stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Solidarity of Arts to nowa jakość na mapie letnich festiwali w Polsce. Główną ideą festiwalu jest rozmowa językiem solidarnych kreacji wybitnych światowych i polskich artystów.

lis 30

sobota, g. 18.00

Sopot, Sala słoneczna, Mamuszki 14
bilety 80 zł
ulgowy 60-40 zł

w każdą niedzielę (od 24.11 do 15.12.2024), g. 19:00

Gniew,
bilety 90 zł
ulgowy 90 zł
Gdańsk to miasto, które umiłowało wolność i które pragnie się nią dzielić. Udowodnił to dawniej przez poderwanie całego kraju i części Europy do buntu przeciw zniewoleniu, a dziś przez zdolność przyciągania artystów, których wizytówką jest poszukiwanie i szacunek dla wolności oraz otwartość na wspólne działanie.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Już 12-go sierpnia rusza trzecia edycja festiwalu Solidarity of Arts. Na to wydarzenie, które w krótkim czasie stało się wizytówką wysokiej kultury na wybrzeżu, mają zaszczyt zaprosić państwa instytucje kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a także Urząd Miasta Gdańska, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prosta idea polegająca na przyciąganiu wybitnych polskich i światowych artystów do miejsca wyjątkowego dla historii naszego kraju i kontynentu okazała się bardzo twórcza i inspirująca. Wspólnie przedstawiamy rzeczy nowe, które pozostają w pamięci publiczności i krytyków na długo po festiwalu.

Tak jak w latach ubiegłych, dobór wykonawców i lokalizacji pozwala spełnić dwa ważne założenia naszego wydarzenia: promowanie artystów i instytucji kultury związanych z Trójmiastem i Pomorzem, oraz wyjście z prezentowanymi produkcjami w przestrzeń miejską.
Wyjątkowo - dzięki niezwykłym gwiazdom trzeciej edycji - zapowiadają się też tradycyjne punkty programu: ceremonia wręczenia Neptunów - nagród Prezydenta Gdańska, oraz uroczystości odciśnięcia dłoni w Alei Gwiazd na wyspie Ołowiance.

Największym wydarzeniem Solidarity of Arts 2011 będzie widowisko Marcus+. Na trzech scenach ustawionych za Filharmonią Bałtycką Marcus Miller, Sinfonia Varsovia oraz wybitni muzycy z kraju i ze świata stworzą największe jazzowe show tego roku w Polsce.

W programie nie zabraknie miejsca również dla wydarzeń nawiązujących do polskiej prezydencji w Radzie UE. W Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się premierowy koncert I, CULTURE Orchestra (projekt Instytutu Adama Mickiewicza). W jej składzie gra 107 najlepszych młodych muzyków z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Polski i Ukrainy.

World Orchestra Grzecha Piotrowskiego (zagrają w Filharmonii już 13-go sierpnia) to również wielka promocja idei wspólnego europejskiego tworzenia. Dobrze się składa, że już na samym początku Prezydencji, właśnie w Gdańsku ludzie wielkich talentów udowodnią, że unijna polityka wschodnia nie jest tylko hasłem. Oczywiście trudno o lepsze miejsce dla realizacji obu projektów. Parafrazując słowa Prezydenta Pawła Adamowicza: Gdańsk to miasto solidarności sztuk i sztuki solidarności.

Sukces poprzednich edycji zobowiązuje. W trakcie Solidarity of Arts 2011 będziemy korzystać ze sprawdzonego sposobu okazywania szacunku trójmiejskiej publiczności: zamiast pompy - bezkompromisowa jakość artystyczna. Do zobaczenia w Gdańsku.

PROGRAM FESTIWALU

12 sierpnia, piątek

Uroczyste odciśnięcie dłoni w Alei Gwiazd
miejsce: dziedziniec Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
godz. 19:15
Wstęp wolny 

Ceremonia wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Gdańska NEPTUNY 2011 oraz oficjalne otwarcie festiwalu Solidarity of Arts
miejsce: Dwór Artusa w Gdańsku
godz. 20:00

13 sierpnia, sobota

World Orchestra Grzecha Piotrowskiego: koncert

miejsce: Polska Filharmonia Bałtycka
godz. 20:00
z udziałem: Taisia Krasnopevtseva, Sinikka Langeland, Ruth Wilhelmine Meyer, Sergey Starostin 

19 sierpnia, piątek - 21 sierpnia, niedziela

Interaktywna wystawa multimedialna "WOLNE MEDIA 1981" Krzysztofa Tchórzewskiego miejsce: okolice dworca PKP Gdańsk Główny 
Wstęp wolny 

20 sierpnia, sobota

Uroczyste odciśnięcie dłoni w Alei Gwiazdmiejsce: dziedziniec Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
godz. 20:00
Wstęp wolny 

Widowisko jazzowe Marcus+
miejsce: scena plenerowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
godz. 20:30
z udziałem: Marcus Miller, Alex Han, Federico Gonzalez Peña, Sean Jones, Louis Cato, Trilok Gurtu, Angélique Kidjo, Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Edmar Castaneda, Gil Goldstein, Sinfonia Varsovia 
Wstęp wolny 

24 sierpnia, środa

I, CULTURE Orchestra: koncert
miejsce: Polska Filharmonia Bałtycka

godz. 19:00
z udziałem: Paweł Kotla, Peter Jablonski 

27 sierpnia, sobota

Sprawa operacyjnego rozpoznania - premiera sztuki w reżyserii Zbigniewa Brzozy

miejsce: Teatr Wybrzeże

2 września, piątek

La Révolte des Orgues: koncert organowy
miejsce: Polska Filharmonia Bałtycka
godz. 19:00
z udziałem: Jean Guillou, Martin Baker, Winfried Bönig, Bernhard Buttmann, Jürgen Geiger, Filipe Verissimo, Roberto Bonetto, Hansjörg Albrecht, Roman Perucki, Helène Colombotti, Johannes Skudlik 

Informacja o biletach

Na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem koncertu World Orchestra, wstęp jest bezpłatny.
Zaproszenia można odebrać w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Teatru Wybrzeże, na wydarzenia odbywające się w poszczególnych miejscach.

Koszt biletów na koncert Grzecha Piotrowskiego - 60 zł

Przeczytaj także