stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na XV Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych do Klubu Winda Gdańskiego Archipelagu Kultury.

lip'25 10-13

czwartek - niedziela

Gdańsk
Wstęp wolny

Celem Spotkań jest integracja trójmiejskiej niezależnej sceny teatralnej i prezentacja dokonań artystycznych sezonu 2012/2013. Tegoroczne XV Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych  odbędą się 22-24 marca Zaprezentujemy zarówno spektakle dla dzieci w ramach STTN-ków (piątek godz.11:00) oraz tradycyjnie spektakle dla dorosłych. 

Data: 22-24 marca
Miejsce: Winda -Gdański Archipelag Kultury ul. Racławicka 17 (wejście od ul. Klonowicza)
 
PROGRAM:

Piątek 22 marca
STTN-ki spektakle dla dzieci
12:00 - Grupa Teatralna Młoda Projektornia -  Przezroczyste; opieka artystyczna: Izabela Terek-Jopkiewicz; Grupa Taneczna Windy - Pływanie w Miejskiej Sekwanie - opieka artystyczna: Dorota Hołownia 

STTN-y
18:00 - Teatr Biuro Rzeczy Osobistych - Anima
19:30 - Pracownia Czasu - Kobieta Szałwia G.
20:30 - Aleksandra Śliwińska (Teatr Amareya) - Ślepa dama na salonach

Sobota 23 marca
18:00 - Teatrzyk Błękitnego Czasu - Wariacja na stół i rodzinę
19:30 - Małgorzata Szymula - Via PKP
20:00 - Studenci - IZT - Absurd - bajka

Niedziela 24 marca
17:00 - Stowarzyszenie KomuKulturka - Domek za miastem
18:00 - Teatrans - Kopciuch
19:00 - Teatr Błękitna Sukienka - Powiedz miłość jest prosta
20:30 - GOŚĆ STTN-ów: Agnieszka Przepiórska - I będą święta

Informacje o spektaklach - STTN-y:
Teatr Biuro Rzeczy Osobistych - Anima
Reżyseria: Zbigniew Biegajło

W spektaklu Anima zespół powraca do poszukiwania osobistego kodu zapisanego w geście, spojrzeniu. Aktorzy swoją uwagę kierują do wewnątrz, ostrożnie manifestując emocje. Podążają za  impulsami, potrzebami. Sztuka uchwycenia emocjonalnej harmonii paraliżowana jest przez zazdrość, obojętność, lęk. Osamotnienie okazuje się schronieniem, ale też oczekiwaniem na nowy impuls.
 
Pracownia Czasu - Kobieta Szałwia G.
Muzyka i reżyseria: Anna Baranowska
Obsada: Magdalena Sławińska, Anna Baranowska, Emilia Kurek, Anna Korneluk

Spektakl muzyczny Kobieta Szałwia G opowiada o kilku dniach wyrwanych z życia kobiety. Codzienność, trudność w zrozumieniu ogółu oraz nieumiejętność wtopienia się w tłum stanowi rozterkę tytułowej Szałwi G. Muzyka, teksy oraz ruch malują bajkowy świat, w który w dzisiejszych czasach tak trudno wejść.
Mecenat Miasta Gdańska

Aleksandra Śliwińska - Ślepa dama na salonach
Spektakl solowy Aleksandry Śliwińskiej  (Teatr Amareya)
Pomysł, choreografia: Aleksandra Śliwińska
Wykonanie: Aleksandra Śliwińska
Muzyka: Agnieszka Kamińska
Konsultacje: Katarzyna Julia Pastuszak, Agnieszka Kamińska
Światła: Teatr Amareya
Kostiumy: Sabina Czupryńska

Spektakl "Ślepa dama na salonach" to historie różnych kobiet, to próba odpowiedzi na pytanie - czym kierujemy się w ocenie czyjejś (nie)normalności i jak bardzo może ona ograniczać i prowadzić do samotności?...Człowiek ubrany w płaszcz codzienności, chroni się przed krytyką, etykietą, skrywa w sobie uczucia i emocje, które nigdy niewypowiedziane, ze strachu i lęku, nie pozwalają być prawdziwym i szczęśliwym. Wewnętrzne pytania kołaczące w ciele rozrywają je, granicząc z szaleństwem, a strach przed obnażeniem paraliżuje... Spektakl zrealizowany został w ramach IV Gdańskiego Festiwalu Tańca 2012 / Trójmiejska Korporacja Tańca oraz dzięki stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego

Teatrzyk Błękitnego Czasu - Wariacja na stół i rodzinę
Reżyseria: Krystyna Cyberska
Scenariusz: Krystyna Cyberska i zespół

Spektakl nie powstał w oparciu o gotowy scenariusz napisany przed przystąpieniem do prób scenicznych. Punktem wyjścia był obecny w przedstawieniu we fragmentach - wiersz Ewy Lipskiej "Stół rodzinny", wspólnie wypracowany arkusz skojarzeń, rozmowy i wspomnienia toczące się przy stole o stole, jako elementarnym znaku kulturowym obecnym w życiu każdego z nas. Proces pracy nad przedstawieniem, jak również jej wynik, stał się okazją do postawienia pytania o nasze poczucie tożsamości i przynależności. W przedstawieniu "Wariacja na stół i rodzinę" - stół, miejsce codziennych spotkań małej, lecz wielopokoleniowej rodziny - ujawnia pewnego wieczoru magię i tajemnicę, której sensem jest trwanie, obecność i ochraniająca moc przeszłości.

