stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

W dniach 13 - 15 września 2012 roku w gdyńskim Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza odbędzie się IV festiwal filmów dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

16 - 30 listopada 2024, g. 17:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł
gru 5

czwartek, g. 17:30

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowano 13 filmów związanych z tematyką losów "Żołnierzy Wyklętych" i okresu "Solidarności". Nowością IV edycji będzie pokaz pozakonkursowy zagranicznych filmów dokumentalnych, z Czech Danii czy USA. W ramach przeglądu zaprezentowane będą filmy przedstawiające spojrzenia reżyserów innych narodowości na Zbrodnię Katyńską. Gościem festiwalu będzie m. in. Lisbeth Jessen, duńska reżyserka.

- "Brakowało nam pokazania w jednym miejscu filmów odnoszących się do tematyki najnowszej historii Polski. Brakowało również miejsca, gdzie razem z historykami możemy prowadzić dyskusje na temat opowiadania historii językiem filmowym. Chcę, aby festiwal był przestrzenią nieskrępowanej i nieocenzurowanej wypowiedzi na temat historii. Jedynym kryterium jakie stosujemy przy przyjmowaniu filmów na konkurs to sprawność warsztatowa i umiejętność opowiadania językiem filmowym", mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyr. festiwalu NNW.

Przestrzeń festiwalu nie zamknie się jedynie do sali kinowej, gdzie twórcy walczyć będą o nagrodę główną "Złoty Opornik". W Teatrze Miejskim odbywać się będą wystawy broni białej, kiermasze książek oraz wiele paneli dyskusyjnych. Jeden z nich poprowadzi Krzysztof Ziemiec, prezenter. Wydarzenie otworzy koncert zespołu DePress w Klubie Muzycznym "Ucho".

W związku z dużym zainteresowaniem koncertem DePress w Klubie Muzycznym "Ucho" zamykamy rezerwację elektroniczną i prosimy o odbieranie bezpłatnych zaproszeń w:
KLUB Muzyczny "UCHO"
UL.ŚW. PIOTRA 2
GDYNIA 81-347
Pierwszeństwo wstępu na festiwal i imprezy towarzyszące dla osób, które potwierdzą swoją obecność na adres: biuro@festiwalnnw.pl


W tym roku po raz drugi wręczona zostanie nagroda specjalna "Platynowy Opornik" za całokształt twórczości. Otrzyma ją Andrzej Trzos - Rastawiecki, reżyser. Statuetkę wręczy Antoni Krauze, laureat tej nagrody. Drugi raz Jury przyzna "Nagrodę Specjalną im. Janusza Krupskiego", wyróżnienie za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów o niepokornych, niezłomnych i wyklętych.

Konkurs dedykowany młodym twórcom czyni festiwal oryginalnym. Ponownie młodzi adepci sztuki filmowej powalczą o "Anioła Wolności", nagrodę główną w konkursie "Młodzi dla historii". W tym roku po raz pierwszy podczas festiwalu odbędą się warsztaty filmowe. Uczestnicy otrzymają profesjonalny sprzęt filmowy (kamery HD, zestawy montażowe, światło i dźwięk). Odbiorcami warsztatów będą goście festiwalu, którzy przyjadą ze swoimi filmami na konkurs "Młodzi dla historii" oraz młodzież z Trójmiasta.

Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu będzie spektakl teatralny "Zapiski Oficera Armii Czerwonej" wg prozy Sergiusza Piaseckiego w wykonaniu Piotra Cyrwusa. Tylko trzy i aż trzy dni przygody z filmem i historią w Gdyni.



Zaproszenie na festiwal i imprezy towarzyszące na www.festiwalnnw.pl

Przeczytaj także