stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Windowisko 2008 Opinie (2)

To już X edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich "Windowisko". Wiek ten skłania do refleksji, więc na początek troszkę historii.

W dniach 10-12 września 1999 roku odbyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych WINDOWISKO. Głównym założeniem Festiwalu była promocja pozainstytucjonalnego ruchu teatralnego zarówno amatorskiego, jak i zawodowego. Do udziału w nim zaprosiliśmy teatry bardzo różniące się formami wypowiedzi: obok teatrów dramatycznych pojawiły się także teatry tańca i pantomimy. Nie stawialiśmy też w regulaminie wymogu korzystania z tekstów autorskich.
Okazało się jednak, że najciekawsze spektakle Festiwalu to propozycje autorskie. Z tego powodu w drugiej edycji postanowiliśmy skupić się na promocji tego, co naszym zdaniem najciekawsze w niezależnym ruchu teatralnym - nowych tekstów dramatycznych. WINDOWISKO 2000 było już faktycznie festiwalem młodej dramaturgii. Wspólnie z Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku wydaliśmy "Dramaturgię poboczy" - dodatek kolportowany z Ruchem Teatralnym, w którym zamieściliśmy osiem tekstów młodych dramaturgów. Zorganizowaliśmy również warsztaty dramaturgiczne prowadzone przez Ingmara Villqista i Tadeusza Słobodzianka.

Kolejne edycje WINDOWISKA były już festiwalami, w których wzięły udział tylko teatry realizujące swoje spektakle w oparciu o własne teksty lub teksty do tej pory niepublikowane. Naszym zadaniem jest wypromowanie młodych, nieznanych i niepublikowanych autorów. W poprzednich edycjach festiwalu wzięły udział teatry m.in. z: Warszawy, Katowic, Łodzi, Gdańska, Tarnobrzegu, Skierniewic, Katowic, Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Częstochowy, Wrocławia, Opola, Ozimka, Nowej Soli, Lęborka, Gdyni, Brzozowa.
O randze naszego przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że podczas pierwszej edycji w 1999 roku, udało nam się wypromować na skalę ogólnopolską nowy talent dramaturgiczny: Ingmara Villqista. Pod tym pseudonimem ukrywa się jeden z najciekawszych współczesnych polskich dramaturgów. Prowadzony przez niego teatr KRIKET z Chorzowa na pierwszym festiwalu WINDOWISKO' 99 zdobył Grand Prix. W chwili obecnej dramaty Vilqista realizowane są na kilku scenach zawodowych w Polsce, m.in: w Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Krakowie. Powyższy fakt udowodnił, że festiwal o tej formule jest potrzebny i spełnia swoje zadanie jako narzędzie promocji młodej dramaturgii. Publiczność festiwalu stanowią licealiści, studenci oraz mieszkańcy trójmiejskiej aglomeracji. Poprzednie edycje WINDOWISKA obejrzało około 1000 osób w przedziale wiekowym od 16 do 60 lat.

Szósta i siódma edycja Festiwalu w 2004 i 2005 roku połączyła dwie trójmiejskie instytucje kulturalne: Miejski Dom Kultury w Gdańsku - Integracyjny Klub Artystyczny "Winda" oraz Sopocką Scenę Off de BICZ (działającą w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART). Najnowsza inicjatywa polegała na poszerzeniu formuły Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich o dział adaptacji teatralnych oraz konkurs dramaturgiczny. Organizatorzy określili swoje zadanie jako uaktywnienie artystów do tworzenia teatru opartego na słowie. Wśród tendencji w teatrze niezależnym zdecydowanie ujawnia się ostatnio odchodzenie od tekstu w kierunku obrazu i ruchu. Windowisko ma za zadanie promowanie teatru, który wykorzystuje słowo jako punkt wyjścia do realizacji spektaklu, niezależnie czy to będzie własny tekst czy adaptacja dobrej literatury.

VIII Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich WINDOWISKO 2006 odbył się w dniach 19-21 października 2006 roku w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Po raz pierwszy otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Promocja twórczości". Pomogło to znacznie w organizacji festiwalu oraz umożliwiło wydanie zbioru dramatów, które otrzymały główne nagrody w konkursie dramaturgicznym "Windowiska", zatytułowanego "Współcześni
o współczesności". Wierzymy, że publikacja w druku może dać szansę młodym autorom na promocję własnej twórczości, a teatr polski zyska nowe ciekawe teksty dramatyczne, opisujące współczesną rzeczywistość.

IX edycja festiwalu WINDOWISKO, odbyła się w dniach 18-20 października 2007 roku jak zawsze w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Podczas "Dnia Dramatycznego" mogliśmy zobaczyć owoc pracy najlepszego reżysera poprzedniej edycji festiwalu. Marek Brand, bo o nim mowa, wystawił sztukę na podstawie dramatu Piotra Bulaka "Zamiana", który był nadesłany na Konkursu na dramat organizowany przez nas od kilku lat.
Poza tym na festiwalu zaprezentowało się aż jedenaście teatrów będących wyznacznikiem teatralnego Offu w Polsce m.in.: Teatr Konsekwentny, Teatr From Poland, Teatr Realistyczny, Teatr Kreatury, Teatr Rondo, Teatr N. Fijewskiej, Teatr Brama ze Srebrnej Góry, Teatr Krzyk.

PROGRAM

Czwartek, 16 października
TEATR MINIATURA, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 16
17.00 - Uroczyste ogłoszenie wyników V edycji "Konkursu na dramat"
17.15 - Próba czytana nagrodzonego dramatu
18.30 - Impreza towarzysząca Dajmy gołe babki spektakl na podstawie teksu Agnieszki Nowakowskiej, reż. Robert Paluchowski
19.30 - Rozmowa po dramacie

Piątek, 17 października
TEATR MINIATURA, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 16
16.30 - un esempio Teatr niebopiekło (sala kameralna)
17.30 - Tulla Sopocka Scena Off de Bicz (sala prób)
19.00 - Wstyd Teatr Stajnia Pegaza (sala kameralna)
20.00 - Letnie małżeństwo Teatr Kreatury (sala prób)
21.00 - Impreza towarzysząca. Teatr Realistyczny (sala kameralna)
22.00 - Omówienie spektakli (sala kameralna)

Sobota, 18 października
TEATR MINIATURA, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 16
13.00 - Żywot Morawinga Idioty Teatr Luxus Reflex Relax (sala kameralna)
14.30 - (Wy)łuskanie Chojnickie Studio Rapsodyczne (sala prób)
15.00 - Padamme, padamme Teatr Ecce Homo (sala kameralna)
17.00 - ro-Zwał Teatr Nowej Sztuki - Studio Teatralne PRO FORMA (sala prób)
18.00 - Wojna wciąż trwa Teatr Widzenie (sala kameralna)
19.00 - Wydech Teatr Krzyk (sala prób)
20.00 - Impreza towarzysząca Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich Teatr Wiczy (sala kameralna)
21.30 - Omówienie spektakli
22.30 - Odczytanie werdyktu

Przeczytaj także