stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Oto krótka historia Dni Muzyki Nowej, którą może już znacie, ale z okazji 10. edycji festiwalu warto ją przypomnieć. Pierwsza odsłona Dni Muzyki Nowej odbyła się w Klubie Żak w listopadzie 2002 roku z udziałem zespołów Kwartludium i Wim Mertens Ensemble. I to Mertens był niejako ojcem chrzestnym Festiwalu.

sty 23

czwartek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 89 zł
wyprzedane
mar 26-30

środa - niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 120 zł
ulgowy 45 zł
Kup bilet
Wychowani na kinie lat 80. i 90. marzyliśmy o zaproszeniu do Żaka Michaela Nymana, Philipa Glassa czy Wima Mertensa. Żakowski koncert Mertensa został wydany na płycie Years Without History - Volume 4 Not Yet, No Longer, Gdansk 9.11.2002, ale minimalizm i awangarda nie podbiły wówczas serc gdańskiej publiczności.

jazz - koncerty w Trójmieście


W kolejnych latach wracaliśmy do tematu (Art rhythmic depot w 2005 roku i Avant Festival w 2006 roku) konstruując program w imię zasady, że każdy gatunek muzyczny może wychodzić poza utarte szlaki, inspirować i zaskakiwać, a kluczem pozostaje eksperyment i ryzyko, to "coś", co przesądza o tym, że twórca uważany jest za nowatorskiego, niepowtarzalnego.

Jesienią 2009 roku Katarzyna Chmura w Gazecie Wyborczej Trójmiasto napisała tekst, który bardzo nas poruszył i zwrócił uwagę na dość istotny problem: Bękarty nowej muzyki. Ich muzykę można porównać do prozy Masłowskiej, spektakli Klaty czy prac Twożywa. (...) Mieszkańcy Trójmiasta nie mają na co dzień okazji (...) obcowania na żywo z muzyką poważną, która powstaje obecnie. Współczesną muzykę tworzą pasjonaci, z tego fachu nie sposób się bowiem utrzymać. Krajowe filharmonie i opery konsekwentnie ignorują kompozycje, które powstały po latach 90., zaś ambitny obieg klubowy z pewną dozą nieśmiałości wchłania dokonania "akademików". Na szczęście, dzisiaj, w 2020 roku trójmiejska mapa miejsc prezentujących szeroko pojętą muzykę nową jest wypełniona licznymi adresami.

W 2010 roku w naszej ekipie pojawiła się Karolina Rec (Resina), która zadała pytanie: Jak połączyć elektronikę z inspiracjami wielokulturową tradycją, muzykę współczesną i jej barwne instrumentarium z ognistą awangardą i minimalizmem? I tak narodziła się koncepcji Dni Muzyki Nowej w nowej odsłonie, a Karolina był ich pierwszą kuratorką. I do tej pierwotnej wizji Festiwalu wracamy w 2020 roku.

Naturalnym ruchem było zaproszenie na 10. DMN artystów z tych pamiętnych dwóch dni z 2002 roku czyli Kwartludium i Wima Mertensa.

Potrafiących się poruszać na linii od subtelnej sonorystyki, zadziwiających brzmień flażoletów, po dzikie rejony współczesnej muzyki improwizowanej pisał o muzykach Kwartludium Bartek Chaciński. Ich koncert, w czasie którego wykonają kompozycje Piotra Peszata, Ivo Nilssona, Krzysztofa Wołka, Wojciecha Blażejczyka i litewskiego kompozytora Giedrė Pauliukevičiūtė 12 stycznia zamknie 10. Dni Muzyki Nowej.

Słynny kompozytor, aranżer i wykonawca Wim Mertens wyruszy na trasę, dla której okazją jest jubileusz 40-lecia jego kariery muzycznej, w czasie której rozwinął swój język muzyczny, komponując na różnorodne składy instrumentalne, pisząc utwory wokalne oraz kompozycje przeznaczone dla orkiestr symfonicznych. W Gdańsku 11 stycznia Mertens wystąpi solo i zagra specjalny, przekrojowy program prezentujący jego twórczość z lat 1980 - 2020. Fani Mertensa będą mogli usłyszeć dobrze znane kompozycje oraz materiał z powstającej płyty The Gaze of the West (2020). Jak twierdzi kompozytor To publiczność ostatecznie determinuje amplitudę mającego nastąpić wydarzenia. Relacja między kompozytorem a jego publicznością oparta jest na zaufaniu lub podejściu 'Zagram to, co się przydarzy', jednak tak naprawdę wykonawca wie, co jest jego obowiązkiem - więc kiedy wybrzmi ton, akt ów zawsze staje się 'wykonaniem obowiązku'.

