stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lip 10-13

czwartek - niedziela

Gdańsk
Wstęp wolny
Wybitne spektakle Szekspirowskie z całego świata, warsztaty, koncerty, wystawy, konkursy, wykłady, spotkania z twórcami, dyskusje, promocje książek i happeningi uliczne - 2 sierpnia rozpoczyna się X Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Festiwal Szekspirowski w tym roku świętuje swoje Dziesiąte Urodziny, więc tegoroczna edycja, której towarzyszy akcja "10-lecie Europejskiego Szekspira w Gdańsku", będzie miała szczególny charakter.

Już od dziesięciu lat próbujemy pokazywać trójmiejskiej (i nie tylko) publiczności najciekawsze realizacje sztuk Szekspira z różnych stron świata. Dotychczas pokazaliśmy: 24 sztuki Szekspira (w tym 12 razy "Hamlet"!), 59 spektakli z 21 krajów (w tym aż 12 z Wielkiej Brytanii), 33 spektakle polskie (w tym 9 z Warszawy), 47 teatrów zagranicznych, 17 teatrów z Polski. W Gdańsku gościli przez te lata wybitni reżyserzy, m.in.: Peter Brook, Oskaras Koršunovas, Eimuntas Nekrošius, Roberto Ciuli i Robert Sturua.

Próbą zapisania dekady historii Festiwalu Szekspirowskiego będzie książka "Gdańsk jest teatrem. Dziesięć lat Festiwalu Szekspirowskiego 1997 - 2006" pod redakcją Jana Ciechowicza, która ukaże się specjalnie na tegoroczny Festiwal.

Z radością donosimy, że jubileuszowa edycja Festiwalu będzie dłuższa niż zwykle i obfitująca w różnorodne wydarzenia artystyczne. Będzie też miała nową, międzynarodową formułę, wzbogaconą o Międzynarodowy Konkurs na Najlepszy Spektakl Szekspirowski. Po raz pierwszy swoją nagrodę dla najlepszego przedstawienia Festiwalu będzie też mogła przyznać publiczność. Do Gdańska przybędą w tym roku naprawdę wybitne Szekspirowskie realizacje z różnych stron świata. W międzynarodowym konkursie na najlepszą inscenizację szekspirowską zaprezentujemy dziesięć spektakli m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Korei, Niemiec, Islandii, Anglii, Polski, Rosji, Turkmenistanu.

Spektakle głównego nurtu będą oceniane przez specjalnie powołane, międzynarodowe jury, którego werdykt zostanie ogłoszony ostatniego dnia X Festiwalu. O nagrody będą ze sobą rywalizować głośne zespoły. Po raz kolejny będziemy gościć grupę z Niemiec. Tym razem będzie to głośny Münchner Kammerspiele z "Otellem" w inscenizacji światowej sławy reżysera, współtwórcy "nowej fali flamandzkiej", Luka Percevala. Jedną z głównych postaci w tym spektaklu gra gwiazda niemieckiego kina Julia Jentch, laureatka Złotego Niedźwiedzia za tytułową rolę w filmie "Sophie Scholl - ostatnie dni", w którym stworzyła wstrząsający portret jednej z najsłynniejszych bohaterek walki z nazistowskim reżimem w Niemczech. Jentsch jest znana jeszcze z dwóch innych głośnych i kontrowersyjnych filmów - "Upadek" o losach Hitlera oraz "Edukatorzy" (obraz uznano za manifest pokolenia zbuntowanego przeciw neoliberalnej globalizacji).

