stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na niezapomniane noce z jazzem!

sty 23

czwartek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 89 zł
wyprzedane
mar 26-30

środa - niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 120 zł
ulgowy 45 zł
Kup bilet
28 sierpnia CAŁY TEN JAZZ
godz: 19:00
wstęp: 5 zł

jazz - koncerty w Trójmieście


Leszek Kułakowski Quartet
Leszek Kułakowski - fortepian
Jerzy Małek - trąbka
Piotr Kułakowski - kontrabas
Tomasz Sowiński - perkusja

Ewa Uryga - The Touch of Soul
Ewa Uryga - wokal
Dominik Rosłon - piano
Dariusz Ziółek - gitara basowa
Kacper Popek - perkusja

Marek Napiórkowski - UP!
Marek Napiórkowski - gitary
Adam Pierończyk- saksofony tenorowy i sopranowy
Henryk Miśkiewicz - klarnet basowy, saksofon altowy
Krzysztof Herdzin - fortepian, flet
Robert Kubiszyn - bas
Paweł Dobrowolski - perkusja

29 sierpnia BENEFIS
godz: 19.00
wstęp: 5zł
przedstawiamy: Krystyna Gedzik
benefis Janusza Strobla - gitara
wśród gości: Andrzej Jagodziński Trio w składzie: Andrzej Jagodziński - fortepian, akordeon
Adam Cegielski - kontrabas
Czesław "Mały" Bartkowski - perkusja
oraz Anna Stankiewicz - śpiew, Piotr Machalica- śpiew, Robert Horna - gitara klasyczna, Piotr Nadolski - trąbka, Marek Strobel - kontrabas, Henryk Miśkiewicz - saksofon
Piotr Biskupski - perkusja
prowadzenie: Andrzej Poniedzielski, Przemysław Dyakowski

30 sierpnia ODLOT
godz: 19.00
wstęp: 5 zł
The Intuition Orchestra
Ryszard Wojciul - saksofony, klarnety, EWI
Bolesław Błaszczyk - fortepian, syntezator, wiolonczela
Jacel Alka - perkusja

goście:
Marta Grzywacz - śpiew
Basia Błaszczyk - śpiew
Dominik Strycharski - flety

Adam Pierończyk & Miroslav Vitous (USA, Czechy)
Adam Pierończyk - saksofon
Miroslav Vitous - kontrabas

W czacie całego festiwalu będzie trwała wystawa "Jazz w ostrym kadrze" przygotowana przez Muzeum Jazzu.

Informacje o twórcach:

28 sierpnia CAŁY TEN JAZZ
Leszek Kułakowski - kompozytor, pianista jazzowy, teoretyk muzyki, pedagog, zwany przez krytykę "wizjonerem jazzu", twórca akademickiego jazzu w Gdańsku. Jako kompozytor tworzy muzykę współczesną, jest guru tzw. "trzeciego nurtu" - łączącego muzykę współczesną z jazzem oraz kompozytorem ponad 150 utworów na zróżnicowane obsady instrumentalne i instrumentalno-wokalne- od zespołów jazzowych po big-bandy i orkiestry symfoniczne.
więcej informacji: www.LeszekKulakowski.com

Ewa Uryga - The Touch of Soul
" Ewa Uryga - "The Touch Of Soul " - ' Dotyk Duszy " to koncert prezentujący utwory pochodzące z repertuaru takich wykonawców jak Chaka Khan , Artetha Franklin ,Natalie Cool i Donny Hatway .- czyli prawdziwe źródło muzyki ,która nie pozwala przejść obojętnie wobec dźwięków, rytmów i klimatu . Nie zabraknie również elementów jazzu a przy tym samej jego podstawy czyli Bluesa ... Wszystko to sprawia ,że ten Dotyk Duszy porusza serca słuchaczy i pozostawia niezapomniane wrażenia...
www.ewauryga.com

