Jarmark Bożonarodzeniowy Targ Węglowy Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jarmark Bożonarodzeniowy Opinie (21)

Świąteczne ozdoby i smakołyki, przedmioty z duszą, karuzela z rumakami, lodowisko dla najmłodszych - to tylko niektóre atrakcje gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który rozpocznie się 5 grudnia. Nowością będzie Anielski Młyn - drewniany wiatrak z ruchomymi postaciami aniołów i świętych oraz bajecznie iluminowana Zaczarowana Kareta. Targ Węglowy na trzy tygodnie stanie się najbardziej świątecznym miejscem w Gdańsku! Partnerem strategicznym Jarmarku jest PGNiG.

Wystawcy przybędą z całej Polski, a także z Litwy i Węgier. Ponad 80 stoisk oferować będzie świąteczne ozdoby, rękodzieło, oryginalną biżuterię, ceramikę artystyczną, wyroby z drewna i filcu, ręcznie wykonane czapki i szaliki, maskotki, galanterię skórzaną i zabawki. Nie zabraknie wigilijnych pierogów, litewskich wędlin, bakalii, przypraw. I oczywiście słodyczy. Można też będzie skosztować aromatycznego grzanego wina (w kilku smakach) i grzanego cydru - również w wersji dla kierowców. Rok temu na gdańskim jarmarku po raz pierwszy wprowadzona została tradycja picia grzańca w kolekcjonerskich, pamiątkowych kubkach, które można kupić i zabrać do domu. Za kubek zapłacimy 10 zł.

Godziny otwarcia
poniedziałek - czwartek 11:00 - 20:00
piątek - niedziela 11:00 - 21:00


Święci patrzą i się kręcą
Niespotykaną atmosferę Jarmarku stworzy oryginalna, świąteczna scenografia. Nad całością górować będzie 6-metrowy, dwupoziomowy Anielski Młyn z obracającym się na jego szczycie wiatrakiem i z ruchomymi figurami. Najwyżej umieszczone zostaną postaci czterech aniołów, piętro niżej czterej świętych: św. Mikołaj - patron dzieci, panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy i  ubogich, św. Jan Nepomucen - patron sprzedawców, żeglarzy i budowniczych mostów, św. Barbara - patronka marynarzy i św. Wojciech: patron Polski i archidiecezji gdańskiej. Autorem wyrzeźbionych w lipowym drewnie figur jest twórca ludowy, mistrza Michał Ostoja-Lniski, którego dzieła ozdabiały ołtarz papieski w Sopocie.

Animacje i iluminacje
Ogromne emocje, szczególnie wśród najmłodszych, wzbudzi z pewnością kolejna nowość tegorocznego Jarmarku - pięciometrowej długości, przepięknie iluminowana Zaczarowana Kareta, w której będzie można usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Po raz pierwszy też w historii gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie można obejrzeć "Święta Światłem Malowane" - wielkoformatowe projekcje multimedialne, opowiadające o magii i cieple świąt Bożego Narodzenia, przygotowane przez Grupę GPEC. Po to, by w ferworze przedświątecznych zakupów na chwilę się zatrzymać, zadumać i zachwycić. Animacje będą wyświetlane w każdą sobotę i niedzielę jarmarku na ścianie Muzeum Bursztynu od strony Targu Węglowego po zapadnięciu zmroku w godz. 16:00 - 21:00.

Natomiast najpiękniejsze miejskie iluminacje świąteczne będzie można podziwiać dzięki wystawie zdjęć z 6. edycji ogólnopolskiego konkursu "Świeć się z Energą!"
Bajkową scenerię Targu Węglowego dopełnią ekspozycje znane z ubiegłych lat: iluminowane bombki giganty i bramy wejściowe, Kraina św. Mikołaja (w której postaci przemawiają ludzkim głosem), sanie św. Mikołaja z reniferami, Ustronie Aniołów czy udekorowane jemiołą miejsce, gdzie - zgodnie z tradycją - zakochani będą mogli się pocałować, a zwaśnieni pogodzić.

Z myślą o innych
Jarmarkowi tradycyjnie towarzyszyć będzie akcja charytatywna, tym razem na rzecz Funduszu Dzieci Osieroconych. Fundusz będzie można wspomóc dowolną kwotą, korzystając z karuzeli, lodowiska lub odwiedzając stoisko "Fundacja Hospicyjna i Przyjaciele".
Z myślą o turystach przez cały Jarmark działać będzie w jednym z domków zimowy Punkt Informacji Turystycznej prowadzony przez  GOT.

