Jarmark Bożonarodzeniowy Targ Węglowy Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jarmark Bożonarodzeniowy Opinie (34)

Wenecka karuzela z rumakami, syntetyczne lodowisko, wystawa tradycyjnych bożonarodzeniowych choinek z różnych stron świata, gdańskie anioły, kraina baśni bez waśni, artystyczne ozdoby i wigilijne smakołyki - to tylko niektóre atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku. Dzieci ucieszy też z pewnością obecność Kometka i Rudolfa, pary prawdziwych reniferów.

Już pierwszego dnia Jarmarku na Targ Węglowy zawita, przybyły właśnie do Gdańska, św. Mikołaj ze swoim orszakiem. W jego obecności rozbłysną drzewka świąteczne z różnych stron świata - Finlandii, Francji, Hiszpanii, Królestwa Niderlandów, Kazachstanu, Litwy, Niemiec, Norwegii i Szwecji, udekorowane przez placówki konsularne tych krajów.

O tytuł największej jarmarkowej atrakcji prawdopodobnie konkurować będą: wenecka karuzela z rumakami, syntetyczne lodowisko ze ślizgawką dla początkujących łyżwiarzy i Zagroda Reniferów, w której będzie można spotkać św. Mikołaja z zaprzęgiem, złożonym z prawdziwych, żywych reniferów (13-15 grudnia). Niemałe emocje wzbudzi z pewnością bicie rekordu "czerwonych nosów" (22 grudnia, godz. 16:00). Zadanie nie będzie trudne - wystarczy z całej siły potrzeć nos, a gdy już będzie naprawdę solidnie rozgrzany, stopień jego czerwoności zbada kamera termowizyjna Grupy GPEC. Ten niezwykły moment zostanie uwieczniony na zdjęciu, które będzie można ściągnąć ze strony www.gpec.pl.

Wędrując jarmarkowymi, świątecznymi uliczkami: Czekoladową, Cynamonową czy Śnieżnym Zapieckiem, będzie można trafić na gdańskie anioły i św. Mikołaja, rozdającego  pamiątkowe pocztówki z dedykacją: Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały!  Na zakochanych czekać będzie udekorowany jemiołą "Zacałowany Krąg" (bo "bez jemioły, roczek goły"), a na najmłodszych - przemawiające niekiedy ludzkim głosem - bajkowe postaci czyli "Kraina Baśni bez Waśni". Baśniową scenerię miejsca dopełnią świąteczne iluminacje. W szczególnie niecodziennym i nastrojowym oświetleniu zaprezentuje się w czasie jarmarku fasada Wielkiej Zbrojowni (5-8 grudnia). W soboty i niedziele odbywać się będą koncerty kolęd i spektakle jasełkowe.

Na jarmarku będzie można znaleźć najróżniejsze świąteczne podarunki: ręcznie wykonane czapki, szale, zabawki, maskotki, kocyki i poduszki, autorską biżuterię, ozdobne torby filcowe, stroiki, świece, anioły i ozdoby choinkowe, ceramikę, przedmioty dekoracyjne i użytkowe ze szkła artystycznego, galanterię skórzaną, wyroby z drewna i wikliny. Będzie też można zobaczyć autentyczny warsztat tkacki. Smakoszy ucieszą z pewnością świąteczne kołacze, precle, owoce oblane czekoladą, pieczone kasztany i inne wyśmienite specjały na wigilijne stoły, jak pierogi z kapustą czy uszka z grzybami. Zmarzniętych ogrzeje gorąca czekolada, grzańce i rozpalone koksowniki.

Jarmarkowi towarzyszy akcja charytatywna na rzecz Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dudkiewicza SAC w Gdańsku. Jednym z jej elementów jest konkurs plastyczny dla dzieci, którego tematem było wykonanie świątecznej pocztówki. Prac nadeszło ponad 2 tysiące, niełatwe zadanie stanęło przed jury!