Marek Napiórkowski - UP!
UP! to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, znakomitego gitarzysty jazzowego i kompozytora, lidera własnych zespołów i jednego z najbardziej cenionych w Polsce muzyków sesyjnych. Po bestsellerowych i świetnie przyjętych przez recenzentów albumach NAP i Wolno oraz koncertowej płycie KonKubiNap, przyszedł czas na przedsięwzięcie zrealizowane z niemal orkiestrowym rozmachem. Kompozycje Marka Napiórkowskiego zawarte na płycie UP! zagrał zespół złożony ze znakomitych jazzmanów: Krzysztofa Herdzina (fortepian), Amerykanina Clarence'a Penna (perkusja), Roberta Kubiszyna (kontrabas i gitara basowa), Adama Pierończyka (saksofony sopranowy i tenorowy) oraz Henryka Miśkiewicza (klarnet basowy). W dwudniowej sesji nagraniowej wzięli też udział muzycy klasyczni, tworzący nonet (flet, obój, dwa klarnety, klarnet basowy, puzon, fagot, waltornia i wiolonczela). Dzięki aranżacjom Krzysztofa Herdzina w autorskich kompozycjach Marka Napiórkowskiego znalazło odbicie kilka muzycznych światów: improwizowany, dynamiczny jazz spotyka się tu z wyrafinowaną współczesną kameralistyką, filmowa i teatralna ilustracyjność idzie w parze z ulotnymi balladami.

- UP! jest płytą koncepcyjną, zamkniętą, dźwiękową opowieścią - mówi Marek Napiórkowski. - Chciałem, żeby udział muzyków klasycznych zaowocował nowym, niespotykanym wcześniej brzmieniem. Nie miałem awangardowych ambicji, ale zależało mi, by, zachowując przejrzystość i komunikatywność, uniknąć skojarzeń z nieco wyeksploatowaną w jazzie formułą "solista plus orkiestra".

Muzycy zaproszeni do udziału w przedsięwzięciu to od lat muzyczni partnerzy i przyjaciele Marka Napiórkowskiego, których na scenie łączy telepatyczne porozumienie. Nową postacią jest wśród nich Clarence Penn.- Jego obecność na płycie to mój spełniony sen - mówi gitarzysta. - Perkusja jest sercem zespołu i jeśli gra na niej ktoś z absolutnego szczytu jazzowej hierarchii, nic nie może pójść źle. Od pierwszego dźwięku, jaki Clarence zagrał podczas sesji nagraniowej, wiedziałem, że była to kluczowa decyzja.

Są na płycie także niespodzianki: Henryk Miśkiewicz, na co dzień wybitny saksofonista altowy, gra ocierające się o free jazz solówki na klarnecie basowym. Mało znane, liryczne oblicze objawia Adam Pierończyk, jeden z najbardziej nieobliczalnych improwizatorów w Europie.

- Ta muzyka to efekt moich poszukiwań i przemyśleń, historia faceta, który nie jest już młodzieniaszkiem, ale który nie chce oglądać się do tyłu - mówi Marek Napiórkowski. - Każda z poprzednich płyt była powodem do dumy i źródłem ekscytacji, ale UP! jest dla mnie czymś szczególnym. Sumą doświadczeń, wejściem na wyższy poziom i pierwszym krokiem, by iść... jeszcze wyżej. (V-Records)

29 sierpnia BENEFIS
Janusz Strobel urodził się w Gdańsku w znanej, muzycznej rodzinie.
W 1970 r. wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny już, do dziś uznawany za najlepszy w Polsce, Duet Gitar Klasycznych "Alber - Strobel". Wkrótce został laureatem festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu, rozpoczynając szeroką działalność koncertową na całym świecie.

Na początku lat 90-tych założył zespół Janusz Strobel Trio (Mariusz Bogdanowicz- kontrabas, Piotr Biskupski- perkusja). Płyta tego zespołu w 1993r. uzyskała tytuł Albumu Roku.

