stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Cztery tysiące wolontariuszy, sztafeta motocyklistów, Żonkilowa Parada z udziałem zabytkowych samochodów, orkiestry, bębniarzy, szczudlarzy i wielu innych: ­już 7 kwietnia hospicja z Pucka, Gdyni, Sopotu i Gdańska organizują wielką kwestę na rzecz swoich podopiecznych - Pola Nadziei na Pomorzu.

29 listopada 2024 - 16 marca 2025

Pruszcz Gdański,
bilety 35 - 39 zł
ulgowy 31 - 35 zł
Każdego roku wiosną z inicjatywy hospicjów w całej Polsce odbywają się zbiórki, których znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki. Pomorskie hospicja organizują wspólnie akcję po raz ósmy. W finałową niedzielę wolontariuszy spotkamy na ulicach, przy kościołach, a także w instytucjach kultury.

W związku z planowanym przemarszem parady planowane jest czasowe wyłączenie z ruchu odcinków ulic w Gdańsku:
12.30 - 13.20 zamknięty będzie odcinek ulicy Podwale Staromiejskie w ciągu pomiędzy ulicami Targ Rybny a Podmłyńska.
13.20 - 13.30 zamknięty będzie odcinek ulicy Podwale Staromiejskie w ciągu pomiędzy ulicami Podmłyńską i Pańską oraz ul. Targ Drzewny wokół ronda Jana II Sobieskiego do ulicy Targ Węglowy.
13.20 - 13.40 zamknięty będzie Targ Węglowy.

Trasa parady: ul. Podwale Staromiejskie - rondo wokół pomnika Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym - Targ Węglowy (na wyznaczonej części parkują pojazdy biorące udział w "Paradzie Żonkilowej") - uczestnicy przechodzą przez Złotą Bramę - Długa - Długi Targ, finał parady na przedprożu Dworu Artusa.


"Pola Nadziei to akcja pełna symboliki i pozytywnej energii. Jest dowodem na społeczną wrażliwość i gotowość do pomagania. Chcemy przekonać wszystkich do wspierania osób z naszego otoczenia, które cierpią lub opiekują swoimi bliskimi - dziećmi i dorosłymi - w domach. Nie powinny być same. Wystarczy niewielki gest, obecność, pomoc w codziennych sprawach. Tym bardziej że osób niesamodzielnych wciąż przybywa, szczególnie w grupie tych najstarszych. Pola Nadziei są coraz bardziej nam potrzebne" - dodaje Anna Janowicz.

W akcję włączają się między innymi motocykliści (np. z grupy Free Chapter North Poland, Wild Dogs, Stowarzyszenie Motopozytywni Trójmiasto) w formie sztafety, która odwiedzi Puck, Gdynię, Sopot i Gdańsk. Na czele kolumny wieziona będzie symboliczna flaga, którą kolejno podpisywać będą przedstawiciele hospicjów. Sztafeta wyruszy o godzinie 9.45 z Pucka, odwiedzi hospicja w Gdyni i Sopocie, przy Ergo Arenie dołączą do niej samochody. Na Podwalu Staromiejskim w Gdańsku włączą się do niej piesi, a z nimi szczudlarze teatru Feta, zespół bębniarski pod przewodnictwem Sławka "Rodrigueza" Porębskiego TARABAN, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej i przedstawicielki klubu Seniora Motława.

Żonkilowa Parada z udziałem wolontariuszy i harcerzy, zabytkowych samochodów, w tym żółtego Austina z 1920 r. z kolekcji firmy ANRO, a także dobrze znanego "ogórka" ­ autobusu Jelcz 043 wyruszy o godzinie 13.15 z ul. Podwale Staromiejskie w Gdańsku. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych, by razem okazać wsparcie dla ciężko i nieuleczalnie chorych dorosłych i dzieci. Będzie to też okazja do promocji wolontariatu, a także zaangażowania w sprawy społeczne. Tradycyjnie na zakończenie uczestnicy parady zrobią sobie wspólne zdjęcie przy fontannie Neptuna i zatańczą afrodance z Nandaloo w rytm bębnów "Rodrigueza" i zespołu KuKaKiKe. Komentatorami parady będą dziennikarze Radia Gdańsk Magda Szpiner, Tomasz Galiński i DJ Fala - Marcin Oroń.
Regulamin Parady dostępny jest na stronie www.polanadzieinapomorzu.pl

