stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy do Gdańska na festiwal SOLIDARITY OF ARTS, którego motywem przewodnim jest w tym roku ODWAGA. Od 22 do 25 sierpnia na terenach postoczniowych odbędą się koncerty, pokazy filmowe i dyskusje. Muzyka zabrzmi podczas festiwalu na trzech scenach: w B90, 100czni i Europejskim Centrum Solidarności.

cze'25 15

niedziela

Słupsk,
bilety 200, 300, 350 zł
SOLIDARITY OF ARTS zaprosiło do współpracy artystów, którzy rozumieją i praktykują odwagę - są aktywistami i przeciwstawiają się niesprawiedliwościom tego świata, bronią w twórczości humanistycznych wartości, lub też poszukują odważnych, eksperymentalnych, środków artystycznego wyrazu.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


SOFA | MUZYKA

22 sierpnia (czwartek)

W B90 odbędzie się koncert Tangerine Dream, legendy muzyki elektronicznej. Zespół powstał ponad pięćdziesiąt lat temu i był jedną z pierwszych zachodnich grup, jakie swobodnie koncertowały w krajach za żelazną kurtyną. Przed niemiecką formacją zaprezentują się Holly Herndon, wiodąca artystka rozwijająca możliwości muzyki komputerowej oraz Ben Frost, Australijczyk znany ze swojej politycznie zaangażowanej elektroniki.

19:00 Otwarcie drzwi
21:00 Ben Frost & MFO
22:15 Holly Herndon
23:45 Tangerine Dream

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU



23 sierpnia (piątek)

Zapraszamy na koncerty do B90 oraz 100czni. W B90 Mary Komasa zaprezentuje mnogość pomysłów na muzykę. Felicita - brytyjski artysta o polskich korzeniach - połączy siły z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" w programie "Soft Power". Główną gwiazdą wieczoru będzie grupa Pussy Riot, głośna formacja punk rockowa, która słynie z akcji wymierzonych w rosyjską dyktaturę. Wystąpi też Siksa - punkowa feministka z misją. W 100czni natomiast zagra Lotto - pochodzący z Gdańska zespół z nowej fali polskiego minimalizmu.

24 sierpnia (sobota)

Trzeci dzień festiwalu rozpoczniemy koncertem w 100czni. Zagra Polmuz - nowa jakość w polskim folku. Z kolei w Europejskim Centrum Solidarności festiwalowa premiera. Swoją działalność zainauguruje The Round Table Orchestra / Orkiestra Okrągłego Stołu w mistrzowskim składzie: Tomasz Gadecki, Mike Majkowski, Remont Pomp, Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Tomasz Ziętek. To projekt specjalny grupy muzyków, chcących uczcić rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Na koniec sleep concert w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności, czyli wydarzenie, podczas którego publiczność słucha i... śpi do muzyki wykonywanej na żywo. W ECS wystąpi kalifornijski muzyk eksperymentujący z muzyką elektroniczną - Robert Rich, który zapoczątkował modę na koncerty sleep jeszcze w latach 80. XX wieku.

25 sierpnia (niedziela)

W niedzielę przy okrągłym stole przed ECS wystąpi donGURALesko (właściwie Piotr Górny) - polski raper i producent muzyczny - przedstawi we właściwy swojej sztuce sposób, esej "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku" Timothy Snydera.

Udział w koncertach w 100czni oraz Europejskim Centrum Solidarności jest bezpłatny. Sprzedaż biletów na koncerty w klubie B90 rusza w piątek, 12 lipca, o godz. 10 → tickets.b90.pl

Program muzyczny SOLIDARITY OF ARTS 2019 przygotowali Magdalena Sroka - kuratorka SOFY i Mat Schulz - dyrektor artystyczny Unsound, jednego z najbardziej rozpoznawalnych w skali Europy festiwali muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, partnera SOFY, we współpracy z kuratorami: Grzegorzem Kwietniem i Małgorzatą Płysą, dyrektorką wykonawczą Unsound. Temat ODWAGI, wiodący dla SOFA 2019, wiąże się z tegorocznym mottem Unsound Kraków 2019, którym jest SOLIDARITY.

SOFA | FILM I DYSKUSJE

Symbolicznym bohaterem tegorocznej edycji festiwalu jest Oleg Sencow - ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, uczestnik Euromajdanu, oskarżony przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego, aresztowany i - w sfingowanym procesie - skazany na 20 lat syberyjskiego łagru. Podczas Solidarity of Arts poznamy bliżej twórczość Olega Sencowa, jak również jego dramatyczne losy - pokażemy wstrząsający dokument pt. "Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow" oraz "Gracza" Olega Sencowa.

W programie filmowym festiwalu znalazł się najnowszy film Agnieszki Holland "Obywatel Jones". Widzowie zobaczą również m.in.: "Słońce. To słońce mnie oślepiło" Anki i Wilhelma Sasnalów oraz dokument kreacyjny "Sztuka i kara" (Act & Punishment) na temat Pussy Riot.

Program uzupełniają debaty przy OTWARTYM STOLE. Na temat odwagi dyskutować będą m.in. Natalia Kapłan, siostra Olega Sencowa i Masza Alyokhina z Pussy Riot, reżyserka Agnieszka Holland, Dimitrij Dinz, obrońca w procesach Olega Sencowa i Pussy Riot. Porozmawiać będzie można również z Mary Komasą, Siksą i Dorotą Nieznalską.

PEŁNY PROGRAM PROJEKCJI FILMOWYCH



Przeczytaj także