Zaprezentujemy również "Wieczór Trzech Króli" w reżyserii Silviu Purcarete, rumuńskiego artysty, cieszącego się międzynarodowym uznaniem, twórcy głośnego "Tytusa Andronikusa" pokazywanego na naszym Festiwalu osiem lat temu. Reżyser przybędzie osobiście do Gdańska, choć znany jest z tego, że rzadko opuszcza swoje miejsce zamieszkania, czyli Paryż. Egzotyczną adaptację "Snu nocy letniej" przywiezie Teatr Yohangza - to przedstawienie zostało uznane za najlepsze w roku 2003 w Korei Południowej. Dynamiczne i barwne widowiskowo, odwołując się do koreańskich wierzeń w mityczne postaci goblinów Tokebi, zabiera widzów do orientalnego świata magii, pełnego energetycznego tańca, ekspresywnego śpiewu i... popisów perkusyjnych. Niewątpliwym hitem Festiwalu będzie także niezwykła, baśniowa adaptacja "Romea i Julii" Teatru Vesturport z Islandii. Spektakl z Reykjaviku "Romeo & Juliet - Love is in the Air" to niezwykłe, eksperymentalne, żywiołowe widowisko wykorzystujące... elementy cyrkowej akrobatyki i popisy clownów. Spektakl stał się prawdziwym wydarzeniem m.in. na londyńskim West Endzie, gdzie wzięły w nim udział takie gwiazdy jak: Vanessa Redgrave, Sir Derek Jacobi i Timothy Dalton. Po raz kolejny przyjedzie do Gdańska Teatr Lit Moon z Santa Barbara, który spotkał się z ogromnie ciepłym przyjęciem festiwalowej publiczności w 2004 roku. Styl teatru z Kalifornii określany jest przez krytyków jako łączący "surowość teatru fizycznego z klasycznym tekstem". Tym razem amerykańska grupa pokaże inscenizację "Ryszarda II" w reżyserii Johna Blondella, który traktuje sztukę Szekspira jako tragedię polityczną o śmierci królów, o nadużyciach władzy. "Burzę" zaprezentuje natomiast włoski teatr Lunaria z Katanii. Czeka nas także egzotyczny monodram z "Króla Leara" w wykonaniu aktora z Turkmenistanu - Anny Mele. Bardzo istotnym filarem programu X Festiwalu Szekspirowskiego będą także polskie przedstawienia. Pokażemy spektakl wyróżniony w Konkursie na najlepszą inscenizacje szekspirowską sezonu artystycznego 2005/2006 - "Romeo i Julię"Teatru Jeleniogórskiego w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego (Jury nie przyznało w tym roku nagrody głównej, Złotego Yoricka). Towarzyszyć mu będzie, goszczący na festiwalu po raz kolejny, zespół Teatru Modrzejewskiej z Legnicy z "Otellem" oraz najnowsza inscenizacja Teatru Wybrzeże w Gdańsku - "Tytus Andronikus" w reżyserii Moniki Pęcikiewicz.

Program festiwalu obejmuje również spektakle przygotowane przez studentów lub absolwentów akademii teatralnych z Polski i Anglii. Zaprezentujemy przedstawienia dyplomowe studentów London Metropolitan University w reżyserii Giana Carlo Rossiego i studentów warszawskiej Akademii Teatralnej.

Poza pokazami spektakli w ciągu jedenastu festiwalowych dni odbędą się także warsztaty teatralne i artystyczne, sesje naukowe, parady i happeningi uliczne, koncerty i wystawy. Program edukacyjny obejmie w tym roku: dziewięć warsztatów teatralnych oraz trzy warsztaty kreatywne: fotograficzne, artystyczne (technika murales), dziennikarskie. Będzie działała Letnia Akademia Teatru i Dramatu (wykłady, dyskusje, sesje naukowe). Rozszerzymy zasięg akcji "Bliżej teatru", udostępniającej młodzieży województwa pomorskiego wydarzenia Festiwalu. Będziemy także wydawać codzienną gazetkę festiwalową.

Gorąco zapraszamy do wspólnego świętowania X Festiwalu Szekspirowskiego!

PROGRAM

Duża Scena - Konkurs

2 sierpnia


godz. 19.00 "Sen nocy letniej", reż. Jung Ung Yang, Teatr Yohangza, Korea Płd. Opera Bałtycka, Gdańsk

godz. 19.00 "Tytus Andronikus" , reż. Monika Pęcikiewicz, Teatr Wybrzeże, Gdańsk Teatr Wybrzeże, Gdańsk

3 sierpnia


godz. 18.00 "Sen nocy letniej", reż. Jung Ung Yang, Teatr Yohangza, Korea Płd. Opera Bałtycka, Gdańsk

godz. 20.00 "Tytus Andronikus" , reż. Monika Pęcikiewicz, Teatr Wybrzeże, Gdańsk Teatr Wybrzeże, Gdańsk

4 sierpnia


godz. 20.00 "Otello", reż. Luk Perceval, Kammerspiele, Niemcy Teatr Muzyczny, Gdynia

5 sierpnia


godz. 21.00 "Burza", reż. Giuseppe Dipasquale, Teatr Lunaria, Włochy Opera Bałtycka, Gdańsk

6 sierpnia


godz. 18.00 "Wieczór Trzech Króli", reż. Silviu Purcarete, Teatrul National, Rumunia Teatr Muzyczny, Gdynia

godz. 21.00 "Burza", reż. Giuseppe Dipasquale, Teatr Lunaria, Włochy Opera Bałtycka, Gdańsk

7 sierpnia


godz. 20.00 "Wieczór Trzech Króli" , reż. Silviu Purcarete, Teatrul National, Rumunia Teatr Muzyczny, Gdynia