Etapy motocyklowej Żonkilowej Sztafety

Puck 9.30−9.45 Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12
Trasa przejazdu sztafety z Pucka do Gdyni

Gdynia 10.30−10.45 Hospicjum im. św. Wawrzyńca, ul. A. Dickmana 6
Trasa przejazdu sztafety z Gdyni do Sopotu

Sopot 11.20−11.35 Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa, al. Niepodległości 632
Trasa przejazdu sztafety z Hospicjum w Sopocie do Ergo Areny

Gdańsk 11.40−12.10 Dołączają samochody − parking Ergo Arena, pl. Dwóch Miast 1
Trasa przejazdu sztafety z Ergo Areny na Podwale Staromiejskie w Gdańsku

13.15 Żonkilowa Parada z artystycznymi atrakcjami. Trasa parady: ul. Podwale Staromiejskie - rondo wokół pomnika Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym - Targ Węglowy (na wyznaczonej części parkują pojazdy biorące udział w "Paradzie Żonkilowej") - uczestnicy przechodzą przez Złotą Bramę - Długa - Długi Targ, finał parady na przedprożu Dworu Artusa.

Pomorskie hospicja udzielają opieki dzieciom i dorosłym, zarówno w domach hospicyjnych - gdzie pomoc świadczona jest stacjonarnie, ale także w domach pacjentów. Każdego roku z ich opieki korzysta ponad 2000 pacjentów. Misją hospicjów jest otaczanie troskliwą opieką każdego pacjenta wraz z jego rodziną oraz towarzyszenie im w godnym przeżywaniu trudnego okresu schyłku życia i żałoby po stracie najbliższych. Opieka hospicyjna ma charakter wszechstronny, całościowy. Jej celem jest poprawa jakości życia chorego, łagodzenie bólu i odpowiadanie na jego potrzeby w możliwie najszerszy sposób. Wreszcie po prostu towarzyszenie, obecność.

Opieka hospicyjna jest bezpłatna, częściowo finansowana w ramach kontraktów z NFZ, zawsze ograniczonych pewnymi limitami. Aby zgłaszającym się do hospicjów pacjentom zapewniać swobodny dostęp do lekarza, pielęgniarki, zabiegów rehabilitacyjnych, psychologów i innych form wsparcia, niezbędna jest pomoc darczyńców.

Pola Nadziei na Pomorzu pozwalają zebrać środki na rzecz: Fundacji Hospicyjnej prowadzącej Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynową Przystanią" oraz Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.
"Pola Nadziei to dla mnie moc, siła wrażliwości i miłości ludzi, wyrażająca się w potężnej wspólnocie wolontariuszy, a także ludzi dobrej woli. Dowód, że życie człowieka w każdej sytuacji jest najcenniejsze. To również dzień wdzięczności ludziom za umiejętność towarzyszenia i wspierania osób będących pod opieką hospicjów, czas wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka."- mówi Ks. Tomasz Kosewski - z-ca Dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej ds. Hospicjum.

"Pola Nadziei z roku na rok przyciągają coraz więcej osób. Zależy nam, by przy okazji kwesty na rzecz naszych podopiecznych pokazać, na czym polega opieka hospicyjna i różne formy pomagania. Może być to towarzyszenie chorym i ich bliskim, wręczenie datku, wolontariat akcyjny. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Bez pomocy wolontariuszy i zaprzyjaźnionych instytucji, nie poradzilibyśmy sobie z tak dużym przedsięwzięciem. Łączy nas hasło: Hospicjum to też Życie!" - mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej, która prowadzi gdańskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza.

