W niedzielę 14 kwietnia odbędzie się finał Pól Nadziei na Pomorzu - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie pomorskich hospicjów. Pola Nadziei to również wielkie święto wolontariuszy oraz wszystkich ludzi, których łączy idea pomagania.
14 kwietnia na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pucka, Pruszcza Gdańskiego oraz okolicznych miejscowości pojawią się tysiące wolontariuszy, którzy będą kwestować na rzecz ciężko chorych dzieci i dorosłych u kresu życia. Symbolem akcji jest żonkil - kwiat nadziei i zwiastun wiosny. Skarbonki hospicyjne znajdą się również w wielu firmach, instytucjach czy parafiach, a z myślą o tych, którzy nie mogą dołączyć do kwesty 14 kwietnia, prowadzona będzie zbiórka on-line na stronie akcji:
www.polanadzieinapomorzu.pl oraz na portalu
siepomaga.pl: www.siepomaga.pl/polanadzieinapomorzu. Zbiórki stacjonarne i on-line potrwają od 8 do 21 kwietnia.
Żonkilowa Parada 14 kwietnia o godzinie 9.00 spod siedziby Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio wyruszy delegacja z flagą symbolizującą Pola Nadziei na Pomorzu. Następnie zmotoryzowana żonkilowa sztafeta, odwiedzając po drodze Gdynię i Sopot, dotrze na Podwale Staromiejskie w Gdańsku, skąd o 13.15 wyruszy piesza Parada. W Żonkilowej Paradzie wezmą udział przedstawiciele hospicjów oraz lokalnego samorządu, wspierający nas darczyńcy oraz wolontariusze. Żółty korowód przejdzie ulicami miasta i zatrzyma się na przedprożu Dworu Artusa, gdzie uczestnicy będą mogli uwiecznić swój udział na wspólnym pamiątkowym zdjęciu. Uroczystość zakończy krótki występ Zuzy Jabłońskiej.
Wydarzenia towarzyszące Przez cały dzień po gdańskich torach kursować będzie zabytkowy tramwaj w barwach Pól Nadziei. Miłośnicy orzeźwiających kąpieli będą mogli wziąć udział we wspólnym morsowaniu z Gdańskim Klubem Morsów, a w Pruszczu Gdańskim w Cukrotece odbędzie się piknik dla całych rodzin.
Organizatorzy Tegoroczne Pola Nadziei na Pomorzu organizują razem: Fundacja Hospicyjna, prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynowa Przystań", Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio oraz Fundacja Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Dochód z całej zbiórki wesprze działalność tych hospicjów.
Do udziału w Polach Nadziei na Pomorzu 2024 zachęcają liderzy pomorskich hospicjów:
Dorota Kaszubowska - prezes Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci: Pola Nadziei to święto hospicjów, ich podopiecznych i pracowników. To też czas jedności, radości i zadumy. Jedności, bo pomorskie hospicja łączą swoje siły w walce o lepsze jutro swoich podopiecznych. Radości, bo otwarte ludzkie serca nadają sens życiu osób chorych, dają im szczęście i nadzieję. Zadumy, bo pamiętamy o tych, których już z nami nie ma, ale wiemy też, że śmierć to coś wpisanego w nasze życie. Pola Nadziei to czas propagowania idei hospicyjnej i wolontariatu. Razem wspieramy podopiecznych hospicjów w ich walce o każdy kolejny dzień.
Ks. Grzegorz Miloch - dyrektor Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni: Wiosną 2003 r. po raz pierwszy na gdyńskich rabatach miejskich i szkolnych zakwitły żonkilowe Pola Nadziei. W kolejnych latach dobry wiatr od morza posiał je na całej pomorskiej ziemi, by uwrażliwić społeczeństwo, zwłaszcza dzieci i młodzież, na potrzeby osób nieuleczalnie chorych i ich rodzin. W tej wyjątkowej akcji charytatywnej uczestniczyć będzie tysiące wolontariuszy, zainspirowanych tegorocznym hasłem Światowego Dnia Chorego: "Nie jest dobre, by człowiek był sam". Niech ponownie dobro zakwitnie. Bądźmy razem na Polach Nadziei!
Ewa Liegman - prezes Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku: Wielkie święto, w którym tysiące osób solidaryzuje się z nieuleczalnie chorymi i ich bliskimi, dając nadzieję, słońce i pewność, że nikt w tej drodze nie powinien być sam. To właśnie od podopiecznych hospicjum - szczególnie dzieci - uczymy się dokładania życia do każdego dnia.
Anna Jochim-Labuda - Dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio: Dla Puckiego Hospicjum rok 2024 jest rokiem szczególnym, bo jubileuszowym - świętujemy 20 lat Stowarzyszenia Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Poprzez codzienną pracę jeszcze lepiej rozumiemy, że życie bywa kruche i nieprzewidywalne, a choroba może zaskoczyć każdego z nas w najmniej oczekiwanym momencie życia. Naszą misją jest odczarować ten zły czas, pomóc choć na chwilę zapomnieć o trudach choroby, dać iskierkę nadziei tym, którzy tego potrzebują. Bliskość, zarówno w wymiarze opieki paliatywno-hospicyjnej, jak i w wymiarze międzyludzkim jest dla nas szczególnie ważna i pielęgnujemy ją z najwyższą starannością. Pragniemy, aby żółty kolor stał się symbolem nadziei i wiary w to, że nawet w chorobie jest przestrzeń na chwile szczęścia. Dziękujemy, że jesteście Państwo blisko nas i naszych działań. Ta świadomość daje nam dużo siły do dalszej dobrej i efektywnej pracy.
Ks. Piotr Weigelt - dyrektor Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie: "Nie możemy jedynie żywić nadziei, powinniśmy ją także organizować, czyli przekładać ją na codzienne życie, na relacje międzyludzkie oraz zaangażowanie społeczne". Te słowa papieża Franciszka doskonale wpisują się w misję, którą podejmujemy i w którą się angażujemy. Pola Nadziei na Pomorzu 2024 stają się po raz kolejny okazją do włączenia się w to wspaniałe dzieło pomocy osobom, które jej szczególnie potrzebują - podopiecznym naszych hospicjów.
Katarzyna Kałduńska - prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim:
Jestem pełna radości i dumy, że jesteśmy częścią tej wielkiej, wspólnej inicjatywy pomorskich hospicjów. Naszym priorytetem od zawsze było eliminowanie kolejek do hospicjów domowych oraz zapewnienie pacjentom dostępu do niezbędnych świadczeń. Dzięki nieustannej pomocy i zaangażowaniu zwykłych ludzi udaje nam się realizować tę misję. Razem tworzymy prawdziwe Pola Nadziei, gdzie każdy pacjent może poczuć wsparcie i zrozumienie w obliczu śmierci.
Agnieszka Paczkowska - wiceprezes Fundacji Hospicyjnej: W nadziei znajdujemy pocieszenie i siłę w obliczu tego, co nieuchronne. Siłę i oparcie czerpiemy również ze wspólnoty osób zjednoczonych ideą pomagania. 14 kwietnia ponownie spotkamy się z wolontariuszami, darczyńcami i wszystkimi ludźmi o otwartych sercach, aby wspólnie okazać wsparcie osobom w hospicjach - dzieciom i dorosłym oraz ich rodzinom. Dziękujemy, że razem z wami możemy każdego dnia pokazywać, że Hospicjum to też Życie.
Niech dobro zakwitnie!
Więcej informacji:
www.polanadzieinapomorzu.pl