stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańskie Noce Jazsowe Opinie (13)

Gdańskie Noce Jazsowe są trzydniowym festiwalem kończącym sezon letnich koncertów w Teatrze Leśnym, promującym różne rodzaje muzyki jazzowej. Pierwszy dzień to występy gwiazd międzynarodowych lub specjalnie przygotowane projekty. Środkowy to benefisy - moment na uhonorowanie dorobku i pracy artystycznej gdańskich jazzmanów. Ostatni dzień jest poświęcony głownie młodej muzyce. Festiwal powstał w 2000 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością.

jazz
Kup bilet
maj 8-12

środa - niedziela, g. 19:00

Gdańsk,

jazz
Kup bilet
lip 19

piątek, g. 17:00

Gdynia,
Wystawa "A Story of Polish Jazz": czas trwania od 22 do 24 sierpnia w Teatrze Leśnym

jazz - koncerty w Trójmieście


22 sierpnia godz. 19:00
wstęp: 5 zł
TRZY FORTEPIANY
Confusion Project

Michał Ciesielski - fortepian
Piotra Gierszewskiego - gitara basowa
Adam Golicki - perkusja

Trio Włodzimierza Nahornego
Włodzimierz Nahorny - fortepian
Mariusz Bogdanowicz - kontrabas
Piotr Biskupski - perkusja

Aaron Goldberg Trio (USA)
Aaron Goldberg - fortepian
Greg Hutchinson - perkusja
Reuben Rogers - kontrabas

23 sierpnia godz. 19:00
wstęp: 5 zł
Kamil Piotrowicz Quintet
Kamil Piotrowicz - fortepian/kompozycje
Emil Miszk - trąbka
Piotr Chęcki - saksofon tenorowy
Michał Bąk - kontrabas
Sławek Koryzno - perkusja

BENEFIS Grzegorza Nagórskiego
Grzegorz Nagórski - puzon
goście: Joris Teepe (USA/Holandia) - bass
Adam Pierończyk - saksofon
Maciej Sikała - saksofon
Piotr Wojtasik - trąbka
Kuba Stankiewicz - fortepian
Piotr Wyleżoł - fortepian
Andrzej Święs - kontrabas
Łukasz Żyta - perkusja
Adam Czerwiński - perkusja


24 sierpnia godz. 19:00
wstęp: 5 zł
ODLOT
Ola Tomaszewska Sekstet feat: Henryk Miśkiewicz

Henryk Miśkiewicz - saksofony
Ola Tomaszewska - piano, keyboards
Maciej Grzywacz - gitara
Robert Kubiszyn - gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja
Ilona Damięcka- wokal, keybords

Wręczenie Medalu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Helmutowi Nadolskiemu
Oprawa muzyczne czterech kontrabasistów: Adam Żuchowski, Piotr Kułakowski, Krzysztof Słomkowski, Piotr Szajrych

Kwartet Zbigniewa Jakubka
Zbigniew Jakubek - keyboard, piano
Damian Kurasz - gitara
Wojciech Fedkowicz - perkusja
Tomasz Grabowy - gitara basowa


Informacja o twórcach:

Wystawa "A Story of Polish Jazz": czas trwania od 22-23 sierpnia w Teatrze Leśnym
Wystawa jest fragmentem zbioru 76 fotografii, będących ilustracją utworu Jarka Śmietany "A Story of Polish Jazz", przedstawiającego w rytmie Rapu listę artystów i działaczy, którzy tworzyli i tworzą jazz w Polsce. Andrzej Rumianowski sfotografował 66 osób z tej listy, 10 osób nieżyjących, to fotografie archiwalne. To wyzwanie zajęło Rumianowskiemu ponad dwa lata, ale uwieńczone zostało sukcesem - koncertem w Filharmonii Narodowej 4 X 2009 r. z udziałem 21 artystów: Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Wojciech Karolak, Robert Majewski, Zbigniew Namysłowski, Maciej Sikała, Ewa Bem, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Paweł Tomaszewski, Adam Czerwiński, Janusz Kozłowski, Jaron Stavi, Patrycja Olton, Mariusz Bogdanowicz, Wojciech Majewski, Paweł Dobrowolski, Raperzy: Bzyk i Guzik. Całość Prowadził red. Marek Gaszyński.

Wystawę fotografii można było oglądać w przerwie w bocznych foyer Filharmonii, jak i podczas całego koncertu na dwóch wielkich ekranach, umieszczonych po obu stronach sceny.

