stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 14

czwartek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 60 zł
przedsprzedaż 50 zł
lis 30

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 180 zł
Kup bilet
21 sierpnia NOWINKI
godz. 19:00
Koncert - NIEMEN Improwizacje - Artur Dutkiewicz Trio w składzie:
Artur Dutkiewicz - fortepian
Sebastian Frankiewicz - perkusja
Daniel Biel - gitara basowa

jazz - koncerty w Trójmieście


Maciej Sikała Trio w składzie:
Maciej Sikała - saksofony : tenorowy, sopranowy i C-melody sax
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Tomasz Sowiński - perkusja
(Nowa płyta " Maciej Sikała Trio")

Ewa Uryga Kwartet w składzie:
Ewa Uryga - śpiew
Paweł Tomaszewski - instrumenty klawiszowe
Andrzej Rusek - gitara basowa
Grzegorz Poliszak - perkusja
Gościnnie:
Maciej Sikała- saksofon

22 sierpnia
godz. 19:00
benefis Włodzimierza Nahornego
Włodzimierz Nahorny - fortepian
Dorota Miśkiewicz - śpiew, skrzypce
Henryk Gembalski - skrzypce
Wojciech Staroniewicz - saksofon
Mariusz Bogdanowicz - kontrabas
Piotr Biskupski - perkusja
Kwartet smyczkowy
Gościnnie:
Lora Szafran - śpiew
Janusz Strobel - gitara
Henryk Miśkiewicz - saksofon

23 sierpnia ODLOT
godz. 19:00
Ilona Gliwa-Damięcka & Francesca Bertazzo Hart
Francesca Bertazzo Hart - wokal
Ilona Gliwa Damięcka - fortepian, wokal
Adam Zuchowski - gitara basowa
Tomasz Sowiński - perkusja
Darusz Herbasz - saksofon

Super Extra 3jo
Joanna Duda - fortepian
Michał Kapczuk - gitara basowa
Kuba Szydło - perkusja

Marcin Wasilewski Trio w składzie:
Marcin Wasilewski - fortepian
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja

ARTYŚCI

Artur Dutkiewicz Trio
W 2001 roku ukształtował się obecny skład Artur Dutkiewicz Trio czyli Artur Dutkiewicz - fortepian, Sebastian Frankiewicz - perkusja, Daniel Biel - gitara basowa realizuje program HENDRIX PIANO - utwory z repertuaru Jimi Hendrixa, a od 2005 r. program JEDNEGO SERCA - jazzowe interpretacje muzyki Czesława Niemena.
Artur Dutkiewicz jest również jednym z nielicznych polskich pianistów jazzowych, którzy tworzy improwizowaną muzykę solo na fortepianie. Jego pianistyka solowa charakteryzuje się niezwykłą rozpiętością stosowanych środków - od romantycznego ciepła muzyki klasycznej przez elementy rhythm & bluesa aż po muzykę etniczną.
Ważniejsze festiwale:
Campnagel Theater - Hamburg 1983 Festiwal Kleiner Bunchen - Bern 1984 Arhus Festuge - Arhus Dania 84 Jazz Jamboree 86-93 Munster Jazz Festival - 87 Northsea Jazz Festival - Haga 87 Copenhagen Jazz Festival - 88 Jazz Ost West - Norymberga 88 MIDEM - Cannes 88 Music Oggi - Mediolan 88 Festival D'Europe Centrale - Paryż 92 Festival Opera De Paris Bastille 92 Festival Karlowe Vary 2000 Londyn - 2000 Festiwal Pianistów Jazzowych - Kalisz 2001 Guitar City - Warszawa 2001
Festiwal Jazzowy - Tel Awiw 2003
Festiwal Jazzowy - Varna 2003
Europe XXL - Wiedeń 2003
Sziget Festival - Budapest 2005
Apolonia Festival - Sozopol 2005
Carthage Jazz Festival - Kartagina 2006
Konserwatorium Wiedeńskie - Wiedeń 2006
Recitale solowe m.in.: MIDEM Cannes, Londyn, Paryż, Cypr, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Praska.

