stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

13. Festiwal Goldbergowski Opinie (3)

13 edycja Festiwalu Goldbergowskiego odbędzie się między 29 sierpnia a 2 września. Złożą się na nią koncerty wybitnych artystów i zespołów, prezentujących m.in. kompozycje dawnych kompozytorów gdańskich, ale także historyczne instrumenty pochodzące z Gdańska.

muzyka poważna
Kup bilet

10 - 18 maja 2024

Gdańsk

muzyka poważna
Kup bilet
lis 22

piątek, g. 18:00, 20:00

Program 13. Festiwalu Goldbergowskiego

29.08. Pratum Integrum (Rosja)
rosyjska orkiestra instrumentów historycznych, z utworami m.in. Georga Simona Löhleina, kapelmistrza Kościoła Mariackiego w Gdańsku;

30.08. Jean Rondeau - klawesyn (Francja)
najbardziej rozpoznawalny francuski klawesynista młodego pokolenia, wykona "Wariacje Goldbergowskie" J. S. Bacha, które nierozerwalnie związały się z nazwiskiem gdańskiego klawesynisty Johanna Gottlieba Goldberga - patrona festiwalu;

31.08. Naruhiko Kawaguchi - fortepiany historyczne (Japonia)
Laureat wielu konkursów fortepianowych (na instrumentach historycznych), w tym: Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej w Bruggi, I Konkursu na Fortepianach Historycznych w Rzymie, Geelvinck Fortepiano Concours w Amsterdamie, 27 Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej w Yamanashi (Japonia).
Naruhiko Kawaguchi zaprezentuje swój program na dwóch oryginalnych instrumentach historycznych. Pierwszy z nich pochodzi z warsztatu paryskiej firmy Pleyel z roku 1842, drugi z przełomu lat 1842/1843 z warsztatu gdańskiego budowniczego Jacoba Wiszniewskiego.

1.09. Flores Rosarum (Polska)
Zespół Flores Rosarum swoje zainteresowania koncentruje wokół religijnej muzyki europejskiej od XII do XVI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem śpiewów zawartych w polskich rękopisach liturgiczno-muzycznych. Przygotowany na gdański koncert program "Mandatum" zawiera śpiewy sióstr Klarysek na Wielki Tydzień i okres wielkiego postu, wraz z dwu- i trzygłosowymi śpiewami Surrexit Christus hodie, uważanymi za najstarsze zabytki śpiewu polifonicznego w Polsce. Utwory koncertu pochodzą z XIII wiecznego antyfonarza franciszkańskiego, zamówionego dla sióstr Klarysek przez św. Salomeę.

2.09 Goldberg Baroque Ensemble (Polska)
Koncert z muzyką kompozytorów działających w Gdańsku, pochodzącą ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej.


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście

Przeczytaj także