JARMARK BOŻONARODZENIOWY
Targ Węglowy, 5-23 grudnia


codziennie

LODOWISKO SYNTETYCZNE - godz. 11:00-19:00, wstęp wolny!
Specjalnie dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na łyżwach.
WENECKA KARUZELA - godz. 11:00-19:00, wstęp wolny!
SPOTKANIA ZE ŚW. MIKOŁAJEM
Na pamiątkę spotkania każdy otrzyma od Mikołaja pocztówkę z dedykacją.

świąteczna sceneria

TRADYCYJNE BOŻONARODZENIOWE CHOINKI - wystawa

Ideą wystawy jest przybliżenie charakterystycznych dla tradycji różnych krajów choinek i zwyczajów, związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Współorg. Ambasada Królestwa Norwegii, Konsulat Honorowy Republiki Finlandii, Konsul Honorowa Francji, Konsulat Honorowy Królestwa Hiszpanii, Konsulat Honorowy Kazachstanu, Konsulat Republiki Litewskiej w Gdańsku, Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów w Gdańsku, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec, Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku.
ZACAŁOWANY KRĄG
Udekorowane jemiołą miejsce, gdzie zakochani się całują, a zwaśnieni godzą.
SANIE ŚW. MIKOŁAJA Z RENIFERAMI
USTRONIE ANIOŁÓW
MIKOŁAJOWA KRAINA BAŚNI BEZ WAŚNI

Królestwo św. Mikołaja, skrzatów, bałwanów i innych bajkowych postaci, które przemawiają ludzkim głosem.
ZAKĄTEK BOMBEK I ZAKĄTEK BEZ BOMBEK
BRAMA ŚWIETLISTYCH ANIOŁÓW
DZWONNICA - WIKLINIUSZ GDAŃSKI
ŚWIĄTECZNE NAZWY ULICZEK

Anielska, Wigilijna, Śnieżny Zapiecek, Pierwszej Gwiazdki, Kolędników, Czekoladowa, Cynamonowa, Piernikowa, Dzyń Dzyń, Pomocników św. Mikołaja.
BO ŚWIĘTA POTRZEBUJĄ CIEPŁA!
Koksowniki i parasole grzewcze.

wydarzenia, koncerty, spotkania ze św. Mikołajem

5-8 GRUDNIA

ŚWIĄTECZNA ILUMINACJA WIELKIEJ ZBROJOWNI

partner wydarzenia Philips

6 GRUDNIA - piątek

godz. 15:00-17:00
NIECH NIE TRACI WE MNIE WIARY, ANI DUŻY ANI MAŁY!
Spotkanie ze św. Mikołajem i bajkowe konkursy dla najmłodszych.
BIURO EWIDENCJI WCALE NIE ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW
Niespodzianka dla imienników św. Mikołaja.
KONCERT ZIMOWY - THE WHITE SOUNDS
Zespół tworzą studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku: Kinga Pruś, Karolina Pruś i Kasia Laszkowska. Na co dzień zajmują się muzyką jazzową i rozrywkową.

7 GRUDNIA - sobota


godz. 15:00-16:00
TEATR QFER PRZEDSTAWIA:
"JAK MIKOŁAJ Z ELFEM MISIA USYPIALI"


godz. 16:00-16:30
OKO W OKO Z NOBLIWYM ŚWIĘTYM MIKOŁAJE

8 GRUDNIA - niedziela

godz. 15:00-17:00
ŚWIĄTECZNY PRZEKŁADANIEC
Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne w wykonaniu zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży w Gdańsku.

13, 14, 15 GRUDNIA - piątek, sobota, niedziela

godz. 11:00-18:00
ZAGRODA RENIFERÓW ŚW. MIKOŁAJA
W bajkowej "Zagrodzie reniferów św. Mikołaja" będzie można spotkać św. Mikołaja i parę prawdziwych, żywych reniferów: Rudolfa i Kometka. Będzie też można zrobić sobie zdjęcie w najprawdziwszych mikołajowych saniach i oczywiście wrzucić list do św. Mikołaja do specjalnej skrzynki pocztowej.