Maciej Sikała Trio
Zespół istnieje już jedenaście lat w niezmienionym składzie.
Trio nagrało dwie płyty: THE SHEEP IS FOUND (nominacja do nagrody Fryderyk 2001)
oraz MACIEJ SIKAŁA TRIO - grudzień 2008
Na koncercie w Teatrze Leśnym będzie można usłyszeć program z tej drugiej płyty, na którą składają się kompilacje Macieja Sikały.
Trio koncertuje w kraju i zagranicą (w Rumunii, Bułgarii, Francji, Macedonii, na Litwie)

Ewa Uryga
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wykonuje jazz, soul i gospel. Brała udział w wielu przedsięwzięciach artystycznych - Oratoriach, Nieszporach i innych dziełach muzycznych, a także w musicalach: Zorba i Chicago, gdzie zagrała główną rolę Velmy Kally.

Zapraszana do nagrań płytowych współpracowała m.in. ze Zbigniewem Wodeckim, Anną Marią Jopek, Natalią Kukulską, Mieczysławem Szcześniakiem, Włodzimierzem Nahornym i innymi polskimi artystami. Jest laureatką wielu festiwali zarówno w Polsce jak i zagranicą. Ma za sobą liczne koncerty z orkiestrami symfonicznymi, jak i big-bandami.

Nagrała 6 autorskich płyt, ("The color of soul", "Ballads for Ella", "Running for my live", "This Music Touches My Soul", "I'll trust You Lord / Jezu ufam Tobie" oraz "Kolędy, Mesjasz prawdziwy") w tym dwie w Nowym Jorku z bardzo popularnym pianistą jazzowym, Markiem Soskinem, który znany jest m. in. z długoletniej współpracy z wybitnym saksofonistą jazzowym Sonny Rollinsem.

Włodzimierz Nahorny
Jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków jazzowych w Polsce. Z jednej strony multiinstrumentalista o wyrafinowanym brzmieniu, poszukiwany zarówno przez jazzmanów jak i rockmanów, z drugiej twórca najbardziej lirycznych tematów muzyki popularnej.

Nahorny przeszedł wszystkie stopnie muzycznej edukacji zakończone absolutorium w klasie klarnetu sopockiej PWSM. Już w okresie studiów w 1959 stworzył swój pierwszy kwartet Little Four. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął współpracę z zespołem North Coast Combo i także - jako klarnecista - z zespołem jazzu tradycyjnego Tralabomba Jazz Band. Melomani natomiast mogli słuchać Nahornego w orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej.

Szczególny dla kariery artysty był rok 1962. Wystąpił wtedy po raz pierwszy na Jazz Jamboree i to w roli solisty - saksofonisty altowego w big-bandzie Jana Tomaszewskiego. Estrada Jazz Jamboree była szczególnie szczęśliwa dla Nahornego, który pojawiał się tam prawie przez 15 lat (prezentując się w różnych - głównie Andrzeja Trzaskowskiego - zespołach w latach 1962-1977). Autorskie trio zaprezentował dopiero w 1965 roku na festiwalu Jazz nad Odrą. Odniósł wtedy ogromny sukces, który otworzył mu drogę do wielkiej kariery oraz spowodował, że bez kompleksów stawał w szranki prestiżowych konkursów i festiwali. W Wiedniu (1966-67) uhonorowany został najwyższym laurem otrzymanym z rąk Duke Ellingtona.
Wybrana dyskografia:
Jazz Jamboree '62 (1962; z Big Bandem Jana Tomaszewskiego)
Seant (1966; z Andrzejem Trzaskowskim, Tedem Cursonem)
Andrzej Kurylewicz Quintet: Ten + Eight (1967)
Nahorny Trio: Heart (1967)
Jazz Studio Orchestra of Polish Radio (1969; z Janem Ptaszynem Wróblewskim)
Sound of M. Wróblewska (1972)
Koncert Podwójny na 5 Solistów i Orkiestrę (1972; z Janem Ptaszynem Wróblewskim)
Jej portret (1973)
Feelings (z Marianną Wróblewską)
Privilege (z M. Wróblewską)
Rien ne va plus (1973; z Novi Singers)
Nowe Twarze - Nowe Głosy (1976)
Na drugim brzegu tęczy (z Breakout)
Breakout 70
Ich Portret (1995; z Krzysztofem Wolińskim)
Mity (1997)
Fantazja Polska (2000)
Śpiewnik Nahornego (2003)