Dodatkową możliwością wsparcia hospicjów będzie aukcja na antenie Radia Gdańsk, przeprowadzona w tygodniu poprzedzającym finał akcji. Od 1 do 4 kwietnia licytowane będą: książka z podpisem Anny Lewndowskiej, plastron skoczków narciarskich z podpisami m.in. Kamila Stocha, koszulki z podpisami pierwszego składu Lechii Gdańsk i Arki Gdynia.

Form wolontariatu, a także pomysłów na wsparcie hospicjów jest wiele. Do akcji w Gdańsku włącza się blisko 30 lokali gastronomicznych, w których będzie można wrzucić datek do skarbonki. W wybranych lokalach będzie można zjeść dania w żółtym, żonkilowym kolorze (Restauracja Fellini, Restauracja Kubicki, Meso Ramen) lub żonkilowe ciasto (kawiarnia Filmowa "W Starym Kadrze") czy lizaki od Ciuciu. Lokale biorące udział w akcji będą oznaczone żonkilami i plakatami. Pełna lista partnerów akcji znajduje się na stronie www.polanadzieinapomorzu.pl

Atrakcje związane z Polami Nadziei będą się odbywać w różnych instytucjach, które tego dnia będą gościć wolontariuszy, zorganizują mini-festyny lub przekażą hospicjom część swojego dochodu. W Gdańsku w akcję włączają się m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Teatr Szekspirowski a także Galeria Bałtycka. W gdańskim ZOO odbędzie się minipiknik i animacje dla dzieci. 7 kwietnia warto także spojrzeć na Gdańsk z góry: część dochodu z koła widokowego Ambersky zostanie przeznaczona na rzecz akcji.

Dodatkowe atrakcje
PUCK - koncert i pokaz filmowy
Puckie Hospicjum zaprasza do siebie na koncert i pokaz filmowy. O godzinie 16.00 wystąpi Karolina Wojtko, aktorka sceny muzycznej, laureatka 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA w Rybniku. O godzinie 17.45 odbędzie się projekcja filmu Malowany motyl o niezwykłych relacjach pomiędzy pacjentką Hospicjum a wolontariuszami.

GDYNIA - marsz z kijkami i koncert
Będzie też sportowo. O godzinie 11.00 z bulwaru Nadmorskiego w Gdyni wyruszy Żonkilowy Marsz Kijkowy (zbiórka - przy Contrast Cafe). O godzinie 16.00 w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego przy ul. Biskupa Dominika 13a odbędzie się koncert charytatywny:  Filmowe granie na pomaganie.

SOPOT - koncert Sopockiego Chóru Kameralnego Continuo
Koncert chóru pod dyrekcją Antoniego Wanata odbędzie się o godzinie 13.30 w kościele św. Jerzego przy ul. T. Kościuszki 1 w Sopocie.

GDAŃSK - gala wręczenia tytułów Honorowych Wolontariuszy i żonkilowe dania w restauracjach
Fundacja Hospicyjna, prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza, od lat przy okazji Pól Nadziei wręcza również tytuły honorowego wolontariusza osobom i instytucjom w sposób szczególny wspierającym działalność organizacji. Wyróżnienia przyznawane są także szkołom, które przez cały rok poprzez wolontariat angażują się w wiele akcji na rzecz podopiecznych Fundacji. Tegoroczna uroczystość odbędzie się o godzinie 12.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Nagrodzeni wolontariusze o godzinie 13.00 złożą kwiaty przy grobie śp. Pawła Adamowicza w bazylice Mariackiej.

Słowo "hospicjum" wywodzi się od łacińskich słów hospes - gość i hospitium - gościna. Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się w 1998 r. w Krakowie dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach. Szczegółowe informacje o wydarzeniach w Pucku, Gdyni, Sopocie i Gdańsku znajdują się na stronie www.polanadzieinapomorzu.pl

Patronat honorowy:
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek
Burmistrz Miasta Puck Hanna Pruchniewska
Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski
Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź

Patronat medialny:
TVP3 Gdańsk
Dziennik Bałtycki
Gazeta Wyborcza. Trójmiasto
Radio Gdańsk SA
Radio Plus
Trojmiasto.pl
Gdansk.pl

Partner strategiczny: BOŚ Bank
Partner: Gdańskie Autobusy i Tramwaj