stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pola Nadziei na Pomorzu

Pola Nadziei to akcja, w ramach której propagowana jest idea wolontariatu i opieki paliatywno-hospicyjnej oraz pozyskiwane są fundusze na potrzeby hospicjów.

sty 25

sobota, g. 10:00

Gdańsk, Harfowa 60
Wstęp wolny
Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

Polska historia Pól Nadziei zaczęła się przed 18 laty w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach. W kolejkach do hospicjów wciąż oczekują ciężko chorzy, dla których niestety nadal brakuje miejsc. Hospicja świadczą opiekę holistyczną, która ma zaspokajać potrzeby chorego i jego rodziny zarówno w trakcie trwania choroby, jak i w okresie żałoby. Specjalistyczny zespół: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów i wolontariuszy dba o emocjonalne, fizyczne, duchowe, ale i socjalne potrzeby, które pojawiają się w sytuacji nieuleczalnej choroby.

Przez pomorskie ośrodki akcja organizowana jest po raz piąty. Podczas finałowej niedzieli 24 kwietnia 2016 r. będą zbierane środki na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. Św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im Św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynową Przystanią" oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku we współpracy z Fundacją Hospicyjną, Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Łącznie w ciągu roku wymienione hospicja opiekują się ok. 3000 chorych: dorosłych i dzieci. Mimo że opieka w hospicjum jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie ok. 2/3 kosztów utrzymania pacjentów. Aby pomóc większej liczbie osób, pozostałą część środków hospicja muszą pozyskać od ludzi dobrej woli i instytucji.

Podczas finałowej niedzieli w każdym z ośrodków, które współtworzą akcję, przewidziano wiele atrakcji, wśród nich zarówno te charakterystyczne: żonkilowe parady czy rodzinne festyny z animacjami dla dzieci, jak i wyjątkowe w każdym z czterech miast.

W Gdańsku wydarzenia skoncentrują się na Długim Targu. Goście będą mogli skorzystać z oferty stoisk ze zdrową żywnością i przetworami regionalnymi. Dietetycy, lekarze i trenerzy personalni będą doradzać, jak dbać o ciało i ducha. Nie zabraknie atrakcji dla aktywnych: bieżni, rowerków, a także niespodzianek dla dzieci. Atrakcje gdyńskie odbędą się na Bulwarze Nadmorskim oraz przy kompleksie Gdynia Waterfront, gdzie poza wydarzeniami muzycznymi i animacjami dla dzieci dostępny będzie również ambulans do poboru krwi oraz prowadzone zapisy do bazy dawców szpiku kostnego. W Sopocie spotkamy się przy Molo, gdzie wystąpi Katarzyna Rogalska, zespół "Łosoś", Zespół Tańca Ludowego "Neptun" AWFiS. Usłyszymy również koncerty chóralne i zobaczymy pokazy akrobacji. W Pucku centrum wydarzeń stanie się Rynek. Zaplanowano tam koncert zespołu "Lustro" oraz degustację wyrobów cukierniczych Kół Gospodyń Wiejskich.

W tym roku szykuje nam się polonadziejowa sztafeta między Helem a Gdańskiem. To kolejny efekt współpracy hospicjów, które na co dzień łączą się w wytrwałym wysiłku na rzecz swoich podopiecznych. Ta praca kształtuje silne charaktery, tak jak w sporcie, ale również wymaga współpracy z innymi środowiskami oraz promocji i o idei hospicyjnej. Stąd pomysł sztafety. Jej uczestnicy - biegacze i motocykliści - pokonają trasę w żółtych koszulkach, a w kolejnych miastach będą witani w centrach finałowych wydarzeń. Szczegółowe programy znajdują się na stronie www.polanadzieinapomorzu.pl. Zachęcamy również do przyłączenia się do wydarzenia na facebooku.