Na otwarcie DMN 4 i 5 stycznia zapraszamy na przygotowany specjalnie dla festiwalu performens multimedialny "Oko i Ucho. Narcyz i Echo" w wykonaniu pianistki Małgorzaty Walentynowicz i artystki wizualnej, pracującej w obszarze fotografii, nowych mediów, instalacji i performansu, Doroty Walentynowicz. Wydarzenie to z wykorzystaniem fortepianu, instrumentów klawiszowych i wielokanałowej instalacji video będzie niepowtarzalne w sensie dosłownym. Artystki zapowiadają, że współczesne kompozycje autorstwa Annesley Black, Pawła Hendricha, Ann Cleare, Matthew Shlomowitza i Julii Wolfe ułożone zostały według scenariusza, który pozwala na rozbudowanie interakcji pomiędzy muzyką, elektroniką, projekcjami video i publicznością. Tytuł zapożyczony został z pism niemieckiego filozofa mediów Friedricha Kittlera.

9 stycznia wystąpi trójmiejski skład LowBow, który tworzą kontrabasista Maciej Sadowski i wiolonczelistka Małgorzata Znarowska. O ich albumie "murmurs" Robert Ratajczak pisał, że to muzyka pełna barw i rozmaitych odcieni, silnie zakorzeniona w tradycyjnej formule muzyki klasycznej, a jednocześnie innowacyjna i odkrywcza. Pełne ekspresjonistycznego ducha i ujmującej melodyki utwory, mienią się ogromem ilustracyjnej i prowokującej wyobraźnię melodyki, stylistycznie nawiązując też do folkloru Litwy, Białorusi czy Ukrainy.

Drugim wykonawcą 9 stycznie będzie artysta lepiej znany jako The Bug, ale występujący także pod szyldami King Midas Sound, Techno Animal czy Zonal, Kevin Richard Martin. Jego zainteresowania muzyczne rozciągają się od dubu i dancehallu przez hip-hop aż po jazzcore. Dopiero w 2019 roku Martin zdecydował się wydać album pod własnym nazwiskiem, a wyróżnia go nie tylko ponure, ambientowe brzmienie, lecz również osobista historia związana z narodzinami syna i walką o jego życie. Mrok tego albumu współgra z jego delikatnością - można przeczytać w recenzji opublikowanej na łamach Resident Advisor, a w opinii przedstawionej w serwisie The Quietus znajduje się rozwinięcie tej myśli: Ten materiał zasługuje na wasz czas i wysiłek, niełatwo się go słucha i nie powinien być łatwy. To gęste i ciężkie dzieło sztuki, które bada obszary pomiędzy życiem a śmiercią.

Jego dychotomiczną naturę publiczność Dni Muzyki Nowej mogła poznać już w 2015 roku, kiedy wystąpił w ramach zwieńczenia sezonu koncertowego w klubie Żak. Od sześciu lat Lambert rok w rok publikuje nowe albumy, za każdym razem wyznaczając centralną rolę dla fortepianu lub pianina, ale zarazem wciąż poszerzając swoje estetyczne zainteresowania. 10 marca gdańska publiczność usłyszy materiał z albumu "True" (2019). Jak sam mówi kieruje nim przede wszystkim nostalgia i chociaż bez skrępowania przyznaje, że wychował się na Take That czy Davidzie Hasselhoffie, w przełożeniu na kompozycje przypomina to czasy, gdy pop (rozumiany jako muzyka popularna) grało się wyłącznie na fortepianie, bez głosu wokalistki czy wokalisty, bez dodatkowych instrumentów, a jednak chwytliwy i zapadający w pamięć. To archaiczne podejście Lambert próbuje uwspółcześnić i także na koncertach udowodnić, że "muzyka poważna" wcale nie musi być aż tak bardzo poważna. Można tu usłyszeć zarówno Pieśń bez słów Felixa Mendelssohna, jak i Nokturny Chopina - apokaliptyczne sny w środku nocy. pisała Hartmuta Fladt, niemiecka kompozytorka i muzykolożka

10 stycznia Innercity Ensemble zaprezentuje gdańskiej publiczności muzykę z jednej z najciekawszych płyt 2019 roku, "IV". Jarek Szczęsny z portalu Nowa muzyka pisze, że na "czwórce" zespół brzmi jakby odkrył luz. Nie to, żeby poprzednio byli nadmiernie spięci, ale najnowsze kompozycje nasycone są promiennością. (...) Prostota w zakresie syntezatora, perkusji, dzwonków oraz trąbki jest wykorzystana, aby stworzyć zwiewną melodię. Także radosną. (...) Bogactwo jest drugą, istotną rzeczą dla tej płyty. Nie chodzi jedynie o zasobność w barwy, ale przede wszystkim o brzmienie i produkcję. Ziołek wspominał, że ten element, a konkretnie postprodukcja płyty, był dla zespołu najważniejszy. Słychać to w euforycznym "Massif in the Sand". Zapętlona gitara, samotna trąbka Jachny, posmak post-rocka zmieszanego z psychodelią oraz elektroniczne tekstury dają znakomite efekty. Elektroniki jest zresztą całkiem sporo. (...) Miło mi zakomunikować, że zespół ciągle pozostał odważny, pomysłowy, a ich apetyt, na to co nowe i zaskakujące, nie maleje.

