KONCERTY
25.07.2019r. czwartek
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
18.00 Lesja ( UA)
20.00 Ikenga Drummers (Pl/NG)
26.07.2019r. piątek
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
17.00 Brave Kids - pokaz muzyczno - taneczny
19.00 Kurna Chata (PL)
21.00 HarMalek Orchestr (CZ)
27.07.2019r. sobota
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
18.00 Madrugada (PL)
20.00 Irek Wojtczak PRL Kwintet (PL)
28.07.2019r. niedziela
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
18.00 Przemek Strączek & Asian Strings Collective (PL/ CHI/KOL)
20.00 Morgane Ji (RE/FR)
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
25.07 czwartek, Związek Ukraińców w Polsce ul. Aksamitna 4A
12.00 Warsztaty wokalne z białego głosu i pieśni Ukraińskich - prowadzenie Lesja Szulc
SoloWay w języku ukraińskim znaczy słowik, czyli ptak który najpiękniej śpiewa, a pieśni ukraińskie przez wielu uważane są za najpiękniejsze. Lesja Szulc swoją twórczością promuje pieśni ukraińskie ubierając je w różne brzmienia. Na warsztatach otwiera głosy uczestników by w naturalny sposób, jak słowik, mogli śpiewać. Uczy pieśni ukraińskich, które zazwyczaj są śpiewane wielogłosem.
14.00 Prezentacja haftu ukraińskiego
Od starożytności do czasów współczesnych haft jest jedną z popularniejszych technik zdobienia tkanin. Zapraszamy do ciekawej podróży w świat ukraińskiego haftu i kultury ludowej. Poznamy wzory haftu pochodzące z różnych regionów Ukrainy - motywy, ornamenty, różnego rodzaju techniki i specyfikę wykonania, szeroką gamę barw i wzorów, zastosowanie. Swoją wiedzą podzieli się mistrzyni sztuki ludowej Natalija Kowałyszyna.
15.30 Ukraina kulinarnie - warsztaty - prowadzenie restauracja Pierogi Lwowskie z Wrzeszcza
Każdy kraj szczyci się swoimi narodowymi potrawami, stają się one swoistą kulinarną wizytówką, dzięki której można rozpoznać dany region. W ukraińskiej kuchni popularne są wypieki mączne, nabiał, kasza gryczana, ziemniaki, kiszonki, sało (boczek), słonecznik; do potraw dodaje się dużo koperku, pietruszki, cebuli i czosnku. Charakterystyczne dania to barszcz ukraiński i pierogi, ale też hałuszki, pampuszki, deruny, młynci i syrnyki. O potrawach i smakach ukraińskich opowiedzą panie z restauracji "Pierogi Lwowskie", a niektóre potrawy można będzie skosztować na miejscu.
26.07 piątek, Kino Kameralne Cafe ul. Lektykarska 4
15:00 Przedpremierowy pokaz filmu "Yuli"
Ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym artystą w roli głównej. Jako dziecko Yuli (przydomek tancerza nadany mu przez ojca) nie wykazuje szczególnego zainteresowania ani edukacją, ani tańcem. Dyscyplina to coś od czego ucieka na rzecz emocjonujących przygód rozgrywających się na ulicach Hawany. Ojciec chłopca nie daje jednak za wygraną. Jest przekonany, że jego syn ma ogromny talent, więc zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Powoli ta przykra powinność zamienia się w największą pasję Yulego i otwiera przez nim drzwi do najlepszych zespołów baletowych świata.
Bilet w cenie 20 zł do zakupu na miejscu. Rezerwacje pod numerem 58 690 70 75 lub bilety@kinokameralnecafe.pl Ilość miejsc ograniczona.
27.07 sobota, Meczet Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej ul. Abrahama 17A
Zwiedzanie Meczetu z Imamem
godz. 12:00 - obowiązują zapisy - BRAK WOLNYCH MIEJSC
godz. 13:30 - obowiązują zapisy - BRAK WOLNYCH MIEJSC
wprowadzenie na temat Islamu oraz historii Muzułmanów w Gdańsku
27.07 sobota, Ratusz Staromiejski (Nadbałtyckie Centrum Kultury) | ul. Korzenna33/35
13.00 - powitanie, pokaz parzenia kawy po arabsku - prowadzenie Mhammad Fadel
Aromatyczna, parzona w mosiężnym (tygielku), z dodatkiem kardamonu. Podczas pokazu poznamy rytuał parzenia kawy po arabsku, oraz posmakujemy jej. Kawa po arabsku, to coś więcej niż tylko kawa.
