stat
Impreza już się odbyła

Ponad 130 wystawców z 6 krajów - m.in. z Litwy, Niemiec, Rosji, Turcji i Ukrainy, 3000 metrów powierzchni wystawienniczej. AMBERMART to nie tylko impreza targowa otwarta dla szerokiej publiczności, ale i przedsięwzięcie kulturalne, czyniące w sobotę z ulicy Mariackiej wielką galerię i salę koncertową.

gru 14-15

sobota - niedziela, g. 11:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
mar 13-15

czwartek - sobota

Gdańsk,
Patronat Honorowy nad targami AMBERMART sprawują: Minister Gospodarki, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska. Targom partnerują: Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

O popularności AMBERMART niech świadczy fakt, że w roku 2010 targi odwiedziło 2600 osób z 31 krajów, przedstawiciele hurtowni, sieci handlowych, sklepów i galerii oraz szeroka publiczność.
Jesienne targi AMBERMART tym różnią się od wiosennych targów AMBERIF, że otwarte są dla zwiedzających. To prawdziwa gratka, bowiem biżuterię i precjoza z bursztynem i kamieniami kolorowymi nie tylko można podziwiać, ale i na niektórych stoiskach kupować.
- To też ważne spotkanie dla branży, która boryka się z trudnymi dla siebie czasami - mówi Ewa Rachoń, komisarz targów AMBERMART. - Ceny srebra, złota, bursztynu biją wszystkie rekordy, jak kurs franka szwajcarskiego. Każda edycja targów jest więc chwilą prawdy, kiedy wytwórca spotyka się z kupcem. Na szczęście natura kobiet nie jest tak zmienna jak kurs franka i wciąż ich serca wrażliwe pozostają na piękno biżuterii.

W trakcie targów obejrzeć będzie można m.in.: zdjęcia Marka i Michała Mazura "Świat przez Bursztynową Soczewkę" oraz wystawę miniaturowych aparatów fotograficznych Marka Mazura, kolaże Benedicte Mezeix - "Barszcz, Bursztyn i Bardotka - Spojrzenie Francuzeczki", prace nadesłane na międzynarodowy konkurs dla młodzieży, zorganizowany przez XV Liceum Ogólnokształcące i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników "Szkoła na Bursztynowym Szlaku".
Targom towarzyszą będą również: Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy branżowi oraz
z Politechniki Gdańskiej będą nieodpłatnie identyfikować bursztyn; wystawa wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawa inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie, prezentowana przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim.
Już poza centrum targowym odbędzie się także wernisaż Danki Czapnik "Moje malarstwo i biżuteria" (Galeria Sztuki Glaza Expo Design ul. Długi Targ 20/21, Gdańsk) oraz finisaż wystawy "Szeptem" Bożeny i Wojciecha Kalandyków (Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy, Gdańsk).

Niewątpliwą atrakcją pozostaje fakt, że w sobotni wieczór (od godz. 17.30) bursztyn zawładnie ulicą Mariacka w Gdańsku.
- "Mariacka pod Gwiazdami" to czas spotkania bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze - mówi Ewa Rachoń, komisarz targów. - To już druga edycja święta ulicy Mariackiej,
które przygotowuje wraz z nami Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników
i wszystkie instytucje kulturalne i artystyczne związane z Mariacką.
Wspaniale włączają się również galerie, kawiarnie i mieszkańcy którzy zapraszają na swoje przedproża i proponują przeróżne atrakcje.
Tego wieczoru niemal na każdym przedprożu odbywać się będą koncerty, wernisaże, warsztaty.
Dla miłośników muzyki klasycznej rozbrzmiewać będzie Bach i Chopin, a dla spragnionych jazzu zagra Mikołaj Trzaska Trio (Mikołaj Trzaska - saksofony, Tomasz Sowiński - perkusja, Adam Żuchowski - kontrabas). Swoje podwoje otworzą pracownie bursztynnicze, a dla małych i dużych ciekawych świata przygotowano eksperymenty i zabawy naukowe z bursztynem. Obejrzeć będzie można biżuterię autorską, rzeźby z bursztynu, malarstwo, grafikę, fotografię, ceramikę i szkło. Można będzie zajrzeć do sieni domu Mariana Kołodzieja, zobaczymy etiudy filmowe i archiwalne zdjęcia Mariackiej. Na przedprożach posłuchać będzie można również opowiadaczy historii przeróżnych.

9 września zaprasza Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Gdański gitarzysta Tymon Tymański zagra na gitarze zupełnie niezwyczajnej, bowiem bursztynowej.
- Muzeum Bursztynu chce zakupić tę gitarę do swoich zbiorów, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników prowadzi zbiórkę funduszy na ten cel - mówi Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu. - Jest to gitara elektryczna "Fender Stratocaster" z mostkiem Schallera, wykonana w 2000 roku z bursztynu naturalnego i drewna klonowego. Ten model gitary powstał w 1954 roku i jest do dziś produkowany z drobnymi modyfikacjami. Twórca gitary Walenty Rybak jest jednocześnie muzykiem i bursztynnikiem.
Tego też dnia Muzeum Bursztynu oraz restauracja ,,Malinowy Ogród" przy Domu Muzyka w Gdańsku zainaugurują "Bursztynowe kulinaria na turystycznym szlaku". To propozycja zwiedzania Gdańska bursztynowym szlakiem, który rozpoczyna się w Muzeum Bursztynu, następnie prowadzi m.in. do kościoła św. Brygidy, ulicą Mariacką, poprzez Centrum Edukacji Archeologicznej ,,Błękitny Lew", aby zakończyć bieg w Domu Muzyka, gdzie w restauracji ,,Malinowy Ogród" czeka bursztynowy posiłek.

Cieszymy się, że o bursztynie można mówić na tak wiele sposobów i wciąż odkrywać jego magiczne piękno.