Będzie słodko
Jarmark odwiedzać będą gdańskie anioły i św. Mikołaj, pozujący do fotografii, częstujący słodyczami i wręczający pamiątkowe pocztówki z dedykacją: Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały! Tradycyjnie między kramami wędrować będziemy uliczkami, które pojawiają się na Targu Węglowym tylko na ten zimowy czas:  Anielską, Wigilijną, Czekoladową, Cynamonową czy Piernikową.
W tak bajecznie świątecznym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, nie sposób będzie nie poczuć atmosfery zbliżającego się Bożego Narodzenia.PROGRAM:

GRAMY I ŚPIEWAMY NA ŚWIĄTECZNEJ SCENIE!
5 grudnia | sobota Zielony Most | Długi Targ


16.00 GDAŃSKA CHOINKA
Tego dnia z dalekiej Północy przybędzie do Gdańska Święty Mikołaj, by dzień później móc zostawić prezenty we wszystkich dziecięcych butach.

W sobotnie popołudnie o 16.00 przy Zielonym Moście, w świetle fajerwerków i przy dźwiękach orkiestry, z pokładu łodzi zejdzie na ląd zaczarowany orszak ze św. Mikołajem na czele. Kolorowy korowód z mikołajowym pojazdem, mini kolejką i całą plejadą baśniowych postaci ruszy ulicą Długi Targ, by rozświetlić lampki na Gdańskiej Choince ustawionej przy fontannie Neptuna oraz wręczyć nagrody laureatom konkursu na Najpiękniejszą Ozdobę na Gdańską Choinkę
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Fundacja Choinki Gdańskiej, Plama Gdański Archipelag Kultury | partnerzy: Pałac Młodzieży, Żegluga Gdańska, Wolontariat Miasta Gdańska, MOSiR

5 grudnia | sobota Targ Węglowy

16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC

16.30 POKÓJ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Święty Mikołaj pojawi się w swoim namiocie pod sceną Coca-Cola. Każdy kto przyjdzie otrzyma pamiątkowe zdjęcie. Dla wszystkich gości czeka mnóstwo atrakcji.
17.00 KONCERT ZESPOU ARKA NOEGO
Świąteczny koncert dziecięcego zespołu muzycznego
18.00 KONCERT FINALISTÓW THE VOICE OF POLAND
Aranżacje znanych świątecznych piosenek zaśpiewają kolejno: Kasia Malenda, Patryk Skoczyński, Katarzyna Miśkowiec, Tobiasz Staniszewski

20.00 FINAŁ POKAZU RZEŹBY LODOWEJ
Wielka ciężarówka zostanie wykuta z ogromnego bloku lodu
20.25 GWIAZDA WIECZORU - KONCERT MARGARET
W repertuarze m.in. znane przeboje: "Smak radości" oraz "Coraz bliżej Święta"

21.10 POKAZ FAJERWERKÓW

Spektakularne show muzyki i sztucznych ogni
6 grudnia | niedziela Targ Węglowy
13.00-16.00 W ROLI GŁÓWNEJ ŚWIĘTY MIKOŁAJ!
Piosenki, konkursy i zabawy w świątecznym nastroju i pod czujnym okiem Świętego Mikołaja

16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC

11 grudnia | piątek Targ Węglowy

17.00-17.45 TEATR QFER PRZEDSTAWIA "SZOPKA CHŁOPSKA"
Dawnymi czasy, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kolędnicy
wędrowali od chaty do chaty z szopką i lalkami. Wędrowni przebierańcy prezentowali zgromadzonej gawiedzi widowisko opowiadające o narodzinach Jezusa, złym królu Herodzie, a także trzech Królach, pasterzach, Diable, Aniele i Śmierci. Teatr Qfer przypomni ten piękny obyczaj
17.45-18.30 SPOTKANIE OKO W OKO Z NOBLIWYM ŚW. MIKOŁAJEM

12 grudnia | sobota Targ Węglowy
16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC
17.00-17.45 TEATR QFER PRZEDSTAWIA "KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I 7 ELFÓW"
Pani Mikołajowa, w oczekiwaniu na męża rozwożącego prezenty, opowiada historię o Królewnie Śnieżce. Prosi o pomoc dzieci i niesforną Papużkę. Zaproszeni do wspólnej zabawy młodzi widzowie odgrywają role
Królewny, Królewicza, Łowczego oraz siedmiu Elfów
17.45-18.30 SPOTKANIE OKO W OKO Z NOBLIWYM ŚW. MIKOŁAJEM
13 grudnia | niedziela Targ Węglowy
15.30 ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
Ceremonia wręczenia nagród Laureatom Konkursu Plastycznego.
16.00-17.30 ANIOŁOWIE SIĘ RADUJĄ
Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne w wykonaniu zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży w Gdańsku
16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC
18.00-19.00 MAGIA ŚWIĄT - MŁODZIEŻOWY CHÓR JUVENTUS
Koncert kolęd i pastorałek w aranżacjach gospel

