stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Trzy dni wielkiej uczty jazzowej, czyli Gdańskie Noce Jazsowe już 25, 26 i 27 sierpnia w Teatrze Leśnym.

lis 28

czwartek, g. 20:00

Sopot,
bilety 30 zł
przedsprzedaż 25 zł
lis 30

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 180 zł
Kup bilet
25 sierpnia CAŁY TEN JAZZ
19:00
wstęp: 5 zł
Milo Kurtis i Orkiestra NAXOS
Milo Kurtis - leader;  klarnet, głos, instr. perk., trombita
Rasm Al.-Mashan - głos
Konstantyn Joriadis - keyboards, głos
Adeb Chamoun - instr. perk., głos
Mateusz Szemraj - oud, saz
Michał Łuka - saksofony
Paweł Puszczało - bass
Adam Lewandowski - perkusja
Muzyczne Kino Pod Gwiazdami:
20 000 DNI NA ZIEMI
Reż. Iain Forsyth, Jane Pollard
Czas trwania: 97 min.

jazz - koncerty w Trójmieście



26 sierpnia BENEFIS
12:00
wstęp wolny
Jazz dla dzieci
Wystąpi:
Mama Go dla dzieci
Mama Go (Małgorzata Szmuda) - wokal
Grzegorz Sycz Jr - perkusja
Hubert Świątek - instrumenty klawiszowe
Marcin Bożek - gitara basowa
Michał Ciesielski - saksofony

19:00
wstęp: 5zł
BENEFIS Janusza Mackiewicza
Wystąpią:
Elec-tri-city
Janusz Mackiewicz - gitara basowa
Dominik Bukowski - xylosynth
Marcin Wądołowski - gitara
Grzegorz Sycz - perkusja

Take It Easy
Joanna Knitter - wokal
Przemek Dyakowski - saksofon tenorowy
Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy
Dominik Bukowski - wibrafon
Artur Jurek - hammond, fortepian
Janusz Mackiewicz - kontrabas
Tomasz Sowiński - perkusja

A'FreAk-KomEdA Project
Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy
Przemysław Dyakowski - saksofon tenorowy
Marcin Janek - saksofon sopranowy
Darek Herbasz - saksofon barytonowy
Dominik Bukowski - wibrafon
Janusz Mackiewicz - gitara basowa
Roman Ślefarski - perkusja

New Coast
Maciej Sikała - saksofon tenorowy
Grzegorz Nagórski - puzon
Cezary Paciorek - fortepian
Janusz Mackiewicz - kontrabas
Adam Czerwiński - perkusja
Gość specjalny
Zbigniew Namysłowski -saksofon altowy


27 sierpnia ODLOT
19:00
Wstęp: 5 zł
Włodzimierz Nahorny Sekstet "Fantazja Polska"
Włodzimierz Nahorny - fortepian
Dorota Miśkiewicz - wokal
Henryk Gembalski - skrzypce
Wojciech Staroniewicz - saksofon
Mariusz Bogdanowicz - kontrabas
Piotr Biskupski - perkusja


Informacje o twórcach:
25 sierpnia CAŁY TEN JAZZ

Milo Kurtis i Orkiestra NAXOS
Milo Kurtis polski multiinstrumentalista pochodzenia greckiego, grający na wszelkiego rodzaju instrumentach etnicznych, pochodzących z różnych stron świata. Przygodę z muzyką rozpoczął od występów z Grupą w Składzie na początku lat siedemdziesiątych, grając w niej tak zwaną muzykę intuicyjną, eksperymentalną, z którą wystąpił na Warszawskiej Jesieni. W 1972 roku wspólnie z gitarzystą Wojtkiem Waglewskim założył zespół Ya-Sou, odwołujący się do muzyki etnicznej i folkowej. Od 1975 roku po odejściu Marka Jackowskiego rozpoczął występy w grupie Osjan. W 1975 roku razem z Markiem Jackowskim założył Maanam. Źródło: Wikipedia
NAXOS - połączenie muzyki greckiej i arabskiej z funky i muzyką klasyczną. Znalazły się tu też elementy jazzu i muzyki żydowskiej.

Muzyczne Kino Pod Gwiazdami: 20 000 DNI NA ZIEMI
Reż. Iain Forsyth, Jane Pollard
Czas trwania: 97 min.
Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret - "20 000 dni na Ziemi" - czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza nas do odpowiedzi na pytanie, jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy? Co zrobiliśmy z danym nam czasem?
Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave'a - od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie - zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty.
W swoim filmowym debiucie Jane Pollard i Iain Forsyth łączą fikcję z prawdą, a sprawy publiczne z prywatnymi, by opowiedzieć historię jego życia.
W "20 000 dni na Ziemi" widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds czy gwiazdy pop Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave'a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty "Push the Sky Away".
Wydarzenie współtworzone ze Stacją Orunia GAK
Informacje: stacjaorunia@gak.gda.pl, www.facebook/stacjaorunia

26 sierpnia BENEFIS
JAZZ DLA DZIECI to projekt muzyczny dla najmłodszych i tych trochę starszych. Utwory autorskie oraz znane, oryginalnie zaaranżowane "przeboje" muzyki dziecięcej, mają oczarować najmłodszą publiczność przyjemną, lecz nie banalną melodią, różnorodnością brzmień i zaskakującą dynamiką. Całości dopełnia jazzowa harmonia. Ambitnie, ale nie za trudno. Teksty, mówiące o bliskich dzieciom sprawach pobudzają wyobraźnię i zachęcają do "ciekawskiego" i odkrywczego spojrzenia na świat.