Daniel Blumberg i Seymour Wright stworzyli GUO z myślą o eksplorowaniu różnych dziedzin sztuki przy użyciu gitary elektrycznej oraz saksofonu, sięgając przede wszystkim po improwizacje i hałaśliwe, ekstremalnie głośne brzmienie. Obydwaj od lat działają solowo na londyńskiej scenie artystycznej, tworząc muzykę do wystaw oraz niezależnych filmów. Na ich koncert zapraszamy 11 stycznia.

12 stycznia wysłuchamy muzyki z "Sutarti", nowego albumu Joshuy Sabina, powstałego pod wpływem muzyki folkowej, ale nie zaczerpniętej z własnej kultury, a z tradycyjnej muzyki Litwy, w której pochodzący z Edynburga producent i kompozytor odnalazł dogłębnie poruszające emocje, a następnie poczuł potrzebę nawiązania dialogu ukazującego te dawne brzmienia w nowym świetle. O "Sutarti" na łamach serwisu Nowa Muzyka można przeczytać: Drugi album Joshuy Sabina kontynuuje niektóre wątki z jego debiutu: nie brak tutaj rozjarzonego ambientu, który płynie równie powoli, co dostojnie i transowo. Sutarti wnosi jednak nowe elementy do dźwiękowej palety angielskiego producenta. preparowanie ludowych pieśni pozwoliło mu bowiem sięgnąć również po bardziej mroczne i plemienne brzmienia, lokujące się w formule drone music i kosmische musik. wszystko to razem tworzy przekonującą i sugestywną całość.organizatorem festiwalu dni muzyki nowej jest klub żak, a festiwal jest realizowany z dotacji miasta gdańska.

10. Dni Muzyki Nowej
4 - 5.01.2020 / G.19.00

Dorota Walentynowicz, Małgorzata Walentynowicz / Oko i Ucho. Narcyz i Echo / premiera
Dorota Walentynowicz - video / Małgorzata Walentynowicz - piano, sampler, toy piano

9.01.2020 / G.19.00
LowBow Feat. Antoni Wojnar / murmurs / premiera
Maciej Sadowski - double bass, electronics / Małgorzata Znarowska - cello, electronics / Antoni Wojnar - piano
Kevin Richard Martin / Sirens
Kevin Richard Martin - electronics

10.01.2020 / G.20.00
Lambert / True
Lambert - piano
Innercity Ensemble / IV
Radek Dziubek - electronics, percussion / Rafał Iwański - granite blocks, darabukka, gongs, percussion / Wojciech Jachna - trumpet, cornet, effects / Rafał Kołacki - congas, gongs, percussion, pipes / Artur Maćkowiak - electric guitar, synthesizer, effects / Tomek Popowski - drums, percussion / Jakub Ziołek - electric guitar, bass, electronics, voice, effects

11.01.2020 / G.20.00
Wim Mertens / Inescapable / 40Th Anniversary Tour
Wim Mertens - piano
GUO / Gyuto
Seymour Wright - saxophone / Daniel Blumberg - guitar

12.01.2020 / G.19.00
Joshua Sabin / Sutarti
Joshua Sabin - electronics
Kwartludium / Amplified, What is there? / premiera
Dagna Sadkowska - violin / Michał Górczyński - clarinet / Paweł Nowicki - percussion / Piotr Nowicki - piano


BILETY

Bilety na wydarzenie 4.01.2020
20 zł I pula / 30 zł II pula - ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę dużej Rodziny
30 zł I pula / 40 zł II pula - super zniżka* na Kartę do Kultury
40 zł I pula / 50 zł II pula - bez zniżek

Bilety na koncerty: 9.01, 10.01, 12.01.2020
20 zł I pula / 30 zł II pula - ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
40 zł I pula / 50 zł II pula - super zniżka* na Kartę do Kultury
50 zł I pula / 60 zł II pula - bez zniżek

Bilety na koncerty: 11.01.2020
40 zł I pula / 50 zł II pula - ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
70 zł I pula / 90 zł II pula - super zniżka* na Kartę do Kultury
80 zł I pula / 100 zł II pula - bez zniżek

Ostatni dzień sprzedaży I puli: 29.12.2019

Bilety obejmują wszystkie koncerty danego dnia.

KARNETY (karnet obejmuje wydarzenie 5.01.2020):
100 zł - w ramach akcji Kup Karnet pod Choinkę (w sprzedaży od 16 do 23.12.2019 / pula limitowana)
160 zł - od 3.01.2020

Na koncercie Wima Mertensa 11.01.2020 obowiązuje całkowity zakaz fotografowania.

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Ulgowe bilety dla studentów przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub karty.

Sprzedaż biletów bez zniżek: https://tickets.klubzak.com.pl/
Sprzedaż KARNETÓW wyłącznie w kasie Klubu Żak.

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w.117 / Płatność za bilety i karnety gotówką lub kartą.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert. Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu wykupienia biletów.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane, liczba miejsc siedzących ograniczona, w przypadku dużego zainteresowania koncertem wszystkie miejsca stojące. Informacje o stanie sprzedaży będą zamieszczane na bieżąco na tablicach w Klubie Żak i na facebook.com/DniMuzykiNowej

W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć profesjonalnym sprzętem w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych.
Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Przeczytaj także