stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pola Nadziei na Pomorzu 2014

W niedzielę 6 kwietnia pomorskie hospicja po raz kolejny zjednoczą się w imieniu swoich podopiecznych. Codzienny trud placówek paliatywno-hospicyjnych, nieodłącznie przypisany opiece nad ciężko chorymi i umierającymi, oraz administracyjna szarpanina w labiryncie urzędniczych limitów i ograniczeń, tego dnia przybiorą wyjątkową postać wesołego show, połączonego z wielką kwestą. W przyrodzie wiosna na razie nieśmiała, ale "Pola Nadziei na Pomorzu 2014" zakwitną z pewnością.

sty 25

sobota, g. 10:00

Gdańsk, Harfowa 60
Wstęp wolny
Idea "Pól" ma rodowód szkocki - rozpoczęła ją Fundacja Marie Curie Cancer Care z Edynburga, organizując cykl imprez charytatywnych na rzecz chorych na raka. Wkrótce do współpracy zaprosiła partnerskie miasto Kraków i działające tam Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum przy Hospicjum im. św. Łazarza. Pierwsze polskie "Pola Nadziei" zakwitły więc pod Wawelem w 1998 roku, ale już 5 lat później nabrały rangi ogólnopolskiej. W 2003 roku do akcji przyłączyło się siedem hospicjów, w tym Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Głównym celem wiosennej akcji, obecnie podejmowanej już przez wszystkie hospicja w kraju, jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby ich pacjentów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Opieka w każdym hospicjum jest bezpłatna, jednak NFZ pokrywa zaledwie część kosztów utrzymania pacjentów. Pozostałe środki trzeba po prostu pozyskać, tak by ostatnie dni, tygodnie czy miesiące życia ciężko chorych ludzi uczynić możliwie najgodniejszymi.

Istotnym elementem wiosennej akcji jest również szerzenie mody na wolontariat - postawy najpełniej wyrażającej międzyludzką solidarność. Jej znakiem rozpoznawczym są wolontariusze, którzy na ulicach, skwerach, przed kościołami czy w centrach handlowych zbierają do puszek pieniądze na rzecz podopiecznych hospicjów, wręczając w zamian kwiat żonkila - symbol nadziei na odrodzenie.

Gospodarzami tegorocznej akcji będą: Fundacja Hospicyjna, Caritas Archidiecezji Gdańsk oraz pięć pomorskich placówek paliatywno-hospicyjnych: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Dom Hospicyjny im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni i Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Arcybiskup Metropolita Gdański Leszek Sławoj Głódź, Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydenci miast Gdańska, Sopotu, Gdyni i burmistrz Pucka.

Atrakcje dla mieszkańców Pomorza otworzy Żonkilowa Sobota w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej z Przychodnią przy ul. Polanki 117 w Gdańsku Oliwie, czyli dzień bezpłatnego poradnictwa medycznego dla wszystkich chętnych, przewidziany na 5 kwietnia w godzinach od 9.00 do 13.00, podczas którego czynnych będzie kilkanaście gabinetów lekarskich, punkt pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi.

Główne imprezy przewidziane zostały dzień później, tradycyjnie w niedzielę. W Gdańsku miejscem akcji będą ulice Długa, Długi Targ oraz Targ Węglowy, a w programie m.in. Żonkilowy Festyn Rodzinny z licznymi stoiskami Przyjaciół gdańskiego Hospicjum i Fundacji, Żonkilowy Korowód oraz wystawa zabytkowych i ciężarowych pojazdów na placu przed Teatrem.

Hospicja w Sopocie zapraszają na Piknik Rodzinny, który otworzy Żonkilowy Marsz z bębniarzami, a jednym z magnesów będą koncerty Marcina Spennera i zespołu "Gentle Lady Note".