BENEFIS Janusza Mackiewicza
Janusz "Macek" Mackiewicz - jeden z najlepszych kontrabasistów i gitarzystów basowych w Polsce, od lat 80. stanowi trzon trójmiejskich sekcji rytmicznych. Urodził się w 1957 roku w Gdańsku. Pierwsze muzyczne kroki stawiał jako nastolatek, grając na gitarze basowej w zespole rockowym, działającym przy osiedlowym domu kultury na Przymorzu. W roku 1977 rozpoczął naukę w PSM I stopnia w Gdańsku w klasie kontrabasu u prof. Stanisława Zubla. Równocześnie interesował się muzyką jazzową, często bywał na koncertach. Jako kontrabasista debiutował w big bandzie jazzowym Jerzego Partyki. W roku 1981 doskonalił swój warsztat w zespole New Coast, w którym grali między innymi: Maciej Sikała, Grzegorz Nagórski, Adam Czerwiński, Cezary Paciorek. W roku 1981 i 82 uczestniczył w warsztatach jazzowych w Chodzieży, gdzie pobierał lekcje u Bronisława Suchanka i Zbyszka Wegehaupta.

W roku 1984, będąc uczniem PSM II stopnia, rozpoczął sześcioletnią pracę w orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni. W tym samym czasie uczestniczył w wielu sesjach nagraniowych dla Radia Gdańsk. Na początku lat 90, jak wielu polskich jazzmanów wyjechał na trzy miesięczny kontrakt zagraniczny, gdzie akompaniował amerykańskim Artystom.
Po powrocie rozpoczął współpracę z Przemkiem Dyakowskim, prowadząc jeden z najlepszych klubów jazzowych w Polsce "Sax Club". Na corocznych festiwalach jazzowych GSJD organizował jam session, na których grał z wieloma gwiazdami amerykańskiej sceny jazzowej. Równocześnie rozpoczął trwającą wiele lat, współpracę z klarnecistą jazzowym Emilem Kowalskim. W roku 1992 nagrał materiał dźwiękowy do bardzo popularnej obecnie "Szkoły na Bas" Janusza Popławskiego. W tym samym czasie stał się stałym współpracownikiem czasopisma "Gitara i Bas", dla którego pisał artykuły dotyczące młodych zespołów, oraz sprzętu muzycznego. Lata 90 to również trasy koncertowe, na których grał m.in. z Piotrem Baronem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Krystyną Prońko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Występował na wielu znanych festiwalach jazzowych takich jak: Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz Nad Odrą, Bielska Zadymka, Gdynia Summer Jazz Days, Komeda Jazz Festiwal, Złota Tarka. Na stronie internetowej www.mayones.pl prowadzi internetowe warsztaty basowe.

W roku 2003 założył własny zespół, z którym nagrał pierwszą autorską płytę z kolędami "W Dzień Bożego Narodzenia". W styczniu 2008 roku ukazała się jego druga autorska płyta "Frogsville". W lutym 2009 płyta "Melisa" Przemka Dyakowskiego, w nagraniu której brał udział, zyskała status Złotej Płyty. Pod koniec 2008 roku wspólnie z czołowymi trójmiejskimi muzykami zakłada Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych, którego zostaje prezesem. W 2009 roku wydał kolejną autorską płytę "Układ Scalony". W roku 2011 zakłada zespół Elec-Tri-City z którym nagrywa i wydaje w 2013 roku swoją kolejną autorską płytę "Elec-Tri-City".

PRZEMEK DYAKOWSKI "Take it Easy" To grupa grająca w stylistyce swingu. Tworzą ją: weteran polskiego jazzu, saksofonista Przemek Dyakowski oraz młodzi, wybitnie utalentowani trójmiejscy jazzmani. Do udziału w koncertach, jako gość specjalny, zapraszany jest znany saksofonista Wojciech Staroniewicz. Zespół występował w wielu polskich klubach: warszawskim Tygmoncie, sopockich - Kawiaretonie i Sfinksie, gdyńskim Uchu a także na festiwalach: Jazz w Lesie w Sulęczynie, Gdańskie Noce Jazsowe, Złota Tarka w Iławie, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Sopot Molo Jazz Festival, Skok Jazz Sopot, Komeda Jazz Festiwal w Słupsku, Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski), Festiwal Jazz o Zmierzchu (Olsztyn), Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Rybnik), support dla Roda Stewarta w Stoczni Gdańskiej. W maju 2005 r. w sopockim Kawiaretonie zespół nagrał płytę, na którą składają się powszechnie znane i lubiane standardy jazzowe. Krążek ten został dołączony do numeru miesięcznika Jazz Forum i zyskał bardzo przychylne recenzje. Program koncertu obejmuje także nowe utwory, które zostały wydane w 2015 roku na kolejnej płycie pod tytułem "Take It Easy IV".