Organizatorzy Pól Nadziei na Pomorzu pragną również tworzyć modę na wolontariat jako postawę, która powinna być wpisana w codzienność każdego człowieka: dorosłego i dziecka. Postawę, która zmienia jakość życia zarówno potrzebującego, jak i obdarowanego. Do udziału w akcji w charakterze wolontariusza zapraszamy serdecznie zarówno osoby pełnoletnie, jak i uczniów. Koordynatorzy wolontariatu w poszczególnych miastach na pewno znajdą odpowiednie zadanie dla każdego: udział w zbiórce, pomoc organizacyjną lub koordynację zaplanowanych atrakcji.

PROGRAM "Gdyńskie Pola Nadziei na Pomorzu 2016"
24 kwiecień 2016 r. (niedziela)


Skwer Arki Gdynia - Bulwar Nadmorski

11:00 Występ Orkiestry Promenadowej MDK w Gdyni - Skwer Arki Gdynia
11:30 Parada Żonkilowa - zbiórka Skwer Arki Gdynia godz.11:15
przemarsz Bulwarem Nadmorski, Aleją Topolową pod Centrum Kultury i Rozrywki Waterfront

Centrum Kultury i Rozrywki Gdynia Waterfront, Skwer Kościuszki - Festyn rodzinny

Na scenie:
11:30-12:00 Występ zespołu kaszubskiego "Koleczkowianie"
12:00-12:10 Oficjalne rozpoczęcie festynu przez Pana Prezydenta Wojciecha Szczurka i Dyrektora hospicjum Ks. Grzegorza Milocha oraz przywitanie uczestników I Biegu Nadziei
12:10-12:15 Występ uczestnika festiwalu "Mini Gdynia OPEN"
12:15-12:50 Występ KAMILO - disco polo
12:50-13:00 Taniec break dance
13:00-13:20 Występy uczestników Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni
13:20-13:50 ALEXA - koncert na skrzypcach elektrycznych
13:50-14:10 Występy uczestników Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni
14:10-14:15 Występ solistki Anny Brzeskiej
14:15-14:45 Występ zespołu ColoRed - voiceband
14:45-15:00 Występy uczestników Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni

Ponadto: ścianka wspinaczkowa, zamki dmuchane, jarmark smaków i zapachów, gry i zabawy dla dzieci, stoiska dla zdrowia i urody, punkty medyczne, ambulans do poboru krwi i dzień dawcy szpiku, wóz strażacki, wystawa prac olejnych, Food truck Atelier Smaku Joli Słomy i Mirka Trymbulaka i wiele innych atrakcji.

I Bieg Nadziei - start Molo w Sopocie godz.10.30, meta Gdynia Skwer Kościuszki (przy scenie) około godz.12:00


POLA NADZIEI NA POMORZU 2016 - PIKNIK RODZINNY W SOPOCIE

10:30 Przy Molo - Start I Biegu Nadziei z Sopotu do Gdyni
13:00 Żonkilowy przemarsz ul. Bohaterów Monte Cassino - Plama
13:15 Rozpoczęcie, przywitanie gości.
13:30 Koncert Katarzyny Rogalskiej, która otrzymała nagrodę Osobowość Roku 2015
13:55 Pokazy umiejętności akrobatycznych uczniów i uczennic trenujących gimnastykę sportową w SP 75/ cz. I
14:05 Koncert Chór Przyjaciół Ekolanu pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk
14:25 Pokazy umiejętności akrobatycznych uczniów i uczennic trenujących gimnastykę sportową w SP 75/ cz. II
14:35 Koncert Grupy Dobrego Brzmienia pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk
15:00 Pokazy umiejętności akrobatycznych uczniów i uczennic trenujących gimnastykę sportową w SP 75/ cz. III
15:10 Spektakl Młodzieżowej Akademii Teatralnej z XX LO w Gdańsku pt. "Romeo i Julia w czterech odsłonach" w reżyserii Roberta Cyrty
15:40 Występ Zespołu Tańca Ludowego Neptun AWFiS cz. I
15:50 Koncert zespołu Łosoś
16:20 Występ Zespołu Tańca Ludowego Neptun AWFiS cz. II
16:30 Koncert zespołu Confusion Project
17:00 Zakończenie

Ponadto: spotkanie z bohaterami "Gwiezdnych wojen", pokazy wozów strażackich i policyjnych, kuchnia polowa, wata cukrowa, gofry. Całość poprowadzi DJ Buźka


Program wydarzeń w Gdańsku:
Sobota, 23 kwietnia 2016 r., 7. Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SP ZOZ przy ul. Polanki 117.