Ilona Gliwa-Damięcka
pianistka, kompozytorka, wokalistka...
Absolwentka Akademii Muzycznej - Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.

Uczestniczka warsztatów jazzowych w Puławach i Chodzieży, gdzie wykładali tacy pianiści jak: Kuba Stankiewicz, Artur Dutkiewicz, Wojciech Niedziela, Bogdan Hołownia.

Laureatka Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku w 1999 roku - III nagroda za utwór "Bossa For Bosa" do tekstu Andrzeja Schmidta.

Od najmłodszych lat rozwijała się pod kierunkiem Wojciecha Niedzieli, u którego zdobywała wiedzę na temat harmonii i improwizacji oraz stylów jazzowych.

Pod koniec studiów przeprowadziła się do Krakowa. Tam też, przez okres dwóch lat, współpracowała z saksofonistą Januszem Muniakiem, od którego uczyła się pracy w zespole.

Swoje pierwsze kroki wokalne Ilona stawiała śpiewając w chórze gospel "Trzecia Godzina Dnia". Jego członkami są również: Paweł "Bzim" Zarecki (pianista AMJ), Piotr Nazaruk (dyrygent, kompozytor, wokalista). Chór znany jest ze współpracy z TVP, dla której zostały zarejestrowane dwa koncerty. Z chórem występowali tacy artyści jak Mietek Szcześniak, Henryk Miśkiewicz - sax, Beata Bednarz, Natalia Niemen-Otremba, MateO.

Pianistka wykonuje przede wszystkim kompozycje własne.

Francesca Bertazzo Hart

"Nie jest jedynie dobrą wokalistką, ale wyśmienitym muzykiem." To jeden z komentarzy krytyków dotyczący Franceski Hart oznaczonej mianem jednej z lepszych talentów włoskiego Magazynu MUSCIA JAZZ (2003).

W roku 1997 ukończyła z wyróżnieniem wokalistykę jazzową na Instytucie C.P.M. w Milanie. Mark Murphy, Bob Stoloff (Berklee school of music), Jay Clayton, Rachel Gould, Paul Jeffrey, Barry Harris, Kate Baker, Rich de Rosa, Chris Rosenberg.
W 1996 roku pod czas warsztatów prowadzonych przez Sheila Jordan wygrała stypendium w Manhattan school of music.

W 1997 roku wyjechała do USA i gdzie mieszkała przez 4 lata śpiewając w nowojorskich klubach. Uczestniczyła w wielu festiwalach jazzowych w całej Ameryce. Śpiewała w Orkiestrze "Ronald Westray" prowadzonej przez Wyntona Marsalis'a, w "Jason Lindner Big Band" grając ze znakomitymi muzykami takimi jak Antonio Hart, Mark Turner and Greg Tardy. Współpracowała również z zespołem gospel "Look and live" prowadzonym przez Richard'a D'Abreu. Występowała również z Steve Kirby, Greg Williams i Elvinem Jonesem oraz innymi muzykami takimi jak Joshua Wolff, Steve Hass, Nick Russo, Gerry Dial, Terry Roche, Eric Lewis, Ugonna Ukuego, Rick Germanson, Mike Hawckins. W ostatnich latach współpracuje z wieloma muzykami włoskiej sceny jazzowej takimi jak: Robert Bonisolo,Gianni Cazzola,Riccardo Zegna, Ares Tavolazzi, Massimo Manzi,Fabrizio Bosso.

