stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy 23 i 24 marca na kolejne, XIV Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych, organizowanych przez klub Winda Gdański Archipelag Kultury.

lut 4-5

wtorek - środa, g. 18:00

bilety 50 zł
Kup bilet
lut 14

piątek, g. 19:00

bilety 55 zł
Kup bilet
Miejsce: Winda- Gdański Archipelag Kultury ul Racławicka 17 ( wejście od ul. Klonowicza).

Program STTN:

Piątek, 23 marca
STTN-ki:
godz. 12.00 Grupa Taneczna Windy - Mucha i pozostałe
Młoda Projektornia - Wiatr

STTN-y:
godz. 17.30 - "Ciało" - Wernisaż fotografii Jerzego Nowaka
godz. 18.00 - Teatr Zespołu Szkół Budowlano -Architektonicznych  w Gdańsku - "Tlen" wg Wyrypajewa
godz. 19.00 - Teatr Ephata - "Law Story"
godz: 20.00 - Przemysław Gąsiorowicz - "Gombrotypy" - spektakl gościnny

Po spektaklach zapraszamy na spotkanie - rozmowę z artystami.

Sobota, 24 marca
godz:17.00 - Kabaret Pod Napięciem - "Dziewięćdziesiąt!"
godz:18.00 - Teatr Pod Mostem - "Wirtualny byt"
godz:19.00 - Teatr Poczekalnia - "O Man, Woman"
godz:20.00 - Grupa Improwizacji Teatralnych - "GIT"

Po spektaklach zapraszamy na spotkanie - rozmowę z artystami.

Niedziela, 25 marca
godz: 18.30 - Grupa nieformalna - "Eksperyment"
godz:19.00 - Teatr Amareya - "Pusty Dom"

Po spektaklach zapraszamy na spotkanie - rozmowę z artystami.

Informacje o artystach:

STTN - ki
Grupa Taneczna Windy - Mucha i pozostałe
Grupa dziecięca (6-8 lat) prowadzona przez instruktorkę tańca Dorotę Hołownięw Klubie Winda-GAK. Zespół w obecnym składzie pracuje od października 2010 roku.Najstarsze dziewczynki tańczą od trzech lat.

Młoda Projektornia - Wiatr
"MŁODA PROJEKTORNIA" to grupa dzieci w wieku od 4 do 12 lat.Ich wspólną pasją jest plastyka. Na zajęciach ekspresji plastycznej w "Projektorni"Gdańskim Archipelagu Kultury w Brzeźnie wspólnie wymyślamy tematy, o których chcemy opowiedzieć i przekładamy je na język teatru. Pomysły plastyczne materializują się pod postacią elementów, które następnie ożywiane są przez młodych aktorów animatorów, aby przy ich pomocy opowiedzieć historię. Tym razem będzie to opowieść o wietrze. To drugie "wyjrzenie" "Młodej Projektorni" przez Wasze okno. Pierwsze było w 2010 roku z przedstawieniem pt. "Wolność kultury".

Przedstawienie "Tramwaj do Brzeźna" prezentowane było na scenie na plaży w ramach Festiwalu Tutart w 2010 roku. "Opowieść o terroryźmie" w formie płonących obrazów wydarzyła się podczas ostatniej edycji imprezy "Obrazy Ogniem Malowane" w 2011 roku organizowanej przez Klub Plama.W zeszłym roku bralismy udział w Festiwalu Teatrów Niemieckojezycznych, który odbywa sie w Teatrze Miniatura. W tym roku równiez dostalismy zaproszenie na festiwal. Pokażemy tam spektakl "Wiatr".
W spektaklu biorą udział:
Kornelia Buczek, Marcelina Buczek, Julia Curyło, Kinga Dębicka, Filip Jacaszek, Gabrysia Kreja, Jan Kuś, Lena Skierka, Martyna Mężyńska. Pola Pepłowska, Igor Pepłowski, Małgosia Rodzik, Asia Rowińska, Gosia Rowińska, Amelia Rozwadowska, Zuzanna Sienkiewicz, Sandra Stromska, Zuzia Sztajkowska, Tosia Szymkiewicz, Patrycja Terlecka, Amelia Zarembska, Julia Zarembska, Małgorzata Szwagierczak
Prowadzenie: Izabela Terek Jopkiewicz

STTN - y Teatr Ephata - Law Story...
Teatr "Ephata" powstał w 1997 roku w Iławie, a w 2006 roku przeniósł się do Gdańska, gdzie co prawda ze zmienioną obsadą tworzy opartą na ruchu, symbolice i plastyce ciała widowiska teatralne. Obecnie Teatr "EPHATA" jest teatrem niezależnym. Miejsce spotkań, prób, warsztatów i prezentacji teatralnych znajduje się na scenie kameralnej XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Gdańsk, gdzie z uczniami tej szkoły realizowany jest projekt Młodzieżowej Akademii Teatralnej."Ephata" z języka greckiego znaczy "otwórz się", i taki jest teatr: otwarty i poszukujący tego co dobre i piękne. LAW STORY..."Law story, czyli takie tam" jest to groteska, której tematem przewodnim jest miłość. Spektakl został zbudowany na podstawie tekstów Władysława Sikory z Kabaretu "Potem", dzięki czemu powstała zaskakująca komedia omyłek z miłością w tle. Reżyseria i adaptacja tekstów: Robert Cyrta
Założyciel, instruktor teatralny i reżyser: Robert Cyrta

