W nadchodzącym roku Gdańsk po raz 14 stanie się miejscem radosnych obchodów Święta Objawienia Pańskiego, które przyciągają mieszkańców i gości z całego regionu. Orszak Trzech Króli, organizowany przez Stowarzyszenie SUM oraz Szkoły i Przedszkola Fregata, odbędzie się 6 stycznia 2025 r. Wydarzenie, które po raz pierwszy miało miejsce w 2011 roku, zyskało miano jednej z najpiękniejszych i najliczniej uczęszczanych tradycji miejskich. Co roku udział w nim bierze kilka tysięcy osób.
Trasa Orszaku trzech Króli - Gdańsk 2025
Uczestnicy Orszaku zbierają się na ul Piwnej na wysokości wejścia do Bazyliki Mariackiej od godz. 11:30. Punktualnie w południe rozpocznie się modlitwa Anioł Pański, a po niej Orszak ruszy w stronę Wielkiej Zbrojowni. Na czele Orszaku - prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu ze Szkół i Przedszkoli Fregata, a także dworzan z darami - przejdą Trzej Mędrcy ze Wschodu. Pod Zbrojownią Monarchowie spotkają Heroda, który za wszelką cenę będzie próbował zawrócić pielgrzymów z raz obranej drogi: zatrzymać ich na swoim dworze, lub przynajmniej skłonić, by w drodze powrotnej opowiedzieli mu, gdzie leży Dziecię.
Następnie Orszak skręci w lewo, w ul. Tkacką, a później w ul. Długą. Tam jego uczestnicy będą świadkami walki dobra ze złem. Stajenka będzie umieszczona na przedprożach Dworu Artusa, gdzie czekać będzie na wszystkich Święta Rodzina.
Dla wszystkich uczestników zostały przygotowane korony i śpiewniki kolędowe.
Relacja z poprzedniej edycji wydarzenia
-
6 stycznia 2024
(298 opinii)
Pokłon Trzech Króli - Kulminacja OrszakuKulminacyjnym momentem Orszaku będzie tradycyjny pokłon Trzech Króli. W 2025 r. ma on szczególny wymiar, ze względu na trzy jubileusze: 2025-lecie narodzin Chrystusa, obchodzone w ramach Roku Jubileuszowego ogłoszonego przez Papieża Franciszka, 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego Króla Polski, oraz 100-lecie Archidiecezji Gdańskiej, która w 2025 roku obchodzi swój jubileuszowy Rok Święty. Ten historyczny kontekst przypomina o znaczeniu roli władców i wspólnot duchowych jako tych, którzy swoje powołanie czerpią z namaszczenia Bożego.
Hasło Orszaku Trzech Króli 2025Tegoroczne hasło brzmi:
"Kłaniajcie się królowie!". Jest ono inspirowane fragmentem znanej pastorałki "Do szopy, hej pasterze", opublikowanej po raz pierwszy w 1931 r. we Lwowie w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego. Słowa te odsyłają do biblijnego pokłonu Trzech Mędrców, którzy uznali w Nowonarodzonym Chrystusa Króla i Pana. Hasło to podkreśla wartości wiary, pokory i uznania władzy duchowej nad światem doczesnym.
Refleksje Papieży nad PokłonemPapież Benedykt XVI podkreślał, że gest pokłonu Trzech Mędrców przed Nowonarodzonym nie był jedynie symboliczny. Zadziwiająca jest ich gotowość do uznania w Dziecięciu trzymanym przez Matkę w Betlejemskiej stajni prawdziwego Króla narodów. To ich pokora i otwartość na prawdę pozwoliły im dostrzec w Chrystusie Mesjasza.
Z kolei św. Jan Paweł II zwrócił uwagę na duchowy wymiar Epifanii, która objawia się zarówno zewnętrznie, jak i w sercach wiernych. To wewnętrzne światło pozwalało Mędrców rozpoznać Boskie Dziecię i z pokorą złożyć dary: złoto, kadzidło i mirrę.
Orszak Trzech Króli Gdańsk 2025
Orszak Trzech Króli w Gdańsku to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale także do refleksji nad uniwersalnymi wartościami wiary i pokory. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców i gości do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Szczegółowy program Orszaku jest na stronie:
www.fregata.edu.pl/orszakNiech święto Objawienia Pańskiego będzie czasem radości, refleksji i wspólnego oddania pokłonu Królowi królów!
Tradycją Gdańskiego Orszaku stało się także, że w rolę Świętej Rodziny, wciela się gdańska rodzina z dopiero co narodzonym dzieciątkiem. W tym roku w rolę Józefa, Maryi i małego Jezuska wcieli się rodzina Gailitis: Blanka, Karol i ich, "leżący w jasełkach", 4 miesięczny syn Adam.
Forma przedstawienia Objawienia Pańskiego w formie znanej dziś jako "jasełka" ma już 800 lat a zapoczątkowana została przez św. Franciszka z Asyżu. Nazwa "jasełka" wzięła się od słowa "jasło", które oznacza, przenośne koryto, służące do karmienia paszą zwierząt. Jasło, znane również pod nazwą żłobka, stało się pierwszą kołyską nowo narodzonego Dziecięcia. Pierwotne określenie jasła może już się zatarło, ale przetrwało z nami pod określeniem dobrze znanych jasełek. Tegoroczne hasło Orszaku nawiązuje więc do początków przedstawień narodzin Jezusa oraz przypomina o celu orszaku jakim jest, odnalezienie nowonarodzonego Mesjasza. Hasło "W jasełkach leży" jest też fragmentem XVII wiecznej kolędy "Nowy rok bieży".