16. Festiwal Goldbergowski Oblackie Centrum Edukacji i Kultury Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

16. Festiwal Goldbergowski Opinie (1)

Zapraszamy na 16 edycję Festiwalu Goldbergowskiego. Koncerty odbędą się w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury. Festiwal powstał w 2006 roku, w którym przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756. Nazwisko Goldberga przeszło do historii muzyki dzięki Wariacjom Goldbergowskim Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988), których, jako jego uczeń, był pierwszym wykonawcą. Pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem Festiwalu jest Alina Ratkowska, adiunkt Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Bolonii w 2005 roku.

Relacja z imprezy

Ideą nadrzędną Festiwalu Goldbergowskiego jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną. Impreza zrodziła się również z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska. Nawiązana współpraca z Biblioteką Gdańską PAN owocuje wykonaniami najcenniejszych zachowanych dzieł z twórczości gdańskich mistrzów epoki baroku. Ponadto Festiwal, przywołując nazwisko swojego patrona, przypomina o jego związku z Gdańskiem. Festiwal przyczynia się do promocji miasta, jego dziedzictwa kulturowego, które dzięki długoletniemu medialnemu wsparciu Programu Drugiego Polskiego Radia i transmisjom festiwalowych koncertów ma zasięg ogólnopolski i europejski dzięki wymianie zarejestrowanych koncertów w ramach Europejskiej Unii Radiowej. Impreza zyskała stałe grono melomanów, jest również rozpoznawalna w kraju i zagranicą.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program festiwalu

Piątek 3.09 godz. 20.00
Jakub Józef Orliński - kontratenor, Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona i Krzysztof Garstka - dyrygent.
W programie: Kompozycje J.S. Bacha i G.F. Händla w połączeniu z muzyką gdańskiego kapelmistrza J.V. Medera

Sobota 4.09. godz. 19.00
Sergey Malov
(Rosja) - wiolonczela da spalla
W programie: J.S. Bach - Suity wiolonczelowe nr 1-6 BWV 1007-1012

Niedziela 5.09 godz. 19.00
Zespół Filatura di Musica (Polska)
W programie: Tabulatura Pelplińska i muzyka gdańskich kompozytorów N. Schnittelbacha i P. Sieferta

Piątek 10.09 godz. 20.00
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Zespół Musica Fiorita (Szwajcaria), Jan Łukaszewski
- dyrygent
W programie Motety gdańskiego kapelmistrza Andrzeja Hakenbergera (1573/74-1627)

Sobota 11.09.godz. 19.00
Concerto Copenhagen (Dania), Lars Ulrik Mortensen
- dyrygent
W programie: J.S. Bacha - Suity orkiestrowe BWV 1066-1069 w kameralnej, transparentnej wersji

Niedziela 12.09.godz. 19.00
Tobias Koch & Ewa Pobłocka - fortepiany historyczne
W programie J.S. Bach - Wariacje Goldbergowskie BWV 988. Artyści wykorzystają m.in. fortepian z gdańskiej pracowni Jakoba Wiszniewskiego z lat 40' XIX wieku.

Informacja o biletach