Teatr Poczekalnia - O Man, Woman.
Grupa teatralna, która powstała w 2009 roku z inicjatywy Magdaleny Łącz. Zafascynowani teatrem absurdu, co zostało im do dziś, Poczekalnianie to zlepek wielce różniących się od siebie osobowości, prawdziwa mieszanka wybuchowa. Zaczynali przedstawieniem "Łysa Śpiewaczka", które przyniosło im sukces jakim było drugie miejsce na festiwalu FAMA. Później przyszły kolejne projekty, "O Man, Woman" oraz "Janek Cultura Superstar". Skład grupy ewoluował, następowały roszady i w chwili obecnej koordynatorem grupy jest Arkadiusz Pawłowski. 24 marca Poczekalnia będzie miała zaszczyt przedstawić występ pt. "O Man, Woman" na co serdecznie zapraszają!

Grupa Improwizacji Teatralnych - GIT
GIT zaczynał jako grupa stricte warsztatowa, prowadzona przez Gosię Różalską z popularnej trójmiejskiej grupy improwizacyjnej W Gorącej Wodzie Kompani. Z czasem gdy rosły umiejętności improwizacyjne warsztatowiczów rósł też ich apetyt sceniczny, kwestią czasu było więc przejście na "zawodowstwo" i występy. GITowcy improwizują już ponad 3 lata i nic nie wskazuje na to, żeby miało im się to znudzić. 24 marca nawiedzą Windę i jedyne czego można się spodziewać... to że zdarzy się coś niespodziewanego.

Kabaret Pod Napięciem - Dziewięćdziesiąt!
Kabaret jakiego jeszcze nie było. Trzech komików, którzy na pierwszy rzut oka bardzo się od siebie różnią, a po bardziej dogłębnej analizie okazuje się... że różnią się od siebie jeszcze bardziej niż wydawało się na początku. Wojciech Kasprzyk, Arkadiusz Pawłowski i Maciej Wójtewicz to trio ceniące sobie dobry humor we wszelkiej postaci - momentami wielce wysublimowanej, czasem sucharowej, zdarza się, że prostackiej. Cel jest jeden - rozbawić i elektryzować publiczność! Ich debiutancki program pt. "Dziewięćdziesiąt!" został po raz pierwszy zaprezentowany w Windzie, teraz KPN powraca z nową energią!

Grupa nieformalna - Eksperyment
Przedstawiamy krótką formę taneczno-teatralną. Nazywamy ją "Eksperymentem", ponieważ przeprowadzamy badania-eksperymenty na przedmiocie, jakim jest świadomość istnienia. Świadomość ożywiona duchem wolnym albo tylko dążącym do wolności. Wychodzimy od pytań: o granice i o wolność. Mając do dyspozycji proste narzędzia: własne ciała, siebie nawzajem, ruch i przestrzeń poszukujemy odpowiedzi.Goethe: "Nikt nie jest zniewolony w bardziej beznadziejny sposób niż ci, którzy fałszywie wierzą, że są wolni".
Choreografia i taniec: Larysa Grabińska, Barbara Pędzich,
Dorota Zielińska, Bartosz Kondracki, Michał Ośka
Koncept: Larysa Grabińska

Teatr Amareya - Pusty dom
Spektakl "Pusty dom" to próba oswajania krajobrazu po stracie, opowieść o znikających punktach oparcia i dogasającym płomieniu życia. Dom to nie tylko miejsce, ale także wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa, poczucie godności, zakorzenienia w świecie, kontaktu ze sobą, swoim ciałem i jego historią. Moment straty, w którym nasz dom przestaje istnieć, wyznacza przełom. To początek powolnego poszukiwania sensu i zapełniania pustki. Ciało, wzruszone i bezbronne, rozpięte między lękiem a potrzebą miłości, dryfuje szukając samego siebie w spotkaniu z innym ciałem.

pomysł / reżyseria: Agnieszka Kamińska
choreografia / wykonanie: Katarzyna Pastuszak, Agnieszka Kamińska
muzyka: Jacek Stromski, Agnieszka Kamińska
konsultacje: Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska
teksty: Katarzyna Pastuszak
kostiumy / scenografia / światła: Teatr Amareya
foto: Jacek Dominiczak

Spektakl zrealizowano dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Urzędu Miasta Gdańska. Współproducentem spektaklu jest Klub Winda - GAK. Spektakl powstał we współpracy z Klubem Żak w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca.