W Gdyni odbędzie się Festyn Rodzinny, w ramach którego wystąpi grupa "Timur i Jego Drużyna" i Kinga Zdybel oraz przygotowane zostaną liczne atrakcje towarzyszące, w tym minimecze, trening funkcjonalny, ścianka wspinaczkowa itd. Całość zainaugurowana zostanie Paradą Żonkilową, czyli tradycyjnym przemarszem przyjaciół idei hospicyjnej.
W ramach "Pól Nadziei na Pomorzu 2014" w Pucku wystąpi Krystyna Gedzik w programie zatytułowanym "Wiosenne inspiracje".

Organizatorzy przewidzieli też imprezę wspólną dla wszystkich miast włączających się w akcję, a mianowicie przejazd motocyklistów z żonkilowymi atrybutami trasą z Pucka do Gdańska, oczywiście przez Gdynię i Sopot. W Gdańsku na trasie Strzyża-Centrum będzie kursował zabytkowy "Żonkilowy tramwaj", w którym będzie można spotkać wolontariuszy i wrzucić datek do puszki, otrzymując w zamian żonkila.

Cierpienie i samotność towarzyszące chorobie onkologicznej w jej stadium terminalnym są jednocześnie sprawdzianem z człowieczeństwa wszystkich zdrowych, dla których budząca się wiosna jest rzeczywistym zaproszeniem do życia. Nie omijajmy wzrokiem wolontariusza z puszką. Aby idea hospicjum jako domu podejmującego chorych niczym gości mogła być kontynuowana, potrzebne jest jej konkretne wsparcie.

Również nasze.

Gdańsk

Pola Nadziei na Pomorzu Gdańsk, niedziela 6 kwietnia 2014 r.

Targ Węglowy, Żonkilowy Festyn Rodzinny, godz. 11:00 do 17:00

przewidywane atrakcje:
1. ekspozycja stacjonarna szybowca (Aeroklub Gdański z Pruszcza Gdańskiego)
2. ekspozycja kabiny dekompresyjnej (Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza "Neptun"
3. ekspozycja symulatora zderzeń (Straż Gminna z Pruszcza Gdańskiego)
4. ekspozycja kolorowych tirów (Repiński Transport i Publiczny Transport Ciężarowy Marek Choma)
5. ekspozycja samochodów zabytkowych (Automobil Klub Gdyni)
6. ekspozycja wozów strażackich (Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 Państwowej Straży Pożarnej)
7. ekspozycja wozu wojskowego (49. Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim)
8. wojskowa grochówka prosto z kuchni polowej (49. Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim)
9. mini katapulta lotnicza i elektroniczny symulator strzałów (22. Baza Lotnicza w Malborku)

Będzie można zwiedzać samochody oraz symulator, kabinę dekompresyjną i szybowiec w zamian za datek do puszki (na rzecz hospicjów)

Długi Targ, godz. 11:00-17:00
przewidywane atrakcje:
1. ścianka wspinaczkowa
2. występy zespołów ulicznych (hip-hop, dance hall, cheerleaderki, raperzy i inni)
4. wyścigi Smoczych Łodzi na Motławie (od 13:40)
5. koncerty orkiestr reprezentacyjnych
6. wspólne zdjęcie pod Neptunem (12:00 i 13:00)
7. show w wykonaniu siatkarzy LOTOSU Trefla Gdańsk
8. Żonkil dance- żonkilowa zumba (15:00)
9. występ grupy bębniarskiej Rodriguez i Przyjaciele (16:00)

