Ladies Jazz Festival Gdynia Sprawdź!
stat
PATRONAT

Ladies Jazz Festival Opinie (3)

Ladies' Jazz Festival to jedyny w Europie festiwal kobiet jazzu i najgęściej obsadzone nagrodami Grammy miejsce we wszechświecie! Jazz, smooth jazz, bossa nova, piosenka francuska i każdy rodzaj dobrej muzyki.

Relacja z imprezy

Ladies' Jazz Festival 2012, jedyny w Europie Festiwal Kobiet Jazzu już po raz ósmy będzie gościł w Gdyni - tym razem w dniach 19-22.07.2012!

jazz - koncerty w Trójmieście


Tegoroczne gwiazdy:
Gabin featuring Mia Cooper
Hanna Banaszak
Gabriela Anders
Patricia Barber
Lena Ledoff

Gabin to włoski nu jazzowy duet stworzony przez Massimo Bottini i Filippo Clary, oddający swą nazwą hołd dla talentu francuskiego aktora, Jeana Gabin. Współpracowali z takimi artystami jak znana wszystkim fanom Ladies' Jazz Festival Dee Dee Bridgewater, China Moses, Edwyn Collins czy Chris Cornell.

Największe przeboje nagrali jednak z Mia Cooper i to właśnie z nią Gabin będzie pierwszą gwiazdą ósmej edycji Ladies' Jazz Festival.

19 lipca w nowo otwartej sali koncertowej Teatru Muzycznego w Gdyni na pewno nie zabraknie żadnego z ich wielkich przebojów z czterech regularnych własnych longplayów i niezliczonych składanek typu Hotel Costes czy światowych seriali (ich utwory wykorzystywali twórcy takich hitów filmowych jak "Sex w wielkim mieście", "Sześć stóp pod ziemią", "Grey's Academy", "Wspaniała Czwórka" czy "Sex Drive").


Hanna Banaszak jest z nami od końca lat 70. i dzięki wiarygodności, wrażliwości i różnorodności jest z nami po dziś dzień. Jedna z największych gwiazd polskiej estrady. Z jednakową perfekcją i uczuciem śpiewa Przyborę, Koftę, Młynarskiego, Preisnera, Stabat Mater czy Dzieci Sancheza. Jest ceniona za kunszt, niebywały smak, kulturę.

Z równą dezynwolturą interpretuje poezję Jana Kochanowskiego, J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego, mierzy się z muzyką M. Daviesa, Vivaldiego, Mozarta, Metheny-ego, Gershwina, Ellingtona... Wydała tomik wierszy, fotografuje.

Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza etc.


Gabriela Anders - argentyńska piosenkarka i pianistka, specjalizująca się w muzyce soulowej, jazzowej i latynoamerykańskiej. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych.

Jej ojciec - Jorge Anders - był jazzmanem i grał na saksofonie. W domu rozbrzmiewały różne gatunki muzyczne, w tym jazz tango oraz muzyka kubańska.

Większość utworów wykonuje w języku angielskim, jakkolwiek wiele jest śpiewanych po hiszpańsku. W 2004 poślubiła gitarzystę jazzowego Wayne Krantza.


Patricia Barber urodziła się w rodzinie z tradycjami jazzowymi. Jej ojciec był saksofonistą, członkiem orkiestry Glenna Millera. Wychowała się w South Sioux City. Skończyła psychologię na uniwersytecie stanowym Iowa.

W 1984 powróciła do Chicago i zaczęła pracę w zespole klubowym Gold Star Sardine Bar. W 1988 wystąpiła ze swoim triem na Chicago Jazz Festival, a rok później na haskim North Sea Jazz Festival. W tym samym roku własnym kosztem wydała swój pierwszy album - Split (dzisiaj praktycznie niedostępny w sprzedaży i poszukiwany przez kolekcjonerów).

Debiut płytowy z prawdziwego zdarzenia - album A Distortion of Love - nastąpił dopiero w 1992. Dwa lata później artystka wydała drugą płytę - Café Blue. Był to przełomowy moment w jej karierze. Barber dostała za niego szereg nagród, została też uznana przez wpływowy magazyn Down Beat za najbardziej utalentowaną wokalistkę młodego pokolenia. Od 1994 regularnie występuje w słynnym Green Mill Club.

Kolejne albumy, Modern Cool (1998), Companion (1999), Nightclub (2000) i Verse (2002), ugruntowały pozycję Patricii na światowej scenie jazzowej.

W 2004 nagrała swoją pierwszą płytę koncertową, Live:A Forthnight in France, będącą zapisem koncertów w trzech francuskich klubach: La Cigale w Paryżu, L'Arsenal w Metz i La Coursive w La Rochelle. Znajdują się na niej zarówno własne kompozycje artystki jak i covery (m.in. piosenka Norwegian Wood pierwotnie wykonywana przez The Beatles).

Album Mythologies został nagrany z gościnnym udziałem polskiej piosenkarki jazzowej, Grażyny Auguścik. Jest to zbiór piosenek opartych na Metamorfozach Owidiusza.

Muzykę Patricii Barber cechuje nastrojowy śpiew, niski ton głosu, melancholijność, liryczność i prostota w aranżacji większości kompozycji.


Lena Ledoff - pianistka i kompozytorka. Urodziła się w St. Petersburgu (Rosja). Jest absolwentką wydziału fortepianowego Akademii Muzycznej w Woroneżu w klasie prof. Tatiany Gaponienko.

W 1994 r. na stałe zamieszkała w Polsce i poświęciła się komponowaniu oraz graniu jazzu. W 2000 roku założyła zespół "Lena Ledoff Trio".

Występowała na licznych festiwalach m.in :
"Jazz Jamboree" (2008 i 2011r.,Warszawa),
"Komeda - Pamięć - Inspiracje" (2009r., Poznań),
"Chopiniana" (Warszawa),
"Jazz na Starówce" (Warszawa), "Memory To Miles" (Kielce),
"Jazz At Summer's End" (Czechy), "Horice Jazz Night" (Czechy),
"7 Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych" (Praga, Czechy),
"Białe Noce Swing" (2011r, St. Petersburg),
Maraton pianistyczny "Najdłuższe urodziny" (2010, Warszawa),
"Kolory Polski" oraz "Letnia Akademia Jazzu" (2007 i 2011r.,Łódź),
"37 Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych" (2011r., Kalisz),
"Świdnickie Noce Jazzowe" (2012r.)
"Śmoleńska Arka" (2012r., Smoleńsk, Rosja)

Występowała na scenach Bratysławy, Kijowa, Paryża, Pragi, Budapesztu, St.Petersburga, Warszawy, Smoleńska i w większości polskich miast.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    130, 120, 110, 90, 50 zł
Gabin - 120, 110 zł
Lena Ledoff - 50 zł
Patricia Barber - 130, 110 zł
Hanna Banaszak - 110, 90 zł
Gabriela Anders - 120, 110 zł