Monumental Art: Piotr Szwabe vel Pisz.
Prowadzący Gdańską Szkołę Muralu: Rafał Roskowiński i Jacek Zdybel.
Partnerzy: Plama Gdański Archipelag Kultury oraz Osiedle Młyniec.
Patroni Medialni V edycji Festiwalu Monumental Art: Czwórka - Program Czwarty Polskiego Radia, Stowarzyszenie Grafiki Użytkowej, Design Attack, Portal kultury O.pl, Gazeta Wyborcza, Arteon - magazyn o sztuce, Trójmiasto.pl.




O Festiwalu Monumental Art - historia
Kolekcję Malarstwa Monumentalnego tworzą wielkoformatowe prace powstające na ścianach szczytowych bloków mieszkalnych gdańskiego osiedla Zaspa. Co roku, w okresie letnim, do Gdańska zapraszani są artyści z Polski i świata, by podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art tworzyli kolejne murale według własnego projektu. Dziś kolekcja 41 wielkoformatowych prac.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2009 roku. Tematyka powstałych wówczas murali nawiązuje do przypadających w tym roku rocznic: 70-lecia wybuchu II Wojny Światowej, 70-lecia śmierci Witkacego, 20-lecia Okrągłego Stołu czy 50-lecia pierwszego koncertu rockandrollowego w Polsce, który odbył się w Gdańsku. Tematy kolejnych edycji to "Wolność w czasach kryzysu" (2010), "Miłość jest pokusą" (2011) i "Czy wszystko jest na sprzedaż?" (2012).

Celem Festiwalu jest stworzenie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz budowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego. Kuratorem przedsięwzięcia jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe.

Oprócz uznanych artystów ze świata, Kolekcję Malarstwa Monumentalnego tworzą także adepci Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i dr Jacka Zdybla. GSM to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej, skierowany przede wszystkim do studentów i młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz osób zajmujących się streetartem. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i uzyskują możliwość artystycznego debiutu - namalowania murali według autorskich projektów.

Budowanie kolekcji malarstwa monumentalnego ma także wymiar lokalny. Jego celem jest ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką. W ten sposób mieszkańcy angażują się w kulturalne życie osiedla, m.in. dzięki projektowi Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, w ramach którego dyplomowani uczestnicy szkoleń oprowadzają i opowiadają zwiedzającym o tworzonych w ich dzielnicy muralach.

Miasto bogate w murale
Gdańsk już w tej chwili jest polską stolicą muralu. Obrazy o tematyce społecznej i politycznej można zobaczyć na pylonach drogowego Węzła Kliniczna, przystanku SKM we Wrzeszczu, na murach Stoczni Gdańskiej, czy też budynkach na Biskupiej Górce lub Zaspie. Wpisały się one na stałe w przestrzeń publiczną miasta, podejmując dialog z jego historią i życiem codziennym.

Prekursorzy sztuki muralu w Gdańsku

Pionierem był Rafał Roskowiński (absolwent gdańskiej ASP), który w latach 90-tych powołał do życia Pracownię Muralu przy Nadbałtyckim Centrum Kultury, w ramach której powstało kilkanaście murali, malowanych między innymi przez Jimi Torturo, Tomasza Bielaka, Tomasza Zabrockiego, Krzysztofa Wróblewskiego czy Rafała Ewertowskiego. Rafał Roskowiński zrealizował cykl prac na murach Stoczni Gdańskiej w 1994 r, Browaru Gdańskiego oraz stworzył pospolite ruszenie na Węźle Kliniczna w 1996r, a podczas 1000-lecia Miasta Gdańska stworzył międzynarodowy festiwal, który odbył się na blokach gdańskiej dzielnicy Zaspa. Nieocenioną pomoc przy w/w projektach okazał mu Klub Pracy Twórczej Plama mieszczący się na Zaspie.

W roku 2000, ówczesny pracownik IKA Winda Piotr Szwabe, ponownie powołał do życia festiwal na Węźle Kliniczna, nadając mu rangę ogólnopolską, a po 2 latach rangę europejską. Podczas 5 lat działania Otwartej Galerii Miejskiej, na Klinicznej stworzono 40 obrazów ściennych nawiązujących do tematyki społeczno - politycznej. Idea malowania na klinicznej nawiązywała poniekąd do dzieł lewicujących muralistów meksykańskich (Sequeirosa, Riviera). Murale miały uzupełnić nowoczesną architekturę, ale też po prostu upiększyć ją i umilić ludziom życie kolorami.

Narodziny Festiwalu Monumental Art.
Idea malowania Zaspy powróciła w 2009 roku z chwilą powołania Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art. w czasie starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jest to wydarzenie cykliczne, organizowane do roku 2016. Co roku powstają przynajmniej 4 obrazy ścienne w wybranej tematyce, które tworzą unikatową kolekcję łącząca murales z graffiti. W perspektywie na Zaspie powstanie największa w Europie kolekcja prac malarstwa monumentalnego w formie zintegrowanej galerii na blokach. Przy obecnych założeniach do 2016 roku na Zaspie znajdzie się minimum 57 murali.


SHAI DAHAN (1979) - amerykański malarz współczesny, street-artowiec, rysownik, ilustrator, twórca instalacji. Urodzony w Hajfie (Izrael), w 2007 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie brał udział w street-artowych projektach, takich jak NYSAT, Underbelly Project, MOM&POPism. Jego prace wystawiane są w Los Angeles, Nowym Jorku, Bostonie i Filadelfii. W 2012 roku zdobył uznanie za indywidualną wystawę z Muzeum Sztuki w Borås w Szwecji. W październiku 2012 roku zosytał wyróżniony jako mówca otwierający TEDx w Göteborgu. Shai malował m.in. dwumetrowy mural United Buddy Bear dla miasta Borås.