Rozwinięcie programu: Długi Targ

11:30 - Korowód Pól Nadziei. Barwny pochód, na czele z Orkiestrą Straży Granicznej z udziałem zespołu pracowników hospicjów, ich podopiecznymi wraz z rodzinami, wolontariuszami i przyjaciółmi przemaszeruje spod Złotej Bramy do Fontanny Neptuna, gdzie wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie.
12:00 - Uroczystość nadania tytułu Honorowego Wolontariusza oraz wręczenia pamiątkowych statuetek w Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego.
12:00-12:45 - Występy zespołów: ARCHITEKTS FAMILY, BRUK IT, KATCH A FIRE, KS MOVEMENT, DJ U Killed Kenny puszcza muzę
13:00-13:30 - Wspólne zdjęcie pod Neptunem wraz z Honorowymi Wolontariuszami, przy dźwiękach Orkiestry
Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP, która zaprezentuje show orkiestrowy przed Dworem Artusa.
13:30 - Spotkanie w "Żonkilowym Ogródku" oraz kwesta przedstawicieli władz miasta i województwa, Fundacji Hospicyjnej, Hospicjum ks. Dutkiewicza i wolontariuszy na terenie Starego Miasta i Długiego Pobrzeża
14:00-14:50 - Występy zespołów: pokaz Cheerleaderek z Gimnazjum nr 11, ARAS DOBRADO i SKELLY oraz RESORT CREW, BRUK IT, KATCH A FIRE, pokazy KS MOVEMENT, DJ U Killed Kenny puszcza muzę
15:00-15:15 - "Żonkil dance", czyli wszyscy tańczą zumbę wraz z tancerzami ze studia tańca TOP dance
15:20-15:55 - Występy zespołów ulicznych, DJ U Killed Kenny puszcza muzę
16:00-16:15 - Występ niezwykle energetycznych bębniarzy grupy "Rodriguez i Przyjaciele"
17:00 - zakończenie imprezy MC Yah, podziękowanie za udział w Polach Nadziei

Długi Targ - okolice Neptuna: tajemnicze namioty, a w nich możliwość konsultacji z dietetyczką, sprawdzenia się w alkogoglach, posmakowania domowych wyrobów, pokonania siebie na ściance wspinaczkowej i inne atrakcje

Gdynia
W niedzielę 6 kwietnia hospicja organizują różne akcje służące popularyzacji idei hospicyjnej i zbiórce pieniędzy dla swoich podopiecznych. Pomysłodawcą programu POLA NADZIEI jest Fundacja Marie Curie Cancer Care z Wielkiej Brytanii. Symbolem akcji jest żonkil, który symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia przypominając o kruchości i ulotności życia. Jak co roku podczas Pól Nadziei zaplanowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji Jesteśmy przekonani, że będzie to wielkie święto DOBROCI! Zapraszamy.

I tak będzie parada żonkilowa, zabawy rekreacyjno - ruchowe, mini mecze z udziałem młodych piłkarzy ze Stowarzyszenia Arka Gdynia, trening prowadzony przez XTrainer.pl ... i wiele niespodzianek, usłyszymy Kingę Zdybel, Joko Music, Timura i Jego Drużynę.

Program festynu Pola Nadziei na Pomorzu 6 kwietnia 2014 r.
12:00-12:05 Johny Roger - "Tańcowanie"
Janusz "Jasiu" Piotrkowski z zespołem, muzyka szanty & folk

12:05-12:15 przemówienia, zaproszenia i reklamy
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Dyrektor Hospicjum ks.Grzegorz Miloch,

12:15-12:30 Studio JOKO MUSIC - Joanny Kozak (Farba)
14-letnia Kinga Zdybel, od 10 roku życia uczy się śpiewać w Joko Music w Gdyni pod okiem Joanny Kozak, wokalistki zespołu Farba. Jak na swój młody wiek odniosła już wielki sukces i znalazła się w finale ostatniej edycji "Mam Talent". Kinga mieszka w Bojanie, a uczy się w Gimnazjum Nr 11 w Gdyni. Bierze udział w rożnych wokalnych konkursach, takich Konkurs Poezji Śpiewanej, czy Konkurs Piosenki Angielskiej You Can Sing, w którym zajęła II miejsce. Po finale "Mam Talent" młoda wokalistka wystąpiła już na kilku koncertach, między innymi zaśpiewała na Gali Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach oraz na 22 Finale WOŚP w Karczewie.

