stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Octopus Film Festival 2024
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

6 dni w industrialnych przestrzeniach Gdańska, 49 filmów na 67 seansach (w tym jeden ukryty!), 9 lokalizacji, 9 polskich premier, spotkania z twórcami, oryginalne sekcje i niepowtarzalna atmosfera - znamy pełny program 5. edycji najbardziej szalonego festiwalu filmowego w Polsce (albo i na świecie) - Octopus Film Festival wynurzy się z Bałtyku już 2 sierpnia.

PROGRAM FESTIWALU



Kultowe klasyki i zaskakujące nowości

Na widzów jak zwykle czekają różnorodne i nietuzinkowe wydarzenia. W tym roku Michał Milowicz,
naczelny gangus polskiego kina, przeczyta na żywo absolutny top kina gangsterskiego czyli
brytyjski "Przekręt" w reż. Guya Ritchiego wcielając się w każdą z głównych ról, kontynuując octopusową tradycję pokazów z lektorem. A jeśli mowa o pokazach z lektorem, nie sposób zapomnieć o Tomaszku Knapiku, wieloletnim wspołpracowniku i przyjacielu Octopusa, który zmarł w zeszłym roku. Aby uczcić jego pamięć, podczas tegorocznej edycji festiwalu zostaną zaprezentowane dwa filmy z epoki kaset wideo czytane charakterystycznym głosem Tomasza Knapika: "Amerykańskiego nindżę" z Michaelem Dudikoffem i "Ponad szczytem" z Sylvestrem Stallone'em.

W ramach Konkursu Głównego zostanie zaprezentowanych aż 12 najciekawszych i najbardziej zaskakujących filmów gatunkowych z całego świata, które nie były wcześniej pokazywane w polskich
kinach: m.in. "Pisklę" - tegoroczny film otwarcia i połączenie horroru, baśni i coming-of-age story; "Moloch" - pełnokrwisty folk horror łączący w sobie inspiracje holenderskimi legendami i współczesnym kinem grozy spod znaku "Hereditary" i "Reliktu" będące fascynującym studium rodzinnej klątwy, która naznacza swoim piętnem kolejne pokolenia; "Świnka" - krwawy obraz pełnymi garściami czerpiący i z "Carrie", i z "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" zadając ciekawe pytania związane z dorastaniem i okrucieństwem nastolatków, tworząc być może pierwszy w historii kina horror, w którym potworem jest fat shaming czy "Badman" - pierwszorzędne komediowe szaleństwo, będące w równej mierze parodią filmów Marvela i DC, slapstickowym widowiskiem czerpiącym pełnymi garściami z klasyków gatunku i niepoprawnym politycznie filmowym memem.

Po seansach widzowie będą mogli ocenić konkursowe tytuły i przyznać - po raz trzeci w historii Octopusa - Nagrodę Publiczności festiwalu.

W programie także m.in. autorski cykl Jarka Tokarskiego - Horror found footage w hołdzie takim klasykom jak "Blair Witch Project" czy "Paranormal Activity" oraz Dekada grozy - prawdziwa filmowa jazda bez trzymanki po historii polskiego kina grozy lat. 80. zaprojektowana przez Tomka Kolankiewicza, Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która zainauguruje bezprecedensową współpracę pomiędzy gdyńskim świętem polskiego kina, a Octopusem.

Do Gdańska zawita pierwszy w Polsce przegląd odrestaurowanych obrazów Doris Wishman - najbardziej aktywnej zawodowo reżyserki amerykańskiego kina gatunkowego, która w latach 60. i 70. nakręciła kilkadziesiąt filmów o nudystach, sexploitation, a później także filmów z charakterystyczną
kategorią wiekową X. W jej portfolio znajdziemy między innymi słynne "Nagie na księżycu" i kultowe "Deadly Weapons" z Chesty Morgan w roli głównej.

Zupełną nowością są pokazy partycypacyjne, czyli angażujące widza ponad standardowy rodzaj filmowego doświadczenia! Podczas seansu "Klubu winowajców" w III LO w Gdańsku widzowie wcielą się
w uczniów zmuszonych do garowania w szkole po godzinach, reprezentujących jeden z pięciu typów
licealistów, a z kolei podczas seansu "Wojowników" w Galerii Layup w członków nowojorskiego gangu
zagrzewanych do walki przez charyzmatycznego przywódcę. W przypadku obu pokazów - przebranie
obowiązkowe!

Gdańsk znany i nieznany w wyjątkowych lokalizacjach
Octopus Film Festival od zawsze słynie z oryginalnych lokalizacji korespondujących z klimatem filmu. Zakotwiczony od pierwszej edycji przy industrialnych terenach Stoczni Gdańskiej, czy ul. Elektryków, gdzie odbywa się większość wydarzeń, wykorzystuje te i inne przestrzenie miasta do budowania niepowtarzalnego klimatu festiwalu. Kino gatunkowe czuje się w Gdańsku wyśmienicie. W tym roku zawita także do Teatru Leśnego ze specjalnym pokazem filmu "Rambo: Pierwsza krew" z okazji 40. rocznicy powstania słynnej amerykańskiej serii z Sylvestrem Stallone. Widzowie będą mogli poczuć się jak bohaterowie "Piły" podczas seansu w bunkrze, ale najwięcej emocji z pewnością wzbudzi Seans Ukryty, gdzie specjalnie zaarażowane miejsce pokazu oraz sam tytuł filmu do ostatniej chwili sa trzymane w tajemnicy.

Nagroda za całokształt twórczości - Atramentowa Macka dla legendy włoskiego kina gatunkowego Gdańsk odwiedzi też Enzo G. Castellari, legenda włoskiego kina i reżyser spaghetti westernów ("Keoma" z Franco Nero), poliziotteschi ("High Crime", "Street Law"), macaroni combat ("Bohaterowie z piekła") i filmów postapokaliptycznych ("Wojownicy Bronksu") znany z zamiłowania do slow motion i
eksperymentalnego montażu. Jego filmy przez całe lata siedemdziesiąte okupowały szczyt włoskiego box office'u. Reżyser otrzyma pierwszą w historii Octopusa nagrodę za całokształt twórczości w kinie gatunkowym - Atramentową Mackę, a w ramach festiwalu odbędzie się też retrospektywa jego twórczości.

Organizatorem Octopus Film Festival jest dystrybutor kina gatunkowego i artystycznego Velvet Spoon.
Wydarzenie jest objęte mecenatem Miasta Gdańsk, Samorządu Województwa Pomorskiego oraz
Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    18 zł
Karnety na cały festiwal - 180 zł

https://octopusfilmfestival.com/bilety/