W ciągu ostatnich kilkunastu lat Trójmiasto stało się stolicą polskiego muralu,czyli malarstwa ściennego na murach. Pionierem był Rafał Roskowiński(absolwent gdańskiej ASP),który w latach 90-tych powołał do życia Pracownię Muralu przy Nadbałtyckim Centrum Kultury, gdzie powstało kilkanaście murali malowanych m.in przez.Jimi Torturo, Tomasza Bielaka, Tomasza Zabrockiego, Krzysztofa Wrólewskiego czy Rafała Ewertowskiego. Rafał Roskowiński zrealizował cykl prac na murach Stoczni Gdańskiej z 1994 r, Browaru Gdańskiego oraz oraz stworzył pospolite ruszenie na Węźle Kliniczna w 1996r . Podczas obchodów 1000-lecie Miasta Gdańsk stworzył festiwal międzynarodowy, który odbył się na blokach zaspiańskich (jedna z dzielnic Gdańska).
Jego ambicją było pokrycie murów Gdańska monumentalnymi i ekspresyjnymi kompozycjami
malarskimi, realizowanymi w technice fresku suchego, przy wykorzystaniu farb fasadowo-akrylowych. Nieocenioną pomoc przy w/w projekcie okazał mu też Klub Pracy Twóczej Plama mieszczący się na Zaspie.
W roku 2000 ówczesny pracownik IKA Winda Piotr Szwabe powołał ponownie do życia festiwal na klinicznej nadając mu rangę ogolnopolską a po 2 latach rangę europejską. Podczas 5 lat dowodzenia Otwartą Galerią Miejską na Klinicznej stworzono 40 obrazów ściennych nawiązujących do tematyki społeczno-politycznej (informacja w ARCHIWUM).
Sens malowania na klinicznej nawiązywał poniekąd do dzieł lewicujacych muralistów meksykańskich (Sequeirosa,Riviera) ale też miał uzupełnić nowoczesną architekturę, upiększyć ją i umilić ludziom życie kolorami.
Idea malowania Zaspy (stworzenia jedynej Galerii na blokach na świecie) powróciła za sprawą porozumienia Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 a Piotrem Szwabe-organizatorem Malarstwa Monumentalnego Zaspa 2009. Monumentalnymi obrazami pokryte będą bloki z wielkiej płyty, których powierzchnia na ten rok została oszacowana na 1500m2, a tematy nawiązywać będą do kilku znaczących rocznic: 70-lecie wybuchu II Wojny Światowej, 70-lecie śmierci Witkacego, 20-lecie okrągłego stołu czy 50-lecie pierwszego koncertu rockendrollowego w Polsce, który odbył się w Gdańsku. W festiwalu udział wezmą malarze,którz myślą nie tylko o sobie,ale także o tych, którzy będą "skazani" na oglądanie ich prac. Starają się więc nawiązywać do kontekstu miejsca, w którym malują i do różnych konwencji murales i graffiti, demokratycznie mieszając je ze sobą.
Serdecznie zapraszamy na zaspiańskie malarstwo publiczne jedyne takie na świecie usytuowane w wielkiej płycie!
Chcesz wziąć udział w wydarzeniu jako wolonariusz? Chcesz poznać ciekawych ludzi i zdobyć doświadczenie? Zgłoś się jako ochotnik, by pomagać przy tej i innych imprezach klikając na link
Zgłoszenie