Piosenki:
People Help the People (w wykonaniu Birdy) czas:4:10
Alleluja po polsku (Leonard Cohen) czas:3:45
Price Tag (Jassie J) czas:3:30
Na bis:
Read all about it (Emeli Sande) czas:4:40

12:30-12:35 Pokaz Parkour - Stowarzyszenie Klub Sportowy "Movement"
Parkour - forma aktywności psychofizycznej polegająca na bezpiecznym, efektywnym i szybkim przemieszczaniu się w każdym terenie. W parkour chodzi o rozwijanie cech (szybkość, kondycja, zręczność, sita, gibkość, skoczność) potrzebnych nam do wykonywania technik przemieszczania się oraz kształtowanie charakteru, przełamywanie barier psychicznych.
Za twórcę parkour uważa się francuza Davida Belle'a, który pod koniec lat 80 XX wieku na przedmieściach Paryża (Lisses) wraz z kolegami w różny sposób zaczęli pokonywać miejskie przeszkody, a następnie nadając temu nazwę.

12:35-12:50 Nauczyciel prowadzący z pracowni muzyczno- wokalnej z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni - Ewa Szwajlik
Oliwia Peplińska - Dzień bez happy endu (czas 3:00),
Wiktoria Ossowska - Wspomnienie lata(czas 4:00).
Oliwia Górska - Regamaffin (czas 3:30)
Ala Besler - Szklana pogoda (czas 3:00)

12:50-13:00 Studio JOKO MUSIC - Joanny Kozak (Farba)
Jagoda Mazur z Leszna, ma 21 lat, studiuje Nawigację na Akademii Morskiej w Gdyni, kocha zarówno muzykę jak i morze. Brała udział w wielu konkursach wokalnych, z ostatnich jej osiągnięć to: I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Gdańsku w 2013 roku. Rok wcześniej na tym samym konkursie zajęła II miejsce. Od grudnia 2013 szkoli swoje umiejętności wokalne w studiu Joko Music w Gdyni.

Piosenki:
"Ja dla pana czasu nie mam" Hanny Banaszak czas:4:07
"Cykady na Cykladach" Maanamu czas:3:15

13:00-13:05 przemówienia, zaproszenia i reklamy
13:05-13:20 MDK Nauczyciel prowadzący z pracowni muzyczno- wokalnej z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni - Ewa Szwajlik

Zuzia Cichocka - Kraj (czas 3:30)
Marta Cichosz - Promice me (czas 4:00)
Magda Kowalska - piosenka Christiny Aguilera (czas 3:00)

13:20 - 14:05 Timur i Jego Drużyna
Zespół powstał w 1986 r. w Gdyni. Wylansowany przez scenę studencką zdobywał prestiżowe nagrody i wyróżnienia. W dorobku artystycznym zespołu są cztery płyty. Z latami zmieniał się skład zespołu a wraz z nim styl prezentowanych utworów, który podążał w kierunku dość zróżnicowanych stylów muzyki, począwszy od piosenki studenckiej, poprzez szeroko rozumiany folk, kończąc na solidnej gitarowej muzyce rockandrollowej.

Lider Jarosław "Timur" Gawryś brał udział w programie telewizyjnym "Bitwa na Głosy" reprezentując Gdynie w drużynie Maćka Miecznikowskiego.

14:05-14:10 przemówienia, zaproszenia i reklamy
14:10-14:15 Pokaz Parkour - KS Movement
14:15-14:30 Nauczyciel prowadzący z pracowni muzyczno- wokalnej z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni - Marian Walentynowicz

Maciej Głowacki - Fly Me To The Moon (czas 2:00)
Dominika Dawidowska - It's My Life (czas 4:00)
Alan Wittbrodt - Strangers in The Night (czas 4:00)
Kristina Burge - What a Feeling (czas 2:30)

14:30 - 14:45 Studio JOKO MUSIC - Joanny Kozak (Farba)
17-letnia Karolina Lass, uczęszcza do I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Uwielbia śpiewać, prócz nauki śpiewu pod okiem Joanny Kozak z Joko Music uczy się również grać na pianinie. Fascynują ją wokalistki o wielkich skalach głosu. Uwielbia słuchać Whitney Houston, inspiruję ją również Christina Aquilera.