13.30 - warsztaty pt. "Napisz swoje imię po arabsku", czyli poznaj alfabet arabski
Prowadzenie Mhammad Fadel ( Syria) , wieloletni native speaker, nauczyciel języka arabskiego.
14.30 - Malowanie henną - prowadzenie Katarzyna Marcinkiewicz
15.30 - Kuchnia arabska - warsztaty i degustacja - Prowadzi Khalid Kerof (Maroko)
Podczas warsztatów i pokazu dowiemy się jak przygotować kuskus pochodzący z kuchni arabskiej oraz szakszukę z kuchni tureckiej.
28.07 niedziela, Nowa Synagoga we Wrzeszczu | ul. Partyzantów 7
12.00 - Kuchnia żydowska - wykład, warsztaty, pokaz i degustacja - prowadzenie Jakub Skrzypczak / Śledź po żydowsku
Trudno wyobrazić sobie szabat u aszkenazyjskich Żydów bez śledzia. Czy istnieje jakiś jeden uniwersalny przepis na śledzia po żydowsku? Oczywiście - nie. Dobór wszelkich dodatków, przypraw, proporcji zależał bardzo często od kontekstu kulturowego, położenia geograficznego i tradycji rodzinnej. Chcąc jednak uśrednić, można przyjąć, że na terenie Polski istniały dwie duże szkoły śledziowe: rabiniczna (litwacka) i galicyjska (chasydzka). Na warsztatach zapoznamy się nie tylko z kulinarnymi zwyczajami szabatowymi, mistyką aromatów i zapachów świątecznego stołu, ale również będziemy mogli degustować tradycyjnego szabatowego śledzia przyrządzonego na dwa sposoby.
13.30 - Warsztaty tańca izraelskiego - prowadzenie Beata Krzywda
Tancerka, która ze wszystkich rodzajów folku wybrała współczesne tańce izraelskie. Do krakowskiej grupy Kachol trafiła w 2008 roku mając już na koncie doświadczenie w innych rodzajach tańca. Wielokrotnie uczestniczyła z zespołem w spektaklach tanecznych na dużych i małych scenach, a także brała udział w międzynarodowych warsztatach organizowanych w Polsce i innych krajach Europy. W Gdańsku zainicjowała projekt Simcha ucząc początkujących i zaawansowanych tańca izraelskiego w Nowej Synagodze. Aktualnie mieszka w rodzinnym Krakowie i jeździ z warsztatami po całej Polsce.
14.30 - Warsztaty plastyczne pisania amuletów - prowadzenie Jakub Skrzypczak
Czy to działa? Czasem działa, a czasem - nie. Tak samo jak każde lekarstwo i każde placebo. Najważniejsze by wniknąć w wewnętrzny sens znaków i tropów, które zostawili nam nasi przodkowie. Jeśli nawet nie pomogą w cudowny sposób - z całą pewnością opowiedzą nam o ludziach i ich nadziejach, lękach, radości i smutku. Nauczą nas też czegoś o nas samych. W części teoretycznej dowiemy się nieco o tajemnicach hebrajskiego alfabetu, mocy świętych liter, apotropejach, amuletach i talizmanach. W części praktycznej, każdy uczestnik warsztatów będzie już na tyle przygotowany, że będzie mógł wykonać swój własny, zindywidualizowany amulet.
Poznaj moc świętych hebrajskich liter i wykonaj własny amulet. A wieczorem? Wieczory zarezerwowaliśmy dla muzyki! Zapraszamy Cię do Centrum św. Jana. Zajmij miejsce na widowni i posłuchaj muzyki tworzonej przez artystów z całego świata. Festiwal Kultur "Okno na świat" od lat prezentuje kultury i tradycje różnych narodów żyjących tworzących w Polsce. Spotkanie z "innym" przełamuje bariery, a więc... Poznajmy się!
