Solange Knowles to dziś jedna z najbaczniej obserwowanych gwiazd amerykańskiej muzyki. Kilka dni temu odebrała swoją pierwszą nagrodę Grammy i to w dodatku za swoją pierwszą nominację, co stało się symbolicznym ukoronowaniem sukcesu jej najnowszego albumu, "A Seat at the Table".
Radiohead to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych grup muzycznych, a z całą pewnością najbardziej wpływowa. Powstali w 1985 roku w Abingdon, niecałe 20 kilometrów od Oxfordu, z którym zespół kojarzony jest do dziś. Skład zespołu od samego początku jest niezmienny: Colin Greenwood , Jonny Greenwood, Ed O'Brien, Philip Selway i Thom Yorke.
Radiohead sprzedali do dziś blisko 30 milionów płyt na całym świecie, ale to nie sukces komercyjny jest w ich wypadku najważniejszy. Każdy z kolejnych albumów - w sumie mają ich w oficjalnej dyskografii aż dziewięć - zapisał się w historii muzyki jako osobny głos i "nowe otwarcie".
Kolejny znaczącym ruchem inspirowanym przez zespół była redefinicja procesu wydawniczego. Swój 7 studyjny album zatytułowany "In Rainbows" Radiohead wydali praktycznie bez promocji, a o jego cenie (lub jej braku) decydował odbiorca.
Foo Fighters! Taki skład może się już w historii polskich festiwali nie powtórzyć! Trzy tygodnie po ogłoszeniu koncertu Radiohead, do line-upu Open'er Festival 2017 dołącza jedna z największych rockowych grup ostatnich dekad - Foo Fighters, by 29 czerwca zagrać ponad dwugodzinny koncert dla festiwalowej publiczności!!!
G-Eazy Ma 27 lat i wyrasta na jednego z najważniejszych graczy na rapowej scenie w USA. G-Eazy, którego niektórzy nazywają największą konkurencją Drake'a, przyjedzie w przyszłym roku na Open'era.
G-Eazy to naprawdę Gerald Earl Gillum, Kalifornijczyk z pochodzenia, absolwent uniwersytetu w Nowym Orleanie i coraz jaśniej świecąca gwiazda światowego hip hopu. Pierwszy znaczący materiał G-Eazy'ego ukazał się w 2011. Był to mixtape "The Endless Summer".
Prophets of Rage W czasie letniej trasy po Stanach Prophets of Rage zagrali kilkadziesiąt koncertów, podczas których wykonywali takie klasyki jak: "Killing in the Name", "Bombtrack", "Bulls on Parade", "Jump Around", "Fight The Power" czy "Insane in the Brain".
Lorde na Open'erze!!! To jest zdecydowanie jej czas! 16 czerwca wydaje swój długo oczekiwany album "Melodrama", a 1 lipca razem z The xx zamknie główną scenę Open'er Festival 2017!
Powodzenie "Royals" było wstępem do dominacji Lorde. Wydany we wrześniu debiutancki album "Pure Heroine" był perfekcyjną płytą wywodzącą się ze współczesnego popu flirtującego z alternatywną. Bijąca z niego szczerość do dziś nie ma konkurencji, dlatego trudno dziwić się komercyjnemu sukcesowi - ponad 3 miliony osób kupiło debiut Lorde. Niecałe pół roku później Lorde opromieniona sukcesem pierwszej płyty odbierała statuetkę Grammy za utwór roku - "Royals".
Swój powrót ogłosiła na początku marca singlem "Green Light", który już dziś można nazwać jednym z największych przebojów roku. Nowa płyta, zatytułowana "Melodrama", ukaże się 16 czerwca, a 1 lipca Lorde po raz pierwszy wystąpi w Polsce, zamykając koncerty na głównej scenie Open'era.
