Klub Żak zaprasza na 3 edycję Festiwalu Dni Muzyki Nowej, która odbędzie się w dniach 18 - 20.01.2013. DMN to prezentacja najnowszych tendencji w muzyce współczesnej w sposób kompleksowy i zgodny z zasadą przełamywania nieaktualnych podziałów stylistycznych wewnątrz muzyki na korzyść zacierania granic.
DMN to przestrzeń, w której spotykają się artyści poszukujący i współpracujący między gatunkami, poszukujący nowych idei i technik wykonawczych, przestrzeń prezentująca najnowsze trendy i z Polski i ze świata, często w premierowych wykonaniach, przestrzeń, w której miesza się muzyka klasyczna i nieklasyczna.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
DMN odczarowują stereotypy "niedostępności" muzyki współczesnej oraz dzięki różnorodności gatunkowej, kulturowej i pokoleniowej docierają do szerokiego grona odbiorców z różnych grup wiekowych. Recenzenci chwalą DMN nie tylko za "poziom muzyki i za ogólnie dobrą organizację, lecz także za czytelną myśl, obecną w programie, który został skonstruowany wokół dwóch osi - smyczków i elektroniki".
W 2013 roku do smyczków i elektroniki dołączy pianistyka: obok młodego pianisty, Niemca
Nilsa Frahna zobaczymy 63 letniego Kanadyjczyka, z pochodzenia Ukraińca,
Lubomyra Melnyka i przedstawiciela średniego pokolenia, Niemca
Hauschka.
Lubomyr Melnyk, specjalizujący się w unikalnej technice gry na fortepianie (Continuous Music), przywiezie do Gdańska swoją najnowszą płytę, która ukaże się na początku 2013 roku. Continuous Music polega na ekstremalnie szybkim graniu nut i całych ich sekwencji o różnym czasie trwania. Arpeggia nakładają się na siebie i interferują tworząc harmonie, a przy niemalże ciągłym pedałowaniu całość mocno rezonuje. Ujmując to w proste słowa: szybkie odgrywanie kombinacji akordów powoduje utrzymanie nieprzerwanego strumienia dźwięków. Lewa i prawa dłoń pozostają od siebie niezależne i niczym dwa różne prądy tworzą piękną rzekę muzyki.
Nils Frahm podczas DMN wystąpi z repertuarem ze swojej płyty. "Screws" to 9 utworów i tylko 9 palców. Zero muzycznych fajerwerków, tylko fortepian. Po jego marcowym koncercie w Katowicach (19.03.2012, Hipnoza) "ulfurinn" na www.muzykaislandzka.pl napisał: "Ponoć support. Nils Frahm. Taki niepozorny trzydziestolatek, uśmiechnie się, pogada i pośmieje (...) Po czym zasiądzie do fortepianu, który jest od niego sporo większy i... zacznie od Said and done. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, że jednym dźwiękiem można tyle zrobić. Wystarczy zamknąć oczy i wydobywający się z różnym natężeniem z fortepianu dźwięk odmaluje cały pejzaż, przywoła na myśl ukrytą muzykę. (...) Magia. Magia zaklęta w niezwykle dynamicznym sposobie gry. Magia, która porywa, a zarazem z całą swoją mocą wgniata siedzących i słuchających w podłogę. Miałam wrażenie, jakby Nils odmalował dla nas niezwykle gęsto znaczony dźwiękami obraz, złapał chwilę i ukazał jej mnogość i głębokość kolorów. Oczarował do tego stopnia, że po owacji na stojąco miałam wątpliwości, czy Óli ze swoją załogą przeskoczy wysoko zawieszoną poprzeczkę, prezentując zgoła odmienny sposób wydobywania melodii z instrumentu. Po tym występie byłam pewna, że określić Nilsa Frahma jako support Ólafura Arnalds jest grubą pomyłką i właściwie podchodzi pod obrazę tego pierwszego."