18 grudnia | piątek Targ Węglowy

15.00-16.00 CHÓRY ANIELSKIE
śpiewają zespoły wokalne ze Szkoły Podstawowej nr 59 w Gdańsku
"Maczki", "Rozśpiewane nutki" oraz "Wiolinki"
16.00-18.00 CHOINKA DOBRYCH ŻYCZEŃ
Zabawy i konkursy z rozśpiewanym Świętym Mikołajem

19 grudnia | sobota Targ Węglowy
15.30-16.30 CHÓRY ANIELSKIE
śpiewają zespoły wokalne ze Szkoły Podstawowej nr 59 w Gdańsku
"Maczki", "Rozśpiewane nutki" oraz "Wiolinki"
16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC
16.30-17.10 ZESPÓŁ PIOSENKI I TAŃCA DON-DON - KONCERT DLA HOSPICJUM
Zbiórka datków na Fundusz Dzieci Osieroconych
Organizator - Fundacja Hospicyjna
17.10-18.10 KONCERT W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE
Chór Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Gdańsku

20 grudnia | niedziela Długi Targ

16.00 GDAŃSKA WIGILIA
Coroczna Wigilia Gdańszczan odbędzie się przy akompaniamencie carillonu.
Świąteczny stół nakryją kolędnicy. Żywa szopka z Marią i Józefem, chórem pasterzy oraz aniołami będzie stanowić piękną oprawę dla bożonarodzeniowych życzeń składanych przez włodarzy miasta. Tradycyjnie będzie też okazja do podzielenia się opłatkiem, który zostanie rozdany zebranym przez wolontariuszy. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, aby wspólnie móc przeżywać ten magiczny czas!
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Fundacja Choinki Gdańskiej, "Plama" Gdański Archipelag Kultury | partnerzy: Pałac Młodzieży, Wolontariat Miasta Gdańska, MOSiR

20 grudnia | niedziela Targ Węglowy
15.30-17.00 KONCERT PAŁACOWY
Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne w wykonaniu zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży w Gdańsku
16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC
17.00-17.50 TEATR QFER PRZEDSTAWIA: OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
Teatralna opowieść o nieczułym na ludzką krzywdę, nieznającym litości i współczucia sknerze Scrooge'u, który w wigilijną noc - na skutek odwiedzin duchów - naprawia wyrządzone w przeszłości krzywdy i staje się dobrym człowiekiem. Spektakl ku przestrodze i ku pokrzepieniu, pełen wzruszeń, humoru i refleksji
17.50-18.30 SPOTKANIE OKO W OKO Z NOBLIWYM ŚW. MIKOŁAJEM

21 grudnia | poniedziałek Targ Węglowy
16.00-17.00 NIECH NIE TRACI WE MNIE WIARY, ANI DUŻY, ANI MAŁY!
Spotkanie ze św. Mikołajem i konkursy dla najmłodszych

17.00-18.00 ŚWIĄTECZNY PRZEKŁADANIEC
Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne w wykonaniu zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży w Gdańsku
18.00-18.30 NIEWIELKA ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA
Przyjdź i zagraj z nami w Orkiestrze św. Mikołaja!
18.30-19.00 WESOŁYCH ŚWIĄT!
Piosenki świąteczne w wykonaniu chóru "Płomyczki" oraz grupy wokalnej "Starszaki" z parafii św. Rodziny na Stogach

22 grudnia |wtorek Targ Węglowy
16.00-17.00 NIECHAJ WSZĘDZIE GŁOŚNO BĘDZIE!
Wspólne kolędowanie
17.00-18.00 KONCERT WIGILIJNY
Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne w wykonaniu zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży w Gdańsku

23 grudnia |środa Targ Węglowy
16.00-18.00 ORSZAK KRÓLOWEJ ŚNIEGU
Akcja teatralna w wykonaniu Teatru Feta.
Rądy na Jarmarku obejmuje Królowa Śniegu i jej orszak: gwiazdki, damy dworu,generał Mróz i generał ŚniegPartnerem Strategicznym Jarmarku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

Sponsorzy Jarmarku Bożonarodzeniowego: Grupa GPEC, Grupa ENERGA, Saur Neptun Gdańsk
Partnerzy Jarmarku: Miasto Gdańsk, Gdańska Organizacja Turystyczna
Patronami medialnymi Jarmarku są: Dziennik Bałtycki, NaszeMiasto.pl, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk

Jarmark Bożonarodzeniowy | Targ Węglowy | 5-23 grudnia:
w dni powszednie w godz. 11:00-20:00 | w piątki, soboty, niedziele w godz. 11:00-21:00
bożonarodzeniowy.gda.pl