INFORMACJE O ARTYSTACH:
LESJALesja to ukraińska wokalistka pochodząca ze Lwowa. Swoją twórczością promuje kulturę ukraińską za granicą, a głównie w Polsce, gdzie obecnie mieszka. Tworząc repertuar Lesja inspiruje się ludową pieśnią ukraińską ubierając ją w nowoczesne aranżacje. Jej muzyczne pomysły, głos i artystyczna charyzma zostały docenione na tak prestiżowych konkursach w Polsce jak: "Mikołajki Folkowe" Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej w Lublinie, na którym zdobyła oprócz drugiej nagrody dla zespołu "Lesja", nagrodę specjalną im. Anny Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki i "Nowa Tradycja" Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia, gdzie z zespołem "Lesja Folk" uzyskała również drugą nagrodę.Ale nie tylko muzyka korzeni jest dla Lesji tematem przewodnim. Do wierszy młodej ukraińskiej poetki Lidiji Łazurko Lesja skomponowała muzykę, w której nie boi się improwizacji, jazzowej harmonii i co najważniejsze pokazuje piękno języka ukraińskiego i jego elastyczną melodię, która świetnie się sprawdza w szerokich aspektach stylistyki muzycznej.
IKENGA DRUMMERS Zespół powstał w grudniu 1997 roku w Sopocie. Nazwa zespołu pochodzi z języka Igbo, jednego z narodów w Nigerii, a oznacza Ducha Opiekuńczego, którego posiada każdy człowiek. Stamtąd pochodzi właśnie założyciel i kompozytor - Larry Okey Ugwu. Pozostali członkowie to rodowici Słowianie. "Ikenga Drummers" wykonuje muzykę etniczną, będącą połączeniem tradycyjnych rytmów afrykańskich i polskich z elementami high life, rocka oraz afro jazzu. Muzycy sami określają swoją muzykę jako "elelekulele music" i "Afro Punk". Podstawę inspiracji stanowią pieśni gospel z Afryki Zachodniej oraz polskie pieśni ludowe oparte na transowych rytmach bębnów. Utwory "Ikengi" śpiewane są w dialekcie Igbo oraz w języku angielskim i polskim. W 2005 r. Ikenga wydała zarejestrowany w studiu Radia Gdańsk swój pierwszy oficjalny album p.t."Lustereczko". Obecnie zespół promuje drugą płytę p.t."Movement for the future", która ukazała się w tym roku, a nagrana została również w studiu Radia Gdańsk.
BRAVE KIDSBrave Kids jest projektem edukacyjno-artystycznym, podczas którego spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata. Różnią się doświadczeniami życiowymi, talentami artystycznymi, religiami i tradycjami. Łączą je za to chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka i niebywała umiejętność przełamywania barier i ograniczeń świata dorosłych. Znaczącym aspektem Brave Kids jest zaangażowanie lokalnej społeczności - dzieci uczestniczace w projekcie mieszkają w domach lokalnych rodzin. Dla rodzin goszczących Brave Kids to wyjątkowa bliskość często zupełnie odmiennego świata, a także lekcja szczodrości, cierpliwości i niejednokrotnie przyjaźń na całe życie. Dzięki zaangażowaniu i pracy rzeszy wolontariuszy, w każdym z miast i na każdym etapie Brave Kids, spotkanie dzieci przebiega w przyjaznej atmosferze, a sam projekt może pięknie się rozwijać. Wielkim finałem Brave Kids jest wspólnie przygotowany spektakl, będący barwnym kolażem kultur i tradycji. Dzieciaki udowadniają, że w ciągu kilku tygodni, dzieląc się swoim doświadczeniem i umiejętnościami, potrafią przygotować pokaz będący symbolem pokoju, przyjaźni i głosu dzieci. Brave Kids to czas i miejsce, w którym ten głos dzieciom oddajemy. Widzów zaś zapraszamy, by przyjęli dar, jakim jest ich niezwykle radosna, pełna energii i kolorów praca artystyczna.
Projekt edukacyjno-artystyczny Brave Kids powstał z inspiracji niezwykłego człowieka, dra Akonga Tulku Rinpoche, tybetańskiego lamy, lekarza i filantropa, założyciela organizacji charytatywnej ROKPA International, która od ponad 35 lat prowadzi projekty pomocowe oraz edukacyjne, m.in. w Nepalu, tybetańskiej części Chin, Afryce Południowej, Zimbabwe, a także w Europie.