15 GRUDNIA - niedziela

godz. 12:00-13:00
ZWIAD ŚW. MIKOŁAJA czyli niecodzienni goście na Jarmarku
KONKURS PLASTYCZNY ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA - uroczystość wręczenia nagród
godz. 14:00-15:00
TEATR QFER PRZEDSTAWIA: "SZOPKA CHŁOPSKA"

godz. 15:00
ZAPALENIE ŚWIATEŁEK NA GDAŃSKIEJ CHOINCE - Długi Targ
Św. Mikołaj wraz z Prezydentem Miasta Gdańska dokona na Długim Targu uroczystego aktu zapalenia świątecznych iluminacji i lampek na bożonarodzeniowym drzewku. Następnie ze swoją barwną świtą odwiedzi Jarmark Bożonarodzeniowy.
org. Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury Plama

godz. 15:00-15:30
OKO W OKO Z NOBLIWYM ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

20 GRUDNIA - piątek

godz. 15:00-17:00
ŚWIĄTECZNY PRZEKŁADANIEC
Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne w wykonaniu zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży w Gdańsku.

godz. 16:00-18:00
ANIELI ZAJRZELI!
Żywe obrazy - spotkania z aniołami z Bazyliki Mariackiej. Anioły będą składać przechodniom życzenia, dzielić się opłatkiem.

21 GRUDNIA - sobota

godz. 15:00-17:00
NIECHAJ WSZĘDZIE GŁOŚNO BĘDZIE! - gdańszczanie kolędują.
Solo, w duecie i tercecie ze Św. Mikołajem i z zespołami wokalnymi z Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Czekają nagrody!

godz. 16:00-18:00
ANIELI ZAJRZELI!
Żywe obrazy - spotkania z aniołami z Bazyliki Mariackiej. Anioły będą składać przechodniom życzenia, dzielić się opłatkiem.

22 GRUDNIA - niedziela

godz. 15:00-16:00
ŚWIĄTECZNY PRZEKŁADANIEC
Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne w wykonaniu zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży w Gdańsku.

godz. 16:00-16:30
BICIE REKORDU "CZERWONYCH NOSÓW"
Konkurs dla dzieci. Wystarczy z całej siły potrzeć nos, a gdy już będzie naprawdę solidnie rozgrzany, stopień jego czerwoności zbada kamera termowizyjna. Grupa GPEC uwieczni to na zdjęciu. Zdjęcia można będzie ściągnąć ze strony www.gpec.pl

godz. 16:30-17:00
CUDA, CUDA OGŁASZAJĄ,
LUDZIE GŁOSEM ZWIERZĄT PRZEMAWIAJĄ!

Wigilia to czas, kiedy zwierzęta mówią ludzkim głosem. Jarmark będzie miejscem, gdzie to ludzie przemówią głosem zwierząt. Konkursy i zabawy.

godz. 16:00-18:00
ANIELI ZAJRZELI!
Żywe obrazy - spotkania z aniołami z Bazyliki Mariackiej. Anioły będą składać przechodniom życzenia, dzielić się opłatkiem.

godz. 16:00
GDAŃSKA WIGILIA - Długi Targ
org. Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury Plama

z myślą o innych - akcja charytatywna

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
Wystawa prac nagrodzonych w konkursie plastycznym. Wszystkie nadesłane prace przekazane są na cele charytatywne na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.
ROZJAŚNIJ HOSPICYJNE NIEBO
Stoisko Fundacji Hospicyjnej - sprzedaż książek, kwesta kartek i ozdób świątecznych oraz płyt z kolędami.

oferta handlowa

GALERIA ŚWIĄTECZNYCH PREZENTÓW
GALERIA SZTUK PIĘKNYCH - wyroby artystyczne, rękodzieło, ceramika, biżuteria autorska, artykuły dekoracyjne, strefa designu.

* program może ulec zmianie


Jarmark można odwiedzać od 5 do 23 grudnia w godz. 11:00-19:00.

Na wszystkie atrakcje WSTĘP WOLNY!