stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
sty 9

czwartek, g. 19:30

Gdynia,
bilety 60 zł
Kup bilet

w każdy poniedziałek (do 25.05.2026), g. 21:00

Sopot,
Wstęp wolny
ŚWIĘTOJAŃSKIE BLUSOWANIE

blues / soul - koncerty w Trójmieście


Blue Sounds
Boogie Chilli
Krzak
- gość specjalny Krzysztof Ścierański
King Lion (Jam/USA) & Blues Makers (LT)



BLUE SOUNDS


Powstał, aby wzruszać, zachwycać i niepokoić. Do repertuaru, który złożony jest przede wszystkim z kompozycji własnych, wnosi własne upodobania i fascynacje. Każdy z muzyków to indywidualność, ale utwory w ostatecznej formie zachowują specyficzne brzmienie i charakter, tworząc niepowtarzalny styl zespołu, a także ciepły i zarazem pełen energii klimat koncertów.

Szczególnie urzeka postać wokalistki obdarzonej charyzmą i niezwykłą barwą głosu. Zespół BLUE SOUNDS jest jednym z najbardziej aktywnych koncertowo polskich zespołów (około stu koncertów rocznie, w tym występy na najważniejszych festiwalach bluesowych i jazzowych w Polsce).

W roku 2006 światło dzienne ujrzała debiutancka płyta zespołu Tak naprawdę to wszystko z miłości, która spotkała się z dużym uznaniem zarówno wśród szerokiej rzeszy słuchaczy jak i krytyków muzycznych. Recenzowana była w prestiżowych pismach muzycznych, między innymi w JAZZ FORUM i TWÓJ BLUES. W roku 2008 doczekała się również reedycji w Japonii.

Zespół zdecydowanie określa rodzaj wykonywanej przez siebie muzyki - nie gra wyłącznie dla koneserów, lecz przede wszystkim dla wrażliwych słuchaczy.


KRZAK z gościem specjalnym Krzysztofem Ścierańskim

Zespołu nie trzeba specjalnie przedstawiać fanom bluesa, tylko w ramach przypomnienia wymieniamy poniżej etapy twórczości, o których napisali na swojej stronie muzycy:

I. Etap pierwszy - prehistoryczny:
Obejmuje lata 1972-1974, w którym to instrumentalny kwartet - Jan Błędowski (skrzypce), Maciej Radziejewski (gitara), Jacek Gazda (bass) i Wojciech Grabiński (perkusja) nagrał kilka utworów dla Polskiego Radia (m.in. utwór pt. "Krzak") i zaangażowany został przez Czesława Niemena do nagrania płyty "Aerolit".

II. Etap drugi - właściwy:
Obejmuje lata 1975-1982, w którym to działa najpopularniejszy, nadal instrumentalny, skład zespołu - Jan Błędowski (skrzypce), Jerzy Kawalec (bass), Leszek Winder (gitara) oraz grający od 1979 roku Andrzej Ryszka (perkusja). W 1981 roku po odejściu Błędowskiego trio - Jerzy Kawalec, Andrzej Ryszka, Leszek Winder - pozyskało stałego współpracownika w osobie gitarzysty Andrzeja Urnego (ex-Dżem), który po roku dołączył do grupy Perfect. W tym okresie zespół nagrał dwie złote płyty: LP "Krzak Blues Rock Band" (1981) i EP "Kawa Blues" (1981) a także long-play "Paczka" (1982) i trzy single.

III. Etap trzeci - eksperymentalny:
Obejmuje lata 1982-1983, w którym to instrumentalne trio Krzak przekształciło się stopniowo w siedmioosobową super-grupę. Grali w niej, obok wymienionej trójki, harmonijkarz, Ryszard Skibiński (ex-Kasa Chorych); gitarzyści Antymos Apostolis (ex-SBB) i Leszek Dranicki (ex-Baszta) oraz wokalista Jorgos Skolias. W tym okresie z zespołem współpracowali okazjonalnie: wokalista Ryszard Riedel (Dżem), skrzypek Krzesimir Dębski (String Connection), trębacz Ziut Gralak (Tie Break) oraz organiści: Wojciech Karolak, Rafał Rękosiewicz i Józef Skrzek. Z tego okresu pochodzi LP "Krzak'i" (1983). KRZAK po raz ostatni wystąpił oficjalnie 21 maja 1983 roku na festiwalu Rock Arena w Poznaniu. Po śmierci Ryszarda Skibińskiego zespół w różnych składach zagrał jeszcze kilka koncertów klubowych w Berlinie Zachodnim i zawiesił działalność na lat przeszło osiemnaście.

IV. Etap czwarty - powrót:
Obejmuje lata 2001-2003, w którym zespół działa ponownie w swoim najsłynniejszym składzie - Jan Błędowski, Jerzy Kawalec, Andrzej Ryszka, Leszek Winder. Z tego okresu pochodzi płyta: "Live in Waltrop" i "Radio Concert 2002". Po śmierci Jerzego Kawalca (9.09.2003) zespół postanowił się rozwiązać. Jego kontynuacją, w pewnym sensie, była grupa Błędowski-Winder Band.