James Blake Sporo się zmieniło od czasu, kiedy James Blake po raz pierwszy i wystąpił na Open'erze. Latem 2011 roku był nieśmiałym chłopakiem opromienionym sukcesem debiutanckiego imiennego albumu i chyba najmocniej komentowanym nazwiskiem nowej elektroniki. Prestiżowe portale wychwalały jego płytę, na której echa dubstepu mieszały się z najlepszymi tradycjami IDM-u, a klimatu dodawał gospelowy soul.
Quebonafide znany również jako Quebo - polski raper. Członek duetu Yochimu, który współtworzył z raperem Fuso.
Hades o jeden z tych raperów, dla którego możliwość eksperymentowania z formą jest kluczem do sukcesu i pełnią wolności. Jego najnowszy album, "Swiattło" to propozycja dla tych, którzy w hip-hopie szukają czegoś więcej i całkowicie świadomie nie narzucamy własnej interpretacji słowa "więcej".
Tiga kanadyjski DJ i producent muzyczny działający na rynku muzycznym od 2001. Tworzy muzykę elektroniczną zaliczaną do gatunku electroclash, electro house, house i minimal.
Zadebiutował singlem "Sunglasses at Night", który wydał w duecie z Zyntheriusem. Jest to cover przeboju Coreya Harta z 1984. Wraz z Jorim Hulkkonenem, Tiga był współproducentem tej płyty. Do piosenki nakręcono teledysk, w którym zagrała Amanda Lepore. Debiutancki singel okazał się sukcesem, natomiast Tiga rozpoczął pracę m.in. nad kompilacją DJ-Kicks: Tiga (2002), która wchodzi w skład wydawanej serii kompilacji DJ-Kicks.
Buslav Multiinstrumentalista, kompozytor i twórca tekstów. Wieloletnie oraz międzynarodowe doświadczenie muzyczne przyczyniło się do powstania jego autorskiego projektu muzycznego. Organiczny charakter twórczości, jest wynikiem świadomego, szczerego oraz osobistego podejścia do muzyki.
Benjamin Booker Album "Witness" to bez wątpienia jego najbardziej ambitny projekt, zgłębiający pasję do jego ekscentrycznej muzyki soul, R&B bluesa, nie pozostając jednak zbyt daleko od garażowego punku, który był znakiem charakterystycznym jego przełomowego, debiutanckiego albumu z 2014 roku.
Black Coffee to człowiek, który musi być we wszystkich miejscach naraz. Jest artystą w ciągłym ruchu, nigdzie nie zagrzeje miejsca - dzisiaj Hiszpania, Londyn za tydzień, a potem znowu RPA. Nie da się o nim zapomnieć: jeśli nie przypomina o nim sama muzyka, to jest to wyprzedany koncert w popularnym klubie, albo gazetowy nagłówek, podkreślający osiągnięcia DJ-a. Który gwiazdą się nie czuje.
Kari polska wokalistka wykonująca muzykę alternatywną i pop. W 2013 roku została nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii Debiut Roku[4]. W tym samym roku otrzymała nagrody: TransVocale 2013, nagrodę HIRO Magazine w kategorii "Artysta Roku" oraz dwie nagrody przyznane przez serwis muzyczny Music Is w kategoriach: "Album Roku" i "Singiel Roku".
Mac Miller Fani Maca Millera mogą odetchnąć z ulgą. Artysta dotrzymał słowa i pojawi się na kolejnym Open'erze. Co więcej, w Gdyni wystąpi już z zupełnie nowym materiałem, co kilka miesięcy temu nie byłoby możliwe. Jego najnowsza płyta "The Divine Feminine" ukazała się w połowie września i cały czas zbiera świetne recenzje.
Daniel Avery angielski DJ, remikser i producent muzyczny, twórca muzyki elektronicznej w klimacie acid house'u i psychodelii. Był inżynierem dźwięku w studiu Andy'ego Weatharalla, Shoreditch. Jest rezydentem słynnego londyńskiego klubu Fabric, gdzie prowadzi energetyczne sety w oparciu o mało znane nagrania z przeszłości.