KURNA CHATA Muzyka zespołu Kurna Chata jest przykładem na to, że oryginalna forma aranżacyjna w połączeniu z profesjonalnym wykonaniem oraz świadomą kreacją w kierunku różnorodności nastrojów muzycznych, może prowadzić do błyskotliwego końcowego efektu artystycznego. Repertuar koncertowy Kurnej Chaty to z jednej strony ciekawe interpretacje tradycyjnych polskich tematów folkowych w stylu wykonawczym "ethno-modern", a z drugiej strony ocierające się o muzyczno-kabaretowy pastisz, dowcipne utwory inspirowane tekstami z tradycyjnej muzyki ludowej. Połączenie nostalgicznych klimatów tradycyjnych pieśni ludowych z humorystycznymi piosenkami w stylu folk, zapewniają podczas koncertów zespołu Kurna Chata różnorodne i inspirujące przeżycia artystyczne.
HARMALEK ORCHESTRHarMalek Orchestra to oryginalna grupa, która zdecydowała się na innowację czeskiej tradycji muzyki dętej w nowoczesnym, porywającym i młodym stylu. Nie boją się grać we wszystkich stylach muzycznych inspirowanych czeską i bałkańską muzyką ludową, po prostu "nikt się nie boi i jesteśmy otwarci na wszystko", jak mówi kapelmistrz Harmy.
HarMalek The Orchestra została założona w 2016 roku i składa się z profesjonalnych muzyków z różnych gatunków z całej czeskiej sceny muzycznej.
MADRUGADA Zespół, o dźwięcznej nazwie MADRUGADA (hiszp. "poranek") tworzą artyści od lat zafascynowani muzyką hiszpańskiej Andaluzji. Zainspirowani duchem ognistego flamenco, poprzez muzykę i taniec przekazują na koncertach niesamowitą dawkę polsko-hiszpańskiej energii. Bogaty repertuar zespołu stanowią współczesne wariacje na temat tradycyjnych form flamenco, własne kompozycje oraz utwory flamenco nuevo, w których można usłyszeć wpływy muzyki arabskiej, jazzu i polskiego folku. W swoim najnowszym projekcie "Flamenco ze słowiańską duszą", jako jedyny zespół w Polsce, MADRUGADA łączy flamenco z polską muzyką ludową. Artyści sięgają po polskie pieśni ludowe i reinterpretują je. Odnajdują podobieństwa w ich charakterze, brzmieniu i treści do tradycyjnych palo flamenco. Za trafną fuzję kulturową zespół otrzymał wyróżnienie na festiwalu Mikołajki Folkowe 2017 w konkursie Scena Otwarta. Inspiracji artystom dostarczają podróże do Hiszpanii, gdzie doskonalą swoje umiejętności pod okiem największych mistrzów gatunku, a także do Afryki i na Kubę, skąd przywożą prawdziwie gorące rytmy. Koncert zespołu to także uczta dla oka. Tancerki w barwnych, oryginalnych strojach opowiadają ruchem historie o miłości, namiętności, tęsknocie, radości i smutku. Szczery, emocjonalny przekaz utworów oraz zróżnicowanie repertuaru zabierają widzów w niezapomnianą podróż do krainy duende.
PRZEMEK STRACZEK & ASIAN STRING COLLECTIVEMuzyka zespołu to kompozycje lidera Przemysława Strączka, który w ostatnich latach skoncentrował się na połączeniu dalekowschodnich elementów etnicznych w swojej muzyce opartej na improwizacji, elementach jazzu i ethno-jazzu. Projekty takie jak Przemek Strączek & Asian Strings Collective czy East Meets East Quartet zdobyły uznanie nie tylko w Polsce ale także za granicą czego dowodem było zaproszenie na trasy koncertowe w Azji (Singapur, Malezja Chiny). Zespoły prowadzone przez Przemysław Strączka wystąpiły na festiwalach w Singapurze - Shaw Foundation Stage, 1500 Tons Festival w Shanghaju i CCOM World & Jazz Music Festival w Pekinie. Menglu Che & Przemek Strączek Quartet to kolejna próba połączenia orientalnej egzotyki z europejskim jazzem, w którym przewodnią rolę melodyczną odgrywa tradycyjny instrument chiński- erhu.