Różni pianiści, różne szkoły pianistyki, ale także różne rodzaje kolaboracji z innymi artystami. SILFRA zawiera dwanaście intrygujących utworów, które zabierają słuchacza w podróż po wielu stylach i gatunkach muzycznych. Ten eksperyment improwizatorski to autorski projekt słynnej skrzypaczki Hilary Hahn (2 nagrody Grammy) i słynnego niemieckiego artysty fortepianu preparowanego i kompozytora
Hauschki (Vorkel Bertelmann). "Słuchając tego albumu obcuje się z zupełnie nową muzyką. Nie ma tam nic, co można by gdziekolwiek wcześniej usłyszeć". Inspiracją dla obojga artystów był pozaziemski krajobraz planety Silfra. Płytę wyprodukował Valgeir Sigurosson, z którym współpracowało dotąd wielu artystów, m.in. Bjork. Hauschka w specjalnym wywiadzie dla Klubu Żak opowiedział, jak powstawała płyta: "Hilary ma klasyczne wykształcenie, więc improwizacja była dla niej eksperymentem - zaczęliśmy tworzyć muzykę od przypadkowych dźwięków, tworzonych na próbach. Nie wiedzieliśmy co robić i co z tego wyjdzie. Spotykaliśmy się mniej więcej trzy razy w ciągu roku przez dwa lata, aby wspólnie improwizować. Wymienialiśmy się muzycznymi pomysłami, poznawaliśmy siebie i to jak gramy. Istotnym elementem improwizacji jest poznanie osoby, z którą to robisz. Musisz mieć zaufanie do drugiej osoby, żeby wiedzieć, kiedy możesz wysunąć się na pierwszy plan, a kiedy usunąć się w cień. Przychodziliśmy nawzajem na swoje koncerty, aż w końcu doszliśmy do wniosku, że powinniśmy coś zrobić razem. Na początku nawet nie planowaliśmy płyty, po prostu chcieliśmy razem grać." (całość na stronie: www.klubzak.com.pl)
Festiwal otworzy premiera
INKANTACJI w wykonaniu
ATMEN TRIO, nowego kobiecego kolektywu na scenie trójmiejskiej, tworzącego muzykę improwizowaną i eksperymentalną. Utwory skomponowane i zaaranżowane przez AT opierają się na uniwersalnym działaniu archetypów, mocy inkantacji, wokaliz i improwizacji. Jest to projekt interdyscyplinarny, wykorzystujący, obok muzyki, wizualizacje, ruch oraz światło, wprowadzając słuchacza w magiczny świat rozpięty miedzy nowoczesnością a pierwotnym rytuałem. Liderką ATMEN TRIO jest Agnieszka Kamińska, tancerka z Teatru Amareya, wokalistka i pianistka.
Gdański zespół
NeoQuartet to tylko pozornie instrumenty smyczkowe w czystej postaci. NeoQuaret na DMN zagra: Eunho Chang - string quartet no 1 (premiera polska), R.Wallin - Phonotope 1 na kwartet smyczkowy i komputer (premiera polska), G.Crumb - Black Angels for electric string quartet. NeoQuartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia (m.in. Stulgińska, Czerniewicz, Chang). W 2008 roku muzycy nagrali kwartet Agnieszki Stulgińskiej. Kompozycja nagrana i wydana przez wytwórnię fonograficzną DUX została nominowana do nagrody "Fryderyk" w kategorii muzyka współczesna.
W styczniu 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu. Na krążku znalazły się utwory różnorodne stylistycznie, począwszy od eklektycznego kwartetu Lasonia, przez sonorystyczny "Floral Fairy" Hosokawy, aż po minimalistyczny "Streepjes" Janssena. Dwa spośród pięciu nagranych utworów to kompozycje dedykowane zespołowi (Stulgińska, Czerniewicz). Płyta NeoQuartet spotkała się z dużym uznaniem, a zespół został nominowany do nagrody "Fryderyk" w kategorii debiut fonograficzny roku.
Kolejny gdański artysta, który wystąpi na DMN to
Marcin Dymiter aka emiter. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Emiter używa i łączy różne jakości - lo-fi/ hi-fi, czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe - w Żaku, w utworze specjalnie przygotowanym na festiwal - wykorzysta m.in. wentylatory biurowe.
Edycja zimowa DMN 2013 odbędzie się w dniach 18 - 20.01.2013 w Klubie Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197. Pełna informacja na stronie www.klubzak.com.pl.
DNI MUZYKI NOWEJ 2013 / EDYCJA ZIMOWA
18.01.2013 / G.20:00
ATMEN TRIO // Agnieszka Atma Kamińska - wokal / Małgorzata Kęsicka - obój / Monika Kwiatkowska - kontrabas / Aleksander Zieleń, Piotr Wasilewski - wizualizacje // INKANTACJE // premiera (debiut sceniczny)
EMITER // air/field/feedback // premiera
19.01.2013 / G.20:00
LUBOMYR MELNYK - fortepian // po raz pierwszy w Polsce // premiera nowego albumu
HILARY HAHN & HAUSCHKA // SILFRA // polska premiera
20.01.2013 / G.20:00
NEOQUARTET // Karolina Piątkowska-Nowicka - I skrzypce / Paweł Kapica - II skrzypce / Michał Markiewicz - altówka / Krzysztof Pawłowski - wiolonczela // Eunho Chang - STRING QUARTET NO 1 (premiera) / R.Wallin - PHONOTOPE 1 na kwartet smyczkowy i komputer (premiera) / G.Crumb - BLACK ANGELS FOR ELECTRIC STRING QUARTET
NILS FRAHM - fortepian / SCREWS / trójmiejska premiera