Ambermart 2015 - Międzynarodowe Targi Bursztynu Amberexpo Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ambermart 2015 - Międzynarodowe Targi Bursztynu

Przegląd aktualnych trendów w bursztynowej biżuterii i wzornictwie, ponad 200 wystawców z 10 krajów, a na zakończenie wielkie świętowanie na najpiękniejszej gdańskiej uliczce - Mariackiej. Oto wizytówka 16. Międzynarodowych Targów Bursztynu, AMBERMART, które w dniach 27-29 sierpnia Międzynarodowe Targi Gdańskie organizują w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO. Targi są otwarte dla szerokiej publiczności. Ubiegłoroczną edycję odwiedziło ponad 3 tys. osób z 37 krajów.

maj 26-28

środa - piątek

Gdańsk,
AMBERMART to wydarzenie w branży jubilersko-bursztynniczej, którego nie można pominąć. Z roku na rok rośnie liczba wystawców oraz odwiedzających z Polski i z zagranicy.

- Jeżeli firma jubilerska specjalizuje się w bursztynie i nie wystawia się na tych targach, popełnia poważny błąd - zaznacza Marta Wesołowska z NAC Amber Jewellery. - To obowiązkowe dni w kalendarzu. Targi pozwalają nam optymalnie spojrzeć na to, co dzieje się na rynku i skonfrontować nasze wyroby z konkurencją.

Poza producentami biżuterii, pojawi się też silna grupa projektantów i twórców awangardowej, autorskiej biżuterii.
- Staramy się, aby targi były zawsze atrakcyjne, zarówno dla wystawców, jak i dla odwiedzjących - mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektu AMBERMART. - Dlatego dbamy o urozmaicony program. Dla branży zaplanowane są warsztaty i kurs wiedzy o bursztynie, a dla szerokiej publiczności wernisaże i procesy twórcze "na żywo", jak choćby warsztaty złotnicze z mistrzami "Zrób sobie kolczyk". I oczywiście zakupy.

Ciekawostką będą z pewnością pokazy dawnych technik złotniczych, podczas których będzie można zapoznać się z metodami obróbki kruszców. Na stoisku Laboratorium Bursztynu działał będzie spektrometr, który jest najbardziej niezawodnym narzędziem do badania autentyczności bursztynu.

- Tu każdy będzie mógł sprawdzić, jaki bursztyn nabył, zarówno klienci indywidualni, jak i kupujący hurtowo - zapowiada Michał Kosior, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. - Przygotowaliśmy także cykl kursów wiedzy o bursztynie, z tłumaczeniem nie tylko na język angielski, ale również chiński.

Rynek dalekowschodni bardzo się rozwinął i stamtąd pochodzą poważni klienci, musimy pomóc im w zdobyciu wiedzy o bursztynie.

Leczniczym walorom bursztynu poświęcona będzie z kolei wystawa "Bursztynowa apteka", przygotowana przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie i Muzeum Farmacji oddz. Muzeum Warszawy. Wystawcy będą mieli natomiast szansę na wygraną w konkursie na najatrakcyjniejszą biżuterię z bursztynem. Sześcioosobowe jury swój werdykt ogłosi drugiego dnia targów.Finałem 16. Międzynarodowych Targów Bursztynu będzie "Święto Ulicy Mariackiej"
pod hasłem "Mariacka pełna snów". O tym, że bursztyn króluje na Mariackiej nie trzeba nikomu przypominać, a w tym szczególnym dniu prym wieść będzie muzyka, malarstwo, poezja i.... jabłuszka. Te malowane na szkle i te w formie słodkich, domowych wypieków. Program tworzą właściciele galerii, artyści, restauratorzy, zaprzyjaźnione instytucje kultury i organizacje twórcze oraz sami mieszkańcy. Wieczór zakończy pokaz mody (jedwabne suknie zaprojektowane przez Aszkę Błażejowską) i biżuterii autorstwa Doroty Ceneckiej.

- Chociaż w Targach Ambermart uczestniczę już kolejny raz, występ na Mariackiej będzie dla mnie debiutem - mówi Dorota Cenecka z GIN Atelier.

Na Mariackiej będziemy świętować do późnego wieczora.
Do zobaczenia na Targach AMBERMART!

PATRONAT HONOROWY
Marszałek Senatu RP - Bogdana Borusewicz
Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Gdańska - Paweł Adamowicz

SPONSOR
PZU SA

WSPÓŁPRACA
Galeria Projektantów, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Rzemiosła, Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych i Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu.

AMBERMART 2015
27-29 sierpnia, czwartek, piątek: godz. 10:00 - 18:00, sobota: godz. 10:00 - 17:00
AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
Cena biletu - 10 zł

ŚWIĘTO ULICY MARIACKIEJ
29 sierpnia - sobota, godz. 17:00 - 22:00


publiczność │ bilet wstępu: 10 zł
goście branżowi │ rejestracja online

Czytaj także