25-27 czerwca 2021 roku odbędzie się 12. edycja Festiwalu Kultur "Okno na świat" pt. "Muzyka dla ziemi". W nowej edycji organizatorzy festiwalu pragną skupić uwagę publiczności i samych artystów na problemy klimatyczne i szeroko rozumianą troskę o środowisko.
Podstawą programu artystycznego będą koncerty polskich artystów, z muzykami łączącymi, odległe kultury i wpływy muzyczne. Wspólnym łącznikiem w doborze artystów było ich zaangażowanie w troskę o naturalne środowisko, a także na prezentacje rytmów i wpływów, które wpisują się w różnorodny nurt muzyki świata. Ze względu na specyficzny charakter czy technikę lub styl gry, publiczność ma szansę dostrzec zależność pomiędzy kulturą muzyczną, a troską o środowisko, tym samym troskę o dziedzictwo historyczne czy kulturowe. Muzyka staje się w tym przypadku nie tylko nośnikiem odpowiednich treści, ale również służy komunikacji międzykulturowej.
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
PLAN KONCERTÓW:
➡ 25.06.2021r. piątek
18.00 Laboratorium Pieśni
19.30 Habiarjan
➡ 26.06.2021r. sobota
18.00 Los Duendes
19.30 Sahel Blues
➡ 27.06.2021r. niedziela
18.00 Teresa Mirga & Kałe Bała
19.30 Ikenga Drummers
Wszystkie koncerty będą miały miejsce w Centrum św. Jana w Gdańsku. Obowiązywać będzie limit miejsc i rygor sanitarny.
Do występów w zabytkowym Centrum św. Jana w Gdańsku, zaproszono przedstawicieli polskiej muzyki folkowej i etnicznej, którzy tworzą w oparciu o różnorodne wpływy. Znajdziemy tam m.in. afrykańską muzykę bluesowej, muzykę Ameryki Południowej (muzykę Meksyku i Kuby), kulturę flamenco czy bałkańsko - romskie rytmy oraz słowiańskie śpiewy ludowe. W czasie trwania pandemii wszystkie koncerty odbywać się będą również w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi przeciwdziałania epidemii oraz będą transmitowane online.
W ramach imprez towarzyszących zaplanowano warsztaty kulturowe poświęcone muzyce i ekologii oraz wystawę plastyczną. Dla dzieci i młodzieży przygotowano warsztaty i spotkania dotyczące ekologii, oraz tzw. trash art. czy upcyclingu(tworzenia sztuki z odpadów i nadawanie drugiego życia różnym przedmiotom). Tematem będzie wpływ jaki muzyka ma i powinna mieć na troskę o środowisko naturalne. Uczestnicy będą konstruowali własne instrumenty dźwiękowe, wzorowane na istniejących jak i tworzenie zupełnie nowych, z przedmiotów codziennego użytku. Oprócz samych działań artystycznych uczestnicy będą mieli szanse dowiedzieć się na temat muzyki, która powstaje w naturalnym środowisku morskim, posłuchać dźwięków i pieśni wykonywanych przez różne zwierzęta morskie (wykład i webinar ). Obowiązywać będzie limit miejsc i ewentualny rygor sanitarny.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
25.06.21r. piątek, Savchenko Gallery, ul. Szafarnia 1116.00 Wernisaż malarstwa ukraińskich artystów: Denys Struk - "Palimsesty", malarstwo, Serhiy Savchenko-"Wojny", malarstwo, Yura Koval- "Znikanie/ pojawianie się", malarstwo.
26.06.21r. sobota, Ratusz Staromiejski12.00 Tworzenie instrumentów muzycznych inspirowanych naturą, w duchu zero waste i trash-art. / prowadzenie: Michalina Pączkowska( Centrum Edukacji , Akwarium Gdyńskie, Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy) / max. 15 osób
27.06.21r. niedziela, Ratusz Staromiejski13.00 Wykład na temat głosów i pieśni morza / prowadzenie: Michalina Pączkowska (Centrum Edukacji, Akwarium Gdyńskie, Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy)
W niedzielę odbędzie się autorskie spotkanie z artystami, live act Denisa Struka "Naturalne malowania", a także koncert dwukrotnego mistrza polski beatboksu z użyciem loopstation Jana "Elfa" Czerwinskiego.
Obowiązywać będzie limit miejsc i rygor sanitarny.
Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska
Partnerzy: Galeria Savchenko, Trojmiasto.pl, Pomorskie.eu, Radio Gdańsk
Partnerzy: Savchenko Gallery:
https://savchenko.gallery/
Miasto Gdańsk:
https://www.gdansk.pl/urzad-miejski