Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 Targ Węglowy Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 Opinie (39)

Łoś Lucek mówiący ludzkim głosem, Anielski Młyn, Karuzela z rumakami, Adwentowa Brama, parady elfów, przedmioty z duszą i świąteczne smakołyki. Jarmark Bożonarodzeniowy, zlokalizowany w historycznym centrum Gdańska jest jak bajka. Urzeka turystów i mieszkańców, którzy zimowy czas najchętniej spędzają właśnie tu.

Relacja z imprezy

23 lipca - 14 sierpnia 2022

Gdańsk
Wyjątkową atmosferę gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego tworzy przede wszystkim oryginalna, budująca klimat scenografia. Są tu uliczki wytyczone tylko na ten szczególny czas: Czekoladowa, Cynamonowa, Anielska czy Wigilijna. Jest Łoś Lucek, który nuci, mruczy i przemawia ludzkim głosem. Wysoko z Anielskiego Młyna spoglądają na nas Trzej Królowie, anioły i święci. Pojawiają się elfy, Królowa Śniegu ze swoją świtą i rozśpiewani kolędnicy. Można zakręcić się na przepięknej, bajkowej karuzeli albo znaleźć chwilę wytchnienia przy kapliczce ze Świętą Rodziną. Swój pełen blasku zakątek pod jemiołą mają też zakochani.

PROGRAM JARMARKUAdwentowa Brama, miód, imbir i pomarańcze

Każdego roku jarmarkowa scenografia wzbogacana jest o nowe elementy. Tym razem po raz pierwszy zobaczymy 5-metrowej wysokości bramę w kształcie adwentowego świecznika. Jej szczyt będzie jednocześnie punktem widokowym. Brama skrywa też w sobie świąteczną niespodziankę - zdobi ją największy w Gdańsku kalendarz adwentowy. Codzienne odsłanianie kolejnego okienka stanie się nową tradycją Jarmarku.

Sercem Jarmarku jest Plac Dobrych Życzeń. Wokół niego rozstawione są świątecznie udekorowane, rozświetlone drewniane domki pełne smakołyków z różnych stron świata. Jest w czym wybierać: alzackie podpłomyki, węgierskie kurtosze, grecka bugatsa, krymskie czebureki, hiszpańskie churrosy, austriackie sery, litewskie kiełbasy, tureckie chałwy, polskie pierogi i tradycyjne wafle gdańskie. Zmarzniętych rozgrzewają gorące czekolady, grzane piwo z miodem i imbirem, cydr z dodatkiem rumu i oczywiście aromatyczny korzenny grzaniec z pomarańczami, serwowany w kolekcjonerskich kubkach - co roku w innym wzorze i kolorze.

Anioły, świątki i bujane koniki

Jarmark Bożonarodzeniowy to też idealne miejsce dla wszystkich poszukujących niebanalnych pomysłów na prezenty. Ceniących urodę artystycznego rękodzieła zachwycą ludowe szopki, świątki, aniołki, drewniane zabawki i bawełniane przytulanki. Miłośnicy nowoczesnego wzornictwa docenią oryginalną biżuterię i ceramikę, ręcznie malowane szale i przedmioty upcyklingowe: męskie muszki (z odzyskanego drewna) czy wełniane dzianiny i czapki wykonane z odzyskanych do ponownego szycia materiałów.

W roli głównej św. Mikołaj

Od 6 grudnia głównym bohaterem Jarmarku jest oczywiście, zasiadający na swoim tronie i częstujący dzieci słodyczami św. Mikołaj. Pamiątką tak niezwykłego spotkania jest pocztówka z dedykacją: Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały! Najmłodsi mogą też uczestniczyć w kreatywnych warsztatach, podczas których tworzą świąteczne ozdoby, aniołki i stroiki.

Pomaganie jest piękne!

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej oraz zbiórka na rzecz ratowania Bazyliki Świętego Mikołaja, której grozi katastrofa budowlana. Pomaganie na Jarmarku jest proste: wystarczy wrzucić datek do skarbony lub odwiedzić stoisko Fundacji, bo tu za dowolny datek możemy stać się właścicielem jednego z cudnych aniołów, wykonanych przez uczniów uczestniczących w konkursie plastycznym Anieli grają dla Hospicjum.

W takim otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, nie sposób nie poczuć wzajemnej bliskości i ciepła nadchodzących świąt.

Odpalamy ŚwiętaJARMARK BOŻONARODZENIOWY / ATRAKCJE

TU SIĘ OTWIERA - Adwentowa Brama z kalendarzem
TU SIĘ KRĘCI - Karuzela z rumakami
TU SĄ ŚWIĘCI - Anielski Młyn z ruchomymi figurami
TU JEST ŁOŚ LUCEK - Uwaga! Mówi ludzkim głosem
TU JEST BAJECZNIE - Świąteczne parady
TU JEST TRON, TU JEST ON - Szukamy św. Mikołaja - to tu, to tam
TU JEST ZABAWA - Warsztaty plastyczne dla dzieci
TU JEST CAŁUŚNIE - Przystanek pod jemiołą
TU SIĘ NASTRAJAMY - Zagajnik z kapliczką
TU SIĘ SPOTYKAMY - Przy zimowym grzańcu
TU JEST PYSZNIE - Strefa gastronomiczna

I CIESZYMY SIĘ ŚWIĘTAMI, HEJ

GŁOSUJ NA JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Zapraszamy do udziału w KONKURSIE Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy najpiękniejszym w Europie GŁOSUJMY!

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jako jedyny w Polsce został nominowany w konkursie o tytuł "European Best Christmas Market 2020", organizowanym przez European Best Destination. Gdańsk znalazł się w doskonałym towarzystwie dwudziestu najpiękniejszych europejskich jarmarków (m. in. w Wiedniu, Budapeszcie, Dreźnie, Brukseli, Norymberdze, Bazylei czy Lipsku).

Głosować można poprzez portal www.christmas.ebdest.in od 29 listopada do 10 grudnia 2019 r. 29 listopada o północy strona konkursowa ulegnie przemianie i pojawią się na niej aktualnie nominowane Jarmarki. Walczymy o tytuł przyznawany na rok 2020. Bądźcie wytrwali! GŁOSUJCIE NA GDAŃSK!

UWAGA! Wolno oddawać tylko jeden głos dziennie z jednego IP.

Czytaj także