Festiwal Muzyki Dawnej "Anima Musica" odbędzie się po raz trzeci. Do grona gwiazd goszczących w wydarzeniu organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki Dawnej dołączą klawesynistka prof. Elżbieta Stefańska oraz zespół instrumentalno - woklany Obsidienne z Francji.
Festiwal został objęty patronatem Prezydenta Miasta Gdyni oraz Miasta Gdańska,
miasta te udzieliły także wsparcia finansowego.
Formuła festiwalu "Anima Musica" zakłada nie tylko zaproszenie gwiazd, autorytetów w dziedzinie muzyki dawnej ale również promocję młodych twórców, którzy mają okazję zaprezentować się przed szeroką publicznością podczas Koncertu Młodych Wykonawców.
Ideą festiwalu, wpisaną w statut Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Dawnej, jest edukacja, spełnia się ona poprzez prezentowanie wykonawstwa na oryginałach lub kopiach instrumentów z epoki (w tym roku widzowie będą mogli podziwiać pięknie wykonane instrumenty średniowieczne na których zagra zespół Obsidienne) jak również poprzez wykłady (tym razem będzie to wykład prof. Elżbiety Stefańskiej).
Podczas tego rocznej edycji "Anima Musica" trójmiejscy melomani będą również mieli okazję podziwiać muzyków wywodzących się z gdańskiego środowiska, którzy poprzez wystepy i działalność edukacyjną pracują nad popularyzacją muzyki dawnej w Polsce.
Elżbieta Stefańska urodziła się w Krakowie. Już we wczesnym dzieciństwie zdradzała niezwykłą muzykalność. Gry na fortepianie uczyła się u swego ojca - profesora Akademii Muzycznej w Krakowie - Ludwika Stefańskiego. Studia ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem wybitnego klawesynisty niemieckiego prof. Hansa Pischnera z Berlina. Artystka w swej wieloletniej karierze muzycznej dokonała bardzo licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, jak również płytowych dla Polskich Nagrań, EMI Elektroli, Decca,
Fonit Centra. W latach 1974-82 była etatową solistką Komitetu ds. Radia i Telewizji. Elżbieta Stefańska oprócz działalności koncertowej brała czynny udział jako juror w konkursach muzycznych tak krajowych, jak i zagranicznych. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu.
W latach 1981-90 pełniła funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych.
Gwiazdą Festiwalu jest zespół
Obsidienne z Sergines we Francji.
Założony przez Emmanuel'a Bonnardot w 1993, Obsidienne jest zespołem uznawanym i nagradzanym za interpretacje muzyki Średniowiecza i Renesansu, zespół otrzymał liczne nagrody - Orphée d'or de l'académie du disque lyrique, Diapason d'or, Choc du Monde de la Musique, 10 de Classica-Répertoire, 5 étoiles Goldberg, cały czas pracuje, z pomocą muzykologów nad wyszukiwaniem nieznanych i niepowtarzalnych repertuarów, jednocześnie rozwijając działalność poświęconą odtwarzaniu średniowiecznego instrumentarium.
Obsidienne jest jednym z nielicznych zespołów, w którym wszyscy muzycy są jednocześnie śpiewakami i instrumentalistami. Wywodzący się z różnych horyzontów potrafili połączyć liczne i dopełniające się kompetencje aby stworzyć zgrany i oryginalny zespół, który w ciągu dziesięciu lat osiągnął wyjątkową jakość muzyczną.
Program:
19 października
Wykład prof. Elżbiety Stefańskiej
20 października 2005 godz. 19:00
Recital Elżbiety Stefańskiej - klawesyn
Muzyka francuskiego i hiszpańskiego baroku
Ratusz Staromiejski w Gdańsku
21 października 2005 godz. 19:00
Koncert na dwa flety
Paweł Książkiewicz, Karolina Zych - flauto traverso
Małgorzata Skotnicka - klawesyn
Franciszkańskie Centrum Kultury, Gdynia, ul. Ujejskiego 40
22 października 2005 godz. 19:00
Koncert zespołu Obsidienne
Ratusz Staromiejski w Gdańsku
23 października 2005 godz. 19:00
Koncert Młodych Wykonawców
Magdalena Hoga, Aneta Kleszczewska - klawesyn (Akademia Muzyczna Bydgoszcz)
Zespół Muzyki Dawnej Erato
Franciszkańskie Centrum Kultury, Gdynia, ul. Ujejskiego 40