The Weeknd trzecim headlinerem Open'er Festival 2017
The Weeknd to kanadyjski wokalista, który największy sukces osiągnął dzięki płycie "Beauty Behind the Madness" z 2015 roku. To na tym albumie znalazły się wielkie hity, takie jak "Earned It", "The Hills" czy "Can't Feel My Face". Dzięki tym piosenkom The Weeknd stał się jednym z czołowych artystów na świecie. Na swoim koncie wokalista ma dwie statuetki Grammy, był też nominowany do Oscara. We wrześniu tego roku wydał swój trzeci album zatytułowany "Starboy".
The xx Kilka dni po wydaniu doskonale przejmowanego trzeciego albumu, z wielką radością ogłaszamy, że 1 lipca zespół wystąpi w Gdyni!
Najnowsze utwory The xx polska publiczność słyszała jako jedna z pierwszych na świecie. Był to
wyraz wyjątkowej więzi, która od samego początku łączy londyńskie trio i fanów alternatywy znad Wisły. Dwa ubiegłoroczne koncerty w Poznaniu i Warszawie wyprzedały się do ostatniego miejsca, dlatego z wielką dumą ogłaszamy, że The xx dołączają do line-upu festiwalu Open'er jako jako kolejny headliner!
George Ezra Choć wiemy, że utwór "Budapest" powstawał w zupełnym oderwaniu od wiedzy na temat węgierskiej stolicy, to na miejscu burmistrza tego miasta przyznalibyśmy Georgowi Ezrze przynajmniej symboliczne klucze do bram. Jego przebój z 2014 roku zapewnił bowiem miastu darmową promocję za sprawą choćby 100 milionów odtworzeń klipu na YT czy kilku milionów sprzedanych singli.
Jimmy Eat World przeszli długą drogę od pop-punku do gitarowej alternatywy i wychowali pokolenie fanów. Dziś to prawdziwy zespół-instytucja, który wreszcie zagra w Polsce!
"Nicolas Jaar to objawienie"! Tak mówiono chwilę po premierze jego debiutanckiej płyty. Kilka lat później to nadal jedna z najważniejszych postaci światowej elektroniki. Na Open'era przyjedzie ze swoją najnowszą płytą "Sirens".
Rae Sremmurd trzy lata temu szturmem wtargnęli na hip-hopową scenę i chyba nie mają zamiaru zwalniać. Właśnie dołączyli do line-upu tegorocznego Open'era!
The Kills, powrócili w ubiegłym roku po ponad pięciu latach studyjnego milczenia. Także pięć lat dzieli występy tego duetu na naszym festiwalu. Tym razem Alison i Jamiego usłyszymy w materiale z ich nowej płyty "Ash & Ice", ale z pewnością nie zabraknie także surowego, gitarowego brzmienia, wypracowywanego od czasu debiutanckiego
Podobnie jak w wypadku The Kills, w Royal Blood generowanie hałasu wzięło sobie na barki tylko dwóch muzyków. Wystarczają im bas i perkusja. I naprawdę w tym wypadku mniej znaczy więcej. Ich pierwszy koncert na Open'erze przeszedł do historii jako jedyny, po którym musiano w ekspresowym tempie naprawiać podłogę. Bez cienia przesady, już ukończona, ale jeszcze niezapowiedziana druga płyta RB jest jedną z najbardziej oczekiwanych w 2017 roku.
W podobnej sytuacji jest George Ezra, wokalista i gitarzysta, autor wielkiego przeboju "Budapest". Swój debiut wydał w 2014 roku - na Wyspach była to jedna z trzech najchętniej kupowanych płyt roku - więc lada moment powinien powracać z nowym albumem. Jaki będzie następca "Wanted on Voyage"? Wierzymy, że równie dobry jak pierwszy koncert George'a w naszym kraju!
Hańba! Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa "Hańba!" jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów Sanacji i jej imperialistycznych zapędów.