WOJCIECH STARONIEWICZ "A'FreaK-aN Project,  to projekt muzyczny inspirowany muzyką czarnego lądu. Jest to wirtualna podróż do Afryki. Posługując się własnym językiem i wyobraźnią, artyści tworzą całkiem nową wizję tego bogatego kulturowo kontynentu.

Elec-tri-city - "Depth Of Focus" Współczesna technologia i tradycja muzyki jazzowej, entuzjazm i pozytywne emocje, kosmiczny drive, wyjątkowy stan skupienia, zupełnie nowe kompozycje, czyli wszystko co jest potrzebne na kolejną autorską płytę w klimacie elektronicznego jazz-rocka. "Kiedy jesienią 2012 roku na scenie gdańskiego klubu Żak pojawiło się czterech trójmiejskich muzyków, by zagrać pierwszy koncert nowego zespołu Elec-Tri-City, powiało sensacją, a z każdą minutą pełnej ekspresji prezentacji stawało się jasne, że otwiera się nowy rozdział historii jazzu w Trójmieście", Stanisław Danielewicz: Jazz Forum 1-2/2013. Zespół, założony w połowie 2011 roku z inicjatywy Janusza Mackiewicza, tworzą muzycy, którzy przyjaźnią się od wielu lat i współpracują ze sobą w różnych formacjach. Ich doświadczenia, wyniesione z obcowania z akustycznymi instrumentami, nabierają w tym projekcie nowej wartości. Rok 2017 zespół rozpocznie koncertami promującymi najnowszy album "Depth of Focus".

27 sierpnia ODLOT
Włodzimierz Nahorny to postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duke'a Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 r.

Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej, polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności.

Działające od 1993 r. Nahorny Trio (z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji) jest bazą wszystkich jego formacji i projektów fonograficznych.

Nahorny Sextet fot. Marta Zgierska Maciej Rukasz Więcej zdjęć ()

Nahorny Sextet fot. Marta Zgierska Maciej Rukasz

Nahorny Sextet fot. Marta Zgierska Maciej Rukasz

Nahorny Sextet (Dorota Miśkiewicz - wokal, skrzypce, Henryk Gembalski - skrzypce, Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy i sopranowy, Mariusz Bogdanowicz - kontrabas, Piotr Biskupski - perkusja) jest najdłużej istniejącym sekstetem w historii polskiego jazzu (od 1998 r.). Sextet wykonuje transkrypcje muzyki poważnej (Chopin, Szymanowski, Karłowicz, Paderwski, Maciejewski) będące połączeniem oryginałów z kompozytorską inwencją lidera. 
Współpracuje z wydawnictwem Mariusza Bogdanowicza Confiteor, płyty: Nahorny Trio Dolce far niente i nic więcej (2002), Śpiewnik Nahornego (2003) - piosenki Nahornego w wykonaniu Lory Szafran, z triem i orkiestrą smyczkową, m.in. Jej portret, Czas rozpalić piec, Księżyc nad Kościeliskiem), Nahorny Sextet Chopin Genius Loci (2010), zawierająca utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Romana Maciejewskiego i Nahorny Trio HOPE (2014) zawierająca najnowsze instrumentalne kompozycje lidera.

W maju 2009 Włodzimierz Nahorny obronił pracę doktorską pot tytułem Twórczość Fryderyka Chopina jako źródło inspiracji w muzyce jazzowej a w 2013 otrzymał tytuł profesora. Wykłada na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W styczniu 2011 r., z rąk prezydenta RP, otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 

Włodzimierz Nahorny jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych dokonań. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji.

Jego muzyka to poezja i refleksja. Wśród polskich jazzmanów twórca najbardziej słowiański i romantyczny. Przez krytyków nazwany Chopinem jazzu.

-----------------
Organizator: Winda - Gdański Archipelag Kultury
Wydarzenie współtworzone ze Stacją Orunia GAK

Wydarzenie w ramach
JUBILEUSZU 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Gdańska


Patroni medialni:
trojmiasto.pl, gdansk.pl, Radio Gdańsk

Informacja o biletach

  • Kontakt
    58 344-77-93
koncert dziecięcy: bezpłatnie
Bilety sprzedajemy tylko przed koncertami w Teatrze Leśnym.
Nie rezerwujemy miejsc.

Przeczytaj także