9:00-13:00 - "Żonkilowa Sobota". Wolontaryjna inicjatywa pracowników, którzy w podanych godzinach będą udzielać porad medycznych w kilkunastu poradniach specjalistycznych. Konsultacje udzielane będą w zamian za datek na rzecz podopiecznych hospicjów.

Niedziela, 24 kwietnia 2016 r., ul. Długa, Długi Targ w Gdańsku.

11:30-11:50 - Korowód Pól Nadziei. Barwny pochód, na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej RP, z udziałem zespołu pracowników hospicjów, ich podopiecznymi wraz z rodzinami, wolontariuszami i przyjaciółmi przemaszeruje spod Złotej Bramy do Fontanny Neptuna.
11:50-12:00 - Zdjęcie pod Neptunem wraz z Honorowymi Wolontariuszami i Filantropami Roku, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP.
12:00-12:30 - Koncert carillonowy Moniki Kaźmierczak z wieży Ratusza Głównego Miasta.
12:30-13.30 - Uroczystość wręczenia statuetek "Bursztynowe Dźwigi" Honorowym Wolontariuszom i Filantropom Roku oraz zasłużonym szkołom w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.
13:30-14:30 - Spotkanie Przyjaciół w "Żonkilowym Ogródku" oraz kwesta przedstawicieli władz miasta i województwa, Fundacji Hospicyjnej, Hospicjum Dutkiewicza i wolontariuszy na terenie Starego Miasta i Długiego Pobrzeża.
13:00-13:30 - Koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
14:00-14:30 - "Żonkil Dance" prowadzony przez Marka Konderaka z Top Dance.
14:30-15:00 - Występ bębniarzy z Grupy Taraban pod przewodnictwem Rodrigueza.
15:00-15:30 - Koncert studentów klasy altówki prof. I. Albrecht oraz as. K. Tymendorfa z Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku (cz. 1.).
16:00-16:30 - Koncert studentów klasy altówki (cz. 2.).
16:45-17:00 - Zakończenie Żonkilowego Festynu Rodzinnego, podziękowania.

Równolegle w godzinach 11:30-17:00 - Żonkilowy Festyn Rodzinny na ul. Długiej i Długim Targu, wypełniony różnorodnymi aktywnościami sportowymi, edukacyjnymi i artystycznymi, z których będzie można korzystać w zamian za datek na rzecz podopiecznych Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum (stoiska ze zdrową żywnością, przetworami regionalnymi, porady dietetyków, lekarzy, trenerów personalnych, bieżnia, rowerki, atrakcje dla dzieci).


Puck

23 kwietnia (sobota)

19:00 koncert zespołu "Cisza Jak Ta" w Sali Kinowej przy stadionie.

24 kwietnia (niedziela)

6:00 Wolontariusze pojawią się z oryginalnymi i opieczętowanymi puszkami w okolicy wielu kościołów i będą kwestować po zakończonych mszach świętych.
10:30 w kaplicy Puckiego Hospicjum odbędzie się Uroczysta Msza św. wraz z oprawą muzyczną Chóru Młodzieżowego ze Strzelna.
13:45 spod hospicjum wyruszy żonkilowa parada składająca się z motocyklistów, biegaczy, rowerzystów, morsów przy udziale Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Ziemi Puckiej aż na rynek miasta.
14:15 zwieńczenie sztafety "żonkilowej" na rynku miasta.
14:30 na puckim rynku obchody rozpoczną się oficjalnym przywitaniem parady przez Panią Burmistrz Miasta oraz zaproszonych Gości.
15:30 zaplanowano koncert Zespołu "Lustro".
19:30 w Sali ratuszowej w Pucku obchody "Pól Nadziei 2016" zakończy koncert operowy Anny Asmus oraz występ grupy teatralno - filmowej KREATOR wraz z gośćmi
Kolejno Imprezę uświetni występ grupy taneczno - gimnastycznej "Migotki", pokaz karate w wykonaniu Klubu Karate K2 z Mrzezina, występ taneczny młodzieży z Niepublicznego Gimnazjum w Pucku oraz występ Wokalistek Studia Sztuki "Da Capo al Fine".

