Ladies Jazz Festival Teatr Muzyczny Gdynia Sprawdź!
stat

Ladies Jazz Festival Opinie (9)

Festiwal otwiera 10 lipca pierwszy w Polsce koncert Lizz Wright, fantastycznej amerykańskiej czarnoskórej wokalistki jednej z największych młodych gwiazd światowego jazzu. Lizz Wright od razu po swoim debiucie płytowym w 2003 roku była porównywana przez krytyków do takich ikon jazzu jak Nina Simone czy Abeby Lincoln.
Artystka nagrała dotychczas trzy płyty, z których najnowsza zatytułowana The Orchard wyprodukowana również przez Craiga Street ukazała się w tym roku i zawiera zarówno oryginalne kompozycje Artystki jak i utwory LED Zeppelin, Patsy Kline czy Ike i Tiny Turner.

10 lipca, pierwszego dnia festiwalu, o godzinie 21.00 w Klubie Pokład wystąpi francuska wokalistka Marie So mająca w swoim repertuarze zarówno Brela, Aznavoura i Brassensa jak i latynoskich klasyków bossa novy. W Gdyni Marie So oczaruje nas latynoskimi rytmami i utworami pochodzącymi z jej płyty Chaque Jour. Wśród towarzyszących jej muzyków pojawi się grający na instrumentach perkusyjnych Brazylijczyk Patinho znany ze współpracy z Gilberto Gil, Caetano Veloso i Björk

11 lipca o godzinie 20.00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni wystąpią dwie Artystki wokalistka Karrin Allyson oraz pianistka Toshiko Akiyoshi. Karrin Allyson to dwukrotnie nominowana do nagrody Grammy amerykańska wokalistka. Ma na swoim koncie już 11 płyt nagranych dla słynnej wytwórni Concord Jazz , z których najnowsza Imagina: Songs of Brasil zawiera 14 utworów śpiewanych przez Karrin zarówno po portugalsku jak i po angielsku. Artystka występowała dotychczas na wszystkich najsłynniejszych amerykańskich festiwalach jazzowych. Koncertowała w Europie, na Bliskim Wschodzie, Ameryce Południowej oraz w Australii. Zna ją zarówno publiczność Carnegie Hall jak i Lincoln Centre.
Toshiko Akiyoshi to mieszkająca mieszkającą od wielu lat w Stanach Zjednoczonych japońska pianistka, kompozytorka i aranżerka . Odkrył ja dla świata już w 1952 roku Oscar Peterson podczas swojej trasy koncertowej po Japonii. W kolejnych latach Toshiko muzycznie i prywatnie związana była z saksofonista Lew Tabackinem. Ich big band jest uznawany za jeden z najważniejszych w powojennej historii jazzu. Podczas festiwalu Toshiko Akiyoshi zagra w trio.

12 lipca trzeciego dnia Ladies' Jazz Festival by SEAT w Teatrze Muzycznym w Gdyni wystąpią Dorota Miśkiewicz oraz Ive Mendes. Dorota Miśkiewicz to wybitnie uzdolniona wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Artystka o niepowtarzalnym, charakterystycznym stylu i muzycznej ekspresji, której znakiem rozpoznawczym są nastrojowe, liryczne kompozycje balansujące na granicy jazzu i wyrafinowanego popu. Artystka współpracowała i koncertowała z największymi gwiazdami show-businessu: Nigel'em Kennedy, Tomaszem Stańko, Wojciechem Młynarskim, Włodzimierzem Nahornym czy z samą Cesarią Evorą, od której otrzymała swoistą legitymację do światowej kariery, będąc, jako jedyna polska wokalistka oprócz Kayah, zaproszoną do wspólnego nagrania utworu, promującego ostatnią płytę Evory. Ive Mendes czarowała festiwalową publiczność podczas pierwszej edycji Ladies' Jazz Festival by SEAT. Teraz wraca po 3 latach by poza swoimi już znanymi i zawsze oczekiwanymi utworami premierowo zaprezentować utwory pochodzące z właśnie nagrywanej najnowszej płyty Artystki, w tym jeden, który jeszcze przed wydaniem jej albumu znajdzie się jedynie na czwartej już płycie z serii kompilacji Ladies' Jazz.

13 lipca ostatniego dnia festiwalu w Teatrze Muzycznym zaprezentujemy niezwykłą francuską formację Nouvelle Vague, którą w Gdyni będą firmowały dwie wokalistki. Swój pierwszy koncert zespół zagrał 1 maja 2004 roku w Paryżu. Nouvelle Vague przywołuje swoją nazwą atmosferę francuskiej nowej fali znaną wszystkim fanom kina. Twórczość zespołu to covery punkowych i nowofalowych utworów z początków lat 80. zaaranżowane w stylu bossa-novy. W Gdyni podczas Ladies' Jazz Festival by Seat Nouvelle Vague wystąpi z wokalistkami Nadya Miranda i Melanie Pain

Wszystkie koncerty festiwalowe, z wyłączeniem koncertu Marie So (w Klubie Pokład), odbędą się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Program Ladies' Jazz Festival:

10 lipca, czwartek
godz. 19 - Lizz Wright (90zł/120zł)
godz. 21 - Marie So (40zł - Klub Pokład)

11 lipca, piątek
godz. 20 - Toshiko Akiyoshi i Karrin Allyson (80zł/110zł)

12 lipca, sobota
godz. 20 - Ive Mendes i Dorota Miśkiewicz (90zł/120zł)

13 lipca, niedziela
godz. 20 - Nouvelle Vague (80zł/120zł)


Bilety będzie można nabywać w sieci sklepów www.ticketonline.pl, www.ebilet.pl, w Teatrze Muzycznym w Gdyni i w klubie Pokład w Uchu

Czytaj także