Piosenki:
"Say Something" z repertuaru A Great Big World & Christina Aguilera czas:3:47
"Wrecking ball" z repertuaru Miley Cyrus czas:2:56

Jedna najmłodszych uczennic w studio JOKO MUSIC czyli Vanessa Sarkissian. Vanessa urodziła się w Gdyni 28.05.2004 czyli już niedługo kończy 10 lat. Uczęszcza do Szkoły Podstawowej w Mostach, jest wzorową uczennicą. Dużo czasu spędza ze swoim psem berneńczykiem, jest ruchliwa, uwielbia być stale czymś zajęta, czuje się dobrze tylko wtedy, gdy jej życie przypomina jazdę na karuzeli. Uwielbia podróże, jest ciekawa świata.

Jest urodzoną wokalistką, śpiewa od zawsze a od czterech lat występuje publicznie. Śpiew to jej pasja. Od dwóch lat rozwija się i kształci umiejętności wokalne pod okiem Joanny Kozak. Efektem tej pracy są udane występy na różnych konkursach wokalnych. Między innymi Vanessa zajęła I miejsce na VI Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Kosakowie w 2013 roku oraz I miejsce w konkursie "Zaśpiewajmy Kolędę" w 2014. Vanessa brała też udział w koncercie "Śpiewający Aktorzy' w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sopocie. Dodatkowo śpiewa w chórze szkolnym, uczy się grać na gitarze oraz keyboardzie.

Piosenki:
"Każdy chciałby tak mieć" z bajki Zaplatani (w wykonaniu Juli Kamińskiej) czas:2:50
"Mam tę moc" z bajki "Kraina Lodu" czas: 3:41

14:45 - 15:00 Nauczyciel prowadzący z pracowni muzyczno- wokalnej z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni - Marian Walentynowicz
Maciej Głowacki - Bądź moim natchnieniem (czas 3:00)
Alicja Sporek - Damą być (czas 3:00)
Dominika Dawidowska - Sweet Dreams (czas 4:00)
Zuzanna Wittbrodt - Hi Fi (czas 3:30)
15,00 FINAŁ

Wspólne wykonanie utworu "Wiec stoczmy bój" z zespołem Timur i Jego Drużyna.


Mini mecze w piłce nożnej przy udziale młodych piłkarzy SI Arka Gdynia na 2 małych boiskach - dla uczestników przewidziano nagrody w postaci wejsciówek na mecze Arki Gdynia oraz smycze do kluczy, trening funkcjonalny(ogólno-rozwojowy) prowadzony przez członków: Xtrainer, CROW i KB&CF,

- gry i zabawy zręcznosciowe prowadzone przez nauczycieli Gimnazjum nr10 w Gdyni,
- ścianka wspinaczkowa - Kolibki Adventure Park w Gdyni,
- pokazy Parkour - Klub Sportowy Movement Academy,
- trampolina - JUMPCITY,
- zamki dmuchane - SKS Bałtyk Gdynia,
- malowanie wioski indiańskiej - Galeria Malucha - zabawa dla najmłodszych polegajaca na malowaniu kartonowych modeli wioski indiańskiej połączone z malowaniem twarzy,
- ambulans do poboru krwi - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku - dla pierwszych chętnych w nagrodę wejściówki do Muzeum Marynarki Wojennej oraz voucher-y na mecz Arki Gdynia,
- punkt medyczny "Dzień dawcy szpiku" - Europejska Fundacja KrewAktywni,
- pokaz ratownictwa medycznego - Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Gdyni,
- samochody firmy Skoda - Skoda Lellek Sopot.

Przeczytaj także