W programie ponadto: malowanie twarzy, samochody wyprawowe i ekspedycyjne 4x4, kuchnia polowa, degustacja wyrobów cukierniczych Kół Gospodyń Wiejskich, Od Nowy Puck oraz cukierni z powiatu puckiego, malowanie twarzy, skręcanie balonów, zabawy z chustą animacyjną, plac zabaw dla dzieci - dmuchaniec "Minionki" oraz punkt informacyjny dot. wolontariatu w hospicjum, a także wspólne morsowanie.



REGULAMIN IMPREZY
(Finał akcji społecznej "Pola Nadziei 2016", Długi Targ, ul. Długa - 24 kwietnia 2016 godz. 11:30-17.00)

1. Finał akcji społecznej "Pola Nadziei 2016", zwany dalej imprezą, jest organizowany w Gdańsku przy ul. Długi Targ i Długiej 24 kwietnia 2016 r., w godz. 11:30-17.00
2. Impreza ma na celu nagłośnienie potrzeb hospicjów, zbiórkę środków na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.
3. Organizatorem imprezy jest Fundacja Hospicyjna z siedzibą przy ul. Chodowieckiego 10, w Gdańsku, zwana dalej organizatorem.
4. Impreza ma charakter otwarty, uczestnicy biorą w niej udział dobrowolnie bez wnoszenia opłat za uczestnictwo.
5. Wszystkich uczestników imprezy obowiązuje przestrzeganie niniejszego Regulaminu, bezwzględne przestrzeganie stosownych przepisów przeciwpożarowych, porządkowych i bezpieczeństwa. Obowiązuje zakaz używania otwartego ognia.
6. Uczestnik imprezy zobowiązuje się do korzystania z atrakcji przygotowanych przez organizatora imprezy w sposób odpowiedzialny, zgodny z zasadami bezpieczeństwa.
7. Uczestnicy nieletni będą mogli korzystać z atrakcji dla dzieci za pisemną zgodą opiekuna prawnego.
8. Zabrania się uczestnikom imprezy wchodzenia w miejsca nie przeznaczone dla uczestników imprezy.
9. Zabrania się załatwiania potrzeb fizjologicznych poza toaletami, dewastacji urządzeń i sprzętu stanowiącego wyposażenie organizatora i jego partnerów, elementów reklam oraz dekoracji.
10. Uczestnikom imprezy zabrania się wnoszenia na imprezę/ posiadania podczas imprezy broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów oraz materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych.
11. Uczestnicy są zobowiązani stosować się do poleceń Organizatora oraz poleceń oznakowanych pracowników porządkowych lub ochrony, którzy w przypadku stwierdzenia zakłócania przez nich porządku mają prawo do usunięcia uczestnika z imprezy.
12. Uczestnicy imprezy są obowiązani zachowywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób obecnych na tej imprezie. Odpady żywności, opakowania itp. należy wyrzucić do przeznaczonego do tego celu kosza.
13. Urządzenia techniczne mogą być obsługiwane tylko przez osoby upoważnione. Dostęp, dla uczestników imprezy, do tych urządzeń nie jest dozwolony.
14. Organizator imprezy nie ponosi odpowiedzialności za zagubienie przez uczestników jakichkolwiek przedmiotów.
15. Uczestnicy imprezy, na własną odpowiedzialność, odpowiadają karnie lub cywilnie za szkody wyrządzone organizatorowi, partnerom i innym uczestnikom imprezy.
16. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania, zmiany harmonogramu lub skrócenia imprezy bez wcześniejszego uprzedzenia,
17. Organizator zastrzega sobie prawo do odmówienia wstępu/wezwania do opuszczenia imprezy osobom nietrzeźwym, zakazu wstępu na imprezę uczestnikom posiadającym jakiekolwiek inne przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia.
18. Udział w Imprezie jest równoznaczny z akceptacją postanowień Regulaminu

Przeczytaj także