Heineken Open'er Festival to jeden z największych, najważniejszych i najlepszych festiwali muzycznych na świecie. Organizowany jest od 2002 roku. Jego pierwsza edycja odbyła się w Warszawie jako Open Air Festival. Potem organizator - agencja koncertowa Alter Art - przeniósł imprezę do Gdyni. W latach 2003-2005 festiwal odbywał się na Skwerze Kościuszki, od 2006 roku na terenie lotniska w Gdyni-Kosakowie.
PROGRAM KONCERTÓW
hip-hop - koncerty w Trójmieście
Środa, 4 lipca
Main Stage
18:00 Fisz Emade
20:00 The Kills
22:00 Bjork
00:00 New Order
Tent Stage
17:00 artysta będzie podany wkrótce
19:00 Tres.B
21:00 Yeasayer
23:00 The Ting Tings
01:00 Orbital
World Stage
20:30 SOJA
22:30 Gogol Bordello
00:30 Wiz Khalifa
Czwartek, 5 lipca
Main Stage
18:00 Kapela ze wsi Warszawa
20:00 Penderecki // Greenwood
22:00 Bon Iver
00:00 Justice
Tent Stage
17:00 Iza Lach
19:00 Dry the River
21:00 Jamie Woon
23:00 The Maccabees
01:00 Jessie Ware
World Stage
20:30 Pablopavo i Praczas
22:30 Major Lazer
00:30 artysta będzie podany wkrótce
Piątek, 6 lipca
Main Stage
18:00 L.Stadt
20:00 Bloc Party
22:00 Franz Ferdinand
00:00 artysta będzie podany wkrótce
Tent Stage
17:00 UL/KR
19:00 Toro y Moi
21:00 Nosowska
23:00 M83
01:00 Julia Marcell
World Stage
20:30 Łona Webber & The Pimps
22:30 Public Enemy
00:30 Klezmafour
Sobota, 7 lipca
Main Stage
18:00 Cool Kids of Death
20:00 Mumford & Sons
22:00 The Mars Volta
00:00 The XX
Tent Stage
17:00 The KDMS
19:00 Świetliki
21:00 Bat for Lashes
23:00 Friendly Fires
01:00 SBTRKT live
World Stage
20:30 artysta będzie podany wkrótce
22:30 Janelle Monae
00:30 artysta będzie podany wkrótce
PROJEKT SZTUKA
Maurycy Gomulicki
Galeria Openera to przestrzeń do której będziemy zapraszali rokrocznie innego ważnego, polskiego twórcę i oddawali mu teren festiwalu do realizacji zupełnego nowego dzieła. W ciągu kilku lat powstanie jedyna w swoim rodzaju kolekcja sztuki, pokazująca naszym zdaniem najciekawsze zjawiska w polskiej sztuce. Działalność Galerii zostanie zainaugurowana na tegorocznej edycji festiwalu przez specjalną wielkoformatową realizację Maurycego Gomulickiego.
Maurycy Gomulicki. Studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, w Barcelonie, Mediolanie i Meksyku. Dwa z tych miast zaznaczyły się najmocniej. To Warszawa - a zwłaszcza modernistyczny Żoliborz - oraz największa metropolia świata, czyli Meksyk Miasto. To w Warszawie, na Kępie Potockiej stoi jego Światłotrysk - różowy, neonowy pomnik w kształcie szklanki z buzującą bąbelkami oranżadą. W Warszawie Maurycy spędza wiosnę i lato, w Meksyku jesień i zimę.
Maurycy Gomulicki. Ciągle szuka detonatorów wyobraźni. Kiedy sam je tworzy, często wchodzi w dialog z erotyką i pornografią, tak jak wtedy, kiedy stworzył serię kolaży pod wspólnym tytułem "Pussy Mandala", wielki mural na ścianie Zachęty - "Fertility Pop" czy różowy Obelisk na poznańskim rynku. Ten ostatni z powodzeniem mógłby znaleźć się także przed warszawskim CSW wiosną 2006, kiedy Gomulicki przemierzając różowym kabrioletem ulice miasta otwierał swoją sztandarową wystawę - "Pink Not Dead!".
