stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Już nie w starym centrum targowym w Oliwie, ale w nowym Centrum AMBEREXPO przy bursztynowym stadionie piłkarskim w Gdańsku Letnicy, odbędą się tegoroczne 13. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART w dniach 6-8 września.

gru 14-15

sobota - niedziela, g. 11:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
mar 13-15

czwartek - sobota

Gdańsk,
Swój udział w targach zapowiedziało ponad 140 wystawców z Polski i Litwy. W roku 2011 targi odwiedziło niemal 3 tys. osób z 28 krajów - tym razem spodziewamy się większej niż w poprzednich latach frekwencji zarówno wystawców jak i kontrahentów oraz zwiedzających, którymi niewątpliwie powoduje ciekawość zmian - przyznaje Ewa Rachoń, komisarz targów AMBERMART. - Po raz pierwszy nasze targi odbędą się bowiem w nowym centrum wystawienniczo-kongresowym MTG nazwanym na cześć bursztynu AmberExpo.

Targi AMBERMART zainaugurują trzyletni branżowy program promocji eksportu realizowany w oparciu o środki Unii Europejskiej przez konsorcjum "Bursztyn. Skarb Polski".

To gdańsko-warszawska inicjatywa uznana przez Ministerstwo Gospodarki za najkorzystniejszą koncepcję promocji branży jubilersko-bursztynniczej. Wspólna oferta Międzynarodowych Targów Gdańskich, Krajowej Izby Bursztynu, Międzynarodowego Centrum Targowego z Warszawy oraz gdyńskiej spółki S&A, największej polskiej firmy bursztynniczej, to owoc kilkuletnich starań całego środowiska oraz władz Gdańska o umieszczenie branży jubilersko-bursztynniczej na liście dziedzin promujących polską gospodarkę.

Ministerstwo przeznaczyło prawie siedem milionów złotych na działania promocyjne podczas targów zagranicznych organizowanych w Monachium, Vicenzie, Tucson, Las Vegas i Hong Kongu oraz krajowych w Gdańsku i Warszawie. W ramach kampanii planuje się również zorganizowanie m.in. światowego kongresu bursztynu w Gdańsku, wizyty studyjnej dziennikarzy, misji kupieckich, a także akcji promocyjnej w prasie i na billboardach, międzynarodowych warsztatów bursztynniczych, wydanie kolejnych edycji Trend Booka oraz pokazy mody i biżuterii. Pierwszy z tych pokazów będzie można zobaczyć na targach AMBERMART.

W trakcie targów będzie można również obejrzeć m.in.: pokazy biżuterii, biżuterię autorską w Galerii Projektantów, zapoznać się z relacją z konkursu dla młodzieży "Szkoła na Bursztynowym Szlaku" zorganizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Targom towarzyszą będą również: Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej identyfikować będą bursztyn, wystawa wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawa inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie prezentowana przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim.

Promować będziemy także najnowszą książkę "Bursztyn w Polsce i na świecie" autorstwa prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz, geologa z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, przyjaciela targów bursztynniczych w Gdańsku,

Niewątpliwą atrakcją pozostaje święto ulicy Mariackiej, kiedy w sobotni wieczór (8 września od godz. 17.00) opowieści o uliczce, sztuce i historii zawładną bursztynową ulicą zamieniając ją w galerię i salę koncertową. Tego wieczoru niemal na każdym przedprożu odbywać się będą koncerty, wernisaże, warsztaty kreatywne, spotkania literackie.

Jesienne targi AMBERMART otwarte są dla zarówno dla profesjonalistów jak i szerokiej publiczności.
To prawdziwa gratka, bowiem biżuterie oraz precjoza z bursztynem i kamieniami kolorowymi można nie tylko podziwiać, ale i porozmawiać z twórcami, spytać naukowców o metody rozpoznawania bursztynu i zaopatrzyć się w literaturę.

Patronat Honorowy nad targami AMBERMART sprawują: Minister Gospodarki oraz Prezydent Miasta Gdańska. Targom partnerują: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

13. Międzynarodowe Targi Bursztynu
Gdańsk, 6-8 września 2012
ul. Żaglowa 11, Gdańsk

godziny otwarcia
czwartek - piątek: 10:00-18:00
sobota: 10:00-17:00
Bilet wstępu: 10 zł


Program:

6 września, czwartek

11:00 Otwarcie targów
Ogłoszenie wyników konkursu dla internautów Amber Gallery portalu amber.com.pl oraz MTG SA
13:00 Szkoła na Bursztynowym Szlaku - prezentacja prac nadesłanych na międzynarodowy konkurs dla młodzieży zorganizowany Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników - dr. Elżbieta Sontag
14:00 Losowanie nagród w Konkursie Publiczności na najładniejszy komplet biżuterii z bursztynem
15:00 Spotkanie autorskie z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz, promocja książki "Bursztyn w Polsce i na świecie" Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

7 września, piątek

12:00 Pokazy biżuterii
14:00 Losowanie nagród w Konkursie Publiczności na najładniejszy komplet biżuterii z bursztynem
19:00 Spotkanie z mistrzem - Bogdan Mirowski
Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy 26

8 września, sobota

13:00 Losowanie nagród i ogłoszenie wyników Konkursu Publiczności na najładniejszy komplet biżuterii z bursztynem i losowanie nagród
17:00 - 22:00 Mariacka pod Gwiazdami - Święto ulicy Mariackiej - spotkanie ze sztuką i bursztynem na ul. Mariackiej w Gdańsku zapraszają wszystkie galerie, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Międzynarodowe Targi Gdańskie


Targom towarzyszą:

- Laboratorium Bursztynu - identyfikacja bursztynu prowadzona przez rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i pracowników naukowych Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej B.502

- Wystawa wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej B.502

- Wystawa inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie - Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim B.504

- Księga Trendów 2012 + Projekt autorstwa dr Sławomira Fijałkowskiego, realizowany z inicjatywy Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu,

- Galeria Projektantów - biżuteria autorska prezentowana przez artystów plastyków
- Galeria Sztuki - malarstwo, rysunek, grafika, ceramika