Przemysław Strączek - gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie (2001, 2003), finalista ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku (2011). Przez wiele lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum - Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Uczestnik programu Kultura Polska na Świecie organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza oraz uczestnik programu Scottish Jazz Federation - Bridge Music. W latach 1998 - 2006 prowadził swój pierwszy zespół Tres Jazz, z którym nagrał album "The Shape of Melody" (2004). Od 2006 roku realizuje się jako lider swoich projektów muzycznych nagrywając do tej pory pięć autorskich albumów w polskich i międzynarodowych składach: "Earthly Room" (2007) i "Light & Shadow" (2010), Evans (2012) w duecie z gitarzystą z Hong Kongu Teriverem Cheung, "White Grain of Coffee" (2014) z włoską sekcją rytmiczną oraz Three Continents (2016) z muzykami z Azji i Ameryki Południowej. Jest także autorem podręcznika dla gitarzystów jazzowych pt. "Elementarne zasady improwizacji jazzowej na gitarze cz. I i cz. II". W 2008 roku został uhonorowany Indywidualną Nagrodą Miasta Jastrzębie Zdrój, z którego pochodzi za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Honorową Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej"przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Ślaskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok. W swojej twórczości odnosi się do różnych dokonań muzyki improwizowanej: jazzowej amerykańskiej, europejskiej a także azjatyckiej poszukując własnej drogi poprzez łączenie ze sobą różnych kultur.Poza wykształceniem muzycznym, swoją wiedzę i umiejętności pogłębiał także biorąc udział w różnego rodzaju warsztatach jazzowych w Polsce, Tajlandii, Szwajcarii i USA. Występował w wielu audycjach telewizyjnych (w telewizji ogólnopolskiej i regionalnej) oraz polskich, holenderskich, hiszpańskich, brytyjskich, szkockich, włoskich i tajlandzkich audycjach radiowych.
MORGANE JIMorgane urodziła się na wyspie Reunion, zamorskim regionie Francji, położonym na Oceanie Indyjskim. Jej matka pochodziła z Bretanii i dlatego Margane Ji dziś mieszka w Paryżu. Z gitarzystą i producentem E.R.K. zrealizowała trzy albumy, a idea dialogu międzynarodowego to dla niej jeden z ważniejszych tematów, o czym świadczy choćby EP-ka "Woman Soldier". Jeśli chodzi o energię, porównywania z Angelique Kidjo nie są całkowicie bez sensu. "Ma rysy twarzy niczym niewinna istota, głos derwisza i niesamowite wyczucie rytmu" - podsumowują Morgane w recenzjach. Maloya, gatunek, który interesuje ją najbardziej, jest bardzo starym stylem muzycznym o zdecydowanym rytmie o proweniencji afrykańskiej. Tańce oraz teksty śpiewane są najczęściej w języku kreolskim, istnieje wiele odmian tej muzyki, różniących się rytmem i kontekstem. Jednym z najważniejszych jest akompaniament do rytuałów związanych z kultem przodków.
IREK WOJTCZAK PRL KWINTETProjekt - Region - Ludzie
Projekt Wojtczaka to ukłon w stronę tradycji i muzyki polskiej. To muzyczna podróż przez Region Łódzki, w której rolę przewodnika grają melodie przodków Wojtczaka. Nagrania cechuje ogromna różnorodność stylistyczna, bogata paleta dźwięków. W hołdzie dla korzennych oberków i kujawiaków nagrano jazzowe improwizacje, elektroniczne pastelowe krajobrazy, melodeklamacje, śpiewy mnichów tybetańskich, klasycyzujący fortepian i afrykańskie rytmy. To dźwiękowy wszechświat przetkany muzycznymi wpływami z całego świata, zebranymi, by wskrzesić zapomnianą muzykę ludową.
Irek Wojtczak - multiinstrumentalista, improwizator, kompozytor, aranżer zamieszkały w Sopocie. Znakomicie wpisał się w trójmiejską scenę muzyczną udzielając się w wielu zespołach, jako lider, sideman czy gość specjalny. Wziął udział w specjalnym projekcie Polish Brass Ensemble feat. Dave Douglas. Koncertował z Fonda/Stevens Group, Jim Black, Chris Speed. Nagrywa(ł) i koncertował m.in. z Tymański Yass Ensemble, Outlook Quartet, Duostany, Freeyo. Gościnnie nagrywał z Przemkiem Dyakowskim (Złota Płyta za album "Melisa"), Grażyną Łobaszewską, Ścianką, Pink Freud. Współtworzył zespoły Groovekojad, Tomek Sowiński Collective Improvisation Group, Wojtek Mazolewski Quintet oraz Możdżer - Tymański - projekt Chopin.
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.