A_gim Agim Dżeljilji to jeden z najbardziej doświadczonych producentów muzyki elektronicznej w Polsce. Tworząc grupę Őszibarack, od 2004 roku wydał cztery albumy długogrające, których powodzenie zaowocowało występami na wielu zagranicznych festiwalach. Przez ostatnie lata, wraz z Igorem Pudło ze Skalpela i Jankiem Młynarskim współtworzył projekt Nervy, łącząc swoje fascynacje brzmieniem syntezatorów z żywym instrumentarium. I choć praca grupowa wychodzi mu wyjątkowo dobrze, o czym świadczą również poczynania w składzie orkiestry Męskiego Grania, artysta postanowił w końcu spróbować swoich sił solo.
Daria Zawiałow Na początku marca ukazała się debiutancka płyta Darii Zawiałow zatytułowana "A Kysz", ale pierwsze tygodnie od premiery dobitnie pokazują, że wokalistki nikt nie ma zamiaru przeganiać.
Już z nowym albumem i to w dodatku ocenianym jako jedna z najlepszych płyt 2016 roku trafi na Open'er Michael Kiwanuka. "Love & Hate", klasycznie soulowa i po prostu piękna płyta, to album, którym zachwycała się sama Adele. Będzie to pierwszy koncert Kiwanuki w Polsce!
Również pierwszy raz na Open'erze i to od razu na dużej scenie zaprezentuje się Moderat. Berlińskie trio okazało się jednym z największych sukcesów europejskiej elektroniki ostatnich lat. Albumowy tryptyk Moderata wydawany od 2009 do 2016 roku to już historia gatunku. Jednak by w pełni zrozumieć fenomen połączonych sił Modeselektor i Apparat trzeba ich zobaczyć na żywo. Proponujemy 30 czerwca.
Tego samego dnia, ale na Tent Stage będziecie mogli posłuchać odmienionych Warpaint. Dziewczyny, które przyzwyczaiły nas do rockowej melancholii z pogranicza psychodelii i dream popu swój najnowszy album postanowiły "utanecznić." Jakie są tego efekty można już teraz sprawdzać na płycie "Heads Up" a latem na Open'erze.
Pierwsze polskie nazwy w line-upie. Taco Hemingway, który swój triumfalny pochód rozpoczął na Alter Stage w 2015 roku, wróci do Gdyni z płytą "Marmur".
Julia Pietrucha, podobnie jak Taco, sensacyjnie wdarła się do polskiej muzycznej ekstraklasy, choć z goła odmienną muzyką, zachwyciła nas już w ubiegłym roku na Open Stage w centrum Gdyni.
The Dumplings przygotują na festiwal swoje największe przeboje w aranżacjach na orkiestrę. The Dumplings wracają na scenę Open'era w bardzo nietypowym formacie.
Julia Pietrucha Autorskie kompozycje, ocierające się o delikatny pop czy folk zainspirowała kilkumiesięczną podróżą po Azji. Przy tej okazji powstały także krótkie filmy, wykorzystane później w klipach promujących wydawnictwo. Płyta stała się przebojem serwisów streamingowych i znalazła ponad 10 tysięcy nabywców, którzy sami zgłaszali się do Julii i zamawiali album przez jej stronę internetową.
Wacław Zimpel/Kuba Ziołek Dwóch laureatów Paszportów "Polityki" w jednym projekcie, to wydarzenie samo w sobie, a jeśli doda się do tego jakość ich wspólnej muzyki, otrzymamy jedną z najciekawszych kolaboracji na polskiej scenie muzycznej. Wacław Zimpel i Kuba Ziołek to artyści, którzy od lat wywierają wpływ na dużą część środowiska alternatywnego, a ich projekty - Stara Rzeka Ziołka czy LAM i solowe płyty Zimpla są zauważane na zachodzie i znajdują tam szerokie grono odbiorców, regularnie trafiając na czołowe miejsca podsumowań muzycznych.
BITAMINA Bitamina powstała z przyjaźni i miłości do muzyki. Słychać to w tekstach i w produkcji bitów. Wrażliwość z jaką trafia do słuchacza jest zaskakująca, a wyśpiewane emocje odczuwa się bardzo osobiście. Amar, Mateusz i Piotr poznali się w 2005 roku i nieprzerwanie od tego momentu nie patrząc na mody i trendy, pracują nad swoją muzyką.
