W programie:Blues Quartet Jacka Siciarka:godz. 19.00Jacek Siciarek - voc., gitara
Artur Jurek - organy Hammonda
Darek Herbasz - sax
Romek Ślefarski - perkusja
blues / soul - koncerty w Trójmieście
GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA Z ZESPOŁEM - 40 LAT NA SCENIE! godz.20:00 Grażyna Łobaszewska - śpiew
Sławomir Kornas - bas, śpiew
Maciej Kortas - gitary
Michał Szczeblewski - perkusja
Z LASUgodz. 22.00 - koncert pieśni świętojańskich, wiosennych, letnichSkład zespołu: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka.
Informacje o twórcach:GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA Z ZESPOŁEM - 40 LAT NA SCENIE! Jubileuszowy koncert to swoista wycieczka po wszystkich płytach artystki.
Z racji jego charakteru w repertuarze największe hity takie jak: "Czas nas uczy pogody", "Brzydcy", "Gdybyś" etc. Zabrzmią także nowe piosenki z ostatniej płyty "Przepływamy".
Nie zabraknie również sztandarowych piosenek Czesława Niemena, które znalazły się na płycie "Dziwny jest...". Poświęconej pamięci Mistrza: "Jednego serca", "Płonąca stodoła", "Dziwny jest ten świat", oraz zupełnie nowych kompozycji, które pojawią się na najnowszym, jubileuszowym albumie!
Maraton z wyjątkowymi piosenkami, wszystko to w arcyciekawych aranżacjach energetycznego zespołu.
Z LASU- koncert pieśni świętojańskich, wiosennych, letnichZ LASU to zespół wokalny, który śpiewa tradycyjne pieśni z Polesia - z terenu Ukrainy i Białorusi. Tworzą go osoby z długoletnim doświadczeniem w praktykowaniu muzyki tradycyjnej, w różnych składach i kapelach, śpiewające wspólnie od 2008 roku. Jeżdżą na Polesie w poszukiwaniu dawnych pieśni, spotkań z ludźmi i śladów archaicznej kultury. Nawiązują kontakty ze starszymi mieszkańcami, archiwizują ich pieśni i uczą się od nich śpiewać.
Zespół powstał z inicjatywy Jagny Knittel, podczas realizowanych od 2008 projektów stowarzyszenia Panorama Kultur ("Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie", "Spotkania na Polesiu", "Głosy Europy", "Polesie Kolberga - Polesie dziś"). Rezultatem projektów były filmy, koncerty, wystawy fotograficzne. W 2011 Z LASU współtworzył spektakl oparty na pieśniach tradycyjnych Polesia białoruskiego "Olmany Interludium", w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego.
Skład zespołu zmieniał się od 2008 roku, obecnie to: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka.
JAGNA KNITTEL - etnolożka, dziennikarka, śpiewaczka tradycyjna. Od 20 lat zajmuje się muzyką tradycyjną z terenów Ukrainy, Rosji, Polski . Śpiewa w zespołach Z lasu i Warszawa Wschodnia. Autorka kilku projektów animacyjnych związanych z Polesiem ukraińskim i białoruskim (m. in. Ukraina Archaiczna, Głosy Europy). Jest reżyserką filmów dokumentalnych poświęconych kulturze tradycyjnej. Współorganizuje warszawski festiwal muzyczny "Wszystkie Mazurki Świata". Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014).
EWA GROCHOWSKA - śpiewaczka, skrzypaczka, filozofka. Prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym oraz muzyce instrumentalnej z Małopolski Północnej i Lubelszczyzny. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych. Uczennica skrzypka Jana Gacy z radomskiego. Członkini zespołów i projektów muzycznych: Tęgie Chłopy, Z lasu, Warszawa Wschodnia, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, MZK Toruń. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014).
MANIUCHA BIKONT - śpiewaczka, instrumentalistka, antropolożka kultury, uczestniczka badań terenowych w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Rosji. Obecnie prowadzi badania na powiślu kieleckim, w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członkini zespołów grających muzykę tradycyjną lub eksperymentalną: Dziczka, Z lasu, Tęgie chłopy, Niewte, Maniucha i Ksawery (płyta Oj borom borom, 2016 r).
OLGA KOZIEŁ - śpiewaczka, instrumentalistka, uczestniczka badań terenowych w Polsce, Białorusi, Ukrainie i Rosji. Obecnie prowadzi badania we wschodniej części Lubelszczyzny w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin pt. "Wołyń w pieśniach". Śpiewa w zespołach: Sekunda Mała, Z lasu, Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej, Lubelski Komitet Pożegnalny. Kuratorka cyklu "koncerty domowe".
JOANNA GARNCARCZYK - basistka, śpiewaczka, plastyczka. Uczennica wiejskich muzykantów i śpiewaczek, uczestniczka projektów związanych z muzyką tradycyjną (m.in. "Ukraina archaiczna" i projektu rekonstrukcyjnego "Muzyka Kujaw"). Członkini łódzkiej kapeli Kożuch.
JULITA CHARYTONIUK - kulturoznawczyni, pedagożka, wokalistka-śpiewaczka, instruktorka rękodzieła artystycznego. Jest uczestniczką projektów muzycznych oraz ekspedycji badawczych na terenie Podlasia i Polesia (ukraińskiego i białoruskiego). Nagrywa, opracowuje i wydaje płyty z podlaskim repertuarem. Jest liderką grupy Południce, śpiewa w zespole Z lasu, uczestniczy w projektach muzycznych zespołów Otako i Chłopcy z Nowoszyszek, jest jedną z inicjatorek projektu "Pieśni Przepiękne" (w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej). Od 3 lat organizuje konkurs pieśni tradycyjnych "Szansa na Oskara". Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
KAROLINA PODRUCKA - kulturoznawczyni, pedagożka. Z muzyką tradycyjną związana od 10 lat, szczególnie z polską i białoruską. Uczestniczka wielu warsztatów i projektów muzycznych. Śpiewa w zespole Z lasu, gra w Kapeli Dorosza.
ANNA JAKOWSKA - trenerka, specjalistka ds. emisji głosu, śpiewaczka. Od ponad 20 lat zajmuje się śpiewem tradycyjnym - śpiewała w zespole "Werchowyna" od początku jego istnienia, od 1999 skupiła się na muzyce wiejskiej "In crudo". Jest członkinią zespołów Warszawa Wschodnia i Z lasu, zajmujących się muzyką Polski, Ukrainy i Rosji i Białorusi. Brała udział w wielu ekspedycjach etnomuzykologicznych, prowadzi autorskie warsztaty tradycyjnych technik wokalnych. Od 3 lat, wraz z Julitą Charytoniuk organizuje konkurs pieśni tradycyjnych "Szansa na Oskara".
------------------------------------------
Organizator: Winda - Gdański Archipelag Kultury
Wydarzenie współtworzone z Wyspą Skarbów GAK
Wydarzenie w ramachJUBILEUSZU 50-lecia Gdańskiego Archipelagu KulturyPatronat Honorowy Prezydenta Miasta Gdańska