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Z ogromną przyjemnością informujemy, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie też jedzie na Open'era - wspólnie pokażemy na nim muzykę widzianą oczami sztuki! W zaadaptowanym na niecodzienną kabinę projekcyjną bunkrze (dzieło Grupy Projektowej Centralna) festiwalowicze spotkają się oko w oko ze spektakularnymi instalacjami wideo, poświęconymi muzyce i dźwiękowi, obejrzą też teledyski, robione przez najlepszych artystów sztuk wizualnych dla zaprzyjaźnionych z nimi grup (m.in. cykl unikalnych teledysków dla Sonic Youth). Choć nie ma wciąż wielkiego gmachu Muzeum, zaprojektowanego przez szwajcarskiego architekta Christiana Kereza, a po placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie miało stanąć, wciąż hula wiatr, Muzeum działa od 2008 roku w małej siedzibie tymczasowej, gdzie regularnie organizuje wystawy i aktywny program spotkań, wykładów, i projekcji filmowych. Ślady działań Muzeum można znaleźć w całej Warszawie - w Parku Rzeźby na Bródnie, na Pradze, w miejscach, gdzie trafia organizowany przez Muzeum festiwal "Warszawa w budowie". Wystawy i projekty artystyczne, przygotowane przez Muzeum, pokazywane były już w Tokio, w Moskwie, w Berlinie i w Brukseli. Wielką wystawę Aliny Szapocznikow, przygotowaną przez Muzeum, pokaże w tym roku słynna nowojorska MoMA. Od przyszłego roku Muzeum zajmie na parę lat szklany pawilon "Emilia" w centrum Warszawy - tam pokaże swą stale rosnącą kolekcję sztuki, dzieła najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów, i wtedy zacznie naprawdę przypominać muzeum.
Nowy Teatr
W tym roku zaprosiliśmy do współpracy bodaj najciekawszy i budzący najwięcej emocji warszawski Nowy Teatr. W specjalnie wybudowanej przestrzeni na terenie festiwalu, we współpracy z Open'er Festival, Nowy Teatr przedstawi kuratorską propozycję złożoną z kilku nowatorskich przedsięwzięć, które podejmują dyskusję nie tylko z istotnymi tematami społecznymi, ale również kwestionują granice teatru. Wśród artystów biorących udział w pierwszej edycji teatralnej Open'era będą m.in. Krzysztof Warlikowski i międzynarodowy kolektyw teatralny. W najbliższym czasie ujawnimy dalsze szczegóły programu.
Nowy Teatr, instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy, tworzona jest przez Krzysztofa Warlikowskiego i grupę jego stałych współpracowników. Do zespołu artystycznego należy czołówka polskich aktorów. Nowy Teatr rozbudowuje przestrzenie dialogu z publicznością, nie ograniczając się jedynie do działań ściśle teatralnych. Jest miejscem nowej sytuacji artystycznej. Wolnym polem działania dla zaproszonych artystów i kuratorów, przestrzenią tworzoną przez ludzi z pomysłami. Nowy, nazywany przez media "ambasadorem polskiej sztuki", jest jedną z najczęściej zapraszanych za granicę polskich instytucji kultury.
"Anioły w Ameryce" to spektakl, który od premiery w 2007 roku zagrany został niespełna 50 razy. W tym roku powraca na afisz na festiwalu Open'er! Ta wyjątkowa prezentacja to wyczekiwany powrót tytułu poruszającego najistotniejsze dla teatru Krzysztofa Warlikowskiego tematy związane z wykluczeniem i poczuciem winy. Wspaniały, epicki tekst Tony'ego Kushnera to głęboka analiza duszy amerykańskiej, urastająca w spektaklu Warlikowskiego do uniwersalnej wizji miłości w czasach zarazy, miłości homoseksualnej, która ujawnia pokłady zła w nas. "Anioły w Ameryce" to także gwiazdorska obsada. Na scenie, podczas Open'era, zobaczymy: Stanisławę Celińską, Magdalenę Cielecką, Maję Komorowską, Maję Ostaszewską, Danutę Stenkę, Andrzeja Chyrę, Rafała Maćkowiaka, Zygmunta Malanowicza, Jacka Poniedziałka,Macieja Stuhra i Tomasza Tyndyka.
Planete+ Doc FIlm Festival
W ramach poszerzenia repertuaru filmowego, zaprosiliśmy do współpracy jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.
Wybór najciekawszych filmów z programu festiwalu PLANETE+ DOC wypełni tegoroczny repertuar nowopowstałej przestrzeni ALTER KINO i wpisze się w line-up festiwalu Heineken Open'er. W kolejnych tygodniach poprzedzających festiwal, organizatorzy obu festiwali będą odsłaniać nowe filmy z repertuaru ALTER KINA.
Festiwal PLANETE+ DOC - jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie - kształtuje opinie i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata. To tu rozpoczął swą światową karierę film "Królik po berlińsku" Bartka Konopki, a polskie premiery miały tak głośne tytuły, jak "Walc z Baszirem", "Spotkania na krańcach świata", "Yes-Meni naprawiają świat" czy "Cremaster".