Działalność kompozytorska Janusza Strobla poza muzyką dla potrzeb filmu, teatru czy niezliczoną ilością piosenek do tekstów Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka czy Wojciecha Młynarskiego, obejmuje głównie tworzenie muzyki na gitarę klasyczną solo i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

Dziesiątki nagranych płyt, wiele przebojów śpiewanych przez wybitnych wykonawców, przejmujące kompozycje i aranżacje muzyki instrumentalnej dają w pełni obraz jego twórczości.
W roku 2005 odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś w roku 2010 Rada Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej przyznała Januszowi Stroblowi nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W roku 2013 za całokształt twórczości otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

30 sierpnia ODLOT
The Intuition Orchestra to zespół - ewenement na polskim rynku muzycznym. Zespół, który formalnie istnieje od połowy lat osiemdziesiątych, koncertuje i nagrywa rzadko, ale za każdym razem efekt artystyczny ich spotkań wywołuje entuzjazm krytyki. Tak jest z wydanymi do tej pory płytami - "Legendarne Ząbki", będącą zbiorem rewolucyjnych nagrać z lat osiemdziesiątych, jak i z płytą FROMM nagraną trzy lata temu z gościnnym udziałem gwiazd muzyki improwizowanej - Grażyną Auguścik i Zdzisławem Piernikiem. Trzon The Intuition Orchestry tworzą - Ryszard Wojciul - muzyk, muzykolog, ale również dziennikarz i muzyczny manager, związany zarówno ze sceną muzyki rockowej, klasycznej i jazzowej, Bolesław Błaszczyk - wybitny wiolonczelista, pianista, kompozytor i performer - znany z występów w niezwykle popularnej Grupie MoCarta, oraz perkusista Jacek Alka.
The Intuition Orchestra o swojej muzyce: "Duch naszej muzyki pozostaje niezmienny, choć dotyka różnych obszarów muzycznej estetyki. Nasza własna "awangarda" często nie boi się konsonansu, choć jest chropowata i dzika. Nasze wspólne granie polega na słuchaniu partnera, na współodczuwaniu, na szukaniu przestrzeni, na wzajemnych inspiracjach". Pomimo że nasze kompozycje powstają w drodze kolektywnej improwizacji, to nasze płyty mają niezwykle konsekwentną, a jednocześnie zróżnicowaną narrację. Momenty intensywnie rytmiczne przeplatają się z pełną melancholii melodyką, by przejść w niemal freejazowe poszukiwania istoty dźwięku. Wytrawny słuchacz odnajdzie tu wiele cytatów nawiązujących do jazzu, folku, czy klasyki.

Koncert w Teatrze Leśnym łączy się z premierą nowej płyty "Case of Suprise". Ukaże się ona nakładem Domu Wydawniczego For Tune. Zespół po raz pierwszy pojawi się na scenie w składzie, w którym nagrał płytę.

Adam Pierończyk / Miroslav Vitous
Znany z nietuzinkowych pomysłów i niezwykłej kreatywności, czołowy polski muzyk jazzowy Adam Pierończyk zaprosił do współpracy jednego z najwybitniejszych i najważniejszych kontrabasistów w historii muzyki jazzowej - Miroslava Vitousa. Ten legendarny czeski kontrabasista koncertował m.in. z muzykami takimi jak: Chick Corea, Miles Davis, Art Farmer, Stan Getz, Charlie Mariano, Jack De Johnette, John McLaughlin, Herbie Mann, Kenny Kirkland, Roy Haynes; współtworzył zespół Weather Report, wraz z Wayne'em Shorterem i Joe'em Zawinulem; oraz jako lider - wiele własnych projektów.
Adam Pierończyk, wybitny saksofonista, jeden z największych innowatorów w polskim jazzie, współpracował m.in. z muzykami takimi jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.
----
Koncerty dofinansowane przez STOART