Praca związana z wystawą i zawarte kontakty z muzykami doprowadziły do założenia Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda, której celem jest prowadzenie Muzeum Jazzu. Zanim jednak powstała Fundacja, grupa wolontariuszy zawiązana dwa lata temu przy Polskiej YMCA, tworząc Ognisko, którego prezesem jest Andrzej Rumianowski, zebrała pamiątki od ponad 150 darczyńców.

Gdańska wystawa fotografii jest 54 imprezą, w której uczestniczy, bądź samodzielnie organizuje Muzeum Jazzu.
więcej informacji: jazzforum.com.pl/main/artykul/a-story-of-polish-jazz



22 sierpnia
Confusion Project to skład, którego ambicją jest ukazanie muzyki jazz-fusion w świeżej, zwiewnej, tryskającej pomysłami odsłonie. Muzyka dotychczas wykonywana w ramach Confusion Project bez wyjątku była bardzo pozytywnie odbierana przez publiczność oraz krytyków (o czym świadczyć może wyróżnienie zdobyte na Ogólnopolskim Festiwalu Jazzowym School & Jazz Festiwal 2013, III miejsce oraz nagroda indywidualna dla Michała Ciesielskiego na IX Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie czy zaproszenie do audycji pani Krystyny Stańko w Radiu Gdańsk)
Trio wykonuje swój autorski materiał. Zespół ma na koncie dwie bardzo udane trasy koncertowe po klubach w całej Polsce. Każdy z muzyków jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach jazzowych.

Trio Włodzimierza Nahornego. W programie koncertu znajdą się kompozycje Włodzimierza Nahornego pochodzące z najnowszej płyty Nahorny Trio HOPE. Nie mająca sobie równej twórczość lidera również i tu lśni oryginalnością. Tytułowa Nadzieja smutnego serca inspirowana jest pieśnią Jana Kochanowskiego. Heroes to utwór napisany na rocznicę powstania warszawskiego. W naszej historii swe źródło mają również: Jews (powstanie w getcie warszawskim) oraz I'll Remember December (wprowadzenie stanu wojennego). Kurpie, z kolei, to opracowanie trzech melodii ludowych (Macie dziadku grosik, Jakem jechał tyś na ganku stojała, Mamo moja mamo). Kocham O'Keeffe pochodzi ze spektaklu teatralnego w reżyserii Krzysztofa Kolbergera.

Kolejna odsłona twórczości Włodzimierza Nahornego wykracza poza kanon tria jazzowego. Utwory nierzadko mają rozbudowane formy, a ich stylistyka łączy jazz ze współczesną kameralistyką.

Aaron Goldberg (ur. 30.04.1974 w Bostonie) jest pianistą jazzowym. W 1991 roku, przed zapisaniem się na Harvard University, stał się członkiem programu Betty Carter's Jazz Ahead. W 1996 roku, po ukończeniu Harvardu, występował jako sideman i był najbardziej związany z saksofonistą Joshua Redman'em. Jego debiutancki solowy album to 'Turning Point' (1999). Dwa lata później nagrał 'Unfolding'. Jego najnowsze wydanie to 'Worlds' z 2006 roku. Goldberg obecnie mieszka w Brooklynie.
źródło: www.emuzyka.pl/Aaron-Goldberg
Strona muzyka: www.aarongoldberg.com

23 sierpnia
Grzegorz Nagórski
- puzonista, kompozytor, doktor Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego debiut profesjonalny miał miejsce na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 r. z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego w projekcie "Play Monk". Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (1983-1987) współpracując z zespołami "New Coast", "After Action Satisfaction" oraz "Young Power". Po ukończeniu studiów muzycznych w Katowicach, Grzegorz Nagórski otrzymał stypendium w University of Miami-USA, gdzie w 1993 roku otrzymał Master Degree. W tamtym okresie współpracował z multiinstrumentalistą Ira Sullivanem, oraz wystąpił z: Ray Charlsem, Tito Puente, Joe Hendersonem, Michaelem Breckerem, Marią Schneider, Phil Woodsem, Slide Hamptonem, Johnem Fedchockem oraz Red Rodneyem.