Małgorzata Szymula  - Via PKP
 "Via PKP",  to krótka improwizacja taneczna, zaprezentowana forma jest moją eksploracją nowo poznanej techniki improwizacji, której uczyłam się podczas coachingu z Rosalind Crisp w ramach programu Alternatywna Akademia Tańca.
Tańczy: Malgorzata Szymula, tegoroczna stypendystka AAT w  Poznaniu
Teatrans - Kopciuch
Opieka Artystyczna: Marzena Wojciechowskiej-Orszulak

Teatr Teatrans przy XXLO w Gdańsku przedstawia Kopciucha na podstawie frag. tekstu Janusza Głowackiego pod opieką artystyczną Marzeny Wojciechowskiej-Orszulak. W przedstawieniu występują: Maria Cichecka, Magda Dryjer, Marta Karnat, Marta Mężyk, Dominika Mierzwa, Ewelina Sadowska, Sara Skrzypiec, Marta Skrzypińska, Michał Czapliński, Grzegorz Gawlista, Jan Orszulak.

Przywołaliśmy tym razem tekst Głowackiego, aby zadać pytanie o wolność człowieka, jego prawo do godności i prywatności, tym razem w warunkach osadzenia w zakładzie wychowawczym, a także o granice wolności sztuki. Sztuka posiada odniesienia do bajki braci Grimm, zawiera motyw teatru w teatrze (dziewczęta pod pretekstem wystawienia przedstawienia wraz z filmową wersją, są przymuszane do psychicznego ekshibicjonizmu w atmosferze presji .Tekst pochodzi z 1979 roku. Uff. teraz tego rodzaju przemoc w stosunku do nieletnich osadzonych, nie byłaby już możliwa. Przesłanie jednak jest aktualne. Dla nas jest to przekaz: ŻE ZAWSZE MOŻESZ POWIEDZIEĆ NIE, RZECZOM, LUDZIOM, SPRAWOM ,KTÓRE CI SZKODZĄ. Powiedzieć nie i wytrwać, nie powielać losów tytułowego Kopciucha.

Studenci - IZT -  Absurd - bajka
Interdyscyplinarny Zespół Twórczy zajmuje się realizacją projektów teatralno- muzycznych, tanecznych IZT tworzą głównie studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku  z domieszką trójmiejskich pasjonatów sztuki.
Opieka artystyczna: Beata Oryl i Anna Baranowska

"Absurd - Bajka"  jest skokiem w treści możliwie nieograniczające wykonawców,  wzbudzające dobre skojarzenia, czyli bajki. Przebieg  przedstawienia stanowi rozsypane puzzle od widza będzie zależało czy je ułoży . Serdecznie zapraszamy do świata bańko-twórców, śmierci, leni i pracusiów. 

Stowarzyszenie KomuKulturka - Domek za miastem
Scenariusz: Anita Wawryk
Reżyseria: Anita Wawryk, Wioletta Ulatowska
Scenografia: Wioletta Ulatowska, Alina Sosnowska
Obsada: Małgorzata Durzyńska, Jolanta Cirocka, Katarzyna Chwiećko, Alina Sosnowska, Mariola Wojciechowska, Małgorzata Zyskowska, Beata Klinkosz, Ewa Baniecka, Wioletta Ulatowska, Małgorzata Wujczak, Magdalena Babicka, Alicja Krajewska, Iwona Koralewska, Agnieszka Siklicka, Anna Kwidzińska

W spektaklu "Domek za miastem" spotykają się bohaterowie utworów Claudia Magrisa ("Teraz chyba pan zrozumie") oraz Radosława Paczochy ("Beniamin") Większość z nich to lokatorzy domu umarłych. Raczej ponurego miejsca i marnego lokum na wieczność. Umieranie - absurdalne, nie w porę, zaskakujące, zadane, nieuświadomione - jest przyczynkiem do rozpoznawania miłości - jedynego doświadczenia, dla którego śmierć nie jest ani granicą, ani kresem. Miłości, która bywa za mała albo zbyt wielka, by odrodzić się i wrócić. 

Teatr Błękitna Sukienka - Powiedz miłość jest prosta
Scenariusz i reżyseria: Rita Jankowska
Obsada: Monika Konczakowska, Bożena Kwiatkowska, Dagna Lewandowska, Marianna Palider, Beata Ruszkiewicz
Powiedz miłość jest prosta - to na pewno miał być spektakl o miłości. O tym, że dla miłości zrobimy wszystko. Ale żeby to zrobić - trzeba oszaleć! Bohaterki spektaklu chciałyby może to zrobić, bo dla każdej z nich miłość COŚ oznacza. Nawet próbują. Ale wciąż ściąga je przymus funkcjonowania według pewnego ustalonego porządku, przymus powtarzanie frazesów, przymus wewnętrznego smutku. 

GOŚĆ STTN-ów  (Nagroda Grand Prix - Festiwalu Windowisko 2012): 
Agnieszka Przepiórska - "I będą święta"
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Wykonanie:  Agnieszka  Przepiórska
Tekst: Piotr Rowicki

"I będą święta" to inspirowany reportażami prasowymi i wywiadami monolog zrozpaczonej kobiety, która traci męża w katastrofie lotniczej. Niespodziewana śmierć męża (osoby publicznej i powszechnie szanowanej ) staje się dla niej inspiracją do rozliczenia z samą sobą. Kobieta próbuje nazwać swoje miejsce w dotychczasowym życiu i rozliczyć się z przeszłością

Informacja o biletach

  • Kontakt
    58 344-77-93, 58 344-90-53
wstęp:
STTN-ki (dla dzieci) wstęp wolny (należy zarezerwować miejsce telefonicznie: 58-344-77-93)
STTN-y wstęp: 5 zł pojedynczy spektakl / Gość: Agnieszka Przepiórska – "I będą święta" 10 zł

Przeczytaj także