8 sierpnia


godz. 18.00 "Romeo i Julia", reż. Gísli Örn Gardarsson, Teatr Vesturport, Islandia Teatr Wybrzeże, Gdańsk

godz. 21.00 "Ryszard II", reż. John Blondell, Teatr Lit Moon, USA Kościół Św. Jana, Gdańsk

9 sierpnia


godz. 18.15 "Romeo i Julia", reż. Gísli Örn Gardarsson, Teatr Vesturport, Islandia Teatr Wybrzeże, Gdańsk

godz. 21.15 "Ryszard II", reż. John Blondell, Teatr Lit Moon, USA Kościół Św. Jana, Gdańsk

10 sierpnia


godz. 20.30 "Otello", reż. Jacek Głomb, Teatr Modrzejewskiej, Legnica Kościół Św. Jana, Gdańsk

11 sierpnia


godz. 18.30 "Romeo i Julia", reż. Krzysztof Rekowski, Scena Dramatyczna Teatru Jeleniogórskiego, Jelenia Góra - I wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu 2005/2006 Teatr Wybrzeże, Gdańsk

godz. 21.30 "Otello", reż. Jacek Głomb, Teatr Modrzejewskiej, Legnica Kościół Św. Jana, Gdańsk

12 sierpnia


godz. 19.00 "Romeo i Julia", reż. Krzysztof Rekowski, Scena Dramatyczna Teatru Jeleniogórskiego, Jelenia Góra - I wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu 2005/2006 Teatr Wybrzeże, Gdańsk


Mała Scena - poza Konkursem

2 sierpnia


godz. 16.00 "Sztuka Dialogu z Szekspirem. Improwizacje", pomysł Tadeusz Słobodzianek, Dom Pracy Twórczej, Wigry. Sala Kameralna Teatru Muzycznego, Gdynia

4 sierpnia


godz. 18.00 "Fal/staff", reż. Stanisław Miedziewski , Teatr Rondo, Słupsk Sala prób Teatru Wybrzeże

5 sierpnia


godz. 17.00 "Makbet", reż. Gian Carlo Rossi, London Metropolitan University, Anglia Malarnia, Teatr Wybrzeże, Gdańsk

godz. 19.30 "Fal/staff", reż. Stanisław Miedziewski, Teatr Rondo, Słupsk Sala prób Teatru Wybrzeże

6 sierpnia


godz. 18.00 "Makbet", reż. Gian Carlo Rossi, London Metropolitan University, Anglia Malarnia, Teatr Wybrzeże, Gdańsk

7 sierpnia


godz. 18.00 "Fal/staff", reż. Stanisław Miedziewski, Teatr Rondo, Słupsk Sala prób Teatru Wybrzeże

9 sierpnia


godz. 16.00 "Sceny z Szekspira", reż. Piotr Cieplak, Akademia Teatralna, Warszawa Klub Żak, Gdańsk

10 sierpnia


godz. 18.00 "Sceny z Szekspira", reż. Piotr Cieplak, Akademia Teatralna, Warszawa Klub Żak, Gdańsk

11 sierpnia


godz. 17.00 "Lear", reż. Owljakuli Hodżakuli, Teatr Awara, Turkmenistan Malarnia, Teatr Wybrzeże, Gdańsk

12 sierpnia


godz. 17.30 "Lear", reż. Owljakuli Hodżakuli, Teatr Awara, Turkmenistan Malarnia, Teatr Wybrzeże, Gdańsk

***

PROJEKT TEATRALNO - EDUKACYJNY
współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej:


"Międzynarodowa Letnia Akademia Teatru i Dramatu" (Kultura 2000, Urząd Marszałkowski, Miasto Gdańsk) - warsztaty teatralne i kreatywne, wykłady teoretyczne, spektakle, spotkania z twórcami i artystami

Akcja "Bliżej Teatru" - udział w Festiwalu grup młodzieżowych z małych miast regionu województwa pomorskiego (Sponsor HDI)

Konkurs fotograficzny "Migawki Szekspirowskie. II odsłona" na najlepszą fotografię X Festiwalu Szekspirowskiego

Konkurs Literacki "Łabędzie Pióro" na najlepszą recenzję spektaklu X Festiwalu Szekspirowskiego

WYSTAWY


Prezentacja projektu architektonicznego Teatru Elżbietańskiego autorstwa prof. Renato Rizzi

Prezentacja prac uczestników warsztatów fotograficznych Michała Szlagi

Promocja książki "Gdańsk jest teatrem. Dziesięć lat Festiwalu Szekspirowskiego 1997 - 2006"

***


Ceny karnetów: 280 (normalny) i 180 zł (ulgowy); ceny biletów: od 10 do 60 zł (uwaga! ilość karnetów ograniczona).

Przeczytaj także