Od roku 1995 do 1996 Grzegorz Nagórski był członkiem "Charlie Persip Super Big Band", z którym współpracował w czasie swojego pobytu w Nowym Jorku. Po powrocie do Polski w 1996 r. Grzegorz Nagórski kontynuował swoją działalność artystyczną koncertując i nagrywając płyty z czołowymi muzykami jazzowymi: Bob Brookmeyer, Maria Schneider, Piotr Wojtasik, Billy Harper, Robert Majewski, Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Staroniewicz, Kuba Stankiewicz, Joris Teepe, Don Braden, John Betch, Michael Phillip Mossman. Współpracował z Jazz Big Band Graz (Austria), orkiestrą z którym w roku 2000 koncertował z jednym z największych aranżerów i kompozytów wszech czasów Bobem Brookmeyer'em. Z tego okresu pochodzi płyta "Jazz Big Band Graz plays music of Bob Brookmeyer".

W roku 2007 powołał do życia swój kwartet, a w 2008 roku ukazała się płyta Dedication, nagrodzona Fryderykiem za rok 2009 w kategorii Fonograficzny Jazzowy Debiut Roku. W 2011 r. ukazała się druga płyta puzonisty OVER & OVER. Otrzymała ona 3 nominacje do nagrody Fryderyka 2012 w kategoriach: Jazzowy Album Roku 2012, Jazzowy Muzyk Roku 2012 oraz Jazzowy Aranżer i Kompozytor Roku 2012. Skład zespołu (podobnie jak na Dedication) tworzą: Paweł Tomaszewski na fortepianie, Andrzej Święs na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji. Wszystkie utwory na płytach kwartetu to autorskie kompozycje Grzegorza Nagórskiego. Obok pracy z własną formacją, współpracuje również z Adam Pierończykiem, i Piotrem Wojtasikiem, z którego zespołem koncertował i w 2013 r. nagrał płytę "Old Land".

W 2012 poszerzył swoje instrumentarium o euphonium, na którym również koncertuje i nagrywa. Grzegorz Nagórski, nieprzerwanie od 1996 r. wybierany jest najlepszym polskim puzonistą jazzowym w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.
Źródło: Stowarzyszenie Jazzowe Asocjacja Zabrze


24 sierpnia
Ola Tomaszewska Sextet feat Henryk Miskiewicz
jest jednym z wielu projektów pianistki kompozytorki Oli Tomaszewskiej. Oryginalne kompozycje i dobór muzycznych osobowości gwarantuje sporą dawkę nowoczesnego jazzu, który nie sposób zaklasyfikować i stylistycznie zaszufladkować.

Zespół ma za sobą koncert z premierowymi utworami na festiwalu "Babskie Granie"- Gdańsk , gdzie wykonywane były utwory: "Green Tea","Towarowa Street","Q-8-0-7" ,Cristal Road" i "Olimp Hills". Kompozytorka kładzie nacisk na warstwę harmoniczną, rytmiczną i kontrapunkt co w konsekwencji kształtuje unikalne brzmienie sekcji rytmicznej i saksofonu wraz z wymagającymi partiami wokalnymi.

Na stylistykę utworów Oli Tomaszewskiej wpłynęli kompozytorzy tacy jak: Maria Schneider, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Jim McNelly, Billy Childs, Jim Beard, Igor Stravińsky i Gustaw Holst. Warto również wspomnieć, że niemieccy krytycy po koncercie premierowym na Jazz Berlin Fest okrzyknęli Olę Tomaszewską "Polską Marią Schneider" co jest nie lada komplementem i wyróżnieniem na polskiej scenie jazzowej.

Ola Tomaszewska ma już na swoim koncie nagrania z NDR Bigbandem, czym obok polskich muzyków może poszczycić się tylko Jan Ptaszyn Wróblewski i Władysław "Adzik" Sendecki.

Helmut Nadolski - kompozytor, instrumentalista, poeta, aktor, performer. Artysta multimedialny, jedna z najbarwniejszych, najbardziej kontrowersyjnych postaci na polskiej scenie muzycznej.

Początki kariery artysty związane są z trójmiejskim środowiskiem jazzowym, współpracował również z kabaretem To Tu i cyrkiem Tralabomba J. Afanasjewa w Klubie Studentów Wybrzeża "Żak"; wówczas - w końcu lat 50. zaprzyjaźnił się z Czesławem Wydrzyckim. Niemen uważał, że Nadolski "łamie powszechnie przyjęte schematy gry na kontrabasie. Jest mistrzem swojego instrumentu. Stworzył własną muzykę nacechowaną niewiarygodną wprost siłą ... Jest artystą wrażliwym, obdarzonym wielką wyobraźnią - muzykiem , który dźwiękami maluje obrazy swej głęboko osobistej wizji ...", a M. Święcicki pisał, że "muzykę Nadolskiego można by zaliczyć do kręgu "muzyki poważnej", ale sadzę, że jej spontaniczność i naturalność nie mieściłaby się w przeintelektualizowanej atmosferze "muzyki nowej", gdzie ważniejsze jest odkrywanie nowości od wyrazu emocjonalnego. W tym sensie Nadolski łączy dwa przeciwstawne bieguny - awangardowość i emocjonalizm".

