Tyczka na Molo Molo w Sopocie Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Tyczka na Molo

10 zagranicznych i polskich tyczkarzy, w tym mistrz świata sprzed czterech lat Paweł Wojciechowski, staną na starcie tegorocznego konkursu "Tyczka na Molo" w Sopocie w sobotę, 23 maja. Od samego początku, w 1984 roku, inicjatorem i organizatorem tej wyjątkowej rywalizacji jest Sopocki Klub Lekkoatletyczny, wspierany przez Kąpielisko Morskie Sopot.

W rywalizacji na molo, tym razem nie pań, a panów, wystąpi dziesięciu tyczkarzy z wracającym do znakomitej dyspozycji sprzed przewlekłej kontuzji, Pawłem Wojciechowskim (Zawisza Bydgoszcz) na czele.

Męski rekord mityngu wynosi 5.80 metra i ustanowił go Mirosław Chmara w... 1988 roku. Skakanie na takim pułapie na początku sezonu to wprawdzie rzadkość, ale niczego nie można wykluczyć, a od mistrza świata z Daegu z 2011 roku, legitymującego się rekordem życiowym na poziomie 5.91 m (to zarazem rekord Polski) należy oczekiwać więcej niż od pozostałych.

Organizatorzy "Tyczki na Molo" zaprosili pięciu zawodników krajowych i tylu zagranicznych, w tym uczestników mistrzostw świata i Europy. W nietypowej dla siebie roli - gościa honorowego - wystąpi Anna Rogowska, do której zresztą należy rekord mityngu tyczkarek. Pobiła go w 2005 roku, skacząc wówczas 4.77 m.

Konkurs tyczkarzy oznacza, że organizatorzy najstarszej pozastadionowej lekkoatletycznej imprezy świata wracają do źródeł. Skakanie na sopockim molo zainicjowali przecież, z inicjatywy zawodnika SKLA - Mariana Bigockiego, w 1984 roku, a w kolejnych edycjach na starcie stawały takie sławy jak Władysław Kozakiewicz, Marian i Adam Kolasowie, Tadeusz Ślusarski, Władymir Poliakow i Wasilij Bubka, brat słynnego wielokrotnego rekordzisty świata Siergieja Bubki.
Początek zawodów w sobotę, 23 maja o godzinie 16 na sopockim Placu Zdrojowym. Sponsorem głównym konkursu "Tyczka na Molo" jest Grupa Lotos, a wspiera go miasto Sopot.

Czytaj także