Teatr Pod Mostem - Wirtualny byt
Teatr Pod MOSTem powstał we wrześniu 2010 roku i jest kontynuacją pięcioletnich działań realizowanych wcześniej pod nazwą Teatr Bezpośrednikuff. Grupa skupia młodzież w wieku licealnym, która pragnie realizować swoją pasję poprzez aktywność w amatorskim ruchu teatralnym. Prace nad spektaklem "Wirtualny byt" poprzedzone były kilkumiesięcznymi warsztatami z zakresu ruchu scenicznego, symboliki i plastyki ciała, a także elementarnych zadań aktorskich. Ze względu na liczną obsadę spektaklu, każdy jego pokaz ma specyficzny, indywidualny charakter, bowiem dużo w nim elementów improwizacji i zmian w obsadzie.

Wirtualny byt to spojrzenie na funkcjonowanie człowieka w sieci - od "narodzin" po koniec kruchego, nierealnego istnienia. Młodzi ludzie zadają sobie i widzowi pytania: czego szukamy w świecie "bez twarzy"? Ile w nas jest prawdy, a ile kreacji? Czy każdy wchodząc w świat zmasowanego ataku informacyjnego jest w stanie to ogarnąć? Z drugiej jednak strony warto pamiętać, w jak wielu wypadkach ekran monitora staje się swoistym oknem na świat i czasem jedynym sposobem na powiedzenie prawdy o sobie bez niewygodnej konfrontacji z rozmówcą. Spektakl "Wirtualny byt" miał swoją premierę w kwietniu 2011 r.

W maju Teatr Pod MOSTem wziął udział w Ringu Teatralnym organizowanym przez Gdański Archipelag Kultury.

scenariusz i reżyseria : Agnieszka Grewling-Stolc i Zespół
muzyka: Maciej Milewski (kompozycja i nagranie)
opracowanie plastyczne: zespół

Teatr Zespołu Szkół Budowlano - Architektonicznych w Gdańsku - Tlen
W przedstawieniu występują: Tatiana Bykowa, Michał Czapliński, Dominik Gałązka, Marta Karnat, Magda Lebida, Dagmara Lemecha, Jan Orszulak, Sebastian Szczepaniuk, Ola Trawińska, Mikołaj Włodarczyk.
Gitara i opracowanie muzyczne Wojtek Wolański.Oprawa plastyczna: Elwira Małgorzata Kowalewska

Teatr Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych w Gdańsku działa od 1999 ... do czerwca 2012. Znana jest data zakończenia działalności teatru, gdyż szkoła ma być zlikwidowana wraz z końcem roku szkolnego. W ciągu tych 13 lat teatr mówił o problemach młodych wspierając się tekstami Tadeusza Słobodzianka, B. Schulza, S.I .Witkiewicza , Doroty Masłowskiej. Był nagradzany m.in. na Bursztynowej Masce. Dwukrotnie uczestniczył w Fecie .Opiekę artystyczną nad grupą sprawuje Marzena Wojciechowska.

Ostatnie przedstawienie tej młodej sceny to "Tlen" wg Iwana Wyrypajewa, jednego z najodważniejszych buntowników współczesnego teatru rosyjskiego.Tekst został tu odczytany jako pytanie o korzenie zła, chaosu, współczesnego rozedrgania, a także jest głosem młodych potrzebujących tlenu w bezdusznej często rzeczywistości.

Przedstawienie ma budzić refleksje, prowokować do poszukiwania na nowo wrażliwości na drugiego człowieka. Ten metafizyczny tekst przypomina dekalog XXI wieku, do którego Adam Grabiński dopisał 11 przykazanie. Jakie? Zapraszamy na spektakl.

Przemysław Gąsiorowicz - Gombrotypy - spektakl gościnny
Monodram oparty na fragmentach utworów: "Ferdydurke", "Ślub", "Kosmos", "Operetka", "Historia", "Dziennik" - Witolda Gombrowicza.Jest to wynik pracy jednej osoby - Przemysława Gąsiorowicza; w tym przypadku aktora, scenarzysty i reżysera. Pomysł na przedstawienie zrodził się z fascynacji twórczością Gombrowicza. Przedstawienie zabawne, lecz nie pozbawione drugiego dna i głębszej refleksji, a ponadto bardzo osobiste. Spektakl opowiada o ludzkich kompleksach, lękach, niepewności i pytaniach dotyczących ludzkiej egzystencji. Przemysław Gąsiorowicz jest tegorocznym laureatem Nagrody Dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury dla Najlepszego Aktora Festiwalu Windowisko 2011.

reżyseria: Patrycja Radkowiak
scenariusz: Przemysław Gąsiorowicz
scenografia: Patrycja Radkowiak
opracowanie muzyczne: Patrycja Radkowiak
wykonanie: Przemysław Gąsiorowicz

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    5-15 zł
  • Kontakt
    58 344-77-93, 58 344-90-53
wstęp:
Sttn-ki – bezpłatnie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej 58 3447793
Pojedynczy spektakl - 5 zł
Spektakl Gościnny - 10 zł
Karnet całodzienny - 15 zł piątek, sobota / 10 zł niedziela

Przeczytaj także