W 2006 roku grupa Krzak powraca z nową energią w składzie Błędowski - Winder - Ryszka.

BOOGIE CHILLI

Powstał w 2002 roku w Poznaniu. Założyli go doświadczeni muzycy: Maciej Sobczak (gitara), Robert Fraska (bas), Janusz Siemienas (gitara) i Andrzej Kubiak (perkusja). Dwóch pierwszych panów udzielało się w grupie Hot Water, dwóch następnych w zespole Wielka Łódź. Dwa lata później w zespole pojawił się harmonijkarz Leszek Paech. Na początku 2010 roku Andrzeja Kubiaka zastąpił Darek Nowicki (Hot Water, Izotop).

Z bluesowych doświadczeń Wielkiej Łodzi i bluesowo-rockowych Hot Water powstała niezwykła synteza stylistyczna. Z jednej strony wyznacza ją szacunek do bluesowej i rockowej tradycji, a z drugiej ciągła chęć eksperymentowania. Nie bez powodu zespół jest dużą atrakcją koncertową- za każdym razem utwory grane przez Boogie Chilli brzmią inaczej, bowiem muzycy uwielbiają improwizować i rozwijać swoją muzykę często w zupełnie nieoczekiwanym kierunku. Do tego wszystkiego dochodzi uwielbienie do szorstkości i brudu, które kojarzy się niemal z grunge'owym brzmieniem początku lat 90-tych.

Ciekawe jest również instrumentarium - niby typowo rockowe: dwie gitary, bas, perkusja, oraz harmonijka ustna, ale...jedna z gitar to dobro, a druga slide. Powoduje to powstawanie ciekawych i często nietypowych brzmień i frapujących harmonii.


KING LION (JAM/USA) & BLUES MAKERS (LT)

KING LION (JAM/USA)

Jest jamajsko - amerykańskim muzykiem. Jego pierwsze hity na listach przebojów, pojawiły się pod nazwą Neon Leon kiedy miał szesnaście lat. Jest wszechstronnie utalentowanym człowiekiem, który również maluje i gra w filmach.

Występował z Mickiem Jaggerem z The Rolling Stones. Obecnie mieszka w Szwecji i Danii koncertując i nagrywając pod nazwą King Lion. Co pewien czas współpracuje również z najbardziej znaną litewską formacja Blues Makers, z którą nagrał płytę "Live In Vilnius" i koncertował w Niemczech i na Litwie. Występuję w całej Europie.

W 2009 roku wystąpił w filmie Alanna G. Parkera "Who killed Nancy". Na początku tego roku koncertował w Nowym Yorku, był gościem lokalnych rozgłośni radiowych i telewizyjnych.

BLUES MAKERS (LT)

Zespół Blues Makers rozpoczęła swoją karierę w 1990 roku w Wilnie. Stopniowo osiągnął pewien sukces w kraju, biorąc udział w takich festiwalach jak ROCK SUMMIT '90, EURO ROAD, Hippy SESSION itd.

W latach 1998-99, dwa lata z rzędu, zespół zdobył nagrodę Best Blues Band na SUMMER MARATON Lithuanian National Music Festival. W 1998 r., Virgilijus Jutas bierze udział w Juozas AUKSINES Milasius oraz Birštonas JAZZ i Vilnius JAZZ.

W 1999 r. Blues Makers zagrali razem z czarnoskórym wokalistą Jimmy Lawson (USA) trasę koncertową na Litwie, a dwa lata później w tym samym składzie wzięli udział w Bliuzo Naktys, Varnai.

Rok 2003 to intensywne koncerty w Niemczech i Rosji. Zostają również wybranym najlepszym zespołem na Litwie. Dodatkowo Blues Makers koncertuje po całej Litwie z amerykańskim wokalistą bluesowym Gary Lowellem. Latem 2004 biorą udział w festiwalach Bliuzo Naktys i Kaunas Jazz Festival. Zespół kończył udany rok wizytą w ramach Toruń Blues Meeting (Polska).

W roku 2005 ukazuje się kolejną płyta nagrana wspólnie z wybitnym wirtuozem harmonijki ustnej z Delty Missisipi, Scottem Albertem Johnsonem.

W 2008 Blues Makers i Neda grają koncert poświęcony Dniu Niepodległości Litwy w ambasadzie litewskiej w Sztokholmie w Szwecji. Belkin-Jutas Acoustic Duo zostaje zaproszone do wzięcia udziału w Eutin Blues Festival 2008 (Niemcy). Tradycyjnie Blues Makers przedstawili nowy program na festiwalu Bliuzo Naktys na Litwie i pojawili się na pierwszej edycji Suwałki Blues Festival 2008 (Polska). Ostatnio zespół Blues Makers rozgrzewał publiczność przed litewskimi koncertami takich artystów jak: John Mayall, Candy Dufler czy Chris Botti.

Zobacz także:
www.blues.lt/bluesmakers




Przeczytaj także