Duit To warszawskie producent kojarzony z takich składanek jak Niewidzialna Nerka czy Heartbreakhes & Promises 1 oraz 2. Utwór "Halayo" z drugiej kompilacji sygnowanej przez Flirtini przekroczył na Youtube 1,3 mln odtworzeni. W październiku 2016 roku ukazał się debiutancki album Duita, zatytułowany "Now, I'm Here".
Ralph Kaminski Wokalista, autor tekstów oraz kompozytor tworzący autorska muzykę nawiązującą stylistyką do artystycznego popu z elementami muzyki filmowej, mocno okraszoną dźwiękami skrzypiec i fortepianu. Jego debiutancki album "Morze" odniósł spory sukces komercyjny a przede wszystkim zyskał doskonały odbiór prasy i mediów i na kilku blogach został wręcz uznany za płytę roku.
Tyler, the Creator 26-letni raper Tyler jest barwną postacią. Przez lata był nieformalnym liderem i współzałożycielem kolektywu hip-hopowego Odd Future, w pewnym momencie najważniejszego środowiska kalifornijskiego rapu.
Rae Sremmurd, Jimmy Eat World, Nicolas Jaar i Dua Lipa.
Rae Sremmurd zapewnili sobie światową rozpoznawalność za sprawą virala Mannequin Challenge, w którym wykorzystano ich utwór "Black Beatles". Singiel wspiął się na pierwsze miejsce listy Billboardu, a pochwały pod adresem zespołu wysyłał sam Paul McCartney.
Dziś na topie są Rae Sremmurd, a 15 lat temu podobne sukcesy notowała formacja Jimmy Eat World. Ich przełomowy album "Bleed American" to klasyka gatunów: pop-punku, emo i rocka. Dziś, z 9 albumem na koncie Jimmy Eat World są zepołem w zupełnie innym miejscu kariery, ale nadal budzą żywe zainteresowanie fanów.
Elektronikę w dzisiejszym ogłoszeniu reprezntuje czołowa postać eksperymentująca z tym gatunkiem czyli Nicolas Jaar. Od momentu swojego debiutu, "Space Is Only Noise" z 2011 roku, przyciąga uwagę środowiska i publiczności. Cały czas przed trzydziestką a ma już na koncie dwa genialne albumy wydane pod swooim nazwskiem, wysoko ocenianą współpracę pod szyldem Darkside i ścieżkę dzwiękową do filmu nagordzonego Złotą Palmą.
Dua Lipa Młodą wokalistkę o albańskich korzeniach zobaczymy w Polsce po raz pierwszy. Wcześniej, 2 czerwca ukazała się jej pierwsza płyta zawierająca znane ze stacji radiowych utwory "Be the One" i "Hotter than Hell".
Brodka Ostatni raz Brodka wystąpiła na Open'erze w 2011 roku. Koncert na głównej scenie przerwała wręcz apokaliptyczna ulewa. Tym razem warunki atmosferyczne nie powinny przeszkadzać, bowiem Brodka wystąpi na Tent Stage. Także charakter jej ostatniego wydawnictwa wskazywałby raczej na zamkniętą przestrzeń niż główne festiwalowe sceny.
MIA! Open'er 2017! Gdynia, czwartek, 29 czerwca. pochodząca ze Sri Lanki brytyjska wokalistka, autorka piosenek, kompozytorka, producentka, projektantka ubrań i autorka rewolucyjnych tekstów. Lepiej znana pod pseudonimem M.I.A. Jej muzyka często prezentuje mieszankę wielu elementów różnych gatunków, m.in. hip-hopu, ragga, dancehallu i electro.
Charli XCX Swoją karierę rozpoczęła w wieku 16 lat na portalu MySpace, gdzie zostawiała swoje pierwsze utwory. Dalej wydarzenia potoczyły się błyskawicznie.