W kraju związany z awangardową sceną free-jazzową (m.in. Sesja 72), współtworzył Grupę Niemen, z którą zrealizował nagrania płytowe dla CBS, RFN (1972): "Strange Is This World", "Niemen (vol.1)", "Niemen (vol.2)"; do ważniejszych pozycji dyskograficznych należą też: "Meditation", "Four Dialoques with Conscience" (1973) i "New Music from Poland - H. Nadolski" (1979).

Artysta koncertował na wielu estradach w kraju i za granicą (m.in. na festiwalach Jazz Jamboree - JJ'75 z Niemenem, na Warszawskiej Jesieni, w galeriach sztuki i kościołach w Polsce, Austrii Norwegii i RFN.

Stworzył muzykę do wielu filmów fabularnych i telewizyjnych "Dziewczyny do wzięcia"(1972) - reż. J. Kondratiuk, "Rekolekcje"(1978) - reż. W. Leszczyński, "Kronika polska"- reż. G. Królikiewicz, " Upiory" M. Kochańczyk i in.) oraz spektakli poetyckich (m.in. do poezji R. M. Rilkego "Co pan sądzi o miłości, co pan myśli o śmierci", do poezji C.K. Norwida "Czas idzie, śmierć goni", do poezji M. Cwietajewej "Dialog z Sumieniem").

Na początku lat 80. był współtwórcą Teatru Instrumentalnego R. Miśka przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, w którym zrealizował swoje pomysły jako aktor, muzyk - solista, kompozytor i reżyser. Do najważniejszych spektakli należy - oparty na jego biografii - "Proces" zadedykowany F. Kafce. Premiera odbyła się 13 marca 1982 i była ogromnym wydarzeniem na Wybrzeżu. Nadolski był odtwórcą głównej roli, kompozytorem muzyki i współreżyserem. "Proces" otrzymał wspaniałe recenzje i poruszył całe środowisko artystyczne Trójmiasta.

Od lat 90. realizuje performance "Mobile" - rodzaj spektaklu muzycznego, łączącego różne formy ekspresji wykonawczej (ruchoma rzeźba grająca, muzyka improwizowana, medytacje).

Kwartet Zbigniewa Jakubka
Zbigniew Jakubek (www.zbigniewjakubek.com), od 1983 roku działa aktywnie w wielu zespołach, formacjach i orkiestrach, jako muzyk - instrumentalista. Najbardziej kojarzony z pierwszym składem "Walk Away", w którym grał 12 lat i gra nadal od 2010 roku. Na jazzowej scenie widziany w wielu różnych zespołach: "Young Power", "Back In", "Three Generation Quartet", czy ostatnim "Susan Weinert & Zbigniew Jakubek Groovin Waves". Aktualnie gra również w wielu innych zespołach: "Ścierański, Napiórkowski, Dąbrówka, Jakubek" czy "Zbigniew Jakubek kwartet" czy "Visegrad Blues Band". Współpracował z czołówką polskiego jazzu. Występował na scenach z artystami zagranicznymi takimi jak: Eric Marienthal, Frank Gambale, Chester Thompson, Mino Cinelu, Cindy Blackman, Bill Evans, Carmine Appice, Dean Brown, Nippy Noya. Pracował z wokalistami: Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Grażyną Auguścik, Lorą Szafran, Ewą Urygą, Mieczysławem Szcześniakiem, Markiem Bałatą. Ma na koncie nagranych ponad 40 płyt i kompilacji. Jest również związany z Uniwersytetem Rzeszowskim i UMCS Lublin jako wykładowca. Bieżące informacje również na www.facebook.com/zbigniewjakubekmusic.

Informacja o biletach

  • Kontakt
    58 344-77-93
wstęp: 5 zł/ jeden wieczór koncertowy
(bilety do nabycia w Teatrze Leśnym przed każdym z wieczorów koncertowych)