Wybrane prace:
2013 Mural At Sand, Sea, Spray Urban Art Festival, Blackpool, UK
2013 Mural At Stroke Urban Art, Munich, Germany
2013 Mural At Subtopia, Stockholm, Sweden
2012 Buddy Bear UNISEF painting for Borås, Sweden
2012 Palestine trip, mural at the wall in Bethlehem, Palestine
2012 Mural painting for Sculpture Festival, Borås, Sweden
2012 Mural painting at Kronobergsgatan, Stockholm, Sweden 2
2012 Mural painting at Kronobergsgatan, Stockholm
2012 Mural For Gothenburg Culture Festival, Sweden

JAN KALAB (1978) znany też jako Point lub Cakes. Czeski artysta graffiti, muralista. W 1993 zrobił swój pierwszy kawałek na ścianie i od tego czasu nadal rozwija swój styl. W 2001 roku stworzył swoją pierwszą trójwymiarową realizację wykonany z płyty wiórowej. Był to pierwszy krok do wprowadzenia trzeciego wymiaru do sztuki graffiti. Podróżował i tworzył w Europie, Nowym Jorku, Los Angeles, San Francisco, Sao Paulo, Rio de Janeiro... W 2006 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, gdzie tworzy i mieszka.

Wybrane prace:
2012 - Stuck on the city, Galerie hl. m. Prahy, Praha
2012 - Street smart, Kulturhuset, Stockholm
2012 - Good choice, České centrum, Sofie
2012 - Street smart, Kulturhuset, Stockholm
2011 - De Dentro e De Fora, MASP; Sao Paulo
2010 Metropolis, EXPO pavilon České Republiky, Shanghai
2010 1st Bienal graffiti fine art, MUBE; Sao Paulo
2009 - Graffest; Gdansk
2008 - Faces and Laces; Moskva
2008 - City's Celebrities, Moravská galerie; Brno
2007 - Planet prozess, Berlin
2006 - Redbull Artbeat, BG; Amsterdam
2005 - City of names, Kunsthalle Bethanien; Berlin
2004 - Ewerwanting Streets - Röda Sten; Göthegourg

KEY DETAIL - pochodzący z Białorusi artysta graffiti, ilustrator, street- artowiec. W latach 1997 - 2001 studiował na Wydziale Designu w Mińsku, a w 2006 roku ukończył Białoruski Uniwersytet Techniczny (wydział Architektury) w Mińsku. Uczestnik wielu wystaw grupowych oraz festiwali street-artowych.

Wybrane wystawy grupowe:
2008 - "From The Street". Minsk (Belarus)
2009 - "BigBox Show". Minsk (Belarus)
2011 -"Design Week Minsk". Minsk (Belarus)
2012 - "Design Week Minsk". Minsk (Belarus)
2013 - Freiraumgalerie. Halle. Germany
2013 -STROKE - Urban Art Fair. Munich. Germany

Udział w festiwalach:
2009 - "BigBox Show". Minsk (Belarus)
2010 - "Forward festival". Minsk (Belarus)
2011 - "UrbanPunk". Minsk (Belarus)
2012 - "Festival Re$publica". Kamianets-Podolsk (Ukraine)
2013 - All You Can Paint. Halle (Germany)

SAN, Daniel Muñoz (1980) - hiszpański artysta, malarz, pisarz, muralista. Karierę rozpoczął na początku lat 90' od malowania ścian i mebli w przestrzeni publicznej w Moraleja (Cáceres), gdzie się wychował i urodził. Po kilku latach samodzielnej nauki rozpoczął studia w Caceres. W 2000 roku przeniósł się do Madrytu, gdzie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych. W tym samym czasie zaczął wystawiać swoje prace oraz realizacje interwencji w przestrzeni publicznej w miastach Hiszpanii i Europy. Artysta chce za pomocą swoich prac dotrzeć jak najbliżej ludzi, dlatego najczęściej wykorzystuje do ich prezentacji przestrzeń miejską. Prace Sana zmuszają do zastanowienia i różnorodnych interpretacji codziennych zdarzeń i zwyczajnych tematów.

Wybrane prace:
2012 - "Comma". Perugia (Italy)
2012 - "Murales en La Escocesa". Barcelona (Spain).
2011- " Bien Urbain". Besanzón (France)
2011 - "Jardines". Tánger (Morocco)
2010 - " Rewallution". Catania (Italy)
2010 - " Insitu". Miajadas (Spain)
2009 - "A taste of Spain". London (United Kingdom).
2009 - "L.E.M.U.R.". París ((France)
2008 -"A las barricadas". Centro de Historia de Zaragoza (Spain)
2007 - "Fabulosas Desordens ". Rio de Janeiro (Brazil).
2007 - "Meeting of Styles ". Salónica (Grecia).
2006 - "Eurocultured" . Dublín. (Irlanda).
2006 - "Mail Return". San Juan (Puerto Rico).
2005 - "Art Under Pressure". Moscú (Russia).
2005 - "Urban art festival" . Gran Canaria / Sevilla (Spain)
2004 - " Meeting of Styles". Wiesbaden (Germany)
2002 -" Festimad". Madrid (Spain)
2001 - " Ciudad europea de la cultura". Salamanca (Spain)
2000 - " Womad ". Cáceres (Spain)

Strona Festiwalu Malarstwa Monumentalnego: 
www.monumentalart.eu

Gdańska Szkoła Muralu: 
gdanskaszkolamuralu.blogspot.com

FanPage:
www.facebook.com/MuraleGdanskZaspa