Dwa świetne single - "Stay Away" i "Nuclear Seasons", występy przed Coldplay podczas ich światowej trasy, gościnny udział w międzynarodowym hicie "I Love It" duetu Icona Pop i wreszcie wydanie debiutu "True Romance" w kwietniu 2013 roku.
JMSN JMSN to chyba jedna z najbardziej enigmatycznych postaci muzyki r&b i jej okolic. Urodzony w Detroit, ale od lat związany ze sceną Los Angeles
Christian Berishaj (tak nazywa się naprawdę) jest wokalistą, kompozytorem, multiinstrumentalistą, producentem i artystą video.
Trentemøller
Anders Trentemøller to dziś już jedna z kluczowych postaci europejskiej muzyki elektronicznej, choć karierę zaczynał jako muzyk i producent związany ze sceną rockową. Przez kilkanaście lat obecności na scenie nie tylko zdobył międzynarodową popularność, ale również wypracował swój charakterystyczny styl funkcjonujący na przecięciu synthpopu, techno, darkpopu i new wave.
Grammatik Grupa powstała w 1997 w Warszawie z inicjatywy raperów Eldo i Jotuze. Zespół początkowo współpracował z producentem muzycznym Szychą, wówczas członkiem formacji Edytoriał. W wyniku współpracy powstał utwór pt. "24h" umieszczony później na kompilacji pt. Enigma 022 underground vol. 2.
Kiasmos Duet, który w ciągu dwóch lat stał się jedną z najmocniejszych pozycji na europejskiej scenie tanecznej elektroniki. Za nazwą Kiasmos stoją Ólofur Arnalds, wręcz ikoniczna postać islandzkiej muzyki
Kevin Morby Przez kilka lat był basistą folkowej formacji Woods, ale w 2013 roku rozpoczął karierę solową i właśnie zaczyna się dla niego najlepszy moment. Już ubiegłoroczna płyta "Singing Saw" zwracała uwagę dojrzałością i nieszablonowym połączeniem przesterowanych gitar i folkowego ducha.
Swój skład poszerza też polska reprezentacja: O.S.T.R., którego 14-sta (!) solowa płyta, zatytułowana "Życie po śmierci" zajęła pierwsze miejsce najchętniej kupowanych płyt i to bez podziału na Polskę i zagranicę.
Sorry Boys, które konsekwentnie, z albumu na album wyrasta na grupę, bez której polska muzyka gitarowa wręcz nie mogłaby się już obejść. Ich ubiegłoroczna płyta "Roma" to najlepsza propozycja w dyskografii, pełna rozmachu i inspiracji, które zabierają nas nie tylko do tytułowego Rzymu, ale i na Kurpiowszczyznę.
Krzysztof Zalewski W 2002 roku Zalewski zgłosił się na casting do programu Idol. Przeszedł przez wszystkie etapy programu i ostatecznie zwyciężył całą edycję, zdobywając 51% głosów telewidzów. Wszystkie występy Zalewskiego w finale charakteryzowały się hardrockowym i heavymetalowym klimatem.
Natalia Przybysz - kiedy inni wykonawcy grają swoje klasyczne płyty w całości, Natalia Przybysz zdecydowała się na coś odwrotnego. Podczas open'erowego koncertu artystka wykona w całości swój nowy album, którego premiera przewidziana jest na wczesną jesień. B
Teatr na Open'erze po raz szósty! Spektakularny i aktualny repertuar na cztery dni festiwalu to:
legendarna "(A)pollonia" Krzysztofa Warlikowskiego (Nowy Teatr, Warszawa), a także "Biała siła, czarna pamięć" w reżyserii Piotra Ratajczaka (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku) i "Henrietta Lacks" Anny Smolar (Nowy Teatr/Centrum Nauki Kopernik, Warszawa)! Trzy pytania o istotę człowieczeństwa w warunkach opresji w spektaklach, których nie zapomnicie! I co istotne, wracamy z przedpołudniowymi godzinami przedstawień w dobrze Wam znanych open'erowych namiotach teatralnych w okolicach głównego wejścia na festiwal.