Jedna z jej ostanich płyt nosi tytuł "Silver Friends" i dedykowana jest Horacemu Silverowi zagrana z Alberto Marsico na hammond B3, Ettore Martinem na saksofonie tenorowym i Enzo Carpentierim na perkusji.

Super Extra 3jo
Zespół Super Extra 3jo to autorski projekt pianistki, liderki i kompozytorki - Joanny Dudy.

Klasyczne, akustyczne brzmienie zespołu z odważnymi pomysłami kompozytorskimi, wykraczającymi stylistycznie poza ogólnie pojęty jazz. Obok typowo pianistycznych inspiracji, jak: Brad Mehldau, Keith Jarrett, Piotr Wyleżoł, Michał Tokaj - można odnaleźć w muzyce Super Extra 3jo wpływy The Bad Plus, Kneebody czy Chicago Underground.

Nowatorskie podejście do faktury instrumentalnej oraz rozbudowane, ciekawe i przemyślane kompozycje czynią występy Super Extra 3jo interesującą muzyczną przygodą.

Zespół otrzymał nagrodę na Festiwalu Młodych Talentów "Nadzieje Warszawy 2008".
Liderka zespołu, Joanna Duda jest laureatką licznych konkursów kompozytorskich, a pozostali członkowie zespołu są cenionymi instrumentalistami.

Marcin Wasilewski Trio

Marcin Wasilewski Trio (znane dotychczas jako Simple Acoustic Trio) to obecnie najlepszy akustyczny zespół jazzowy w Polsce. Członkowie zespołu od wielu lat współtworzą słynny kwartet Tomasza Stańko, z którym nagrywają płyty i koncertują na całym świecie. Współpracowali ponadto z Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem, Leszkiem Możdżerem oraz Henrykiem Miśkiewiczem. Wielokrotnie zapraszani byli do udziału w międzynarodowych projektach występując u boku takich gwiazd światowego jazzu jak Dino Salucci, Palle Danielson, Jon Christensen, Bernt Rosengren, Arthur Blythe, Joe Lovano, John Surman, Bobo Stenson, Manu Katche oraz Jan Garbarek. Młodzi muzycy mają na swoim koncie sześć autorskich płyt, w tym dwie ostatnie nagrane dla prestiżowej wytwórni ECM.
Marcin Wasilewski Trio otrzymało statuetkę Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku za następujące płyty:
Fryderyk 2001 za album Henryka Miśkiewicza "Lyrics"
Fryderyk 2002 za album kwartetu Tomasza Stańko "Soul of Things"
Fryderyk 2005 za album Wasilewski Kurkiewicz Miśkiewicz pt.: "Trio"
Fryderyk 2009 za album January
Fryderyk 2009 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku dla Marcina Wasilewskiego

W ostatnich latach zespół koncertuje coraz więcej jako samodzielny skład zarówno w kraju, jak i za granicą. Ich najnowsza płyta January (wyd. ECM), która ukazała się na początku 2008 roku, zyskała uznanie krytyków na całym świecie, czego dowodzą entuzjastyczne recenzje.
W 2008 roku zespół odbył dwukrotnie tournee koncertowe w USA, grając m.in. na prestiżowych festiwalach San Francisco Jazz oraz Earshot Jazz Festiwal w Seattle, a także w legendarnym klubie "Birdland" w Nowym Jorku.

Zespół został uznany przez czasopismo Jazz Forum za najlepszy akustyczny zespół jazzowy, a ich płyta January - za najlepszy album roku 2008.
January zdobyła ponadto nagrodę Fryderyka 2009 w kategorii Jazzowy Album Roku, a Marcin Wasilewski otrzymała statuetkę w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.

Przeczytaj także