stat
Impreza już się odbyła

X Festiwal Filmowy Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci Opinie (1)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

X Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który co roku przyciąga zarówno pasjonatów historii, jak i artystów: filmowców, radiowców, muzyków, plastyków, autorów i wydawców książek, odbędzie się od 29 września do 2 października 2018. To największe wydarzenie kulturalne poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz polskiej historii w latach 1939-1989. Przez 4 dni przewodnikami po nieopowiedzianych dotąd historiach są uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

W tym roku twórcy zgłosili 70 filmów, z których komisja selekcyjna wybrała 23 obrazy. Będą one walczyć o nagrodę Złotego Opornika w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego NNW.

Festiwal NNW od lat kreuje trendy artystyczne w przekazywaniu historii najnowszej, dzięki nowoczesnym formom przekazu, jakimi są m.in.: widowiska multimedialne, wystawy interaktywne, występy blogerów, koncerty, widowiska teatralne i publicystyczne. Pokazuje, jak w interesujący sposób opowiadać o rzeczach trudnych i ważnych. Daje możliwość realnego spotkania się kilku pokoleń Polaków z ostatnimi żyjącymi świadkami historii.

Festiwal NNW to także forum wymiany myśli, doświadczeń między ludźmi sztuki i nauki z całego świata. Pokazujemy nie tylko polską drogę do wolności, ale i drogę naszych sąsiadów m.in.: Czechów, Węgrów czy Bałtów.

Tegorocznemu Festiwalowi NNW towarzyszą dwie myśli przewodnie:
Armia Wyklęta, czyli Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.
Fenomen Ruchu Solidarności.

W ostatnich latach Festiwal NNW stał się również istotnym miejscem dialogu dla organizacji pozarządowych oraz środowisk działających lokalnie w swoich małych ojczyznach. Dyskutujemy tu o rzeczach aktualnych i ważnych dla naszej codziennej działalności.

Pamiętając, że Festiwal NNW to jednak wydarzenie filmowe, przygotowaliśmy także szereg warsztatów, pitchingów, seminariów branżowych, a także Forum Wokół Kina Historycznego. Oprócz konkursowych filmów dokumentalnych prezentowane będą filmy fabularne i podejmujące tematykę historyczną.

Podczas Festiwalu NNW będzie można również zobaczyć ważne wystawy nawiązujące do tematyki najnowszej historii Polski. Będziemy mogli podziwiać m.in.: historyczne samochody cywilne i wojskowe, modele replik samolotów Polskich Sił Zbrojnych, węgierską wystawę "Węgry a Polska na przestrzeni ostatnich 100 lat" czy też wystawę o generale Maczku. Jak co roku zapraszamy również autorów i wydawców książek.

Dopełnieniem Festiwalu NNW będą wydarzenia związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Odbędzie się m.in. wyjątkowy pokaz grup rekonstrukcyjnych prezentujących historię polskiego oręża. Natomiast na Scenie Muzycznej NNW wystąpią zespoły z Polski, Norwegii i USA.

W tym roku, wzorem lat ubiegłych, Festiwalowi NNW będzie towarzyszył projekt Młodzi dla Historii. Po raz kolejny przyjedzie ponad dwustu młodych ludzi z całej Polski, którzy będą brać udział w konkursach, warsztatach i wielu innych aktywnościach.Nieodłączną częścią Festiwalu NNW są także koncerty. W tym roku na naszej Scenie Muzycznej (niektórzy artyści zagrają podczas paneli dyskusyjnych) wystąpią: Tadeusz Sikora, Béla Tolcsvay z zespołem, Andrzej Dziubek (De Press), Dariusz Kordek, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Chelydra, Stanisława Celińska z zespołem oraz Ania Rusowicz. (Chelydra to zespół z Mexico City grający alternatywnego rocka, zafascynowany Polską. Na pomysł zaproszenia go na Festiwal NNW wpadła Renata Szyfner-Hurd (córka Eugeniusza Szyfnera) po tym, gdy usłyszała piosenkę zespołu poświęconą Marii Cure-Skłodowskiej. Jedna z nowych piosenek grupy, która zostanie zagrana podczas wydarzenia nosi tytuł: "The Door To Freedom", została zainspirowana historią Eugeniusza Szyfnera, laureata nagrody o tej samej nazwie.

PITCHING FORUM
X Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" zaprasza autorów projektów filmów dokumentalnych o tematyce historycznej do wzięcia udziału w PITCHING FORUM, które odbędzie się podczas najbliższej edycji Festiwalu, w dniach 29 września - 1 października 2018 r. w Gdyni.

Pitching to krótka (do 5 minut), publiczna prezentacja projektu filmu przed gronem potencjalnych inwestorów, sponsorów, dystrybutorów i nadawców. Służy pozyskaniu finansowania na projekty będące jeszcze w fazie przygotowań (developmentu) lub już w trakcie realizacji (work in progress).
ZGŁOSZENIA