stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Filmów Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci Opinie (16)

  • środa - sobota, 28 września - 1 października 2016
  • Lokalizacja
    Gdynia
  • Bilety
    wstęp wolny
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

-Nadszedł czas, aby kino dotyczące najnowszej historii Polski było realizowane na najwyższym poziomie. Musimy dogonić świat i pokazać, że potrafimy w sposób artystyczny przekazać to, co najcenniejsze w naszej historii - mówi Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

Twórcy Festiwalu zapraszają od 28 września do 1 października br. roku do Gdyni na prawdziwą podróż po polskiej historii współczesnej. Ideą Festiwalu jest przypomnienie - w niekonwencjonalny sposób - sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji Polski oraz pokazanie roli podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem.

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jest okazją do spotkań filmowców, muzyków, literatów, plastyków, historyków i producentów. Podczas trwających cztery dni prezentacji, warsztatów i spotkań, osobistości ze świata kultury i nauki będą pracować nad scenariuszami kolejnych, niezwykłych projektów.

W tym roku Festiwal zaszczycą swoją obecnością m.in. ostatni żyjący żołnierze gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka, a także dzieci generałów: Anna Maria Anders i Andrzej Maczek. Będą też powstańcy z Węgier i kilkudziesięcioosobowa grupa Kresowiaków. Zaproszeni zostali ponadto goście z Francji, Anglii, USA, Kanady, krajów nadbałtyckich oraz dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej.

PROGRAM

Jednym z ważniejszych wydarzeń Festiwalu będzie PITCHING FORUM. Uczestnicy będą mieli szanse zaprezentować swoje projekty przed gronem redaktorów zamawiających z Telewizji Publicznej (TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP Kultura), telewizji Fokus TV, a także przed przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych czy Muzeum Historii Polski.

Po raz pierwszy nagrodzeni zostaną literaci, a obok projektów dokumentalnych pojawią się też filmy fabularne. Uczestnicy Festiwalu będą mogli wziąć udział w licznych seminariach, warsztatach, panelach dyskusyjnych, wernisażach i spotkaniach z udziałem przedstawicieli władz, organizacji pozarządowych oraz osób ze środowisk filmowych i naukowych.

Festiwal urozmaicają koncerty gwiazd muzyki. Do tej pory na scenie Festiwalu wystąpili między innymi tacy wykonawcy, jak: Voo Voo, De Press, Maleo Reggae Rockers, Kasia Kowalska, Katy Carr, Tomek Budzyński, Tadek Polkowski, Lech Makowiecki i wielu innych. W tym roku obecni będą równie wyśmienici artyści, jak np. wybitna jazzmanka Grażyna Auguścik, związana od wielu lat z Chicago czy węgierski zespół Hungarica.

- Pamiętając o najważniejszej idei festiwalu, staramy się naszych widzów ciągle zaskakiwać. Festiwal to miejsce dialogu i inspiracji twórców. W Gdyni prezentujemy najwyższej jakości wypowiedzi artystyczne osadzone w polskiej historii najnowszej. Chcemy też wyznaczać kierunki promocji polskiego kina i sztuki, odwołującej się do historycznego dziedzictwa - mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Integralną częścią Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" jest projekt artystyczny "Młodzi dla Historii", który w tym roku odbędzie się pod hasłem "Polska droga do wolności w latach 1939-1989". Obejmie on między innymi warsztaty z wybitnymi twórcami, koncerty gwiazd muzyki jazzowej, rocka i poezji śpiewanej. Projekt ma na celu zainteresowanie młodych ludzi historią, która może być dla nich inspiracją do stworzenia ciekawych, autorskich projektów.

Młodzież będzie miała możliwość wzięcia udziału w jednym z trzech wybranych modułów konkursowych: filmowym, teatralnym lub stylizacyjnym. Konkurs zakończy się uroczystą galą, podczas której autorzy najlepszych prac otrzymają atrakcyjne nagrody oraz wystąpią w plenerowym widowisku teatralnym przygotowanym przez aktorów Teatru Makata.

Gala finałowa Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" będzie miała swoją emisję na antenie Programu Pierwszego Telewizji Polskiej.

Przeczytaj także